Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 4:41 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Бихте ли летяли с лебедка?
да 80%  80%  [ 12 ]
не, струва ми се опасно 0%  0%  [ 0 ]
не, защото си имаме планини 20%  20%  [ 3 ]
Общо гласове : 15
Автор Съобщение
 Заглавие: Лебедка
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 29, 2004 9:43 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Здравейте!
доста хора от доста време си мечтаем да летим и правим прелети с лебедка.
Мисля че ако се съберат достатъчно желаещи можем да купим сборно една и да определим по каква схема ще я ползваме.

Аз самия съм привърженик на пасивната лебедка (макара с въже закачена на кола се размотава с определено усилие, при което пилота набира височина). Предимствата според мен са че може да се използва при по-силни ветрове (полезно за рекорди :wink: и е необходима по-малка полоса за излитане.
Полезно е ако лебедката има устройство за намотаване на въжето, след отцепването на пилота и го предпази от излишно влачене и триене по земята (по дълъг живот на въжето). Това още ускорява старта на следващия пилот.

Една от най-отговорните длъжности е тази на оператора на лебедката, защото от този човек често зависи живота на пилота. Един приятел от Берлин ми каза че имали проблеми с оператора - трябва някой (най-добре нелетящ фен) да се специализира в това или всеки ползвател на лебедката да се обучи да я оперира, а не само да лети :twisted:

Имам дриг приятел от Канижа в Сърбия (на сръбско унгарската граница), той има 3-4 пасивни лебедки (с електричен, механичен и хидравличен регулатор на силата). Може да му направим едно гости, да се обучим и да купим някоя от тях (най-надеждна е хидравличната).
Сертифицирани лебедки се произвеждат в Словения, други в Русия, Хърватска ...
След местните неуспешни опити за конструиране и използване на лебедка, предлагам да купим нещо свястно, пък после може да си направим копия за различните региони.

Давайте предложения :idea: :arrow:

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 29, 2004 10:24 am 
Offline

Регистриран на: Пет Юли 02, 2004 8:40 pm
Мнения: 99
Местоположение: София
Ясно е, че превозното средство, на което ще е монтирана лебедката трябва да бъде с висока проходимост, затова аз си представям нещата така http://paravia.ru/library/lebedka/lebedka.shtml
Друг е въпросът, че в този вариант ще струва майка си татко си :cry:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Flight Park
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 29, 2004 5:16 pm 
Ники,

Темата ЛЕВЕДКА се захваща периодично от много години и досега не е намерен начин за организиране на желаещите да летят от "равното" при всякакъв вятър.
Според мен единствения начин да имаме лебека е да се създаде Flight Park както е по света. За да стане реалност се изисква значителна начална инвестиция от частни лица. Таксата за едно излитане трябва да покрива разходите за подръжка, обслужване и амортизация. Тогава всеки ще знае, че като отиде на мястото винаги ще има технически изправна лебедка и квалифициран оператор.
Подходящи места са изоставените летища в равнинни области.
Нужен е заинтересован човек който да осигури финансирането и експлоатацията на един Flight Park. Допълнителни приходи могат да се направят от осигуряването на обратен транспорт, храна и спане. За бирата е ясно.....

Успех!


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 29, 2004 10:04 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 20, 2004 7:56 pm
Мнения: 49
Местоположение: Силистра
Привет,
Данчо,идеята за ,,flight park,, ми е мечта от година насам.
Около Силистра има две селскостопански летища,едното е откровено
запуснато,а другото се ползва от дъжд на вятър.Мисля,че могат
успешно да се използват.С инвестициите обаче,нещата не
стоят така.. :(
При все това споделям идеята на Ники и съм готов да участвам
в едно пътуване до Сърбия и закупуване на оригинална/работеща/
лебедка,от която после да си направим копия.Това е крачка напред
и то реална.Небето над Добруджа ме изпълва с ентусиазъм и
нека не ви звучи самохвално,но рано или късно ще летя тук :lol:
Ако има други,готови да участват в това начинание нека се
обадят...


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Лебедка-сбруя
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 30, 2004 8:19 am 
Митко,

Добруджа наистина е супер за прелети, но Силистра не е най-удобното място за организиране на "Пара-Влек". Може би някъде край Шумен е мястото за СИ България.
Мисля че за Добруджа е много подходяща лебедка-сбруя. Пълна независимост! Виж www.paraparts.com/Winyourfreedom/main.php - чудесно решение но с доста солена цена - 3000 Евро. Ако може да я изкопира някой разбиращ механиката.....


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: vapros za safety?
МнениеПубликувано на: Вто Окт 12, 2004 9:57 pm 
a be taia sbruia lebedka e mnogo gotina ideia, obache naskoro mi hrumna slednia vapros ? Kakvo bi stanalo ako pilota iska da prekasne tegleneto po niakakva prichina predi da e stignal do krainata tochka na tegleneto ? Veroiatno triabva da spre dvigatelia parvo i da izchaka da se ohlabi vajeto, sled koeto avtomatikata da otkachi kukata ot kolcheto koeto e zabito v zemiata. Ako e taka, tova spored mene znachi che pilota ne razpolaga s mignoveno otkachasht mehanizam, kakto e pri drugite tegleshti ustroistva ? Vse pak shte izminat niakolko sekundi dokato tova chudo sraboti...


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: pak
МнениеПубликувано на: Вто Окт 12, 2004 10:19 pm 
otgovariam sam na sebe si, ha, ha...sigurno ima neshto kato saedinitel, s koeto se spira tegleshtoto deistvie na motora i vednaj sprial da tegli, pilota veche e svoboden, v smisal che nishto ne go tegli napred, dori i da ne e napalno otsaedinen, vse pak ima izvestna svoboda na deistvie...


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Окт 13, 2004 8:32 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
Според мен, най-удачните места са София, Сопот и Шумен. В София такъв парк дори може да е и финансово печеливш, но най-важното е, че ще доведе до появата на много нови летящи.
Сопот - за там на всеки е ясно. Има ли лифт и супер условия - горе. Няма ли - всички на теглича! :twisted:
Шумен - (и шуменска област) разполага с най-добрите условия за равнинно летене в България. Местоположението на града е идеално за равнинни прелети. Има голамо летище, намиращо се в рамките на града и безпроблемен транспорт до него. Предната Събота и Неделя на него се събраха мотоделти от цяла България. Имаше и доста публика. Мястото е с традиции в безмоторното летене. Възможността за дълги прелети е доказвана нееднократно.

Що се отнася за инвеститор - единствения вариант - това сме самите ние. Ако ние не си го направим - никой няма да ни го направи. :roll:

Затова предлагам на всички от СИ България, които проявяват интерес към подобно начинание - да се запишат във форума, да видим колко сме и какъв бюджет може да съберем, а от там и да помислим за закопуване на пасивна лебедка.

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Окт 14, 2004 6:35 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 3:48 pm
Мнения: 111
Ako niakoi znae i obiavi nujnata suma(priblizitelno)mislia 4e 6te e po lesno.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 15, 2004 9:54 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 20, 2004 7:56 pm
Мнения: 49
Местоположение: Силистра
разгледайте този сайт http://www.tow-systems.com/en_prod_vitla.php


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов