Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Апр 19, 2024 11:16 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Въздушно фотографиране
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 14, 2004 8:40 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Мисля че доста от нас искат да споделят това което виждат отгоре и нека тука да споделим техническата част на въздушното фотографиране.

Например от една година използвам класически фотоапарат Nikon F 400S с 35-70 мм вариообектив, и предпочитам негативния филм Fuji Superia 100.

В Пловдив във фото Пинк сканирането на негативите е доста качествено (понякога по-добро от цифрова камера според мен), а заедно с диска на който ги копирам накрая давам по 5-6 лева.

Когато снимам си избирам различни теми: "текстури", "панорами", "крила", "пилоти" и др.
За повечето снимки ползвам автоматичния режим на работа на фотоапарата, но имам желание да ескпериментирам и с някой екшън снимки с различни скорости и бленди...

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: въпрос
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 15, 2004 9:07 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Аз имам въпрос на тема фотографиране, при това ама съвсем прост, та чак глупав.

Опитвал съм се да снимам докато летя, обаче имам следния проблем: докато извадя апарата, включа, наглася и снимам, като погледна после къде се намирам и обикновено оставам изненадан: крилото си лети нанякъде и обикновено оставам изненадан къде се намирам ;-). В този смисъл ми се вижда опасно да снимам, защото се чувствам много несигурен да пусна управленията (в най-лошия случай ги държа в една ръка) - рядко се случва да летя на напълно спокойни условия и ми се струва неразумно.

От друга страна нямам необходимата екипировка да закрепя някъде камерата, да инсталирам дистанционен спусък и т.н.

Така че, моля споделете, как е най-удобно и безопасно да се снима във въздуха, без да се използват специални приспособления.

Например: как (къде) обезопасявате апарата, къде го държите, как снимате (докато се клати крилото едва ли можеш да погледнеш през обектива).... Повечето дни, в които времето е хубаво и има красиви и кумулусни гледки и човек може да се набере и да снима нещо наистина качествено са и динамични - пускате ли управленията и въобще как се справяте с проблема?

С пожелание да се видим на баира ;-)....


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Снимки във въздуха.
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 15, 2004 9:56 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Правил съм снимки в полет и то не една ,но винаги в по-спокойни условия, защото пускам управленията. С лек и малък фотоапарат с автофокус, и автоматично пренавиване на лентата. Ако има скорости за отваряне на блендата то предварително го слагате на най-бързата. Апарата държа в страничният джоб на сбруята ,като предварително съм го вързал с връв (около1м) за сбруята, за да мога да го прибера, ако го изпусна при маневрите. Не може да се мине без да пуснеш управленията дори за няколко секунди, което си е опасно. Камера може да се прикрепи към каската странично (с тиксо например),като се включи още преди старта в режим "пауза" на автоматичен режим и след като излетиш само натискаш червения стартов бутон. Накъдето си въртиш главата на там снима и камерата.При второ натискане пак се минава в режим пауза и т.н. Разбира се става въпрос за малка цифрова камера,а не някаква 10 кила, колкото ученическа чанта.

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 15, 2004 9:40 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Ami az snimam s cifrov aparat Sony. Kato letq gledam da e po-spokoino i togava hva6tam dvete upravleniq v lqwata raka (4esto daje gi puskam, v zawisimost ot usloviqta i viso4inata) i s dqsnata snimam. Nastroil sam ma6inkata da snima na serii (burst mode) za da si izbera posle nai-hubavite i ka4estweni snimki. Na ga6terizona sam si napravil specialen djob za aparata otdqsno v rayona na gardite. Aparata e varzan kam djoba sas zdrawa wrav4ica. Kato iskam da snimam izkarvam barzo i lesno aparata, puskam POWER i snimam. Nakraq aparata se pribira sa6to barzo. Tova e pri men.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 16, 2004 6:50 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Фотоапарата ми е завързан за здрава параврър, а тя за карабинерче на кокпита (в който съхранявам и апарата, когато не снимам).
За да се снима в друсливо време е необходима практика и най-вече доверие в крилото :roll: - затова и не летя със състезателно крило, когато искам да снимам :twisted:

Доста спокойствие може да се намери и при въртенето на термика, когато държа апарата в ръката с която дърпам управлението пру въртенето. Така апарата ми идва на нивото на очите и успявам да открадна някой и друг хубав момент :idea:

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 16, 2004 8:38 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
Снимам с цифров "Pentax Optio 330 GS". Прави отлични снимки. Използвам ремъче за шия. Стои в джоб на гащеризона ми на нивото на гърдите. Когато реша да снимам - хващам го за ремъка и го издърпвам, включвам и снимам. Това с дясната ръка без да пукам и за момент управленията (през цялото време дясната чукачка е на китката ми). Случвало ми се е да получа колапс по време на снимка - просто пуснах апарата и коригирах със спирачката. Интересни снимики се получават като снимаш себе си (или крилото) на фона на пейзажа (особенно при въртене на широки термики). За целта ползвам TFT дисплея, който се завърта на обратно и виждам какво снимам. Но съм пробвал и без него и с малко практика и повечко снимки за едно и също нещо - пак се получава.

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Въпрос.
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 17, 2004 8:28 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Докторе какво стана със сайта на Шуменския клуб? Няма го вече доста време.

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 17, 2004 8:22 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
Имахме проблем с доставчика. Сменихме адреса и направихме нов, по-хубав от стария сайт. До 10-ина дни ще е готов и ще сложа линк във форума за тези, които се интересуват.

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: snimane
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 18, 2004 12:56 am 
Az snimam sas digital Olympus 5060 WZ, 5 Mpx koito ima shirok nachalen obectiv ( pochva ot 27 mm i svarshva na 110 mm ekvivalent )
Imam i distancionno i tova mi pozvoliava da go montiram na kriloto ( delta de) taka che da se vijdam i az i peizaja zad mene. Opitval sam razlichni gledni tochki -otstrani, otprede 3/4 i otzad na kila. Tozi aparat pravi sashto otlichni filmcheta ( sas pamet 512 Mb mi stiga za 10 minuti na visoko kachestveno movie 640:420, koeto e sravnimo s videocamera )
Napravil sam si razlichni stoiki za zakrepvane ot leki aluminievi trabichki i taka ne mi vliae mnogo na balansa na kriloto. Zasega ot vsichki aparati s koito sam si igral tozi pokazva nai-dobro kachestvo i barzina ( za digital )
Snimal sam i sas Pentax Optio S4, ne e losh, no e po-baven i ne moje da pravi movie na visoko kachestvo. Osven tova ne se prodava s distancionno, a triabva da si go porachash otdelno. Mislil sam i kak da se montira na paraplaner, no triabva da se vnimava da ne poprechi na upravlenieto. Eventualno moje neshto s teleskopichna traba da se izmisli, taka che da se pribira i izvajda v podhodiash moment. Parata e malko po-trudna da se obhvane v edin kadar , shtoto kriloto e dosta otdalecheno ot pilotai stava ili samo pilota ili same vajetata. za da stane hubava snimka se iska shirok obectiv ( ot 24 mm nadolu ili ribeshko oko ) i togava moje da se hvane vsichko, no pak ima dosta izkriviavania na kartinata.\
Opredeleno pomaga , kakto kazva doctora , ako si izgradish navik da snimash bez da gledash kakvo snimash v prozorcheto, samo na uset s nasochvane na aparata.
Mnogo dobra informacia za digital cameri ima na slednite dva site-a:

http://www.stevesdigicams.com
http://www.dpreview.com

Na parvia za vsiaka camera ima na kraia Steve's conclusions ( zakluchenia ) v koito se kazvat plusovete i minusite na camerata
Na vtoria ima funcia da slojish edin do drug dva aparata i da sravniavash vazmojnostite im.
Na vremeto sam vijdal niakoi snimki ot delta i para, koito sa praveni ot razstoianie s shirok obectiv, iavno pilota e iznesal aparata na niakakva platforma koiato visi nadolu i zad nego i aparata e orientiran kam pilota, kato iavno e reshen i vaprosa sas stabilizaciata na aparata v edno polojenie. Az si go predstaviam kato neshto pochti letiashto sas stabilizator otzad i makarichki za otpuskane i vdigane na platformata. Izglejda dosta slojno, no snimkite stavat jestoki, zashtoto hem sa otstrani, hem sa v sinhron sas kriloto.


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: oshte
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 30, 2004 9:58 am 
Edin drug gotin metod za snimane e t.nar intervalno snimane. Ima fotoaparati ( az imam takav ) koito mogat da se programirat da zapochnat da snimat sled opredeleno vreme, i da napraviat opredelen broi snimki prez opredelen interval. Primerno mu zalagash da zapochne sled 5 min. i da napravi 15 snimki prez 3 min interval. Modelat koito imam e Pentax 105R, koito e konvencionalen model ( ne digital ) , beshe model na godinata za 1992 g, a podoben aparat e sashto edin model na Samsung ako ne me laje pametta. Udobstvoto na tozi metod e che ne se nalaga da go mislish, toi si znae rabotata, ot tebe se iska da letish. Za paraplanerist bih preporachal da se instalira niakade nadolu kam obuvkata i da gleda nagore, taka moje da bade nasochvan s krak da rechem i da se vidish i ti i kriloto.


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: pak
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 30, 2004 10:08 am 
Znachi modela na Samsung e Samsung EXC 1 35mm camera...ima sashtite funkcii kato pentaxa . edin obsht nedostatak na tia aparati e che sled 10 godini upotreba zooma im se skapva. No vse oshte mogat da badat namereni v e-bay da rechem...imat i remote control..


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: movie ot gledna tocka na orela
МнениеПубликувано на: Сря Дек 08, 2004 8:25 pm 
http://media.animal.discovery.com/conve ... dtech.html


interesni klipcheta s kamera na garba na edna orlica


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Дек 10, 2004 8:17 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Mersi za linka Krasi
i za gotinite kadri - Vizhte gi :-)

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов