Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Апр 19, 2024 12:16 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в НСА
МнениеПубликувано на: Сря Май 16, 2012 12:05 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1184
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Като относително прясно завършил образователната ни система, мога да кажа спокойно че напълно съм изгубил вяра в нея!

Цялата образователна система (90% от всички училища - не само ВУЗ-ове) е като гнила комунистическа ябълка. Имах удоволствието да съм част от самата система за кратако и като учител - нещата бяха още по зле. За съжаление Петър е прав - абсолютно всичко се върши на принципа "Нека е по-трудно! Защо? Защото така се прави!". Цялото ни образование е сведено до "Потърсете информация за урока в Гугъл" - без майтап това са ми били 90% от лекциите в университета.
Преподавателите от който наистина съм научил нещо се броят на пръстите на едната ми ръка. Всичко в образованието е сведено до това да си купиш едни учебници, да отидеш при някой си на консултации, да си платиш някоя такса и тн. Образование - с очите си видях как хора - полу-идиоти взеха диплома за висше заедно с мен! Всъщност аз имах преподаватели полу-идиоти така че може би е нормално.

Колкото и да е грубо, за да се оправи образователната ни система трябва едно определено поколение да си измре, казвам измре защото пенсионирането сякаш не съществува в тази система (май същото важи и за политиката). Стигнало се е дотам че вместо старото да отсъпва място на младите, всички са се разделили на знаещи и можещи!

За краткия период за който бях "даскал", обожавах да се гавря с цялата система. Историята всъщност беше следната - исках да се занимавам с компютърна графика, но в университета подобна дисциплина нямаше - учих се сам, направих дипломна сам и сам се наложи да я защитавам пред комисия която си нямаше и представа от комютърна графика! Добре че словото ми се лее и се представих за много умен, явно обаче толкова добре се представих че на следващата година ме помолиха да преподавам графика. Съгласих се защото и без това карах магистратурата и нямаше какво да правя. Материала който трябваше да предам за 3 месеца аз предадох за месец, при което голяма част от "шефовете" ми не бяха доволни, и на въпроса "Какъв е проблема? Нали всичко е свършено и материала е усвоен" ми отговаряха "Неможе така, не се прави така" - "Защо?" - "Ами защото не се прави така".
Сигурно 5 пъти съм им казвал - "ако не ви харесва уволнете ме" (хич не ми беше за парите и без това не плащаха) - така и не ме уволниха сигурно защото пак "не е можело така".
Като цяло разбрах обаче и защо образованието куца - защото парите естествено се делят на горните етажи, а за хората които вършат работата - пари няма, когато един човек не е възнаграден добре, той няма мотивация да си върши работата добре, от там тръгва и корупцията и лошото качество на образованието.
Най-добрите учители който съм имал в университета бяха с едва 10-20 години по големи от мен, имаха собствен бизнес и единствената причина да преподаваха в университета бе за да подбират кадри за собственият си бизнес директно от източника! Всичките бяха асистенти, и нямаше доцент който да им стъпи на малкият пръст!

Отплеснах се много - цялата ми идея е че обучението днес е сведено до самообучение - говоря за образователната система. И не мисля че е добра идея да се тъпчат гушите на хора който не заслужават. По добре да направим семинар с хора който наистина имат опит и могат да го предадат и те да си разделят по 1500 лева отколкото да тъпчем пари в гнилата ябълка!
Или за по накратко - въпрос - От тези 1500 лева за 3 семестъра какъв процент ще отива за заплащане на лекторите - защото аз не бих искал да бъда обучаван от немотивирани хора?

Нека ме извинят всички истински преподаватели които се подвизават в разпадащата се образователна система - те са истинските хора който могат да предадат знание, и те самите си знаят кои са!

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в НСА
МнениеПубликувано на: Сря Май 16, 2012 12:47 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Що се отнася до компютърните специалности си е нещо обичайно студентите да знаят повече от преподавателите :lol: :lol: :wink:


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в НСА
МнениеПубликувано на: Сря Май 16, 2012 1:32 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Единственият парапланерист, до колкото знам, който е завършил НСА е Димитър Вълков. Поправете ме, ако греша. Той не е завършил точно парапланеризъм, но има съответните връзки и познати там. Вероятно ще може да окаже съдействие на желаещите да постъпят там...:mrgreen:

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в НСА
МнениеПубликувано на: Сря Май 16, 2012 2:08 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
също така единствени са и Веселин Овчаров, Ивелин Илиев и още няколко други (нека който може да изброи още имена) ... :wink:


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в НСА
МнениеПубликувано на: Сря Май 16, 2012 5:10 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Май 03, 2010 7:59 pm
Мнения: 440
Име: Георги Джамяров
ей тоя счупения е виновен за всичко .. даже и за 62-рото хейтърско мнение

П.С.
Цитат:
Като относително прясно завършил образователната ни система, мога да кажа спокойно че напълно съм изгубил вяра в нея!

Цялата образователна система (90% от всички училища - не само ВУЗ-ове) е като гнила комунистическа ябълка. Имах удоволствието да съм част от самата система ....


радвам се че вече не си част от образователната система .

_________________
Ссса


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -3 
 
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в НСА
МнениеПубликувано на: Сря Май 16, 2012 6:15 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 12, 2005 12:04 pm
Мнения: 478
Местоположение: Sofia
Име: Петър Гаврилов
Валери Цветанов също е завършил НСА. И Валери и Весо-Мена са отлични пилоти и без образователната си степен бакалавър от НСА. Валерката май беше учител по ски. Вълков доколкото знам е учил информатика в СУ, за НСА не знам. Няма лошо в изучаването на спортни дисциплини в институти и академии, вероятно се научават доста полезни неща. Вреден е формализма в ученето.
Иначе съм присъствал на изпит в ТУ-София, който произведе за два часа толкова бакалаври-инженери, колкото Кремиковци може да произведе рулони студено валцувана ламарина за същото време. Защитата на дипломните им работи беше формалност, комисията спеше почти, а дипломните работи бяха меко казано посредствени. В този ред на мисли, познавам и професионални писачи на дипломни работи по 80% от специалностите, ако някой спешно се нуждае от "вишо". малко се отплесна темата.
В Закона за висшето образование пише, че всеки ВУЗ трябва да има хабилитирани преподаватели по специалностите си - аз затова искам да видя хабилитирани доценти и професори по парапланеризъм. :D

_________________
**********************
low riders team - we are low, but slow :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в НСА
МнениеПубликувано на: Сря Май 16, 2012 6:30 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Авг 31, 2010 1:27 pm
Мнения: 221
Местоположение: София / Пловдив
Име: Кирил Недев
То си зависи от сферата като цяло... това за ВУЗ-овете.
За различните дисциплини има различни места където най добре могат да се усвоят. Но не се сещам за някоя дисциплина на която мястото и да е в някой български ВУЗ.

Последно време се занимавам с електроника, програмиране и т.н...... Все неща дето няма как да ги научиш в университета ;) а и в 21 век всичко е толкова лесно в тая сфера. Просто влизаш в нета и четеш.
Във ТУ-София само разни даскали ме караха да правя курсови работи дето като ги питам: "Окей това къде му е практическото приложение защо го правим така?"
И отговора им беше: "Ми щото така е заложено в плана......."
Сега ми е голям кеф :) чета си само неща които знам защо ги чета и имат практическо приложение, и съм научил доооста повече за 2 години четене извън ТУ, отколкото за 4 години "четене" в ТУ.

За парапланеризма обаче не може да се чете в интернет :) но не мисля и че мястото за учене е в НСА. Айде метеорологията - може ама то съвсем не е нова дисциплина

_________________
Лети с: Нисан примера :)


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -1 
 
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в НСА
МнениеПубликувано на: Сря Май 16, 2012 9:06 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 23, 2012 6:24 am
Мнения: 171
Име: Венелин Грозев
Една статия в тази връзка - http://www.manager.bg/news/10-neshta-ko ... iplomirane :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов