Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Апр 19, 2024 2:21 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 

Мислите ли че има смисъл от лицензиране на пилотите?
да, това ще е от полза 71%  71%  [ 22 ]
по принцип да, но нямам излишни пари 13%  13%  [ 4 ]
засега не, първо ще видя накъде духа вятъра 0%  0%  [ 0 ]
не, никой никога не може да ме спре да летя 16%  16%  [ 5 ]
Общо гласове : 31
Автор Съобщение
 Заглавие: Лицензиране на пилотите
МнениеПубликувано на: Пет Мар 05, 2004 8:53 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Какво мислите за лицензирането на пилотите, инструкторите и летенето в БГ?


Последна промяна niki на Сря Дек 14, 2005 8:08 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: За лицензирането на пилотите....
МнениеПубликувано на: Нед Мар 07, 2004 7:34 pm 
Разбира се,че има смисъл и даже е наложително, но кой и по каква програма и с какви изисквания ще прави лицензирането? Има ли изобщо парапланерист в България с легитимен документ и някакъв лиценз за летене? Тези които са членове на клубове по парапланеризъм и летят от няколко години пак ли ще ги изпитват? Например аз ( и членове от нашият клуб) държахме изпит преди две години по теория и практика за летене с парапланер. Въпросника съдържаше въпроси и раздели по устройство и използуване на парапланера, метеорология и аеродимика. Изпита беше около два часа и изобщо не беше майтап работа. Имаме и документ за този изпит. Сега като гледам как вървят нещата май това няма да бъде признато ,защото ме изпитвал примерно Иван Иванов, пък сега лицензите ще ги дава примерно Петър Петров....
Така ,че лицензи трябва да има, но нещата трябва много добре да се обмислят по повод на завареното положение.
Който започва сега да лети ще си има ред и той ще си върви по него, но предишните?


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: за досегашните пилоти
МнениеПубликувано на: Пон Мар 08, 2004 8:21 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Здравей Владо
Доколкото разбрах Боби Ралчев се е заел с превода на програми за подготовка и лицензиране на пилотите но не знам повече подробности.
По въпроса за досегашните пилоти ми се струва уместно да преминат някакъв изпит с който да се прецени нивото им. Така решението на сертифициращите ще бъде по обективно, независимо кой е изпитващия.
Тъй като в парапланеризма непрекъснато се учи нещо ново не вярвам някои пилот да е забравил нещо важно което да го притеснява за изпита.

Имам известно съмнение че подготовката на тази програма ще отнеме повече време и ще питам дали Боби има нужда от помощ за да се ускорят нещата.

Ники


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: За лицензирането на пилотите
МнениеПубликувано на: Пон Мар 08, 2004 10:40 am 
Със сигурноста компромиси не трябва да се правят. А сигурноста е пряко свързана с опита и теоретичните знания на всеки за летенето. Май си прав ,че на всеки официално трябва да му се провери нивото.
То и аз тази зима два пъти прочетох учебника по парапланеризъм, защото нещата се забравят с времето и изведнъж " Опаааа какво стана"?

Поздрави на всички ветроловци!


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: за състезанията
МнениеПубликувано на: Вто Мар 09, 2004 8:25 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Здравейте
Предполагам че ще ви е интересно да научите, че от април FAI искат да въведат централно картотекиране на състезателите. Това включва и въвеждане на спортни лицензи за всички състезатели (и такса от около 50 лева годишно).
Ще кажете какво толкова - аз мисля да летя за кеф, а не да се състезавам!

Така е, но аз от години се мъча да убеждавам пилотите колко полезно е да се състезават. За да спечелят знания, а не някакви награди и престиж. Представете си простия пример - много пилоти летят в една посока, но всеки по-малко по различен път от другите и с по-различна тактика.... Задачата свършва, отивате в кръчмата и започвате:
- кой от къде е минал, какви условия е имал там, гледай тоя тарикат какъв попътен вятър набара, тоя защо не доизвърта термиките докрай а все бърза, а по пътя назад все по високото се движи...
Да не говоря и за сплотяванете на духа и приятелството между пилотите. Естествено ще има пилоти които ще искат да останат вечно добри пред местните си почитатели, ще си заровят главата в пясъка и никога няма да си сверят часовника с другите.
А е толкова прекрасно да летиш на нови места и да постигаш интересни задачи.
Друг важен елемент на XC състезанията е че ще останат вечни в безмоторното летене, за разлика от модния напоследък парашутиски подход към летенето - доцелното кацане и акробатиките. Не че има нещо лошо в тях, дори напротив - предвид оводняването на днешните хора, шоу мероприятията могат да привлекат нови парапланеристи и току виж някой се окаже с по-задълбочени потребности за знания и приключения.

И така се появява проблем. От една страна вие не искате да се изживявате като състезатели, от друга - искате да се наслаждавате от интригата и знанията от състезанията.
Аз също съм поставен пред голяма дилема, защото досега организираните от нас състезания бяха насочени към всички нас. От друга страна искаме да привлечем повече чужди пилоти за да си сверим и нашите часовници (а добрите чужди пилоти искат FAI състезания за да получават точки и да се класират за други техни състезания и лиги). Така вероятно ще настане едно разделение на състезанията - едните по FAI - другите за наша собствена консумация. Може би ще е възможно да ги комбинираме в едно, но усещам много разправии по този повод.

Какво мислите?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 09, 2004 11:52 am 
Ni6to lo6o niama vuv FAI licenza,a i v cialosnata organizacia na sporta.Vuprosa e da ne se prekaliava,tipi4no za Bulgaria,i vmesto polezna,organizaciata da se izpolzva za li4ni interesi,i v u6turp na leteneto.


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: За лицензите...
МнениеПубликувано на: Вто Мар 09, 2004 3:04 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Това за 50-те лева е само при първото регистриране ,а след това се плаща само 3-4 евро таксова марка за година, аз така разбрах на конференцията. Иначе става много дебело. Всяка година по 50 лева плюс клубните вноски ,за всяко състезание отделна такса, задължително трябва да имаш GPS и то от висок клас (т.е. скъп), не можеш да се състезаваш само с варио и т.н. И това са изисквания за международен лиценз за състезания. Не вярвам всички летатели в България да имат подобни мераци. Така ,че най-вероятно ще трябва да има различни лицензи и изисквания за различни летатели и всеки да си избере какъв лиценз му трябва,колко и на кого да плати, и къде и колко да лети.

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 09, 2004 5:38 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Мисля че нещата не са толкова сложни. Има регистрирани и нерегистрирани пилоти. Регистрираните пилоти могат да бъдат състезатели и несъстезатели. Регистрираните пилоти плащат еднакратно 50 лева за FAI лиценза си (и по толкова за всеки следващ лиценз при промяна на нивото си - parapro1-5). Състезателите трябва да се регистрират допълнително (с друг тип лиценз) и ще плащат по 50 лева годишно. FAI годишната марка е 2 евро, но не знам дали ще е за състезателите или обикновените пилоти (или за всички).
Поне така аз разбрах от писмото на шефа на БНАК.
Не мисля че има за какво да се притеснявате - просто всеки ще си направи сметката дали иска да се изявява по международни състезания. Тези които ще летят тука и само в местни състезания не би трябвало да се тълкуват като състезатели, макар че според FAI не съществуват не FAI състезания :twisted:
А по въпроса за GPS-a - той става задължителен, защото е по-обективен от въздушните снимки и информацията от него е по-лесна за обработка. Основните модели дето вършат работа (напр. класическия Garmin 12) струват 150 USD, а втора ръка могат да се намерят и по евтино т.е. със сегашния евтин долар за GPS ще платите по-малко отколкото и за едно варио.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: За лицензите...
МнениеПубликувано на: Чет Мар 11, 2004 8:21 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Така бива да е . Избрах си лицензиран несъстезател. Айде правете го по-скоро де!

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 12, 2004 6:36 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Разбрах Владо. Това което предстои тепърва е да се изготви програмата за лицензирането на пилотите и инструкторите, да се излучат инструктори от клубовете и да се почне.
Нямам идея докъде са стигнали нещата, но ще пиша ако знам нещо ново.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Мар 15, 2004 2:45 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 8:01 pm
Мнения: 6
Местоположение: Plovdiv
Markite sa ednakvi za vsichki i tova koeto razbrah ot konferenciata e che samo parvata godina se plashtat 50 lv a ottam natatyk samo markite i taloncheto koito struvat dsta po malko. No kato govorih s Niki Kalchev razbrah che vsiaka godina e po 50 lv. Koeto e obezpokoitelno i triabva da se vzeme niakakva kraina pozicia po vaprosa. Tova shte e za vsichki piloti sas pravo da se sastezavat.

_________________
Orlin Dimov


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 15, 2004 8:38 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2004 7:27 am
Мнения: 2
Местоположение: St.Zagora
Pozdravi za Niki ot Svetlio!Lizenziraneto spored men e neobhodimo uslovie za spirane ili pone namaliavane na nai-nelepite inzidenti i smartni slu4ai koito stanaha naposledak.Prisastvah kogato zagina Denio(koito ne poznavah) minalata godina na Sopot.Mislia 4e stese sega da e ziv ako imase nai elementarnata podgotovka na edno u4iliste po para.Saglasen sam 4e triabva parvo da se opredeliat u4ilista i instruktori kam tiah.Tova triabva da stane s ne mnogo slozni iziskvania(Bobi Ral4ev mislia 4e pravi tova).Vsiako u4iliste triabva da moze da izdava na4alen brevet s koito da se leti v na4aloto samo v prisastvieto na instruktora,a za breveti za samostoiatelno letene spored men triabva da se sabipat instruktorite ot vsi4ki u4ilista kato komisia 3-4 pati v godinata nai dobre na Sopot.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Юли 17, 2004 8:45 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Юли 02, 2004 8:40 pm
Мнения: 99
Местоположение: София
ОК. Съгласен съм с много от написаните неща, но ще има хора, които няма да са съгласни да плащат каквито и да било пари за това, че са решили да полетят някоя събота или неделя и за жалост според мен това ще бъдат точно хората от рисковия контингент т.е. тези които са най-нередовни и най-неопитни, а нали една от целите е да се предпазят хора като тях.
Та значи въпреки всичките ни добри намерения, как ще ги спрем да не летят без лицензи. Всичко както и досега ще си остане на тяхна отговорност, а ние не сме нито полицаи, нито охранители или каквато ви дойде на ума служба , за да пъдим хората от баирите, да не говорим пък за това, че по този начин тотално ще се опорочи този вид спорт.
Както ги виждам нещата тези лицензи в реалния живот биха могли да се приложат само при провеждане на състезания (искаш да се запишеш за състезанието ли? ОК дай да ти видя разрешителното за летене).


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 17, 2004 8:10 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Авг 24, 2004 9:06 pm
Мнения: 2
Местоположение: Burgas
ami suglasen sum no wse pak da se ima predwid 4e giweem w Bulgariq wse pak da e po silite na wseki koito poiska ne wzimame kato ewropeiskite zaplati


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 14 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов