Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 6:06 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: За птиците в небето
МнениеПубликувано на: Вто Окт 26, 2004 11:13 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Юли 02, 2004 8:40 pm
Мнения: 99
Местоположение: София
Какво мислите за грабливите птици в небето?
Както могат да ни ориентират за термиките, така току виж ни разпльокали и върху камъните. Интересувам се по-конкретно за Белоглавия лешояд и за Черния лешояд. Намерих един старт в Източните Родопи, но наоколо гнездят тези видове и като ги видях колко са големи (около 2 метра размах на крилата) направо ми се изкара акъла, както бях тръгнал с мерак да го облетя това място, така и се отказах. Щото те уж са си лешояди, ама ако се почувстват застрашени, знам ли какво могат да ми сторят във въздуха, всъщност май знам, направо не ми се мисли.
Доколкото знам тези видове обитават също Източна Стара Планина и Балкана около Сливен, ще се радвам някой от местните пилоти да сведе малко повече информация по въпроса.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Окт 27, 2004 12:37 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Окт 17, 2004 1:33 pm
Мнения: 49
Дали няма някакви елекроники - пищялки някакъв вид които да ги разгонват ?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Хищните птици
МнениеПубликувано на: Сря Окт 27, 2004 2:00 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 7:30 pm
Мнения: 283
Местоположение: Ботевград
Име: Иван Ценов
На Враца в скалите гнездят хищни птици и през май месец наистина може да се очакват нападения от тях; тогава те мътят или имат току-що излюпени пиленца.

_________________
Щастие за всички даром и никой да не бъде пренебрегнат. Редрик Шухарт
http://www.redmine.org


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: orli
МнениеПубликувано на: Сря Окт 27, 2004 3:32 pm 
Az sam imal personalen opit s orli, na Pastrina ( Mihailovgrad) prez 1987 niakade beshe. Interesno mi e dali orlite veche ne sa progoneni ottam, mestnite da kajat...
Beshe dosta valnuvashto...v smisal che otnachalo vidiah edin orel na okolo 5 metra vstrani ot mene , leteshe paralelno i me gledashe ( v smisal che glavata mu beshe zavartiana kam mene) Posle se ogledah naokolo i se okaza che ima edin zad mene i siankata na oshte edin nad mene se vijdashe na platnoto. Togava osaznah che e neshto kato "eskort" i reshih da se mahna, za da ne gi draznia. Ne sa me napadali, samo izdavaha zvuci koito mi se struvaha kato lai na kuche ( dosta stranno ) Az mislia che razmera na nashte krila gi respectira i edva li biha napadnali, no sam chuval za drugi piloti da badat atakuvani, daje sam vijdal snimki na probiti ot nokti platna. Mislia che problema e po-skoro ekologichen..ako horata letiat mnogo chesto v tehnia areal, mogat da gi progoniat , a tova ne e hubavo za ekologichnoto ravnovesie...te v BG i bez tova sa na izchezvane.


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Окт 28, 2004 5:17 am 
Eto toge primerno na etu temu:
http://www.paraplan.ru/forum/viewpost.php?p=113920

A esli ser'ezno, to nablyudaya za povedeniem ptic v vashih krayah mojno poluchit' mnogo poleznoy informacii. I mne kajetsya, chto oni inogda toje poluchayut poleznuyu info, nabludaya za nami :lol:
Po krainey mere, v etom sentyabre v Topolice menya neskol'ko raz kakie-to orly viruchali.


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Окт 28, 2004 9:54 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Вярно е това Игор. Като летим на Морската, гларусите като видят, че някой от нас се издига по-нависоко, разбират че поддръжката е по-добра в този район и веднага идват към нас.

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: To Kras'o
МнениеПубликувано на: Чет Окт 28, 2004 10:10 am 
Mne by eshe po-bolgarski ponimat' pobol'she :D
V sleduyushem godu poproshu vas sdelat' mne uglublenniy kurs po izucheniyu yazyka :D


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Окт 28, 2004 10:29 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Хорошо, Игорь :D ! Нет проблема!
Сверху написал, что когда мы летим на Набережной в Бургасе, очень часто чайки смотрят на нас и когда кто то поднимается выше, они сразу идут к ним, потому что понимают что на этом месте динамик сильнее. :wink:

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Окт 28, 2004 11:23 am 
Да, похоже это так. Только если у них не получется подняться выше тебя, то они при удобном случае стараются нагадить тебе на крыло :( .
А вот орлы в Тополице такого себе не позволяли. Я этой осенью видел их там несколько раз в 1-2 метрах от своего крыла.
А еще есть парапланерная байка про то как какой-то парапланерист, увидев орла, набирающего высоту в потоке, тоже полетел туда, но встал в спираль другого направления. Орел посмотрел на это :shock: и поменял направление своей спирали :D .


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Дек 14, 2004 11:22 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 08, 2004 10:02 am
Мнения: 129
Местоположение: Казанлък
Име: байРос
В събота летях над с. Долно Изворово близо до Казанлък. Имаше слаба поддръжка, но нищо подходящо за въртене. И както си мислех, че поне не слизам пеш, видях две орлета. Не познавам видовете, само забелязах, че едното имаше бяло по края на крилата. Естествено се насочих към тях. Те описваха траектория близка до елипса, значи все едно въртят около две близки ядра. Очаквах като друг път те да се уплашат и избягат. За моя изненада не се притесниха видимо от което аз малко се притесних. Включих се в същата посока в която летяха и те, на равно разстояние от двете и престанах да възприемам приборите, доверявайки се на техния усет. Исках да не се почувстват застрашени за да останем по-дълго заедно. След полета установих, че сме летяли около 2 до 3 минути. Изпитвах нещо неописуемо, те все едно ме възприемаха като един от тях, спазвахме дистанциите, правехме завои в качването, забелязах, че те скъсиха разстоянието си до мен може би от любопитсво. Съжлих, че фотоапарата остана отзад за да ги снимам.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Дек 14, 2004 10:29 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Мар 06, 2004 10:20 pm
Мнения: 129
Местоположение: Варна
Име: Красимир Костадинчев
Течо го е нападал ОРЕЛ за по-вече информация, Течо!

_________________
Красимир Костадинчев


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 15, 2004 12:32 am 
Offline

Регистриран на: Пет Юли 02, 2004 8:40 pm
Мнения: 99
Местоположение: София
Дано Течо чете този форум и ще го помоля да даде малко повече инфо относно случая с нападението. По-точно какво мисли по въпроса дали е провокирал с нещо въпросния орел (дали е летял близо до гнездото му и ако е било така, колко близо. Дали е отишъл при орела или орела е отишъл при него. По кое време през годината се е случило това и не на последно място знае ли точно какъв вид е била птицата).
По въпроса за Белоглавите лешояди все още събирам информация, но за сега съм решил да не летя в ареала им през месеците от декември до юли, защото този период е определен за размножителен (оправяне на гнездата, ухажване, мътене и отглеждане на малкото - то е само едно, докато поотрасне). Би било доста глупаво и безотговорно да пропъдя дори и една птица от там, защото както се оказа не са останали никъде другаде на целия Балкански полуостров.
Междувременно както писах по-горе продължавам да търся информация точно за този вид пилета и поведението им, защото са с доста големи размери и ако проявяват агресия не би било разумно да се лети там.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 15, 2004 10:30 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 3:48 pm
Мнения: 111
Az popitah za slu4aia s Te4o i mi be6e otgovoreno taka:
toni_rotor says:
kato malak ,igo e zanesal v gnezdoto si i posle go e u4il da leti.bil nai loshiat letec ot vsi4ki orleta >>splioskalnik<< :lol:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 15, 2004 1:08 pm 
Ицо,бате,нека Тони ти разкаже за белоглавите лешояди
в Индия-има ги достатъчно,можем да си внесем.. :)


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 15, 2004 1:23 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 3:48 pm
Мнения: 111
toni_rotor says:
samo zabravih da dobavia 4e Te4o e nai dobrijat sred 4ovecite


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов