Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 1:40 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Чет Юли 16, 2020 8:17 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Наскоро си говорих с един парапланерист, който напоследък се изгуби от стартовете. Оказа се, че е загубил желание за летене. Последните му полети са били насила, не точно заради страх, но без удоволствие от полета.

Много приказки и клипчета сме изчели и изгледали, за това колко е яко да се лети. Много се е изговорило за това, какво ни дава летенето. Но някак си все убягва въпроса защо летим, какъв е смисъла.

От известно време си мисля да съберем тук истории на хора които са се отказали от летенето. Независимо дали след инцидент, непреодолим страх, пренасищане, липса на постижения, по-важни житейски задачи и други. Нека видим и разберем и тяхната гледна точка. Тя също е достойна и заслужава нашето уважение. Нека не се делим на winners and losers. Всичко е едно цяло. Easy come - easy go; little high - little low. Нека изучим демотивацията, за да разберем повече за себе си, какво ни мотивира да летим и как да го опазим и развием.

Моля пускайте тук разкази или интервюта на ваши близки, които са се отказали от летенето. Най-добре анонимно и по-обективно.

За начало ето историята на Ангел: viewtopic.php?f=7&t=10442

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Пет Юли 17, 2020 4:35 am 
Offline

Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 9:12 pm
Мнения: 7
Да споделя от първо лице единствено число защо не летя.Който ме познава знае,че бях постоянно по стартовете.Къде ли не съм ходил,колко пари съм почупил.Първи съм излитал да проверя условията докато другите чакат.Първи съм излитал от нови стартове да видя дали изобщо става и как ще се лети и каца и т.н.Последните години всяка пролет ,че и по сняг още правя по някой полет.Страшно ми се лети ,тъй ме кефят първите термики.Викам си край, тази година ще се скъсам от летене.Особенно пък и ако уцеля някой по летателен ден и извъртя някоя и друга термика.Мотивацията е на макс.Купих си ново варио,нова сбруя, карабинери. Оглеждам се за ново крило.
И започва демотивацията.Всеки уикенд дъжд или лошо време.На старта сам или в най-добрия случай с двама ,трима стари верни приятели,с които толкова много сме летели и изживяли,че почти няма какво ново да си кажем свързано с летенето.Няма го социалния момент.Няма нови хора.Излитам, любувам се на полета, природата, но всичко остава в мен.Няма с кого да споделя.Няма и кой знае какво ново и интересно да се види,случи, освен ако не стопя денивелацията с яки спирали например.Да добавим и проблемът с логистиката,че трябва да си осигуря и шофьор.
Ами при мен е така.Затова и се занимавам с по несвързани с метео условия спортове, по социални.Обикалям и виждам много нови неща.Е ,не е толкова адреналиново и екстремно, но за мен е най важно ДА ОСТАВАТ СПОМЕНИ


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -0 
 
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Пон Ное 30, 2020 7:36 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 03, 2006 4:23 pm
Мнения: 101
Местоположение: гр.Лом
Аз се отказах, защото все нямах пари за свясна екипировка. Като бях по млад летях без много да се замислям и с каквото ми попадне. В един момент се ожени, появиха се децата и най-вече изтеглих голям кредити за жилище. Прецених, че или трябва да имам екипировка на ниво, която не мога да си позволя или рано или късно ще платя висока цена та даже и моите близки.

_________________
Скочи, за да разбереш имаш ли криле.
Живей на ръба, но недей да падаш!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Пон Ное 30, 2020 9:24 am 
Offline

Регистриран на: Съб Сеп 14, 2013 1:11 am
Мнения: 219
Местоположение: Бургас
Име: Христо Димитров
Нещото, което убива парапланеризма е летенето на един и същ старт и липсата на "ято". Когато почнах да летя преди 6г едно от първите неща, които направих беше общ чат на вс летящи в Бургас. Това изведе организацията и летенето на съвсем др ниво. Според мен трябва да се направи същото за цяла България. Разбира се не чат понеже ще е пълна каша. Аз си го представям като елементарна карта на Бг със стартовете /нещо като Уинди/ и цифричка до тях колко хора ще летят там в този ден. Като кликнеш на цифрата може да излизат конкретно хората. Давам Ви абсолютна гаранция, че спортът ще излезе на съвсем др ниво и ще е мн по-колективен.

_________________
Skywalk Mint


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Пон Ное 30, 2020 11:26 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Marv написа:
Нещото, което убива парапланеризма е летенето на един и същ старт и липсата на "ято". Когато почнах да летя преди 6г едно от първите неща, които направих беше общ чат на вс летящи в Бургас. Това изведе организацията и летенето на съвсем др ниво. Според мен трябва да се направи същото за цяла България. Разбира се не чат понеже ще е пълна каша. Аз си го представям като елементарна карта на Бг със стартовете /нещо като Уинди/ и цифричка до тях колко хора ще летят там в този ден. Като кликнеш на цифрата може да излизат конкретно хората. Давам Ви абсолютна гаранция, че спортът ще излезе на съвсем др ниво и ще е мн по-колективен.


Това е всъщност много добра идея !!! Вместо да гледаме пост-фактум в Леонардото кой къде е летял и какво е направил - да виждаме кой къде отива да лети. Така ако някой може да си освободи следобеда - ще е много по-мотивиран защото ще знае, че няма да е сам...

Ицо - поздравления за добрата идея! Ще помисля как най-лесно може да се реализира. Нека и всички останали да помислят и да предложат техническо решение!


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Пон Ное 30, 2020 11:57 am 
Offline

Регистриран на: Съб Сеп 14, 2013 1:11 am
Мнения: 219
Местоположение: Бургас
Име: Христо Димитров
Мерси, щом го приемаш присърце съм обнадежден. Сега като се замислих няма да е удобно зад цифрата да стоят конкретни имена понеже всеки трябва да влиза отделно, по-скоро кликаш на старта и въвеждаш примерно 6 човека от Бургас.

_________________
Skywalk Mint


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Пон Ное 30, 2020 12:05 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 10:00 am
Мнения: 427
Местоположение: София
Име: Георги Стефанов
Момчета , това не е ли направено вече ?

https://play.google.com/store/apps/deta ... n_US&gl=US


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Пон Ное 30, 2020 12:18 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
В описанието на това приложение никъде не видях че можеш да обявиш къде ще летиш днес.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Пон Ное 30, 2020 1:11 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Окт 05, 2006 1:40 pm
Мнения: 27
Местоположение: sofiq
Име: Теодора Величкова
Даниеле,това ми се вижда много добра идея.От известно време си мисля да се направи някаква страница и приложение ,на което да са описани местата за летене ,да могат да се добавят и още такива.Там да е описано всичко за мястото ,осбености ,начини за качване с кола и пеша.Координати на месни пилоти и т.н.Опцията да се стбелязва ,ако някой ходи да лети там също е много добро предложение.
Като цяло демотивацията за летене прелива в мотивация в тази тема:))


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Пон Ное 30, 2020 2:03 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
На мен лично ми се е случвало десетки пъти вечер да видя някой як полет и да се ядосвам, че не съм знаел, че някой ще ходи да лети ... :)


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Пон Ное 30, 2020 5:27 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Авг 21, 2016 10:21 am
Мнения: 33
Местоположение: София
Име: Иван Матеев
При мен разочарованието идва когато видя, че предстои хубав ден за летене, но не ми дават отпуск. Когато вечерта видя Леонардото, че наистина е било добре разочарованието става двойно. :twisted:
Това обаче има има и мотивиращо действие: Когато съм във въздуха се старая да взема максимума от деня, защото не знам кога пак ще съм свободен.

Иначе идеята на Христо е много добра, дано да се реализира за следващия сезон. Не искам да си правя Фейсбук само за да се организирам с други летящи :) Но за хора с малко свободно време летенето поединично също е опция. По-добре е да отидеш и да летиш сам, отколкото да си стоиш вкъщи. При добра прогноза за времето, особено ако е събота, неделя или празник дори да отида на някой старт сам около мен винаги има други летящи и не се чувствам самотен във въздуха. За места като Витоша, Коняво, Иглика, Сопот, Златица не е проблем да се ходи сам, правил съм го многократно. В повечето случаи обаче взимам с мен баща ми, който сваля колата и ме прибира. Така мога да мисля само върху полета си без да се налага да планирам да кацна на място, откъдето да хвана обществен транспорт. Принудих се да правя така, защото на курса за начинаещи бяхме двама човека, а останалите, с които си запознах тогава летят по-рядко и от мен, и освен това не обичат да пускат на прелет.
Според мен летенето сам по собствена прогноза дава възможност за развитие с точното темпо, на което е способен конкрентния пилот. Ако летиш с по-слаби от теб това ти забавя развитието. Ако летиш с по-добри има риск от опасни решения във въздуха. Поне при мен е така :roll:

Но ако идеята на Христо стане реалност със сиурност ще стана по-социален парапланерист :D

_________________
Phi Allegro
Nova Sector


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Пон Ное 30, 2020 8:18 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Аз да не съм черна станция ама помислете и как от ГВА да не виждат кой къде ще се тагва да лети че да няма изненади по някой стартове като решат да отчитат дейност! :)

А иначе за описание на местата мисля че paraglidingmap добре се справят.:
https://www.paraglidingmap.com/app/site/127975?tab=5

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Пон Ное 30, 2020 8:36 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Едно е да кажеш, че ще караш с 300 км/ч по магистралата, друго е да го направиш, а трето и четвърто е да те хванат...


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Вто Дек 01, 2020 11:14 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Marv написа:
Нещото, което убива парапланеризма е летенето на един и същ старт и липсата на "ято".
Има пилоти, които обичат да се усамотяват в небето, да бягат от проблеми и контакти с хора. Някои са по-продуктивни в летенето (и живота), когато са самодостатъчни.


DVD написа:
На мен лично ми се е случвало десетки пъти вечер да видя някой як полет и да се ядосвам, че не съм знаел, че някой ще ходи да лети ... :)
С развитието на социалните медии се появи нова болест - FOMO (Fear Of Missing it Out). Може да се преведе като Страх да не Изпуснеш Нещо - напр. як полет или нов старт.
Колко устойчив и дълготраен мотиватор е?

По важно ми е даден ден, старт или посока да ме изгаря за летене, отколкото да чакам някой друг или дори цяло ято да ме мотивира. Не отричам соца и участвам в него, ама нямаш ли го от вътре, трудно ще ти дойде отвън. Ей натам трябва да се работи - навътре.

п.с. небето, облаците и планината най-силно ми възбуждат въображението. Искам да отида при тях, да ги разбера и почувствам...

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +8 / -1 
 
 Заглавие: Re: Демотивация за летене
МнениеПубликувано на: Вто Дек 01, 2020 12:48 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
niki написа:
Има пилоти, които обичат да се усамотяват в небето, да бягат от проблеми и контакти с хора. Някои са по-продуктивни в летенето (и живота), когато са самодостатъчни.

Да, има разбира се, но повечето сме социални животни.

niki написа:
С развитието на социалните медии се появи нова болест - FOMO (Fear Of Missing it Out). Може да се преведе като Страх да не Изпуснеш Нещо - напр. як полет или нов старт.
Колко устойчив и дълготраен мотиватор е?

Явно съм прихванал от тази болест... нищо - сега съм се амбицирал да направя сайт за обмен на информация кой къде ще лети и ако в крайна сметка почна да летя повече - ще съм доволен.


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов