Leonardo | ФОТО
Дата и час: Съб Апр 27, 2024 10:28 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Отново грижи с Ромите-този път на Кърнаре!
МнениеПубликувано на: Пет Окт 22, 2010 11:01 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Сеп 06, 2007 8:02 pm
Мнения: 77
Днес излетях от Беклемето може би към 15.30ч и след около половин час стъргане и опити за понабиране кацнах на големите поляни пред Кърнаре-всички ги знаят.Видях че към мен се задават 3 циганина-млади момчета.Аз си сгъвах крилото когато те дойдоха близо и спомняйки си за последните проблеми на Митака в Розино подходих леко агресивно към тях...тръгнах направо към тях и ги прогоних с фразата "Изчезвай".Единия ме изгледа доста злобно а другите казах "отиваме си бе" и се запътиха някъде надолу...вече бях почти сгънал когато погледнах в същата посока и видях че се връщат но в увеличен състав.Бързо метнах раницата и зацепих право нагоре към боровата гора-стана ми ясно че са извикали подкрепление най вероятно и че ще имат поне ножове...тоест предвкусих проблеми и то не малки...успях да ги заблудя придвижвайки се близко до храсталака а после в боровата гора право нагоре към пътя ...явно не са успели да видят къде точно изчезнах защото чувах зад мене само някакви крясъци...явно тълпата беше многобройна...склона беше доста стръмен и се уморих доста тъй като бързах да изчезна....седнах да си почина и се замислих ако успеят да ме намерят какво би могло да стане...Слава Богу ми изгубиха дирите и успях да се изкача горе до пътя.Първата кола на която махнах ме взе нагоре...заговорихме с човека и той каза че видял тълпа цигани с брадви да бяга долу по поляната...казах му "ами те явно мен гонят" и му разказах за какво става дума...поговорихме си докато стигнем до старта и така...Вярно е че аз бях малко по-агресивен от нужното може би и затова се получи тая ответна реакция но от друга страна ако пък не бях реагирал никак тия тримата щяха да си бъдат класически нагли и пак да се стигне до нещо сходно...Знам че Ники Йотов е купил някакво поляна на която можем да кацаме но не я знам коя точно е и затова кацнах просто някъде по огромните поляни долу....Накратко-искам да сте предупредени за евентуални проблеми с циганите и в Кърнаре.Мисля че си позволиха този лукс защото бях сам и ако хората са повече едва ли ще си позволят това но....все пак...кой знае...


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Отново грижи с Ромите-този път на Кърнаре!
МнениеПубликувано на: Съб Окт 23, 2010 6:25 am 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 3:40 pm
Мнения: 498
Местоположение: BG Bankya
даааа колкото и да е миролюбив човек....тия цигани си плачат за една постановка......
кацаш пак там....идва тълпата....и идват два джипа с 10 парапланеристи .......брадви ли!!!!!!чисто голи и насинени ще се довлекат обратно в махалата си.....и ще запомнят....
аз с моята тойота-хайлукс мога да докарам пернишката група :D Всъщност тя май ще е достатъчна.....

_________________
Летете ниско и бавно!
Голям кеф е,вервайте ми!
До среща във въздуха!
Венко


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Отново грижи с Ромите-този път на Кърнаре!
МнениеПубликувано на: Съб Окт 23, 2010 7:33 am 
Агресията поражда само агресия. А вие слушайте още съветите на Митака...


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Отново грижи с Ромите-този път на Кърнаре!
МнениеПубликувано на: Съб Окт 23, 2010 8:23 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 29, 2010 9:54 pm
Мнения: 203
Местоположение: София
Който има огнестрелно оръжие е задължително да си го носи. Един изстрел във въздуха и ще ги уплащи. Иначе то е ясно, че трябва въздущна атака с напалм, да им свали гарда. :wink:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Отново грижи с Ромите-този път на Кърнаре!
МнениеПубликувано на: Съб Окт 23, 2010 8:46 am 
Offline

Регистриран на: Чет Сеп 06, 2007 8:02 pm
Мнения: 77
Венко6 прав си че агресията поражда само агресия но някакси не ми се искаше да ставам доброволна изкупителна жертва заради натрупаната в местните роми агресия от предишни разправии било с полиция било с други парапланеристи-затова и като превантивна защитна реакция тръгнах с агресия към тях просто за да се разкарат от там.Разбирам да съм тръгнал към тях с оръжие и да ги заплашвам за да отвърнат с същото но аз им казах да изчезват а те се връщат с брадви.Някакси неджентълменско е!)))))


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Отново грижи с Ромите-този път на Кърнаре!
МнениеПубликувано на: Съб Окт 23, 2010 6:04 pm 
Дидо,
Доколкото разбирам даже не си разбрал защо идват - от любопитство, да искат пари, да ти кажат здрасти, заради нещо друго ли?
Второ, подходил си агресивно към и после пишеш на целия свят, че те били гонили и че имало проблеми с ромите. Ми батка ако ми отлепиш два шамара и аз няма да ти се усмихна в отговор.
Трето, тези проблеми са валидни не само за ромите ами за навсякъде - просто там аудиторията е малко по-чуствителна.

Мисля, че има нужда от повече комуникация на колкото и първично ниво да се състои тя. Ако искат пари кажи, че ще ги черпиш кроасан в бакалията на селото примерно - помага, отказват се на момента. Ако искат да видят отблизо крилото, сбруята покажи им ги - супер щастливи са след това. Усмихни им се, направи се на глупак но не бъди отстъпчив. Ако подхождат с агресия и се опитват да повредят екипировката е друг въпрос - във всеки случай напалма, оръжието и прочие болни идеи няма да помогнат по никакъв начин. Най-вероятно е следващият който кацне наблизо до тях да го отнесе доста жестоко. Говори им, задавай им въпроси, не ги оставяй да почнат да се чудят какво да правят или питат. Мисля, че един опит да ги изтеглиш на твоето ниво, макар и със съмнителен успех би бил много по-полезен от решението да слезеш ти на тяхното.

Хора, не съм сигурен дали осъзнавате в какъв филм ще вкарате себе си и другите ако продължавате да афиширате идеи да се лети с оръжие и да се стреля по враждебно настроени посрещачи на земята. В случая са роми. В друг случай може да е фермер на който си сгазил картофите (случи ми се миналото лято на Коняво и се оправих само с говорене) или изкукал пенсионер (примерно). И в някой от случаите хората може да са прави да са недоволни а употребата на подобни средства само ще създаде негативен облик на всички, които летят. Сорка, че малко дълго стана ама ми е адски болно като чета подобни неща.

Ето две книги, които смятам че могат да обяснят много по-добре това, което за което говоря - един да прочете една от тях ще съм много радостен - http://www.books.bg/books/265/128641.html, http://www.bgbook.dir.bg/book.php?ID=10905. Всъщност в книжарниците е пълно с книги на тази тема, стига човек да осъзнае необходимостта да подобри комуникационните си способности.


Върнете се в началото
     +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Отново грижи с Ромите-този път на Кърнаре!
МнениеПубликувано на: Нед Окт 24, 2010 8:06 am 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 12:19 am
Мнения: 926
Местоположение: Над Шумен
Име: Хари Ламбев
Някои от тях идват от любопитство, някои с цел да докопат нещо, а други с агресия макар и неподпомогната от нашето държание. Във всички случаи гледам да кацам достатъчно далеч от махалите за да мога да си прибера екипировката преди да са довтасали въпросните елементи. Така с раницата на гърба те не знаят какво носиш и пазят някаква дистанция. Само задават въпроси и нищо повече. Досега не съм имал проблеми с тях, но знае ли човек какво може да стане. Оръжието не го смятъм за необходимост при комуникация с тях. Досега единственото което са искали е да пипнат плата на крилото ми като го мислят за нещо много специално. Агресията поражда агресия. Затова и троснатото държание е породило тази реакция.

_________________
Gradient AVAX RSF 24, AXIS Mercury и тандем INDEPENDENCE
SKYPE - harypara / 0896 898 464
Ако съдбата ти обърне гръб, само я изчакай да се наведе и ....!
http://letenebulgaria.alle.bg/


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Отново грижи с Ромите-този път на Кърнаре!
МнениеПубликувано на: Нед Окт 24, 2010 9:47 am 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 8:12 pm
Мнения: 1483
za tova kato кацнете като доидат циганите ( со керез меленгез ) (тафтиболе) ( даите са не6то циганки тука време ми е да жена пари имам кащта голияма от софиа сам каде е крачмата у селото сега отиваме да летим пак и после кажете каде ке се джока и тека

_________________
I v rotor i v Cb vse mi e dobre ....... CB TEAM


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Отново грижи с Ромите-този път на Кърнаре!
МнениеПубликувано на: Нед Окт 24, 2010 11:49 am 
Offline

Регистриран на: Съб Дек 10, 2005 12:03 am
Мнения: 559
Местоположение: Шумен
Име: (Хаджи) Северин Акерски
Не зная какво е поведението на циганите (стига сте ги наричали роми) в цялата страна, но никога не съм имал проблеми с тях в Шуменски окръг, макар че са доста.
Винаги попадайки в район с цигани съм се чувствал комфортно откъм хамалската работа в парапланеризма.
Никога не съм бързал да прибирам парапланера, а съм откачал всичко от себе си и палвам цигарка.
При пристигане на тумбата винаги аз ги заговарям първи с куп въпроси към тях, така че те дори забравят за какво са дошли.
След 2-3 минути картинката е следната:
Най-големия от тях павка цигара (почерпен от мен), определен е за старши, а по малките след проведен кратък инструктаж сгъват внимателно, с любопитство, голям мерак и възхищение парапланера.
През това време засипвам старшия с въпроси, като един от първите е "Айшето пуска ли, пускали?"
Ейиии завалията пишман става, че е дошъл, защото веднага става обект на бъзици от другите, включително и "момите".
Ако пристигат още и с интерес се засилват към парапланера, то те биват веднага изгонени на страна, но не от мен а от назначения вече старши. (Имах един случай на стадиона в Мадара където "старшия" гонеше малките с думите "Махни се бе мангал! Не барай ве!" - паднах)
А аз ги успокоявам, че ще им дам възможност да се покефят, като редувайки се поносят раницата до пътя. Вярно е, че понякога се е налагало да бъда омбутсман и да определям кой до къде ще носи, за да няма ощетени. Цигането вече криви крака и залита, ама мъкни. Тогава съм се намесвал: "Аааа стига толкоз си се кефил, дай малко и на другите да се покефят..."
Бил съм свидетел на големи шоута с тях - китари, песни и какво ли не.

Не отричам, че системата някой ден може да не сработи, но не трябва да се тръгва остро и речта трябва да се приведе към тяхното ниво. Аз дори използвам и някои турски думи за да се засили ефекта на показване от моя страна приятелско отношение към тях.

Какво трябва да се знае:
1. За тях ние представляваме голям интерес.
2. Ние сме кацнали на място, на което те са всеки ден. Макар и да не е тяхна собственост, те се чувстват у дома си, а ние сме тези, които сме влезли в тяхното.
3. Никой не обича да го посрещнат с груби думи и поведение.

Какво съм забелязъл:
1. Има много келеши сред летящите, които не могат да комуникират.
2. Има и толкова надменни новоизлюпени парапланертисти, че дори с хвъркати като разговарят трябва да им вадиш с ченгел думите от устата.
Е такива като попаднат на такова място, могат и да имат проблеми с цигани.

Абе цели лекции могат да се напишат по тази тема.

_________________
Парапланер - Windtech "Fenix"
Сбруя: APCO "Spark"

Изображение
ДИСТРИБУТОР

Kites Maker Olds looking good!
http://kites-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Отново грижи с Ромите-този път на Кърнаре!
МнениеПубликувано на: Нед Окт 24, 2010 1:17 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 8:12 pm
Мнения: 1483
I trite liii и трите и трите Баи Хаджи каиии беее и трите лиииии

_________________
I v rotor i v Cb vse mi e dobre ....... CB TEAM


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Отново грижи с Ромите-този път на Кърнаре!
МнениеПубликувано на: Нед Окт 24, 2010 2:15 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 12:19 am
Мнения: 926
Местоположение: Над Шумен
Име: Хари Ламбев
Дяд Хаджи ги разбира тия работи щото живее близо до махалата. Слушайте кво ви казва и си носете пакет цигари дори и да не пушите. Не бях се замислял по въпроса ама е прав човека. Старото си е старо. Да не забравите и запалка. :)

P.S. А пък за трите Хвърчо трябва да дойдеш на гости в Шумен. От мерак и за трите да не си забравиш крилото само. Ще ти дам и тандема да ги повозиш. А пък какви фигури ще правите вие ще се разберете. :lol:

_________________
Gradient AVAX RSF 24, AXIS Mercury и тандем INDEPENDENCE
SKYPE - harypara / 0896 898 464
Ако съдбата ти обърне гръб, само я изчакай да се наведе и ....!
http://letenebulgaria.alle.bg/


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Отново грижи с Ромите-този път на Кърнаре!
МнениеПубликувано на: Нед Окт 24, 2010 4:40 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 8:12 pm
Мнения: 1483
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: to v махалата там наи много някои бои да отнесем и ние мани тая работа :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
I v rotor i v Cb vse mi e dobre ....... CB TEAM


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Отново грижи с Ромите-този път на Кърнаре!
МнениеПубликувано на: Нед Окт 24, 2010 5:54 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Ясно е че нещата много зависят от индивидуалния подход и те важат не само за циганите а и за българите... Тоест някой с неподходящо отношение може да изпадне в същата ситуация с българи насреща си.

ОБАЧЕ, Сопот е вече световно известно място за летене. Сопот беше посочено от PWCA като едно от 5-те най-добри за състезания в света, всяка година идват много ученици които си нямат хабер от български, турски, цигански и още по-малко си имат хабер че трябва да се пазят от хора с брадви... Това не може да се случва в една европейска държава!!! Това не може да се случва в Европейския Съюз!!!

В тази ситуация (а тя е че проблемите ескалират и излизат извън контрол) трябва да се обединим и да направим нещо съвместно което да даде резултат. Като за начало мисля че е добре да се организира една среща на наши хора с представители на полицията в Община Карлово (нали проблемите са на тяхна територия). На тази среща поне ще стане ясно дали ще имаме подкрепата на силовата власт или няма да имаме. Аз не се съмнявам че те ще обещаят да помогнат, но по начина по който го направят ще стане ясно дали има шанс да си спазят обещанията или трябва да ги забравим засега... Хубаво ще е срещата да е в Събота или Неделя за да могат да дойдат всички заинтересовани, но дори и да не стане за през уикенда - и през седмицата е добре - само да стане. Аз лично ще дойда когато и да е. Хубаво е да дойдат хора които имат опит тая материя (хора като Гущера например). Може ли някой да се ангажира да уговори такава среща? На срещата задължително освен полицейски представител трябва да има и цивилен общински представител защото може в течение на разговора да се стигне до необходимостта от други мерки (не-силови).


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Отново грижи с Ромите-този път на Кърнаре!
МнениеПубликувано на: Нед Окт 24, 2010 6:16 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 8:12 pm
Мнения: 1483
(хора като Гущера например) toi ve4e e krotak jenen e :) jioaihaihaihihaihaihaiha niqma da gi bie mnogo triqbva da viknem i Aleksi :) :lol: :lol: :lol: ta da e karvava

_________________
I v rotor i v Cb vse mi e dobre ....... CB TEAM


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Отново грижи с Ромите-този път на Кърнаре!
МнениеПубликувано на: Нед Окт 24, 2010 7:33 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 5:48 pm
Мнения: 399
Местоположение: Самоков
С циганите човек може да се оправи някак си и аз съм кацал в махалата на Карнаре и съм се измъквал сравнително лесно.
Съвсем друго нещо е да те посрещне побеснял шоп жаден за мъст.Защото коня му е скъсал въжето на което е бил вързан и е избягал в неизвестна посока.Тогава да ви видим как ще се измъкнете само с говорене.Като въпросния шоп изобщо не иска
да чуе а вика та чак плюнки хвърчат и почти налита на бои да се чудиш как да го усмиряваш. Имал съм и такива случки за щастие много рядко. По принцип видя ли отдолу да препуска самотен кон кацам на по скришно място и прибирам бързо по заобиколен път които най-малко ме очакват . Конете рядко се плашат ако са стадо или ако вече са виждали парапланер .Но ако е сам и е вързан се чувства оязвим и се изпотрепва да бега. Ако летите в шопско да го имате напредвид.

_________________
Nivuk Artik 6 ---- Gin Carrera +


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов