Leonardo | ФОТО
Дата и час: Вто Мар 19, 2024 4:03 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: за циганите и парапланеристите
МнениеПубликувано на: Чет Окт 23, 2014 8:00 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 04, 2010 9:45 am
Мнения: 224
Лека му пръст на човека, всяка преждевременна смърт е трагична.

Не харесвам циганите - харесвам умни, чисти, усмихнати хора...

Много едностранно се гледа на проблема, вкл. от нас - отворени и "възвисени" личности... на някой му искали 5 лв., на друг 20 ... страшна драма. Това е достатъчно, някой да стреля, било то да спаси 20-те лева на някой или откраднатия GPS или...? Когато сееш омраза, ще пожънеш такава. Човека е платил с живота си, какво следва - отмъщение? Няма как да се решават проблемите по подобен начин.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: за циганите и парапланеристите
МнениеПубликувано на: Чет Окт 23, 2014 9:20 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
krassi написа:
Интересно ми е да знам следното: Дали само кацащи парапланеристи се чувстват застрашени в този район?
Другия ми въпрос е , кой е собственик на нивите, в които кацат парапланеристите? Циганите ли, или някой друг? Ако е някой друг, то само той има право да прецени кой да преминава през терена му, т.е. циганите също са нарушители на закона за частната собственост.


Не съм чувал за проблем с туристи или велосипедисти, но когато миналото година приятелката ми слизаше от планината в Розино, ми сподели че са и се чудели за смелостта да се движи там сама.
...
По втория въпрос: Извинявай Краси, но мислиш ли че на някой който дойде да ти опоска къщата и да ти извади кабелите от стените му дреме кой е собственик на нивата където е кацнал някой летящ?
Преди време сме имали случаи на цигани да заплашват с нож или брадва на нивата собственост на клуба ни в Христо Даново. Вероятно защото циганите са първосигнали и вниманието им е насочено към приземяващият се парапланерист, а не към земята по която ходят. В интерес на истината, проблемите секнаха, когато понаучиха че нивата е наша, когато свикнаха с летящите и когато почнаха да обработват околните ниви, които трябваше да газят за да стигнат до нас.
...
Между другото наскоро научих за една нова тенденция в Христо Даново. Поради набезите по нивите в близост до циганската махала, фермерите губят интерес да ги опазват и обработват, собствениците ги продават и циганите ги купуват за да садят рози. Искрено се надявам че труда ще ги облагороди, но същевременно се притеснявам, защото ограждат местата си и си строят къща там. Отново се надявам да сме съседи с цигани фермери, но в Етиопия съм виждал как двора на първоначално уредената къща се запълва с навеси, където почват да живеят следващите поколения т.е. след известно време може да граничим с гетото.

Опитваме се да се подсигурим с още земя, но сме безпомощни на фона на масовите изкупувания от големите фондове и също така поради кризата и нарастващата конкуренция имаме ограничени финансови ресурси.
Надявам се, че и други заинтересовани от парапланеризма в района ще инвестират в кацалки.
От години призовавам и другите клубове в страната да закупят кацалки. Ако нямат пари, то лесно можем да организираме кампания по набирането им. Трудното е търсенето и уговарянето на собственици.
Има смисъл закупуване дори и на малки парцели, защото те например могат да блокират засяването на един блок с лозе/рози или поне да се дадат безвъзмездно на фермера, срещу договорка за кацане в околните ниви.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: за циганите и парапланеристите
МнениеПубликувано на: Пет Окт 24, 2014 2:35 am 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:30 am
Мнения: 610
Май ще трябва да се състави една карта с районите, където живеят цигани в близост до площадки за кацане....ще има "тука има, тука нема."
Това с нивите е доста тъжно. Напомня ми подобна история тука в Бостон, има един доста голям и централен жилищен район, който навремето е бил построен и населен предимно с евреи. Хубави къщи на по 3-4 етажа. Постепенно обаче започват да се примъкват цветни и евреите започват да се изнасят. Сега почти плътно е заселен с черни.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: за циганите и парапланеристите
МнениеПубликувано на: Пет Окт 31, 2014 10:37 am 
Offline

Регистриран на: Вто Ное 21, 2006 1:22 pm
Мнения: 456
Местоположение: Sofia
Topuzov написа:
Лека му пръст на човека, всяка преждевременна смърт е трагична.

Не харесвам циганите - харесвам умни, чисти, усмихнати хора...

Много едностранно се гледа на проблема, вкл. от нас - отворени и "възвисени" личности... на някой му искали 5 лв., на друг 20 ... страшна драма. Това е достатъчно, някой да стреля, било то да спаси 20-те лева на някой или откраднатия GPS или...? Когато сееш омраза, ще пожънеш такава. Човека е платил с живота си, какво следва - отмъщение? Няма как да се решават проблемите по подобен начин.


Ами сега за да поставим нещата в контекст - от КТБ - банката на властта, са поизчезнали 4 200 000 000 лв. Сега там не е много ясно какво става... но ако приемем, че реално някой трябва да покрие поизчезнали пари за 2 000 000 000 лв. - този някой са данакоплатците...
Трудоспособно население - 4 500 000 души - демек другарят Василев, заедно с управляващата върхушка със съучастието или бездействието на разни отговорни органи и лица са поодкраднали по 444 лв. от всеки един от нас. И това е само един пример. На някой циганите му зели какво - 5 лв.??? брей ма то страшна трагедия бе.
Ами енергетиакта (цанковия камак, АЕЦ Белене че сеа и уестингхауса и южен поток с водстрой, веи-тата), ами секви държавни поръчки, ами армията, ами здравеопазването, ами дори и БНАК. Да се краде за сметка на общото е национален спорт. циганите поне крадат от българите. не съм чул циганин да краде от циганин. не се заблуждавайте истинския проблема на БГ са булгаристанците не циганите. Като се реши първия проблем съм сигурен, че ще се намери ресурс да се реши и проблемът с циганите. Ако циганското население се замени с българи проблемите на държавата само ще нараснат - вместо едно КТБ щяхме да имаме 1,5 примерно.

По конкретно според мен хора като Топузов са истинкия проблем, дето не одат на SIV-ве и губят височина с челни тъкове. Нали така Топузов? :lol:


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -5 
 
 Заглавие: Re: за циганите и парапланеристите
МнениеПубликувано на: Пет Мар 24, 2017 7:18 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Вчера кацнах до с. Кърнаре и на захода минах над центъра и училището. Дойдоха две деца, натискаха се да ми помагат да сгъна крилото и после естествено почнаха да просят. Почна се с 20 стотинки, защото са били много бедни и гладни. Казах, че ще им купя хляб от магазина на центъра. Поискаха ми 2 лева, а после 5. Да си купят и салам. Казах им да не стават нахални и повторих обещанието си да им купя хляб. Първоначално не искаха, за да не им се смеят съучениците (магазина е точно до училището). Дори предложиха да отидем в по-далечния магазин. Отидох до магазина и им казах да ме изчакат по-далече да не им се смеят съучениците като им давам хляба. Те ме последваха на разстояние, други също се присъединиха, но не влязоха в магазина. Купих им хляба и се разделихме по живо по здраво.
Експеримента с хляба бе поучителен, защото разкри явна промяна в циганската народопсихология. Преди 15-20 години щяха да вземат хляба с настървение. Вече има достатъчно храна и парите им трябват вероятно да си купуват глезотийки от магазина. Дъвки, вафли, бонбони и може би цигари. Между другото, нашите деца са същите, когато влезат в магазина. И те искат неща с ефектни и ярки опаковки. Подобна промяна забелязвам в Етиопия и Кения. В началото наистина са били гладни, но с повишаването на стандарта, желанието за консумиране се трансформира и ескалира под въздействието на лъскавите неща от западните филми и медии. Веднъж свикнали да консумират, доскорошните бедни се пристрастяват и жертвопринасят. Лишават се от комфорта на здравето, за да плюскат повече или пък правят по-малко деца, за да имат повече време и средства да консумират за себе си. Ако съвременното благоденствие се запази и развие, то прираста на населението ще бъде заменен с прираста на егоистичното консумиране (като летенето с парапланер).
Възприемам случката за положителен сигнал в отношенията между циганите и парапланеристите. В Кения един по-словоохотлив искаше да му намеря работа в Европа. Когато си извади лъскавия телефон и видя моята допотопна Нокия се засрами от себе си. Мисля, че и двете циганчета също изпитаха срам. От една страна, защото не искаха да се излагат пред съучениците си че просят, а от друга, защото почваха да разбират че не живеят толкова зле, колкото се опитват да се изкарат.
Естествено, промяната е бавна. Циганчета от Христо Даново казаха как в Розино са набили и ограбили някакъв чужденец. Все още трябва да внимаваме, но същевременно трябва да сме гъвкави. Ако виждаме дори и слаби признаци на "очовечаване" трябва да ги насърчаваме. Заклеймяването на циганите и отричане на правото им да съществуват е безмислено, защото всички сме едни и същи. Просто някои отдавна са минали по пътя, по който други прохождат.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: за циганите и парапланеристите
МнениеПубликувано на: Пет Мар 24, 2017 8:57 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:01 pm
Мнения: 177
Местоположение: Плевен - София
Име: Тихомир Иванов
Така е, наистина подход си трябва. Понякога имам усещането, че циганите имат едва ли не инстинкт да надушват страха и неувереността у човека и се възполват от това. Ако човек излъчва увереност и се държи естествено това, като че ли ги респектира. Веднъж есента на 2015-та и аз имах близка среща с тях в района. На връщане от Равнец бях загубил много височина след Карловското дере и стържех скалите с надеждата да хвана качване, но затънах още повече и след като прецених, че няма шанс да прелетя боровата гора между Карлово и Сопот взех единственото възможно решение за кацане - циганския квартал на Карлово. Още докато слаломирах между дърветата и излизах от сбруята забелязах една агитка да тича към мен. Кацнах и само успях да си събера крилото на розичка и бях обграден:
Изображение
Кадърът е от камерата на каската ми, още не я бях изключил. Първосигнално бяха доста еуфорични и аз разбира се внимавах, но реших да взема инициативата и въпреки, че се удавих започнах подкефен да им разправям колко хубаво било за летене този ден. Предложиха ми да помогнат да сгънем крилото, но не настояваха след като отклоних предложението. За да почнат пак да настояват смених темата като ги попитах за пряка пътечка посока Сопот през боровата гора. Почнаха да обясняват, но се намеси възрастният човек на заден план на снимката и каза, че няма читава пътека и е далеч и предложи да ме закара до Сопот. Приех предложението, събрах си екипировката и на качване в колата ги питах дечурлигата как така още не са се хванали с летене, я как им е под носа планината. Погледнаха ме много учудено и почнаха да обещават като пораснат, че ще са по стартовете. Човекът ме остави на лифта и на въпроса ми какво му дължа ми отговори - каквото прецениш. Бях решил да му дам 10 лева, но след като попаднах на такава човещина бе колебание му дадох 20. Човекът направо грейна.

_________________
I believe I can fly..
________________
Skywalk Chili 4 / Limited edition "Yellow"


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: за циганите и парапланеристите
МнениеПубликувано на: Нед Мар 26, 2017 5:40 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Авг 09, 2015 9:28 pm
Мнения: 124
Име: Georgi Stanchev
Ще споделя (положителните) преживявания от петък (24.03.2017)
Излетях от Сопот, но условията бяха трудни и се удавих в циганската махала на Карлово. Десетина чавета ме забелязаха по време на захода за кацане и тичаха по поляната, за да ме настигнат. Повечето бяха малки и не се почувствах застрашен. В последствие дойдоха и малко по-големи, но от първата минута ги заприказвах и усетих, че няма да имам проблем и с тях. Организирах малчуганите да ми помогнат със сгъването на крилото, а от големите поисках съвет как да се прибера (имах приятелка, която вече пътуваше към мен, но реших да поддържам разговора). Опитах се да им дам някой и друг житейски съвет - да учат, да се радват на слънчевото място, в което живеят и т.н.
Цялата тумба ме съпроводи до една от централните улици, от които щяха да ме приберат след минути.
По пътя минахме през магазин, от който си набавих животоспасяваща бира и се надявах да успея да ги почерпя, но останах изненадан - категорично ми отказаха да приемат каквото и да е! Продължихме по улицата и пред една от къщите бяха извадили колони и звучеше едно доста мазно кючече, но аз съм фен и реших, че това е моя шанс да им се отблагодаря за милото отношение, оставих раницата и врътнах един гюбек - иска ми се да бях снимал клип в този момент, за да Ви покажа физиономиите им, според мен изобщо не са подозирали какъв чалгар е кацнал в махалата им хахаха.
Точно преди да се кача в колата едно от децата ме дръпна настрана и ме помоли за телефонния ми номер, изненадах се, но му дадох една визитка и отпътувахме към другите удавници по линията...
Няколко часа по-късно получих позвъняване, беше чавенцето, попита ме дали съм се прибрал у дома и дали всичко е било наред по пътя - останах безмълвен!

Ето ги и тях- бандата на Оушън:

Изображение

Изображение

_________________
https://www.instagram.com/georgistanchev/
https://vimeo.com/georgistanchev


Върнете се в началото
  Профил    +9 / -0 
 
 Заглавие: Re: за циганите и парапланеристите
МнениеПубликувано на: Сря Мар 28, 2018 10:36 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
viewtopic.php?f=3&p=61780#p61780

Представете си, че думите се сбъдваха по-лесно отколкото се изричаха. Представете си че циганите които са посрещнали Милен на кацалката с Алах Акбар са осъществили посланието и са му отрязали главата. Представете си, че Иво лети над Розино с достатъчно количество Новичок или пък имате възможност да натиснете копчето, което прави циганите на сапун.
Ще го направите ли? Ще го направите ли ако ви бъде гарантирано, че никой няма да ви накаже за това? Ще го направите ли ако вие или ваш близък е пострадал от цигани?
Ще имате ли угризения на съвестта, ако убиете човек? А ако убиете няколко десетки? Ще се промените ли като личност? По-добре ли ще се чувствате? По-щастлив ли ще бъдете?
Елементарно е да се отвърне на агресията с агресия. По-трудно е да се помисли малко.
Циганите не са проблем. Те са нормални човешки същества като нас. От пътуванията си из Африка съм разбрал, че хората навсякъде са едни и същи. Ако някой от тях дойде сред нас и той ще заприлича на нас след няколко поколения. И обратното – ако някой от нас отиде при другите и той ще заприлича на тях. С каквито се събереш – такъв ставаш.
Проблема не е в циганина, а в циганската култура!
Физическото убиване на един или няколко носителя на тази култура не решава проблема. На тяхно място ще дойдат други – озверели, обединени и убедени в своята култура.
Решаването на проблема е чрез промяна на циганската култура и точно там трябва да са съсредоточени усилията на всички.
Превключването от социалистическа диктатура към либерална демокрация донесе огромни права и свободи. Толкова огромни, че повечето още не знаем какво да правим с тях. Е, по-практичните и без илюзии като циганите се възползваха от тях за да си подпомогнат живота. Използвайки философията на циганската култура, те нямаха срам и задръжки да крадат, да не плащат ток и вода, да се възползват от социалната система, от имитацията на държавност и ткн.
Това ги обособи и маркира като слой в обществото. През социализма, като ученик, не помня да е имало толкова голямо разграничение между цигани и българи, както в разгара на прехода. Явно че през смутните времена, хората се обръщат към своите корени и култура и действат според обичаите си.
Прехода вече отминава. Новите траектории са известни. Започва епохата на малките натрупвания, които водят към бавни качествени изменения. Неща, които социализма не успя да постигне насила се сбъдват по-естествен начин. Появата на консумативното общество трансформира цялото човечество. Американци, българи, цигани, кенийци, етиопци и ткн – всички искат едно и също – да вземат колкото може повече от живота. Коли, къщи, пътувания, забавления и летене са само част от списъка. А световните индустрии и търговии бълват все нови джаджи, екстри и изкушения. Сещам се за вица – какво е жена с неограничена кредитна карта в мол (същият съм и аз в строителен магазин) – като луд с картечница – „искам тва, тва, това, и това“. Омагьосани сме от едно изобилие и предлагане, че забравяме от къде идваме и накъде отиваме. Така стремежа да вземаме, постепенно измества нуждата да даваме. Даже самото даване се изврати в уговорки за бъдещо вземане (давам труда си сега, за да се налапам после). Колкото и да си тъп, осъзнато или не, в един момент разбираш, че едно от най-големите давания които правим в живота си това са децата ни. И изпадаме в противоречие, защото това даване противоречи на нашето вземане. Затова и сред циганите и в Африка се наблюдава ясна тенденция хората да правят все по-малко деца. Не знам дали някога в човешката история хората да са били толкова мотивирани за промяна, за модерен и съвременен начин на живот.
Понякога чувам циганите да се окачествяват някоя лоша постъпка като циганска. Вероятно всички сте се подсмивали като чуете как някой циганин обижда друг циганин с думата „циганин“ . В Кения тази зима ми направи впечатление реакцията на едни девойки спрямо видеоклип в който някакви провинциални политици се бяха сбили с камъни. Столичанките с презрение осмиваха проявите на селяния и простотия. Същото съм забелязвал и у нас – дори и дивите и тъпи цигани имат респект към богатството на ума и културата която носи.
Така, че ако попаднете на любопитни цигани, не ги маргинализирайте и пренебрегвате. Споделете своите летателни изживявания. Запалете ги.
Ако са диви и крадливи не им се давайте и не им давайте. Дори и да ви откраднат нещо и да ви сторят нещо не се откупвайте с пари. Така театъра няма да спре. Летете с камера на каската и не я сваляйте – полицията е длъжна да реагира, а с видеозапис ще е сравнително лесно да се локализират „зрънцата“. (много по-лесно е да се откупиш с 20 лева, отколкото да се мъкнеш няколко пъти по полицията, но второто дава много по-дълготраен ефект - не само спрямо циганите, но и спрямо повишаване нивото на институциите).
Циганската култура, а не циганите са проблема. Лошата култура се бори с добра алтернатива. Заканите за убиване на цигани са изблик на култура подобна на циганската. Агресията изисква отпор, но не се лекува с друга агресия.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +9 / -0 
 
 Заглавие: Re: за циганите и парапланеристите
МнениеПубликувано на: Чет Мар 29, 2018 1:21 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Яну 20, 2011 1:15 pm
Мнения: 79
Хей за това си Гуру Ники.В превод нещо като мъдрец и учител едновременно.Занимавам се с Йога от 40 год.и изповядвам такава философия.Тя е и християнска по същноста си.Харесва ми аналитичния ти прочит на такива глобални въпроси,подплатени с примери и сравнения от видяното по целия свят.Младите с горещи глави в нашия спорт имат нужда от този поглед,защото летенето не е просто летене, а поглед към света.Каква е ползата,че летим в небето ако съзнанието ни е на животинско ниво реагирайки животински.Проблема и тук и в Щатите е културен.Чалга културата сред българите не е по различна от циганската и дори е по арогантна,защото самочувствието им е по голямо.Ако някой слезе с бухалка от колата,защото не си му дал веднага път на джипа,е много по голям културен проблем.Парите за интеграция се крадат от българи.Ние сме се специализирали да крадем от еврофондове,от хазната така както циганите от полето или комшията.Да сменим модела на крадене с модел на труд ката форма на оцеляване и просперитет е еднакво труден и за българи и цигани.Но като се замисля, за българската система на корупция ,ще е по трудно,защото цялата система е иерархична,безнравствена и ако не играеш по техните правила изхвърчаш.Както е казано във вечната книга "По скоро слон ще мине през иглено ухо от колкото богат в рая".Чалга културата по същество е свеждане на всичко до животинско ниво на ценности.В това число да консумираме още и още,забравяйки за даването.
Срещайки се със цигани винаги съм насочвал разговора за необикновенното преживяване от летенето.Те за малко забравят,да просят или досаждат и очите им светват.Веднъж кацайки в с.Бозвелииско недалеч от Провадия бях заобиколен от около 20 циганета.След дежурният въпрос от къде излетяхте едно дете ме попита " Като летиш толкова на високо срещал ли си Господ.Отговорих му,че той винаги е с мен когато летя,след което замълчаха и ме гледаха със страхопочитание.По късно в магазина разбрах,че тук циганите са силно религиозни.Редовно посещават голямата и добре поддържана като за такова село църква.Те знаеха,че "Господ ги наблюдава и в тайно",което ги е направило контролируеми.Питам се къде е църквата в Розино или другаде,и не е ли и тя част от формулата за интегрирането.Религията е в основата на всяка култура.Християнството е направило обичта към ближния, по важно от правото на силния в Римската империя.Може би, ако всеки от нас при среща с цигани им запали въображението, вместо да се откупва с пари,в един момент,ще започнат да се чувстват гузни да ни изнудват
Ако засвидетелстваме оважението им няма да ни гледат агресивно а с интерес.Те като кучетата усещат страха в нас и с него агресивната ни реакция.Кучетата надушват адреналина в нас и знаят че той ни настройва агресивно.Това ги възбужда а слабоста ни само ги окрилява.Със откупуването ние подсъзнателно им казваме,че се страхуваме и това ги амбицира още повече.Със обръщане на разговора към величието на летенето ние събуждаме въобръжението им, засвидетелстваме уважение и страхопочитание от това ,че сме необикновенни.Кацайки преди доста години край Розино едно цигане около12-13 годишно седна до парапланера и демонстративно започна да си дялка с ножче,сякаш искаше да ми каже,че ако не му дам нещо може да пореже крилото.Казах му,че и той може да лети като птица, и всички момичета,ще са луди по него.Очите му светнаха и аз от плячка се превърнах в приятел.Като психология те са много елементарни.Като при кучетата, трябва да покажеш превъзходство, но не със сила,защото реакцията със сила означава страх и агресия ,която отключва защитна агресия.


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -1 
 
 Заглавие: Re: за циганите и парапланеристите
МнениеПубликувано на: Чет Мар 29, 2018 5:46 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 20, 2012 12:04 pm
Мнения: 608
Име: Милен Димитров
Отклонихме се доста от същественото. Коментарите от 28.03.18 започнаха заради друга тема - 3-те международни състезания през август. За съжаление, всичко написано по-горе не работи когато една Японка, Чехкиня или каквато и народност да е кацне там! Пиша го тук, за да не товарим темата за състезанията.

_________________
https://www.facebook.com/Paragliding4Fun?ref=hl


Последна промяна Милен на Пет Мар 30, 2018 7:16 am, променена общо 4 пъти

Върнете се в началото
  Профил    +5 / -1 
 
 Заглавие: Re: за циганите и парапланеристите
МнениеПубликувано на: Чет Мар 29, 2018 7:00 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Окт 29, 2006 7:52 pm
Мнения: 78
Местоположение: В.Търново
Ники написа:

Страхът и агресията нарастват и това се усеща по реакцията на децата, които се събират при приземяванията ни. От предните кацания в Дегем помня, че бяха по-нахални, но сега ме изумиха с агресията си – не беше само обичайното замеряне с камъчета, ами ожесточено ме ритаха по краката, когато се качвах в колата. Щях да си тръгна с нещата, които имам а те щяха да останат със своето нямане. Изненадан и ядосан отвърнах на ритниците, а те се разбягаха като пилци. Щеше ми се дори да почна да стрелям по тях, ако имах оръжие. Ако се бях впуснал в преследване на някой от тях, то другите можеха с лекота да ме пребият с камъни. Има го в изобилие. И камъните и децата.

_________________
Г.Владимиров - AERODYN SHAOLIN - оранж. със сиво и синьо
NOVA MENTOR 4
----------------------------------------------------
ще летя дори и след см****а


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: за циганите и парапланеристите
МнениеПубликувано на: Пет Мар 30, 2018 10:25 am 
Offline

Регистриран на: Чет Яну 20, 2011 1:15 pm
Мнения: 79
Даааа не е лесно,но по умния отстъпва,както си направил. Милен също има право ,но идеални решения няма никъде.Всичко е въпрос на баланс ,компромиси и търпелив труд.
Като каза японци те си нямат цигани,но имат пренаселеност и много малко терени за излитане и кацане.Всеки със своите проблеми.Преди време продадохме няколко крила в Япония.Един от тях беше тук хареса Елемент и дори искаше да ги продава в Япония.Военен пенсионер от десантни войски истински самурай около моята 60 г. възраст.Описвайки ми летенето там разбрах,че местни паричковци,властимащи са изкупили местата за старт и кацалките.Станали са дистрибутори на трите най големи производителя на парапланери и не те пускат, да летиш ако не си с тяхна екипировка.На въпроса ми,как ще лети с нашите крила той отговори по самурайски "На мен не могат да ми забранят, и мога да продавам на някой като мен от време на време".Във Турция пък бяха купили планината и трябва да плащаш за да пуснат камионите.В швейцария стартовете и кацалките също са откупени.Подобно е на много места .Така ,че всеки със своите проблеми. Аз предпочитам нашите ядове ,като да кацна на Бяло море и да се притеснявам как ще се върна.

Митко Елемент


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -1 
 
 Заглавие: Re: за циганите и парапланеристите
МнениеПубликувано на: Съб Мар 31, 2018 8:59 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 10:00 am
Мнения: 427
Местоположение: София
Име: Георги Стефанов
18 години съм живял на входа на гетото, такива драми като описваните в тоя форум не е имало! Имал съм и аз малко даване и по-малко вземане от тия сапуни. Смея да твърдя,че за голяма част от тях всичко е свършило! Дори да имат шанс не съм сигурен че ще искат да го ползват че да се измъкнат от там. Само най-малките и все още невтърдени пластелини подлежат на някакво омекване и преоформяне(това с културни методи)

И така, а сега по интересната тема :)

Тия дни си мисля, че може би едно МПС от тези ангажирани за транспорта, може да е в района на Беклемето - ей така за всеки случай. Все пак там ще летят доста добри пилоти в хубав термичен ден, едва ли се очаква някакво "пушечно месо" при циганята.
Всички знаем колко противоречиво място е Сопот :) но такива инициативи определено са полезни за всички ни!!


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: за циганите и парапланеристите
МнениеПубликувано на: Нед Мар 14, 2021 8:33 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 20, 2012 12:04 pm
Мнения: 608
Име: Милен Димитров
Отново цигани са нападнали пилот летящ от Беклемето. Случката е отпреди 2-3 седмици. Очевидец ми каза: "От всички страни на селото наизлизаха и хукнаха към него, направо го разкостиха, чудех се дали да звъня на 112"!!!
НЕ КАЦАЙТЕ БЛИЗО ДО ХР.
ДАНОВО!!!

_________________
https://www.facebook.com/Paragliding4Fun?ref=hl


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: за циганите и парапланеристите
МнениеПубликувано на: Пет Авг 04, 2023 9:07 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Деградацията е естествен процес.

Въпреки, че над 20 години над махалата в Карлово прелират и кацат парапланери, напоследък в местната циганска общност се е завъдила конспиративната теория, че от лифта в Сопот пускали дронове, които прелитали и маркирали GPS точки, а през нощта нинджи с пружини на краката идвали да крадат деца.
Смешно и тъжно, но местните толкова повярвали, че през нощта мъжете давали дежурство покрай запален огън за да пазят махалата.
Та, да не се чуди някой ако кацне там и го набият.
Почвам да си мисля, че въпреки опасностите, африканците са много по прогресивни с тяхното уважение към знанието и науката.

Решението на повечето подобни проблеми е образование и възпитание.
Вместо да ги осмиваме и игнорираме, трябва да повозим на тандем по-влиятелни цигански инфлуенсъри, дори да кацаме до махалата.
И ако някой си мисли, че това е изолиран проблем на глупавите и необразованите, то нека огледа своите уж нормални познати с по-модерни конспиративни теории.
Става въпрос за естествено отхвърляне сложността на претрупания с имформация съвременен свят и предлагане на по-просто и сочно обяснение на нещо непознато.
Свободата, нормалността, просперитета изискват поддръжка.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов