Leonardo | ФОТО
Дата и час: Нед Апр 28, 2024 1:17 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 50 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 18, 2010 2:38 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2297
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Hacko написа:
Какви спорове, какви дебати, какво чудо ... Ако в някой друг (западен, човешки) форум някой отвори темата дали се налага да носиш каска, вероятно или ще го вземат за психически нездрав, или за голям майтапчия ... Тук не е така ... спори се ... аргументи се прилагат ... За и против ...


Наско, нищо лошо няма да се поставят под въпрос всеизвестните истини. Съмнението е типично за българина, но е и двигател на търсенето на истина.

Миналата седмица пътувах до Чехия с един приятел дето му бе писнало от България. Колкото повече навлизахме в "западните" и "човешки" територии, толкова повече той се прехласваше от красотата, уредеността, спокойствието. Аз само му казвах - като печелиш нещо губиш друго. Той ме нахока и продължи да се прехласва докато по-късно вечерта бе свидетел на следната сценка:
Велосипедист кара по дълга права улица без движение. Решава да завие и подава ръка за сигнализация. Километри напред и километри назад не се вижда друго превозно средство!
Просто човека предпочита да не мисли, а да следва правилата.
Е аз пък предпочитам да мисля и да се съмнявам в правилата.
Затова като шофирам се опитвам да давам мигач само когато има на кого да го подавам. За целта се опитвам постоянно да обхващам ситуацията около мене. Естествено понякога пропускам и отнасям някое изсвирване и псувня, но общо взето съм предсказуем на пътя. Ако давам механично мигач има вероятност да се отпусна и да започна системно да пропускам действителността.
Ако почна механично да следвам някакви правила има вероятност да се отпусна и да живея нечии друг живот.
Естествено съмнението не трябва да е зациклящо.

Hacko написа:
Абе що не вземем да отворим и тема "Налага ли се да си мием ръцете след посещение в тоалетната?" ... В същност да бе ... Налага ли се? И от какво толкова се налага? Така де, ебаси ... мои са си ръцете ... ще си ги мия ако искам ...


между другото родителите в България продължават да си стерилизират децата, за разлика от "западните" и "човешки" родители, където дори насърчават детето си да изяде падналата на земята ябълка, за да си развива имунитета.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 18, 2010 2:55 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
Ники, разбирам мисълта ти, но не намирам връзка между спазването на правилата и наличието или липсата на мисъл ... Съгласи се, че по описаната от теб логика, би трябвало да минаваме на червено, ако в момента няма коли на светофара, който свети зелено ... Сам разбираш докъде би довело това ... И в същност докъде води, защото само по нашите географски ширини това се случва всеки ден! И само по нашите географски ширини аз минавам на зелено винаги с крак на спирачката ... защото може някой, на който му свети червено, да подходи "творчески" към правилата ... Не, не съм съгласен с такъв "двигател за търсенето на истина" ...

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 18, 2010 3:01 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
не може да минаваш на червено защото това не те касае само теб - като катастрофираш няма да пострадаш само ти, а и други (за които е било зелено)...

но може да летиш без каска защото на камъка който ще ти пробие черепа му е все тая - той няма да пострада, а дори и да се счупи - той е просто един камък :wink:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 18, 2010 3:13 pm 
[quote="niki
Наскоро наш колега си счупи ръката защото срина крилото си при кацане на малка площадка.

Мисля че случаите на избор - сблъскване или сриване при приземяване въобще не са толкова редки. Като тандемен пилот ще избера сблъсъка пред това да падна по гръб с още 100 килограма отгоре. Ако съм без каска със сигурност ще гледам избегна падане на тила си.[/quote]
Ами ето отговора-какъвто и да е случая-пасажера ще го отнесе.Ти ако искаш ще си сложиш каска,ако искаш да си пробваш здравината на главата-няма да си сложиш.Защо някой трябва да те задължава? :)
...
[/quote]
При излитане в по-сложни условия и/или с по-непомагащи пасажери е възможно да загубим равновесие и да се претърколим. Тогава групирането на тялото ми и пазенето на една глава без каска също би било за сметка на пасажера.[/quote]
Тук е логично и съм съгласен.Заради това(за което не се бях сещал) съм съгласен всички тандемни пилоти да се задължат да летят с каски.Но това е първата логична причина,която никой до сега не спомена.Отговорите бяха само-трябва.Ама що-"щот тъй"

...[/quote]

Вярно е че крилото лети напред, пасажера е отпред и пилота е доста защитен, но това не освобождава пилота от задължението да вземе елементарни мерки за обезопасяването си.[/quote]
Ако се изхожда от това-ами смятам пак да си летя както ми е кеф.Логиката отново води до -"ако искам ще летя с каска"

[/quote]Ако следваме тази логика, то защо не летим и без запасен след като досега в България не е имало случай на запасен с тандем, а е имало достатъчно случаи на очукани каски?[/quote]
Никъде не съм споменавал,че трябва да се лети без каска,защото до сега никой тандемен пилот не си е пукал главата.Никъде!



...
други дилеми са трябва ли каската на пасажера да е с набрадник? задължително ли е каската на пилота да е без набрадник?[/quote]


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 18, 2010 3:15 pm 
DVD написа:
не може да минаваш на червено защото това не те касае само теб - като катастрофираш няма да пострадаш само ти, а и други (за които е било зелено)...

но може да летиш без каска защото на камъка който ще ти пробие черепа му е все тая - той няма да пострада, а дори и да се счупи - той е просто един камък :wink:


Даниел пркрасно ме разбира!Това е!
Наско, определено не рави правилно сравнение,което Даниел вече обясни достатъчно добре.


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 18, 2010 3:22 pm 
JWalker написа:
[Според мен се има предвид, не че някой друг пилот ще се ангажира с тебе, а че се ангажират твоите близки. Но не само това. Ако се погледне от гледната точка на обществото, един осакатен [с намалена трудоспособност] човек вкарва в разходи обществото и то при положение, че не създава продукт за същото това общество. Дори да се очистиш, обществото пак е на загуба, защото вече са направени разходи за тебе - нали си ходил на детска градина и училище. Сега можем да кажем - бе то българското общество е ебаси обществото, но по-добре е да имаме предвид модерните общества - нали към тях ни е насочен векторът.
.

Сега ще ми вменяваш чувство за вина към обществото ли? Съгласен съм с теб,но не мисля,че можеш да ме убедиш в това,че един умрял човек ощетява по-малко обществото от един наркоман,убиец,крадец,изнасилвач. В заблуда ли съм?


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 18, 2010 3:25 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
YaHooooO написа:
DVD написа:
не може да минаваш на червено защото това не те касае само теб - като катастрофираш няма да пострадаш само ти, а и други (за които е било зелено)...

но може да летиш без каска защото на камъка който ще ти пробие черепа му е все тая - той няма да пострада, а дори и да се счупи - той е просто един камък :wink:


Даниел пркрасно ме разбира!Това е!
Наско, определено не рави правилно сравнение,което Даниел вече обясни достатъчно добре.


Вие май и двамата не разбрахте, че моето сравнение беше по повод разсъжденията на Ники за правилата и за мисленето, и нямаше нищо общо с "дебата" за каските, с който изобщо нямам намерение да си губя времето ... :lol:

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 18, 2010 3:28 pm 
Уточнявай се :)


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 18, 2010 3:32 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 7:30 pm
Мнения: 283
Местоположение: Ботевград
Име: Иван Ценов
YaHooooO написа:
JWalker написа:
[Според мен се има предвид, не че някой друг пилот ще се ангажира с тебе, а че се ангажират твоите близки. Но не само това. Ако се погледне от гледната точка на обществото, един осакатен [с намалена трудоспособност] човек вкарва в разходи обществото и то при положение, че не създава продукт за същото това общество. Дори да се очистиш, обществото пак е на загуба, защото вече са направени разходи за тебе - нали си ходил на детска градина и училище. Сега можем да кажем - бе то българското общество е ебаси обществото, но по-добре е да имаме предвид модерните общества - нали към тях ни е насочен векторът.
.

Сега ще ми вменяваш чувство за вина към обществото ли? Съгласен съм с теб,но не мисля,че можеш да ме убедиш в това,че един умрял човек ощетява по-малко обществото от един наркоман,убиец,крадец,изнасилвач. В заблуда ли съм?

Е, ама нищо не ти вменявам, откъде накъде ще го правя? Опитвам се да погледна от друга страна. Ти [, и всеки друг] си свободен човек, ти си решаваш. Мисля си, че всеки един от нас участва в система [обществена в случая] и всяка случка с нас се разпространява по връзките в системата и извън нас. Т.е. каквото правим и ни се случва влияе на другите. Това нещо е обективно и е извън нашето отношение към него. А отношението всеки си е свободен да си го определя както иска, нали е свобода сега. И може да очаква и ответни реакции, разбира се. Жив и здрав, че на малко ни е дадено да летим, а на много не е, и само ние си знаем колко хубаво нещо е то.

_________________
Щастие за всички даром и никой да не бъде пренебрегнат. Редрик Шухарт
http://www.redmine.org


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 18, 2010 3:35 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
ами аз принципно съм съгласен с Ники за мисленето - тоест нещата трябва да се правят с мисъл, а не механично!

но от друга страна и правилата трябва да се спазват:

ако ти просто знаеш че това се прави така и точка - значи го правиш механично

ако ти знаеш от къде е произлязло това правило, (примерно кой кога и как е загинал и затова са измислили това правило за да не се повтарят такива случаи) тогава ти си наясно с логиката на нещата и си още по-мотивиран да спазваш... мислещия човек, за да е спокоен, винаги трябва да има отговор на въпроса "защо?"


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 18, 2010 3:50 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
DVD написа:
ами аз принципно съм съгласен с Ники за мисленето - тоест нещата трябва да се правят с мисъл, а не механично!

но от друга страна и правилата трябва да се спазват:

ако ти просто знаеш че това се прави така и точка - значи го правиш механично

ако ти знаеш от къде е произлязло това правило, (примерно кой кога и как е загинал и затова са измислили това правило за да не се повтарят такива случаи) тогава ти си наясно с логиката на нещата и си още по-мотивиран да спазваш... мислещия човек, за да е спокоен, винаги трябва да има отговор на въпроса "защо?"


Даниеле, ние сме увреден народ! Всичките! Просто защото прекалено дълго сме живели (и още живеем) в общество, в което някои (но не всички) правила са тъпи и безумни ... Затова и ние винаги поставяме под въпрос всяко правило, защото то по презумпция може и да е тъпо ... Тук мога да се съглася с теб ... Това обаче не важи за ВСИЧКИ правила, а още по-малко важи за толкова дебатирното тук носене на каска! Примерите защо ТРЯБВА да се носи каска са стотици, а може би хиляди, и всичките са, както се изрази един колега малко по-горе, изписани с кръв ... Трябва ли още да говорим по темата? А сериозен аргумент защо НЕ ТРЯБВА да се лети с каска няма и един. Единственият "аргумент" на Яхуто е, че това засяга само него и като си счупи главата, това ще си е неговата глава ... Е да, ама не! ... Защото всички добре знаем, че всеки загинал парапланерист е удар по спорта ни ... да не говорим (чукам на дърво, да не чуе Господ) за инцидент с тандем ... Никой не е сам на този свят. Всички сме свързани ...

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 18, 2010 4:11 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Наско, аз нямах предвид да нарушаваш само защото не си убеден че правилото е необходимо

имах предвид че е за предпочитане да мислиш вместо да изпълняваш механично

естествено не е възможно във всяка област от живота да имаш задълбочени познания и разбиране - хубаво е поне в областите които са ти интересни да задълбаваш и да достигаш до пълното разбиране на нещата

за мен парапланеризма е такава област - всичко ми е интересно и за всичко искам да разбера защо е така и как се е достигнало до това положение

конкретно за каските всичко е ясно и писано многократно - каската е задължителна част от екипировката. ако някой пилот избира да нарушава това правило - риска си е за него. ако някой пилот кара пасажерите си или учениците си да летят без каски - това е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 18, 2010 4:23 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
Съгласен съм Даниеле.

Въпреки че се зарекох да не дебатирам "проблема с каските" няма да е излишно да споделя следното: откакто летя с палапланер (вече 11 години), съм бил свидетел на четири сериозни инцидента. За щастие - нито един фатален. Общото между тези инциденти беше, че във всички случаи забелязах сериозни охлузвания по различни места на каските. Това ми говори, че в повечето случаи, главата все намира в какво да се удари ... Не мога да гадая, но имам всички основания да мисля, че поне един от тези инциденти щеше да е фатален ако хората не бяха с каски ... За мен това е достатъчно ...

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 18, 2010 4:28 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 29, 2010 9:54 pm
Мнения: 203
Местоположение: София
Абе на философщина е отишла тази тема. Ето ви лесен отговор- тандем пилота трябва да лети с каска с набрадник, защото главата на пасажера при казане може да му избие зебите. Пасажера много ясно, че трябва да е с каска. Обяснявам и защо. Първо обезопасена му е тиквата, второ много важно чувства се защитен и по-лесно ще се настрои да му е приятно по време на полет и трето повечето пасажери са жени, а те имат дълги коси е няма да ми влизат кичури в носа и очете я. Та на пасажера каската няма нужда да е с набрадник сами се сещате, че няма нужда. За соло пилотите дали да са с какски отговорът е да. Защото те пази от слънцето, зимата от студа ако се препънеш на излитане или кацане и от контузия. Така за каските това е. Виждам че пасажерите летят без подходящи обувки ама още по-масово. Ееееее бива ли такова нещо питам, колегите които са запознати с Великите западни общества (а сетете се кои) да напишат каквото знаят. Е нали пасажерските крака първи посрещат земята и да не бяха пак обувки си трябват. Ако пък пасажер се препъне на кацане си има начин и как тандем пилота хем да не го налегне отгоре, хем с усмивка да си ходи. И накрая возете безопасно.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 18, 2010 5:06 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
и аз съм виждал каска с дупка в нея дълбока около 3 см - ако не е имало каска - дупката щеше да е в мозъка...


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 50 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов