Leonardo | ФОТО
Дата и час: Съб Апр 27, 2024 8:25 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Вие се определяте като състезател или свободно летящ?
състезател 5%  5%  [ 4 ]
свободно летящ 76%  76%  [ 64 ]
и двете 19%  19%  [ 16 ]
Общо гласове : 84
Автор Съобщение
 Заглавие: Колко състезатели има общо в България?
МнениеПубликувано на: Пет Фев 03, 2012 8:19 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 26, 2005 11:35 am
Мнения: 677
Местоположение: София
Име: Христо Джамбов
да преместя въпроса на Хари в нова тема
понеже доста ни падна ранкинга на държавата (сега сме 27ми тук) и по тази причина имаме по малко места на европейски и световни първенства (миналата година 2ма) та ми е интересно какво мислите.

Какво би ви накарало да ходите на родните състезания ?
Какво би ви накарало да ходите на състезания в околните държави ?

(Знам че всичко това е свързано с пари и време и човек си прави сметката. Ако можете се абстрахирайте от тези два фактора, доколкото можете.)

_________________
телефони : 0886 216 096, 0888 433 126
Axis Venus 4 - woody valley x alps
Axis Sirius II tandem


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Колко състезатели има общо в България?
МнениеПубликувано на: Пет Фев 03, 2012 9:01 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 5:48 pm
Мнения: 399
Местоположение: Самоков
Ице надявам се не очакваш от анкетата да се получи нещо като преброяване на парапланеристите в БГ ще излизем малка групичка. Аз цъкнах свободно летящ защото не мога да се абсрахирам от време и пари.

_________________
Nivuk Artik 6 ---- Gin Carrera +


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Колко състезатели има общо в България?
МнениеПубликувано на: Пет Фев 03, 2012 9:12 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 26, 2005 11:35 am
Мнения: 677
Местоположение: София
Име: Христо Джамбов
по-скоро ми се ще да има повече българи в българските състезания. поне :-)

_________________
телефони : 0886 216 096, 0888 433 126
Axis Venus 4 - woody valley x alps
Axis Sirius II tandem


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Колко състезатели има общо в България?
МнениеПубликувано на: Пет Фев 03, 2012 9:25 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 12, 2007 9:33 pm
Мнения: 859
Местоположение: over Shumen
Име: Бончо Жечев
Много хубаво нещо са състезанията. За съжаление все по скъпо удоволствие :roll: :)


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Колко състезатели има общо в България?
МнениеПубликувано на: Пет Фев 03, 2012 10:41 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 12:19 am
Мнения: 926
Местоположение: Над Шумен
Име: Хари Ламбев
Ако се абстрахирам от първия фактор(пари), втория фактор(времето) винаги ще се уреди. Има и други, но могат да се пренебрегнат.

_________________
Gradient AVAX RSF 24, AXIS Mercury и тандем INDEPENDENCE
SKYPE - harypara / 0896 898 464
Ако съдбата ти обърне гръб, само я изчакай да се наведе и ....!
http://letenebulgaria.alle.bg/


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Колко състезатели има общо в България?
МнениеПубликувано на: Съб Фев 04, 2012 9:13 am 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Около 300 парапланеристи има в България. Броихме се преди няколко години. Дошли са нови в последствие, но пък и кризата на доста подряза крилцата, така че предполагам, че бройката е останала същата. От тях под 100 човека са активно летящи, тоест правят по над 25-30 часа на година. Останалите са уикенд-пилоти, като при това летят далеч не всеки уикенд и дали правят, и по 5 часа на година във въздуха... :roll:
Състезателите са под 20 човека от тези 300. Можем точно да ги преброим поименно.
Общо взето жалка работа. За сравнение примерно Словения, която е много по-малка от България има над 1000 летящи.
Такова е положението за съжаление :roll:

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: Колко състезатели има общо в България?
МнениеПубликувано на: Съб Фев 04, 2012 9:43 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
ако говорим за летене в България - да, състезанията изглеждат скъпо удоволствие... но ако се натрупат на везните всичко което получаваш и всичко което даваш - мисля че дори и тук някои състезания ще се окажат на сметка!

ако едно състезание се прави само на мускули (тоест се финансира само от таксата участие) тогава в повечето случаи пилотите преценяват че не е на сметка - има твърде много излишни разходи покрай организацията... за пример могат да се дадат много Български състезания

ако обаче едно състезание е спонсорирано - една част от разходите се поемат от спонсорите и тогава везните от гледна точка на състезателя силно наклоняват към страната "получавам" - тук за пример могат да се дадат състезанията в Драма и повечето състезания в Турция

така че за мен вече е безсмислено да се прави голямо състезание без спонсори - всичко е много трудно, много близо до ръба на смисъла да се прави и в крайна сметка участниците се чувстват ощетени!


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -4 
 
 Заглавие: Re: Колко състезатели има общо в България?
МнениеПубликувано на: Съб Фев 04, 2012 12:59 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Авг 31, 2010 1:27 pm
Мнения: 221
Местоположение: София / Пловдив
Име: Кирил Недев
ВладиЧ, защо да е жалка работа. Кое е лошото в това да няма много летящи.
По-малко навалица по стартовете, никой от управата не ти обръща внимание и не те закача за нищо щот сте прекалено малко. Според мен си има и предимства това че бройката е малка, не е казано че трябва да има 5 000 летящи.
Е ако са 5 000 със сигурност ще си има и предимства но и недостатъци :).

Честно казано хората ги е страх.
Самата идея за летенето им се струва много екстремна, абстрактна и никой не се замисля че и те могат да полетят.
Сега като си купих екипировка трябва да ти кажа, че 98% от приятелите ми реакцията им беше 'ТИ СИ ЛУД!' и не можеха да проумеят как това е възможно.
другите 2% реакцията беше 'Яко! ;)'
но като цяло... много страшно им изглежда на хората.
Нищо че моторджийството е доста по опасно ама просто им е по-близко и по могат да го приемат.

_________________
Лети с: Нисан примера :)


Върнете се в началото
  Профил    +9 / -2 
 
 Заглавие: Re: Колко състезатели има общо в България?
МнениеПубликувано на: Пон Фев 06, 2012 12:26 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1184
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Въпреки че основната част от летенето ми се преобразува в състезателно все още ми се иска да се приемам и за свободно летящ :).
Всъщност преброяването преди няколко години мисля че мина цифрата 500.
За сравнение румънците са към 2000 по техни думи. Чесно казано миналта година бях очарован от техният национален шампионат - ядене на корем и изобщо голямо глезене беше. Тази година за националният им шампионат обявха че бирата щяла да е безплатна през цялото състезане, жалко че не пия :), но мисля да отида заради другите глезотии, пък и трябва да им правя резултатите :)

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Колко състезатели има общо в България?
МнениеПубликувано на: Пон Фев 06, 2012 11:56 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 02, 2011 10:12 pm
Мнения: 154
Местоположение: България
Име: Димитър Вълков
Всъщност всички околни Нации дръпнаха напред последните години, за разлика от България. За жалост Орлин е ангажиран с друга работа и напоследък не се състезава. Аз миналата година това Световно ме разби с разходи, а ФАИ го закри на 2-я ден. После исках да участвам и на Чешкия шампионат, но там друг човек попречи това да се случи. И така свърши сезона за мене, само с 3-4 състезания. За разлика от 10-15 състезания други години. Знам че там истински живея и виждам приятели от цял свят. Но напоследък разочарованието в България е толкова голямо, особено напоследък с нещата около Световното, че се чудя повече дали да се състезавам. Всеки те клепа, копа зад гърба ти, ръси неща които не са верни-типични български черти,а в същия момент ти цитираш факти, потвърдени и от други хора. За жалост по пътя по който сме тръгнали България скоро ще се срине още повече. А най-важното не е спонсорираното спане или храна, а истинското летене с най-добрите. Ако ходим на състезания за да спим в Хотел без пари или да плюскаме безплатно, то ние сме любители на съвсем други неща, а не състезанията! Затова някои от горните разсъждения не са вярни според мене. Отидете в една Словения и вижте как пилотите се забавляват по време на състезания...затова обичам Словенски състезания и съм добър приятел с братята Валич, Гаспър Превц, Примош Подобник и Суша, Юри Видич.


Върнете се в началото
  Профил    +8 / -6 
 
 Заглавие: Re: Колко състезатели има общо в България?
МнениеПубликувано на: Сря Фев 08, 2012 10:09 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2297
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Това че повечето се определяме като свободно летящи не значи че не трябва да има състезания. Ученето е големия смисъл от състезанията. Както и това че до известна степен те са средство за понижаване разходите за летенето. Например не вярвам някой да успее да си организира 5-6 дена летене с организиран транспорт, спасители и прочие за под 100-150 лева.
Затова не съм съгласен с мнението на Даниел, че няма смисъл от състезния без спонсори и посещаемостта на Skynomad Open го доказва. Ако 70 евро са пречка за българите да ходят по състезания, тогава предлагам БНАК да ги спонсорира или поне да организира други състезания без такса участие - например националния шампионат. Така наистина ще се развива спорта и парите на държавата ще отиват директно по предназначение, а не по спорни тълкувания за тяхното предназначение.
...........................................................
Аз лично се определям като свободно летящ защото преди 10 години разбрах че за състезанията трябват много свободно време и пари с които не разполагам. Все пак бих желал отново да участвам в състезания, макар че не не не умея да летя в група и не обичам да следвам/копирам някой и да го чакам да сбърка. Искам да уча още много за летенето, а състезанията са чудесно място за тестване на знанията.
.................................................

MitaxaBG написа:
После исках да участвам и на Чешкия шампионат, но там друг човек попречи това да се случи.

Митай, защо все някой ти пречи? Да не би да има някаква конспирация и заговор срещу теб.
Може би ако погледнеш от гледната точка на другия ще разбереш че пречките са в главата ти.
Може би света има и други оси на въртене и не си център на вселената.

Как би трябвало да постъпя в твоя случай, при условие че ти се обаждаш 2 дни преди началото на състезание, което е запълнило и надвишило планувания брой участници?

Да кажа на някой индиец, с когото 2 месеца сме се разправяли за визи, да ходи в Македония, че трябва да развиваме парапланеризма в България и на неговото място да те вкарам тебе?
Или да кажа на някой от японеците, дето са похарчил сума ти пари за билет, да ходи на море, че ти си по-достоен участник в състезанието?
А може би да кажа на някой руснак, да не участва, защото една врачка казала че ще падне, а на негово място ще участваш ти защото си обещал да не падаш?

Надявам се да се почувстваш по-добре като ти кажа, че отказахме още десетина пожелали да се запишат в последния момент.

...........................................................................

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +15 / -0 
 
 Заглавие: Re: Колко състезатели има общо в България?
МнениеПубликувано на: Вто Фев 21, 2012 7:10 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 12, 2005 12:04 pm
Мнения: 478
Местоположение: Sofia
Име: Петър Гаврилов
Ники,
субекта визира ФАИ в световен заговор срещу себе си, ти си се припознал. Той, който дава мило и драго, фалшифицира резултати, заплашва други пилоти с насилие и доноси, вади брадви и ножове и покрадва тук-там (ако мине), само и само да представи Родината достойно. Достоен представител на нацията си, която не знам точно коя е.

_________________
**********************
low riders team - we are low, but slow :)


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Колко състезатели има общо в България?
МнениеПубликувано на: Сря Фев 22, 2012 6:13 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 12, 2005 12:04 pm
Мнения: 478
Местоположение: Sofia
Име: Петър Гаврилов
Иначе, състезателите в България са обратно пропорционални на броя на състезанията, които се организират - доказан принцип :) Повече състезания, по-малко мотивирани хора за състезатели - ефектът на разводняването. Ако всеки месец има по 2, а през август дори и повече 2-3-4-дневни състезания, наред с тези по една седмица, хората леко се демотивират. И ако имат лошия късмет да попаднат на някоя селска кушия или друго ешме-деме, организирано от човек, който не може да организира и детски рожден ден, лошия вкус в устата от платените напразно пари, загубеното време и провалените възможности за добр о летене държи влага дълго. Преди време имаше идея да се формира Лига с максимален брой състезания, но в момента тази лига е всъщност механичен сбор от точки на летялите на всички "състезания". Резултата се вижда и с просто око - нивото на състезанията пада, мотивацията тоже.

_________________
**********************
low riders team - we are low, but slow :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
 Заглавие: Re: Колко състезатели има общо в България?
МнениеПубликувано на: Сря Фев 22, 2012 10:50 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 02, 2011 10:12 pm
Мнения: 154
Местоположение: България
Име: Димитър Вълков
niki написа:

MitaxaBG написа:
После исках да участвам и на Чешкия шампионат, но там друг човек попречи това да се случи.

Митай, защо все някой ти пречи? Да не би да има някаква конспирация и заговор срещу теб.
Може би ако погледнеш от гледната точка на другия ще разбереш че пречките са в главата ти.
Може би света има и други оси на въртене и не си център на вселената.

Как би трябвало да постъпя в твоя случай, при условие че ти се обаждаш 2 дни преди началото на състезание, което е запълнило и надвишило планувания брой участници?

Да кажа на някой индиец, с когото 2 месеца сме се разправяли за визи, да ходи в Македония, че трябва да развиваме парапланеризма в България и на неговото място да те вкарам тебе?
Или да кажа на някой от японеците, дето са похарчил сума ти пари за билет, да ходи на море, че ти си по-достоен участник в състезанието?
А може би да кажа на някой руснак, да не участва, защото една врачка казала че ще падне, а на негово място ще участваш ти защото си обещал да не падаш?

Надявам се да се почувстваш по-добре като ти кажа, че отказахме още десетина пожелали да се запишат в последния момент.

...........................................................................


Ники не искам да се заяждам. Просто Рената ми обеща да участвам заеднио със Ясен, и двамата бяхме изпуснали срока за записване. Но после ме разочарова като ми каза че според нея не съм се разбирал с тебе и за това нямало как да ме допусне. Ей това не можах да го разбера, а и щеше да има един пилот с по-висок рейтинг от Индиеца който падна. Но не ми се разправяше. Така си решил, приех го. Гаврилов, не мисля че има какъвто и да е заговор, просто това са си типично Български работи. И твоята омраза я доказва. Не мисля че съм направил каквото и да е нещо срещу тебе, за да ти давам повод за твоите приказки срещу мене. Това си е твое решение. Продължавай щом ти харесва. Нямам нищо против тебе.


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -6 
 
 Заглавие: Re: Колко състезатели има общо в България?
МнениеПубликувано на: Чет Фев 23, 2012 7:16 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2297
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Когато организирахме XC Open имаше малка посещаемост заради високата такса участие и съседството на Polish Open.
Ханс Баузенхейм нарече ситуацията "канибализъм" и поиска да ограничим броя състезания на Сопот. Казах му че всяко ограничаване на каквото и да е било е против духа на летенето и с това приключихме разговорите за бъдещи XC Open на Сопот.

Така че Пешо е прав като казва че колкото повече състезания има, толкова по-малко участници идват (ефекта на оводняването)
.........................

Иначе че темата за Световния Шампионат във форума е отвратила доста хора и вероятно е намалила броя на състезателите в България с 10%
Ако това е така, то излиза че деятелите на състезания всъщност работят за да отказват хората от състезания.
Затова реших да не участвам в сериала.

.................................
За да не спамя темата "колко състезатели има в БГ", на Митко отговарям тука: http://forum.skynomad.net/viewtopic.php?f=7&t=4917&p=41909#p41909

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -1 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов