Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 5:05 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Вто Дек 01, 2020 2:49 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Окт 05, 2006 1:40 pm
Мнения: 27
Местоположение: sofiq
Име: Теодора Величкова
Ники,
Човекът е социално същество.Без присъствието на социална среда е невъзможното развитието на личността.Тази ситуация е описана от френсикия учен Пиерон -трагичната ситуация на Пиерон. Разбира се сигурна съм че има излкючения от това правило.

Има пилоти, които обичат да се усамотяват в небето, да бягат от проблеми и контакти с хора. Някои са по-продуктивни в летенето (и живота), когато са самодостатъчни.-Това е така,обаче според повечето психолози е някакъв вид патология.Резултат от минали травми,които не са били преодолени.
Тук вече малко се раздвоявам , тъй като има много писатели,художници ,учени и т.н ,който са страдали от разни психични разстройства без които вероятно никога нямаше да оставят следа в историята.

Ей натам трябва да се работи - навътре.-Съгласна съм .Обаче развитието на личността е сложна тема без еднозначен отговор.Много науки гледат натам -психология,педагогика ,етика и естетика ,философия...и т,н. Стигнали са до някой изводи един от тях е влиянието на макро и микросредата. Ако се изгради някаква среда тя би могла да започне да влияе на отделни индивиди в тяхното развитие.
Нещо такова ми се въртеше в главата и при повдигането на темата за етиката в парапланеризма.

Иво: иначе за описание на местата мисля че paraglidingmap добре се справят.:
https://www.paraglidingmap.com/app/site/127975?tab=5 ,това е добро приложение ,но е платено.Не намирам информацията в неплатената версия ,за достатъчно описателна.
Отделно се опитах да въведа един нов старт и вярно ,че не съм най-големия мастър на компютрите ,но му теглих една ...и се отказах.
_________________


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Вто Дек 01, 2020 7:44 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 5:48 pm
Мнения: 399
Местоположение: Самоков
Теди това е истинския сайт http://www.paraglidingearth.com/.безплатен е. Мисля че от него са изкопирали стартовете в линка на Иво но доста нескопосано и са сложили такса.

п.п. Сега видях че са сложили и връзка към 3D симулация на всеки старт. Което е много полезно за който не е ходил на определен старт. Но изисква по бърз нет моя е бавен и го накъсва.

_________________
Nivuk Artik 6 ---- Gin Carrera +


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Вто Дек 01, 2020 11:13 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Ясен Христов написа:
Теди това е истинския сайт http://www.paraglidingearth.com/.безплатен е. Мисля че от него са изкопирали стартовете в линка на Иво но доста нескопосано и са сложили такса.

п.п. Сега видях че са сложили и връзка към 3D симулация на всеки старт. Което е много полезно за който не е ходил на определен старт. Но изисква по бърз нет моя е бавен и го накъсва.


Хмм да и аз този имах предвид, явно аз съм объркал линковете, сега се загледах.

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Сря Дек 02, 2020 7:53 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
tedy написа:
Човекът е социално същество. .. Ако се изгради някаква среда тя би могла да започне да влияе на отделни индивиди в тяхното развитие.
Теди, не съм против социализацията в парапланеризма. Дори напротив, мисля че доста работа съм свършил в тая насока. Тук темата е за това, кое демотивира хората и ги кара да излизат от летенето. Включих се в темата, защото не съм съгласен с твърдението на Ицо (Marv), че нещото което убива парапланеризма е липсата на ято.
Не съм съгласен, защото когато човека открива летенето, не е имало ято което да го дърпа, а по-скоро стадо, от което да бяга. Вярно е, че не всеки има възможност за отдаденост и пионерстване в летенето, но парапланеризмът е сравнително млад спорт и има още много нови неща които да откриеме или се сблъскаме по един или друг начин. Не само за пионери, но и обикновени уикенд пилоти. Препоръчвам търсаческото и откривателското отношение към летенето, не да си докарваме адреналин като ни доскучее, а защото самата природа на летенето го изисква. Когато търсиш си нащрек. Когато си нащрек си безопасно. Когато си нащрек, виждаш... Ти чуваш ли Джими или само го слушаш :-)
Моделирането на ятото е утопия. Не можеш да го управляваш много, както не можем да си управляваме живота. Правиш едно, пък то излезе друго. Затова не трябва да имаме големи очаквания към ятото и да го ползваме за оправдание. Не казвам да не пробваме нови неща, както дискусиите и споделянето на полети тук. Тази пролет пробвахме с една whatsup група за дружно ходене по стартове, но не се получи. Да, надъхаха се хора, почистихме старта на Войнягово и добре полетяхме от там, но нищо повече. Сякаш хората търсеха лидер и двигател на идеи за нови стартове и посоки, а моите очаквания бяха за по-равностойно участие и инициативност. Затова мисля, че е трудно да обединиш силно индивидуалните, егоистични и консумативно настроени парапланеристи. Дори извън летенето има естествени процеси на раздробяване на обществото на групички и племена. Някои се харесват и се търпят, други не.

За някои хора летенето е форма на медитация. Когато медитираш, обикновено си сам. За други хора, летенето е интимен акт. Не знам какво може да се роди от масови оргии :twisted:

Изображение

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +8 / -0 
 
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Чет Дек 03, 2020 12:32 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Сеп 14, 2013 1:11 am
Мнения: 219
Местоположение: Бургас
Име: Христо Димитров
Аз лично ходя сам по баирите само когато няма с кой, но хората са различни. При вс случаи трябва да си изграден пилот за да ходиш сам по стартовете и дори тогава не е мн удачно. За да се развива парапланеризма трябва да има нови пилоти, а без ято прогресът на такива пилоти става мн тегав да не кажа невъзможен. Това си е мое мнение, разбира се.
Тези, които искат да са сами на старта също ще имат полза от такава програмка - ще гледат къде няма да ходи никой и ще ходят там.

_________________
Skywalk Mint


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Чет Дек 03, 2020 2:12 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Така е - когато си начинаещ, ако не летиш с други хора (по-добри от теб) - ще прогресираш много бавно. От друга страна ако си много добър - нямаш толкова нужда от това да летиш с други - можеш да напредваш и самостоятелно.

Вече започнах да работя по приложението. Запазих домейна pgflock.com
Първоначално приложението ще е чисто уеб-приложение, като на втори етап може да стане и native приложение за Android. Първоначалната функционалност ще е следната:
  • Профили базирани на email
  • От профила всеки ще може да си попълни име, псевдоним, телефон и др.
  • Ще може да се избира коя информация да е видима за останалите
  • Ще може да се обявява ден и място на което пилота смята да лети
  • Ще има карта на която ще се показват вече обявилите, че ще летят за конкретен ден
  • В профила ще могат да се настройват уведомления - места от които пилота е заинтересован и когато някой друг обяви, че ще лети на някое от тези места - пилота ще получава уведомление (засега само по email)

Ако някой има желание да помогне за създаването на приложението - да се обади! Базата данни ще е MariaDB, бекенда ще е Spring, а за фронтенда ще се реши съвместно с човека/хората, които могат да го направят.


Върнете се в началото
  Профил    +11 / -0 
 
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Пет Дек 04, 2020 12:05 am 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 09, 2005 12:34 pm
Мнения: 342
Браво Даниеле!
Идеята ти е много добра.
Освен летене от планина или хълм включи в приложението парамоторно летене и лебедка също.

Поздрави и успех!

_________________
www.verticaldimension.com
Gradient Bright 5
skype: pastora2303
GSM: 0888 024143
e-mail: ozyline@gmail.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Пет Дек 04, 2020 6:27 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Ще се посочва мястото. Ако то е някое летище или равна поляна - ясно е че ще се лети или моторно или с лебедка...


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Пет Дек 04, 2020 9:14 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 10:00 am
Мнения: 427
Местоположение: София
Име: Георги Стефанов
Ако се случи класификаията на Ники за стартовете, ще е супер полезно да я има и нея.
Ако ти се занимава, може да добавиш и някакви типични задачи за старта или пък рекордните полети...


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Пет Дек 04, 2020 9:32 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
GeorgiDobrich написа:
Ако се случи класификаията на Ники за стартовете, ще е супер полезно да я има и нея.
Ако ти се занимава, може да добавиш и някакви типични задачи за старта или пък рекордните полети...


Първоначално няма да има такива неща... по-нататък ще видим според това какви проблеми ще възникнат, какви отзиви ще има от ползвателите и т.н. Не споменах по-горе, че приложението ще е на английски за да може да бъде ползвано от пилотите по цял свят.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Сря Дек 16, 2020 12:45 am 
Offline

Регистриран на: Сря Юни 01, 2016 1:45 pm
Мнения: 12
Име: Kalin Kostadinov
Здравейте,

Някой ме познават, други не. Но бих желал да се включа активно в този разговор.

Казвам се Калин и съм от Варна. Тази година във връзка със всичко изговорено от вас до тук създадох Проекта - Българска Крос Кънтри Лига. Като за цел си поставих да приложа нещо което се прави и в други държави и по някакъв начин си мисля,че би могло да намери почва и в Българското Парапланеристко общество.

Идеята на Даниел е много добра , приложението ще ни помогне много за да бъдем по информирани за това което става около нас и да си бъдем в полза един на друг. Все пак сме си нужни. Всеки пилот избира как да лети , дали било сам или с други но е важно да се знае къде е. Все пак всичко може да се случи.

Това да имаме един национален чат, било то в Уатсап, Телеграм или Вайбер, и други е добра идея ако наистина се използва за това което е предназначен. Телеграм дава повече възможности , могат да се използват ботове и други удобни неща за пилотите при състезания или просто идентификация.

Сред нас има много програмисти които биха помогнали или споделили техните умения : Иво Божинов, Кубер Сапарев, Наско Маринов, Аз мога да се включа с HTML, CSS y JS дори и колкото и малко да знам, и съм сигурен, че има още много които биха отделили от своето време за изграждането на това приложение което може дори да има и WEB interface. но да бъде на и на български би било плюс.

Но нека сформираме една работна група и така да задвижи ме проекта. Даниел за сега го оглавил. Даниеле дай направи една група някъде и сподели тук и който иска да се присъедини.

От гледна точка за мотивацията така както Даниел сподели, когато си млад пилот, и все още нямаш опит е добре да си придружен от някое общество което, като на малко пиле, ново излюпено да му покаже как да лети,как да тренира и после да споделя. Разбира се, че нрави много за нас самите.

В това отношение на никой от вас не може да ви се търси сметка по простата причина , че проявявате интерес и има дискусия тук и сега. Така че, мотивация виждам само трябва да се канализират всички тези идеи и някой лидер/организация/асоциация/сдружение, да застане зад цялото това общество и идеи за да има перспектива и ясни цели.

С мисълта за изграждане на мотивационен елемент стартира Лигата тази година. Отмина сезона и повечето участници останаха с добри впечатления и се прие добре. По някакъв начин под този наслов , се обединиха пилоти от цялата страна и то по съвсем доброволен начин. Било то със спортен хъс или просто аматьорско майсторство всеки, взе участие по негов си начин но, и то по собствено желание. Другата година, ще продължа с проекта като имам някой идеи които без помощ на тук присъстващите няма как да постигна сам.

Бих желал за следващата годиан да организирам някой мероприятия от типа :

1. Курс за първа помощ за парапланеристи по Стартовете из България.( а за защо не и в Гнездото с подкрепа на Видео материал.) Говорил съм с ПСС, и БЧК и други служби които биха ни дали този курс с насока ако ни се случи или наложи да бъдем в помощ в планината или другаде. Без спонсори ще е малко по трудно но, не и непостижимо.

2. Бих искал да направя няколко Аматьорски Състезателни Уикенда организирани с цел събиране и летене заедно на доброволни начела. Целта е да има някакви сбирки където всички да могат да вземат участие и да споделим между нас. Това по Испания например е практика в почти всички региони. Имат си Регионални Лиги където, се събират и летят невероятни задачи и всеки достига до там където възможностите му позволяват или просто следва по опитните и после с тях анализира полета си, съветва се, и да ви кажа , много се учи.

Таксата участие ще бъде нещо символично за организаторите . Задачите ще бъдат колкото се може най достъпни и улеснени за повечето пилоти. За прибирането всеки ще трябва да се оправя сам или с други пилоти чрез споделяне на тяхната позиция в ЧатБота на Телеграм.

Състезанията или тези Уикенди ще се проведат в източна , централна и западна България като стартовете ще се определят в зависимост от метеото. Чрез предварително записване , със всички необходими данни и чрез Телеграм като средство за комуникация. Тези мероприятия ще имат за цел подобряване и разпространение на Крос Кънтри Летенето , както така и спортното летене. Според качеството на пилотите ще се организират и тасковете.

Датите които ми се въртят в Главата са:

23 и 24 Април 2021 - Първи Уикенд
21 и 22 Май 2021 - Втори Уикенд
18 и 19 Юни - Трети Уикенд ( съвместно със Състезание за Тандеми, най Вероятно в централна България )
23 и 24 Юли - Четвърти Уикенд
Август Почивка ( а може и да се промени )
18 и 19 Септември - Пети Уикенд

Датите не са точно избрани, могат да бъдат променени с течение на обстоятелствата но, това ще бъде обявено след взето решение от Комитета.


Искам пак да изразя, че сам няма как да го организирам всичко и за това трябва да се създаде някаква минимална организация от поне 3ма души и да се съветваме със местните всеки ден от надпреварите. Даниеле след нова година бих желал да се срещнем, все пак съм от Варна и аз, и да си поговорим малко, да ми дадеш твоите съвети и препоръки и ако може да бъдеш част от организацията, дори да е от разстояние , за мен би било много голяма подкрепа.

Очаквай те още новини.

И си мисля, че се нуждаем от някоя институция която да защитава нашите интереси и да подпомага този спорт. БНАК нензам на какво дередже е но.. трябва ни наша собствена , само за и от Парапланеристи които да заложат своето време в името на цялото общество. Аз бих желал да поема отговорност но, ако наистина има един екип с ясно поставени цели за следващите години. Отворен съм за всякакви инициативи с които ще се до пренесе за по доброто на нашето общество.

Обичам да чета по опитните от мен и обичам да споделям това което съм преживял във въздуха.

Желая на всички приятни празници и нека новата година ни предостави още много възможности и най вече здраве.

Поздрави.


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Сря Дек 16, 2020 5:23 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Ти сега в Испания ли си или в България? Обади ми се когато си тук да се уговорим - 0899915696


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Вто Апр 06, 2021 5:12 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Сеп 14, 2013 1:11 am
Мнения: 219
Местоположение: Бургас
Име: Христо Димитров
Ще има ли програмка или ще се извисяваме духовно сами по баирите :) шегувам се, разбира се съвсем добронамерено.

_________________
Skywalk Mint


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Чет Апр 08, 2021 3:40 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Ще има, но не става толкова бързо, колкото ми се струваше че ще става в началото.

Ако някой има желание да помогне тази идея да стане (по-бързо) - нека да се свърже с мен за да видим с какво може да помогне и да си разпределим някакви задачки!


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Вто Май 04, 2021 9:20 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Не съм писал тук от 100 години. :lol: На 1-ви май беше разкошно време и реших да се повозя с мотора. Качих се на Беклемето и естествено се отбих през старта, за да хвърля едно око. Въпреки, че беше почивен ден, а вятъра беше чело от юг, югоизток някъде 1-2 м/сек на старта нямаше жива душа. Същото беше положението и на Сопот, когато минах от там някъде 14-15 часа след обяд. Абсолютно никой!!!! Говоря за крила и парапланеристи нали, а не за автотуристи. Необяснимо и много странно беше всичко това за мен. :(
А сега да пиша точно по темата.
Летех много. Поне се опитвах да е по много. :lol: Близо 10 години, активно летене. Една година направих към 80 часа летене за годината и след, като сметнах в последствие, колко пари, време, нерви, разходи за горива и трошене на разни мои МПС-та ми е коствало и струвало това летене от 80 часа, направо ми се изправи косата... По евтино щеше да ми излезе, ако с реактивен самолет, или с изтребител, ги бях прелетял тези 80 часа. :mrgreen: :mrgreen: Но това не ме отказа от летенето! Трябва да се има в предвид, че аз съм от Пазарджик. Най-близкият старт на баира на Ново село, който е с денивелация само 160 м ми е на 20 км от Пазарджик. Добростан и Сопот са ми на по 100 км в едната посока. Перущица, Кричим, Калоян, са ми на около 40-50 км в едната посока. Всичките тези стартове, като изключим Сопот са свързани с намирането на шофьори и ангажирането, и на други хора с моето хвърчане, които това упражнение не ги интересува, и вълнува особено. Става въпрос за хвърчането, нали. Слава Богу имах възможност да летя и през седмицата, и никой не ми държеше сметка за това, защото, ако трябваше само в събота и неделя, само в почивните дни да се занимавам с летене хептен, щеше да се окендза работата, защото той вятъра няма да духа специално за теб точно в събота, или в неделя. :wink:
Значи, каква беше схемата. Проверяваш най-малко два - три метеосайта. Решаваш, че еди къде си ще стане за летене. Намираш си шофьор и го кандардисваш да дойде. Това беше трудна работа, защото даже и за пари не се съгласяваха... Но да речем, че намираш шофьор. Отивате на старта. Колата си я караш ти. Шофьора трябва само да те прибере, ако се получи полета.
Та, ти вече си на старта. Там започва едно дебнене и ослушване, какво точно става във въздуха, става ли, или не става за летене... Ако става и е чело, и ако излетиш дали ще летиш 5-10 минути преди да се удавиш, и да разкарваш колата да те прибере, или ще летиш 2-3 часа и ще прелетиш 30-40 км, или повече... Ако летиш 10 минути и разкарваш колата ще мине поне 1 час, до като се добереш пак до старта, за втори опит, но тогава пък условията може вече да са се променили и вятъра на старта да е гръб, а пък другите, които са излетели до половин час след теб вече да са в космоса... :mrgreen: Най-добре е да уцелиш условията и времето, и след дълъг, и висок полет да кацнеш пак на старта, и за втори полет, но това се случваше сравнително рядко в сравнение с другите описани по-горе схеми. :wink: На Сопот беше по-удобно разбира се заради лифта, но и там се случваше да прибързам, щото аз не съм много силен в чакането и дремането по старта, и после, до като пак се качиш горе минаваше поне час...
Най-неприятният и гаден вариант беше да намериш шофьор, да се качиш на старта, и там да установиш, че не става, изобщо за летене, и да се приберете по живо по здраво у дома без въобще да вадиш крилото. Това беше рядък вариант, но и той се случваше. :wink:
И така. На мен все още ми се лети, но ми писна от всичкото това разкарване, от разходите, от губенето на време, от кандърдисването на шофьори, от дремането и чакането по стартовете "да стане" за летене, изобщо от неефективността на цялата тази работа, при която за един, рядко два полета, (а понякога и нито един), губиш целият си ден. Надявам се, че ме разбрахте за какво говоря. :wink:
И така лека полека се отдръпнах от летенето и започнах да си карам мотора. Отварям гаража, изкарвам го, натискам копчето и тръгвам. Където си искам, и колкото време и километри аз си искам. Няма ослушване, няма търсене на шофьори, няма дремане по стартове, ама дали ще става, или не и т.н и т.н...

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -5 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов