Leonardo | ФОТО
Дата и час: Вто Май 21, 2024 7:12 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Кой има право да обучава и вози с тандем?
МнениеПубликувано на: Чет Мар 08, 2007 10:10 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2300
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Около миналото събрание на Комисията по парапланеризъм попитах дали обучението по парапланеризъм и тандемните полети са комерсиална дейност и кой може да ги извършва. Становището бе че те са комерсиална дейност, но могат да се извършват от нестопанските спортни клубове. След постинг на Огнян в друга тема си мисля че е добре да следим как се развива този въпрос, защото има нови изменения.

Чл. 119б. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 10 от 2007 г.) Подготовката на спортисти, упражняващи въздушни спортове, както и спортни полети, извън системата на Министерството на отбраната или Министерството на вътрешните работи, се извършва от лица, регистрирани по Търговския закон , или лица, регистрирани като търговци по законодателството на държава - членка на Европейския съюз, или на друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство или по Закона за юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност във въздушните спортове.
(2) Подготовката се извършва по правила, разработени от лицата по ал. 1 и одобрени от Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация".

Нека тези които разбират повече от право ми помогнат с отговори на следните въпроси:

- сдруженията с нестопанска цел в частна полза (каквито са всички клубове по парапланеризъм) регистрирани ли са по Търговския Закон?

- какво означава "подготовка на спортисти"? Първоначалното обучение подготовка на спортисти ли е?

- Кое лице има право да лети с пасажер (тандем)?

.........
Ако според отговорите на тези въпроси излезе че обучение и тандемни полети могат да се извършват само от търговски дружества, то защо съдилищата още регистрират сдружения с нестопанска цел (спортните клубове) в чиито устави (http://skynomad.com/club/SN-ustav.doc) пише че могат да извършват обучение и спортно тренировъчни дейности.

Мисля че е важно първо да се реши юридическата страна на въпроса(кой има право на тази дейност), преди да се пристъпи към техническата (като програми за обучение, тестове, лицензиране на инструктори и ткн)
......
моля отговаряйте по същество и не се отклонявайте от темата

п.с. Огняне както виждаш ти вече допринасяш за развитието на парапланеризма в България. Просто насочи енергията си във вярната посока. :wink:

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Мар 08, 2007 12:41 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 26, 2004 10:53 am
Мнения: 109
Местоположение: Долна Митрополия
Име: Страхил Делийски
Дори да не са регистрирани по Търговския закон имат право да обучавт срещу зплащане, защото и Юридическите лица с нестопанска цел имат право да извършват стопанска дейност, но тя не трябва да е основната им дейност

_________________
LOOK, LEAN, TURN


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Мар 08, 2007 12:46 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 26, 2004 10:53 am
Мнения: 109
Местоположение: Долна Митрополия
Име: Страхил Делийски
За справка чл.3 ал.3 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Също и следващите алинеи. Закона можете да откриете на www.lex.bg

_________________
LOOK, LEAN, TURN


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Мар 08, 2007 6:16 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2300
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Благодаря за инфото Страхиле, но какво ще правим с член Чл. 119б. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 10 от 2007 г.) от ЗГВ, който твърди че ако клубовете не са регистрирани по Търговския Закон, то нямат право да обучават. Как при инцидент ще убедим разследващите ни че имаме право да извършваме такава дейност?

Също ако сдруженията с нестопанска цел имат право на търговски дейности, при условия че не са им основни, то какво остава? Мисля че подготовката на спортисти е една от основните дейности на клубовете.

Уикенд пилотите спортисти ли са? Парапланеризма спорт ли е?

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Мар 08, 2007 6:48 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 26, 2004 10:53 am
Мнения: 109
Местоположение: Долна Митрополия
Име: Страхил Делийски
Има спортни клубове който са ООД или някоя друга форма. Това е при по-комерсиалните спортове, където се борави с по-големи суми пари и е нужна строга отчетност, заради плащането на данъци и т.н. Хората който карат ски, сноуборд, кънки и т.н. спортисти ли са? Футболните клубове произвеждат спортисти занимаващи се професионално със спорт. Основната цел на клубовете по парапланеризъм е популяризиране и развиване на спорта ( мисля, че в устава го пише ) а всички останали дейности са спомагателни. Колко клуба в България подготвят състезатели който да участват в международни състезания, като се поемат разходите им за екипировка, такси и т.н. Според ЗГВ клубове обучаващи такъв вид състезатели трябва да се регистрират и по Търговския Закон. Аз си мисля, че проблема е по-скоро в лицензирането на пилотите а не регистриран ли е клуба по ТЗ или не е.

_________________
LOOK, LEAN, TURN


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Мар 08, 2007 9:42 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Фев 19, 2007 9:43 am
Мнения: 33
Местоположение: София
Niki,

Благодаря ти!
Всички, които писаха ЛС или с които влязох в контакт по друг начин говореха само със суперлативи по твой адрес. За пореден път се убеждавам, че са били напълно прави. Сигурен съм, че докато има хора като теб, нещата ще се движат в правилната посока.

Една малка забележка към Красьо. Считам за малко (даже доста) некоректно затварянето на тема без предупреждение, по заповед на един от участниците. Така или иначе това е твое ПРАВО, което не смятам да оспорвам. Дано все пак някои хора си направят извода, че когато има правила има и ред.
Темата наистина беше изчерпана, защото изпълни предназначението си и постигна целите, които си бях поставил с нея.
От тук нататък ще научавате какво се случва по друг начин.

P.S.
Niki,
Няма да пиша повече в тази тема или някоя друга, за да не предизвиквам излишни емоции. Жалко, че емоциите са повече от разума тук.

P.P.S.
Моля и кресльовците да не коментират това мое изказване (нямаше къде на друго място да го публикувам :( ), за не се разводнява сериозната тема. Ако искате да ми кажете нещо пишете ми ЛС.

_________________
"Има само две безкрайни неща - Вселената и човешката глупост, но за първото не съм сигурен" А.Айнщайн


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: АСТ
МнениеПубликувано на: Пет Мар 09, 2007 9:33 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2300
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
STRAHIL написа:
Аз си мисля, че проблема е по-скоро в лицензирането на пилотите а не регистриран ли е клуба по ТЗ или не е.


Страхиле, ако за тебе проблема е в лицензирането на пилотите, то при следващ инцидент с ученик ще има проблеми със данъчни, наказателни и граждански дела. Не може да решаваме един проблем, ако сме стъпили на незаконна основа.

В този Чл. 119б се спомена и за лица регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, но в ОБЩЕСТВЕНА ПОЛЗА т.е. когато се тълкува този член едва ли ще убедим някой че можем да обучаваме след като всички спортните клубове (членове на БНАК) са юридически лица с нестопанска цел в ЧАСТНА ПОЛЗА.

Ако трябва да следваме логиката на този закон, то клубовете които искат да се занимават с обучение, трябва да напуснат БНАК и на тяхно място да се появят търговски физически (инструктори) или юридически лица (училища). Така тези търговски лица хем ще са легитимни спрямо Закона за Гражданското Въздухоплаване, хем могат да получат права за обучаване и издаване на лицензи от БНАК. Ако продължим логиката, то тези търговски лица могат да развиват и чисто спортни дейности, като организиране на състезания (което според някои хора си е доста комерсиално нещо). Така сегашните клубове по парапланеризъм ще изгубят смисъл да съществуват. Парапланеризма ще стане 100% бизнес, какъвто е всеки професионален спорт.
Звучи логично - летиме за да се чувстваме свободни. Искаме да имаме повече пари за да се чувстваме свободни.
Само че комунистическата част от съзнанието ми подсказва че там където дойдат парите изчезва духа!

....
Огняне аз също не съм съгласен със заключването на темата без предупреждение, но тя и без друго стана много дълга. Ако искаш отваряй нови теми, защото вероятно ще научим още нещо полезно.
Късмет!
.....

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 09, 2007 10:28 am 
Offline

Регистриран на: Съб Дек 10, 2005 12:03 am
Мнения: 559
Местоположение: Шумен
Име: (Хаджи) Северин Акерски
НО, според устава на БНАК, в него не могат да членуват търговски дружества или лица!
Данъчните не са никакъв проблем. Издадеш ли фактура си чист пред тях.
Въпросът опира до ДВА и по скоро до методика на обучение, която трябва да одобрят.
Ники, ходил си по света. Там школите частни ли са или сдружения?
Нещата не са толкова сложни, колкото изглеждат. Просто се иска действие.
Ето едно мое предложение:
1. Свиква се едно събрание в Сопот (тъй като е по средата) на всички, които обучават или имат мераци да обучават.
2. Изготвя се проекто-методиката (инструкции) за обучение. Имам такава на FAI, която може да се преработи за нашите условия.
3. Представя се на ДВА за одобрение.
4. Организира се семинар от БНАК на всички мераклии да обучават и след това да си подават изискващите се документи за лицензиране от ДВА или организацията, която ДВА определи. Така всичко ще е тип-топ и нататък всеки да си носи отговорността.
Училищата издават лицензи до FAI pro 2, a нагоре се издават от комисия определна в случая от БНАК по предложение на училището или по молба на пилота.

Всичко това може да се направи за 2-3 месеца. Действие се иска.

_________________
Парапланер - Windtech "Fenix"
Сбруя: APCO "Spark"

Изображение
ДИСТРИБУТОР

Kites Maker Olds looking good!
http://kites-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 09, 2007 12:00 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2300
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Бай Хаджи, благодаря за пояснението.
Наистина в чл.1, ал 2 от Устава на сдружение БНАК пише:
"Български Национален Аероклуб е сдружение с нестопанска цел за осъществяване на обществено полезна дейност, обединяващо на доброволни начала дружества със статут на клубове, регистрирани като юридически лица с нестопанска цел, чиято дейност е свързана с въздушен спорт" т.е. БНАК не може да има комерсиални членове и това донякъде е добре за да няма вътрешни конфликти между комерсиални и некомерсиални организации.

За да се избегне противоречието между ЗГВ и устава на БНАК, то Чл. 119б от ЗГВ може да се тълкува така:
"Подготовката на спортисти, упражняващи въздушни спортове, както и спортни полети ... се извършва от лица ... по Закона за юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност във въздушните спортове"
т.е БНАК е сдружение с нестопанска цел в обществена полза и може да легитимира членовете си (спортните клубове) да се занимават с подготовката на спортисти и спортни полети.

Трябва да се проучи въпроса доколко е законово едно обществено сдружение (БНАК) да може да прехвърля правата си за обучение на своите членове (спортните клубове).
И какъв е механизма и законовата основа на разпределяне на отговорността?
Защото при инцидент с ученик ще излезе че виновния не е инструктор от еди кой си клуб, а БНАК.
Ако БНАК носи директната отговорност при обучението (Чл. 119б от ЗГВ), то след няколко инцидента ще се превърне в рецидивист и съда може да забрани съществуването на БНАК.

....
до колкото знам в Австрия големите училища са търговски организации, но съществуват и клубове и инструктори, които също могат обучават и да возят тандеми.
DHV е подчинено на Министерството на транспорта.
Британската Асоциация по пара и делта планеризъм (BHPA) e търговска организация, която е член на Кралския Клуб по Въздушни спортове (английския БНАК) и в която членуват пилоти, инструктори, клубове и училища.

....

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 09, 2007 12:33 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Дек 10, 2005 12:03 am
Мнения: 559
Местоположение: Шумен
Име: (Хаджи) Северин Акерски
Аз мисля, че нещата коренно могат да се променят в положителна насока, ако в устава на БНАК се впише възможността да членуват не само клубове, но и пилоти, инструктори и училища. Самото училище ако е "търговско лице" или "търговско дружество" според законодателството си носи своята съдебна отговорност.
Преди, когато имаше смъртни случаи с парашутисти, съдебна отговорност носиха инструкторите, а не аероклубовете или някой друг от персонала.
Така, че БНАК не може да носи отговорност ако е издал лиценз на инструктор при когото се е случило произшествие.


P.S. В Шумен имаме един парашутист. Не знам как той е член на БНАК?
Четох устава на БНАК и намерих противоречия и е доста недемократичен от гледна точка на факта, че в България само БНАК е член на FAI.
И ако се разгледа от различни страни...пак намирисва на комерсиалност.

Но най-големият проблем в България ще си остане застраховането. Просто нашите застрахователи са мошенници. Само прибират пари - не дават.

_________________
Парапланер - Windtech "Fenix"
Сбруя: APCO "Spark"

Изображение
ДИСТРИБУТОР

Kites Maker Olds looking good!
http://kites-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 09, 2007 9:30 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Ники, а как се определя дали еди кой си клуб е по-комерсиален или по-малко?

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Мар 10, 2007 9:01 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2300
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Не знам Краси. Ние също се нуждаем от изясняване на определението за комерсиалност и спорт, защото още ни е забранено да ползваме лифта на Сопот ако извършваме комерсиална дейност т.е. обучение и тандемни полети според собственика на лифта.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Мар 10, 2007 11:55 am 
Offline

Регистриран на: Съб Дек 10, 2005 12:03 am
Мнения: 559
Местоположение: Шумен
Име: (Хаджи) Северин Акерски
Всички клубове са комерсиални, ако ще и да пише, че са с идеална цел. Събира ли се членски внос, получават ли се "дарения" или "спонсорство", курсове и т.н. и т.н. всичко е комерсиално. Организиране на състезания!?
Хайде стига с тези глупости за некомерсиалност.

Некомерсиално е когато един човек (хайде да са няколко) се оборудват и си хвъркат някъде. Образуват ли клуб - вече е комерсиално, мислят за комерсиалното ако ще и за това от къде да получат пари.

Стига с тези фалшиви приказки за некомерсиалност и идеална цел. Забелязъл съм, че тези дето се изказват против комерсиалното и се правят на идеалисти са най-големите комерсиалисти.

Ники, гледам направи ли сте график на курсове.
Те с идеална цел ли са?
Чисто комерсиални и няма нищо лошо в това. След като се полага даден труд, той трябва да се заплаща. Амортизация на екипировка - трябва да се заплаща. Белите косми от безумните изпълнения на някой ученик...също трябва да се заплащат и т.н.

_________________
Парапланер - Windtech "Fenix"
Сбруя: APCO "Spark"

Изображение
ДИСТРИБУТОР

Kites Maker Olds looking good!
http://kites-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Мар 12, 2007 12:36 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2300
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Бай Хаджи вероятно си прав, но ако всичко е комерсиално защо в закона има юридически лица с нестопанска цел? Може би обществото е решило че не всичко трябва да е комерсиално и иска да насърчава идеалното... или може би това с идеалното е ала бала и служи само за заблуда и далавера ...

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Мар 12, 2007 10:36 am 
Offline

Регистриран на: Съб Дек 10, 2005 12:03 am
Мнения: 559
Местоположение: Шумен
Име: (Хаджи) Северин Акерски
Ами Ники, всички фондации са юридически лица " с идеална цел" :wink:
Всяка организация с идеална цел има право на движимо и недвижимо имущество, основни средства и т.н. Има право да назначава щатни бройки по всичките му трудово-правни отношения, да се получават заплати и хонорари, да се ползват командировъчни ... :wink:
Юридическото лице (ако ще и то да е с идеална цел) подава годишна данъчна декларация. Ако има приходи е длъжно да внася данък към общината (всеки месец при положителен баланс...).
Хайде да вземем за пример клуб с идеална цел, който ще обучава.
1. Трябва да се купи екипировка.
2. Трябва да се осигури инструктор, който да се белосва с обучаващите се.
3. Евентуално и транспорт.
Тъй...до тук са само разходи.
Та ето и прихода - курсистите си плащат курса.
Ееее, къде е идеалната цел? Това си е чиста стопанска дейност.
Купил си е някой тандем! Налял маса пари и ще вози пасажери с идеална цел - за кеф! До кога?
Най-чистата работа е школите да са си частни.
Но всичко тръгва от там, че в ДВА не им се занимава с парапланеристите. Това е ръсковничето.
Може би, сега като сме в Европа ще дойде момент, в който да ни се наложи готов шаблон от някоя държава.
До тогава...
Кой има право да вози с тандем? Аз съм забелязъл, че всеки който има тандем - вози.
Кой има право да обучава? Забелязъл съм, че всеки който е направил няколко полета започва да учи приятеля си да лети!
Та отговора на въпроса КОЙ, е ВСЕКИ.
:roll:

_________________
Парапланер - Windtech "Fenix"
Сбруя: APCO "Spark"

Изображение
ДИСТРИБУТОР

Kites Maker Olds looking good!
http://kites-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов