Leonardo | ФОТО
Дата и час: Сря Юни 05, 2024 7:23 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Предлагам нова "парапланеристка" честота
МнениеПубликувано на: Пет Май 21, 2010 8:02 am 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 3:40 pm
Мнения: 498
Местоположение: BG Bankya
Предлагам нова честота - 145,985МХц
До сега се ползва 145,225 която е неудачна
В Румъния това е изходна честота на мощен Репитер(той приема на 145,825 и предава на 145,225)
В северна България много пречи(а и ние му пречим малко)
а и в южна Бълг. пробива на много места и предизвиква погрешни отпушвания на скуелча(шумоподтискането което има всяка УКВ станция)
Така че,отиваме на края на диапазона,там е празно и на никой няма да пречим,нито на радиолюбители,нито на някаква група....
До чуване на 145,985 !!!!!!

_________________
Летете ниско и бавно!
Голям кеф е,вервайте ми!
До среща във въздуха!
Венко


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Май 21, 2010 8:24 am 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 09, 2005 12:34 pm
Мнения: 342
Венко да нямаш впредвид 145.975.

Щото на 145.985 заемаме 2 канала едновременно

145.975 и 146.000

_________________
www.verticaldimension.com
Gradient Bright 5
skype: pastora2303
GSM: 0888 024143
e-mail: ozyline@gmail.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Май 21, 2010 10:00 am 
Така е, също миналата седмица инструктор насочваше ученик да каца около Пловдив със самолет на тази честота-не знам какъв инструктор си, а да не знаеш, че от години БЛАГОДАРЕНИЕ на добрата воля на Българските радиолюбители около 80% от парапланеристите използваме тази честота. Сещате се как се е чувствал ученика, като ни е чувал и нас едновременно с инструкциите за кацане някъде до Пловдив :D :D. За Румънците също е вярно.
Само, че това с честотите не е песен по желание-144-146 е радиолюбителският обхват на 2 метра, но по памет- 1-во мисля, че това беше честота за работа със спътници-а като летим се чуваме поне на 150-200 км. и ще пречим. 2-ро около 90 % от летящите не са радиолюбители и нямат лицензи-навсякъде в Европа имат?????


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: обяснявам
МнениеПубликувано на: Пет Май 21, 2010 11:07 am 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 3:40 pm
Мнения: 498
Местоположение: BG Bankya
Масово повтаряна грешка не означава ,че е нещо правилно
Време е да се махнем от 145,225
Аз съм радиолюбител от 1973година!!!!!!!!!! и имам десетки хиляди връзки на къси вълни, а по-късно и на укв.В LZ1KIS,LZ1KMK и LD1KDZ има дневници изписани с връзки от мен
Първото УКВ токи съм си купил през 1992г
В ръцете ми са се повредили от износване десетки поялници и това от което най-много разбирам са телекомуникации.
Вервайте ми!
:D
такова животно като "канал" на 145,975 или 146,00 нема
има носеща честота,която при модерните станции може да бъде променяна със стъпка 5кХц и девиация(честотно отклонения,модулация) плюс минус 6-6,5кХц около нея

така че,ТРЯБВА да се махнем от честота(избрана неправилно от някой си)определена за ъплинк на репитер и да отидем някъде на края на обхвата,по възможност не на някаква знакова честота като 145,975 или 146,00
затова съм измислил 145,985 където на никой няма да пречим и и никой няма да ни пречи
по традиция за DX(далечни връзки) се ползва началото на диапазона
около и малко над 144,00 и 145,00
Ако пилоти без радиолюбителски лиценз ползват 2м банд.....това си е техен проблем и на тяхна отговорност.....
моите приятели пилоти ВСИЧКИ имат инициал
но
съвет!

Със или без инициал на 145,985 е празно!
Работете там

_________________
Летете ниско и бавно!
Голям кеф е,вервайте ми!
До среща във въздуха!
Венко


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Май 21, 2010 1:44 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1982
Име: Даниел Димов
LZ2GDD потвърждава написаното по-горе

в наш интерес е да имаме колкото е възможно по-малко интерференция с други комуникации


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Май 21, 2010 6:25 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 09, 2005 12:34 pm
Мнения: 342
Радиолюбителите ще скочат веднага върху нас ако заработим на 145.985. На тази честота ще мачкаме и 145.975 и 146.000

Венко прав си , че понятие канал не съществува,НО....
не съм чул някой да работи на 145.235 или 145.315.....Нали. Неписано правило е през 25KHz да се разпределя обхвата.

_________________
www.verticaldimension.com
Gradient Bright 5
skype: pastora2303
GSM: 0888 024143
e-mail: ozyline@gmail.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Май 21, 2010 7:08 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1982
Име: Даниел Димов
стандартната честотна девиация на съвременните станции е ±2.5 kHz от носещата

някои станции (по-високите класове) имат режим "wide" в който девиацията им става ±5 kHz, но той се ползва в изключително редки случаи


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Май 21, 2010 9:49 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 3:40 pm
Мнения: 498
Местоположение: BG Bankya
Цецо, ако допусна че това което казваш е истина
пак идеално се връзва с това ,което предлагам
а именно
ако някои хора са свикнали да си сменят честотата през 25кХц
или смятат че така е правилно
ние да работим там където няма да им пречим и те даже няма да ни чуват,защото ще ни прескачат
че съм прав за ширината на девиацията(6-6,5кХц) ще ви докажа с прост пример
ако една станция предава на дадена честота(например 145,100МХц)
то тя влиза макар и лошо на приемник настроен на 5кХц надолу и нагоре(145,95 и 145,105)
но на приемници настроени на 145,90 и на 145,110 не пречи
така че версията за 25килохерцови канали отпада
В радиолюбителската работа е правилно ако има две заети честоти(или потенциално заети) да се курдисаш по-средата между тях без значение кръгла ли е честотата или каква е тя по абсолютна стойност....
корекция на DVD
всички съвременни аналогови радиолюбителски станции работят в режим теснолентова честотна модулация, а някои имат и режим half в който правят още по-теснолентова(половинка) модулация и съответно заемат двойно по-тясна честотна лента
лентата на приемане на всички радиолюбителски радиостанции на укв телефония е 12кХц
оттам е и твърдението ми че модулацията е плюс и минус 6кХц около носещата.....
терминът wide отнесен към УКВ приемниците означава ,че въпросният приемник може да приема и концертни радиостанции ,които заради качеството и стереото заемат чудовищно широката лента от 200кХц

_________________
Летете ниско и бавно!
Голям кеф е,вервайте ми!
До среща във въздуха!
Венко


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Май 22, 2010 2:19 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 10:33 pm
Мнения: 133
Местоположение: Правец
Име: Бисер Ликов
Колеги, малко основна информация за радиолюбителския обват 144-146MHz, регулиран според разпределението на IARU ( International Amateur Radio Union ) Region -1 Band Plan, в който влиза и България.

Смисълът на това разпределение на диапазона е да се определят честотни сегменти (поддиапазони), които да се ползват приоритетно за съответните видове работа и излъчвания, с цел максимално реализиране на честотния ресурс от повече ползватели, при възникване на възможно най-малко взаимни смущения.

144.000 – 144.150MHz - Телеграфия (CW)
Този поддиапазон от 150kHz е предвиден за излъчвания с максимална широчина на лентата от 500Hz.
Използва се най-вече за радиовръзки на телеграф и за работа посредсвом отразени сигнали от Луната (Земя-Луна -Земя).

144.150 – 144.399MHz - Теснолентови видове работа (CW, SSB, Machine Generated Modes - MGM)
Допуска се максимална широчина на лента на сигнала от 2.7kHz.
Тзи поддиапазон е за далечни връзки (DX), като 144.370MHz е предвидена за работа посредством метеорни отражения.

144.400-144.500MHz - Радиофарове (Propagation Beacons Exclusive)
Използва се за радиофарове, чрез които се определят условията за разпространение на радиовълните.

144.500-144.794MHz - Всички видове работа ( All Modes)
Тази част на диапазона може да се ползва за всички видове излъчвания с максимална широчина на лентата от 20kHz. (AM, SSB, FM, RTTY, SSTV)

144.794-144.990MHz - Цифрови видове работа (MGM)
Цифрови видове излъчвания с максимална лента от 12kHz.

144.9900-145.1935MHz Входни репитерни канали (Repeater Input Channels (FM))
Поддиапазона е разделен общо на 16 репитерни канала според разпределението на IARU Region-1, като се ползва стъпка от 12.5kHz. Номерирането на каналите започва с RV48 (145.0000MHz) и продължава до RV63 (145.1875MHz). В предишното разпределение се ползваха символите R0, R0x, R1, R1x,... , R7, R7x.

145.2000-145.5935MHz - Симплексни канали (Simplex Channels (FM))
Разположени между входните и изходни честоти на репитрите. Наброяват общо 33 симплексни канала. Използва се 12.5kHz отстояние м/у каналите като се започва с V16 (145.200MHz) до V48 (145.5935MHz). Каналът за общо повикване от мобилни станции е на 145.500MHz.

144.5935-145.7935MHz - Изходни репитерни канали (Repeater Output Channels (FM))
16-е изходни честоти на репитрите са разположени със 600kHz по-високо от входните им честоти. Това отместване се нарича шифт. Започва се от RV48 (145.6000MHz) до RV63 (145.7875MHz).

145.806-146.000MHz - Любителски сателити (Amateur Satellite Service - All Modes)
Крят на обхвата е предназначен изключително за Любителска Сателитна Служба.
Използва се от Любителски сателити летящи на ниска земна орбита като излъчените сигнали могат да са на CW, SSB, FM или MGM. При работа с пилотируеми апарати (например Международна Космическа Станция) наземната станция излъчва на 145.200MHz (uplink) и слуша на 145.800MHz (downlink), като така се осъществава работа на разнесени честоти.


Както виждате "дворчето" наречено 144-146MHz е доста добре подредено и това е направено с документ наречен Band plan, и който иска може да го види. Това, което съм дал е облекчен, преработен от мен вариант на една голяма и претрупана таблица, съдържаща за незапознатите много непонятни съкращения.

Относно честотата 145.225MHz - мисля, че човекът, който я е избрал е знаел добре какво прави - избрал е началото на симплексните канали, т.е. точно там където наистина е най-малко вероятно да се пречи. Единственият проблем е, че това извън всякаква логика е най-популярният симплексен канал (не е репитер) в Румъния, както например при нас е честотата 145.450MHz. Други често ползвани честоти са 145.375MHz, 145.475MHz, 145.500MHz, 145.550MHz.
Според мен най-правилното нещо би било не да се "ходи" в края на диапазона, който е предназначен за сателитни връзки, а просто да се "мръдне" малко нагоре т.е. на 145.250МHz, разбира се може и с 12.5kHz, но става по-трудно за помнене.

За ползването на диапазона мисля, че всички са наясно кой има право и кой - не.

поздрави,

_________________
MAC PARA - INTOX
UP-Blues


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Май 24, 2010 2:40 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Ное 28, 2008 6:38 pm
Мнения: 69
Местоположение: Пловдив
Ясно е че каквато и честота да изберем винаги ще има пилоти, които няма да имат право да я използват.
Все пак всички не могат да станат радиолюбители.
А защо не се поиска помощ от БФРЛ за избор на честота.?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Май 24, 2010 3:43 pm 
Мерси колега lz5fm. Нямах под ръка band plan-a за до обясня на нашия колега радиолюбител от незнам колко си години, че е добре и да попрочита по малко преди да пише, затова писах, че по памет там са сателитните връзки.
Още преди 7 години им предложихме 70 см.-огромен банд, много по евтина апаратура, няма почти никой.........
Ама на, искаха скъпи радиа :D :D :D :D


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Май 24, 2010 4:39 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 10:33 pm
Мнения: 133
Местоположение: Правец
Име: Бисер Ликов
Diogen написа:
Ясно е че каквато и честота да изберем винаги ще има пилоти, които няма да имат право да я използват.
Все пак всички не могат да станат радиолюбители.
А защо не се поиска помощ от БФРЛ за избор на честота.?


Ще си позволя да отговоря, като преди това ще кажа, че по никакъв начин не искам да се самоизтъквам като радиолюбител, нито пък имам желание да се правя на последна истанция или каквото и да е друго. Просто мисля, че съм запознат с темата.

Кой може да придобие радиолюбителски права? Ами според нормативния акт, който урежда тези въпроси, нещата са много прости:
Цитат:
Раздел VII
Придобиване на разрешително за правоспособност на радиолюбител

Лица, които могат да положат изпит


Чл. 18. Кандидатът за полагане на изпит е всяко физическо лице, което отговаря на следните условия:
1. придобило дееспособност или е навършило 14 г. и има писмено съгласие на родител или попечител;
2. подало е заявление и придружаващите го документи съгласно чл. 19, спазва тези технически изисквания и е заплатило административна такса.

Целият текст може да се види тук. Няма никакви специални изисквания. Има едни въпроси с отговори (тестове за радиолюбителски клас 2), които трябва да се научат.
Всичко е въпрос на личен избор и желание.

По отношение на БФРЛ - Българска Федерация на Радиолюбителите, или BFRA - Bulgarian Federation of Radioamateurs – има най-вече представителни функции. Занимава се със съставяне на спортни календари, поддържане на QSL бюро и др. под. организационни дейности. В нея по желание членуват или не отделни радиолюбители и клубове. Федерацията няма регулаторни функции. С това се занимава КРС – Комисия за Регулиране на Съобщенията. Нещата са напълно аналогични с това какво примерно представлява за парапланеризма БНАК. При това положение няма какво да се иска от БФРЛ, защото меко казано ще бъде абсурдно.

_________________
MAC PARA - INTOX
UP-Blues


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: оттеглям предложението си
МнениеПубликувано на: Сря Май 26, 2010 8:20 am 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 3:40 pm
Мнения: 498
Местоположение: BG Bankya
Благодаря на всички ,които се включиха с мнения в темата.
От това тя стана много полезна на прочелите я ,включително и на мен.
Оттеглям предложението си за 145,985 и
Не препоръчвам на никого да ходи там.
Темата се завърши и препоръчвам на Модератора да я заключи.

_________________
Летете ниско и бавно!
Голям кеф е,вервайте ми!
До среща във въздуха!
Венко


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Май 26, 2010 3:14 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Окт 17, 2004 1:33 pm
Мнения: 49
А какво мислите за това да се определи честота и в UHF банда? Там радиолюбителския участък е цели 10 MHz (433-434 MHz)така че е по-лесно да се избере "свободна" честота. Освен това на пазара има доста евтини станции за този банд, че и двубандери.

73! de LZ1QRM :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Май 26, 2010 4:00 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1982
Име: Даниел Димов
по състезания се ползва 2м банд и затова повечето пилоти имат такива станции - ако не може да се намери свободна честота в този банд и положението стане непоносимо - чак тогава ще се започне преход към 80см банд....


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов