Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Апр 19, 2024 1:25 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Парапланеризъм в НСА
МнениеПубликувано на: Пон Май 14, 2012 6:01 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Случайно попаднах на следната идея за След Дипломна Квалификация в НСА:

https://www.facebook.com/events/364776243555752/


Създава се следдипломна квалификация в НСА "Васил Левски" за обучение на треньори по парапланеризъм и делтапланеризъм.
За първи път у нас квалифицирано обучение за треньори по парапланеризъм и делтапланеризъм.

1. Защо е необходимо обучението на треньорите по парапланери...зъм и делтапланеризъм

В последните години интересът към тези два сравнително нови за страната ни спорта непрекъсното нараства. Нароиха се десетки регионални спортни клубове, които провеждат обучение по парапланеризъм и делтапланеризъм. България завоюва трайни позиции в челната десятка на световно и европейско ниво в парапланеризма.
Към момента условията за упражняване на тези два спорта се регламентират от правилата на федерация Български Национален Аероклуб, която и издава лицензи за пилоти и инструктори по парапланеризъм и делтапланеризъм.
И докато има единни правила на БНАК за издаване на лицензи, то все още няма единна методика за обучение на курсисти по парапланеризъм и делтапланеризъм и то се провежда на практика при напълно различни условия в отделните клубове. Няма и лиценз за треньори, нито отделна методика за обучение на такива, което представлява препятствие за професионалното развитие на двата спорта към момента.
В същото време българското законодателство се измени. Със Закона за физическото възпитание и спорта се прие Наредба № 25/25.10.2011г. за професионалната правоспособност и квалификацията на спортно-педагогическите кадри, която предвиди, че:
- за треньор и помощник-треньор се изисква - висше образование –треньор по спорт, а
- за инструктор - средно образование и съответна професионална квалификация по даден вид спорт, придобита по Закона за професионалното образование и обучение. Инструкторът обаче има ограничени права да обучава - предимно в областта на спорт за всички и спорт в свободното време – ниво начинаещи. Той не може да обучава самостоятелно професионални спортисти.

2. Къде може да се обучават треньорите

В Националната Спортна Академия „Васил Левски” от есенния семестър на тази година се въвжеда нова следдипломна квалификация (СДК) за пилоти към Центъра за следдипломна квалификация.
Целта на СДК е:
- да подготви кадри, които могат да осъществяват треньорска дейност съобразно новите нормативни изисквания;
- да спомогне за развитието на тези два спорта като професионални спортове от международно ниво;
- да завиши стандарта на безопасност и качество на обучението;
- да популяризира още по-широко парапланеризма и делтапланеризма.
Новата СДК се създава с подкрепата на проф. д.п.н. Бисер Цолов - Ръководител на катедра „Мениджмънт на спорта” и на Центъра за следдипломна квалификация в НСА ВЛевски.

3. Кой може да кандидатства за СДК „Парапланеризъм и делтапланеризъм”

За кандидатстване се изисква едновременно наличието на образователен и квалификационен ценз, както следва:
1. Образователен ценз- За кандидатстване се изисква придобито висше образование - степен бакалавър, като ако е придобито в НСА „В. Левски” се признават успешно издържаните изпити по общите дисциплини, приложими и към това СДК.
2. Квалификационен ценз –Кандидатите следва да са пилоти с доказани теоретични и практически умения и опит, притежаващи действащ лиценз:
- за папапланеризъм – PARA PRO 4,
- за делтапланеризъм- SAFE PRO 4.

4. Какви са условията за СДК „Парапланеризъм и делтапланеризъм”
Времетраене на обучението – 18 месеца или 3 учебни семестъра.
Цел на обучението:
Теотеритчно обучение- пилотите, желаещи да бъдат треньори по парапланеризъм и делтапланеризъм да добият трайни познания по специалните диспицпилини:
- аеродинамика;
- метеорология;
- въздушно право на РБългария;
- безопасност/извънредни ситуации във въздуха и първа помощ при инцидент;
- конструкция и експлоатация на летателните апарати;
както и по други общи дисциплини, изучавани в НСА и приложими за тези два вида спорт.
Теоретичното обучение ще се води от квалифицирани преподаватели по съответните дисциплини.
Практическо обучение – Пилотите да придобият умения да обучават курсисти, респ. спортисти, съобразно единните стандарти за осъществяване на треньорска дейност, изучавани в НСА „Васил Левски”.
Практическото обучение ще се води от най-изявените пилоти- инструктори в страната с над 20 - годишен опит в областта.

Други условия на обучението:
Минималният брой участници е 15 души;
Таксата за обучение е приблизително 1500 лв. за целия срок на обучение, като тя ще се оформи след уточняване и на конкретния брой обучаващи се.
Краен срок за заявяване на участие- Желаещите следва да заявят желанието си да се включат в курса до 31.05.2012г.
Начало на първи семестър - Курсът стартира през септември 2012г.

Към момента на публикуването на статията тече проучване за интереса към подобно обучение. Във връзка с това очакваме вашите мнания, коментари или направо заявка за включване в СДК "Въздушни спортове"

..........................................................................................

Идеята е интересна. До колкото знам Томаш Браунер от Чехия също работеше/учеше нещо в областа на академичния парапланеризъм.

Това с което не разбирам е защо бъдещите треньори / инструктори да имат ПараПро 4, а не 5 ? Предполага се че инструктора / треньора е много по-подготвен от редовия уикенд и/или състезателен пилот и някак си е тъпо някой с ПараПро 4 да учи някой с ПараПро 5?

Също така не разбирам, защо разликата между треньор и инструктор е някаква диплома за висшу убразувание?
Христо Стоичков е треньор и без диплома.
......

Преди време Веско Мена ми подхвърли едни наставления от НАСА за сертифициране на спортни площадки и съоръжения с идеята да се приложат и в парапланеризма.

Надявам се авиационната мафия да остане по-силна от спортната и ние да имаме само едно началство (въпреки че Министерството на Спорта дава пари за парапланеризъм)

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в НСА
МнениеПубликувано на: Пон Май 14, 2012 9:06 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 12:19 am
Мнения: 926
Местоположение: Над Шумен
Име: Хари Ламбев
В цената на семестъра колко качвания с лифта влизат?
Застраховките и те ли са в цената от 500 лв. на семестър?
Транспорта до стартовете и прибирането от мястото за кацане и той ли е в тая цена?
Цената на квартирата примерно в Сопот и тя ли е вътре в тия 500 лв.?
Ако е така, жената ще ме изрита веднага, и ще се отърве за три семестъра от мене.

Ако вътре влиза и амортизацията на екипировката, е то е по-добре да летим за НСА.

_________________
Gradient AVAX RSF 24, AXIS Mercury и тандем INDEPENDENCE
SKYPE - harypara / 0896 898 464
Ако съдбата ти обърне гръб, само я изчакай да се наведе и ....!
http://letenebulgaria.alle.bg/


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -2 
 
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в НСА
МнениеПубликувано на: Вто Май 15, 2012 8:42 am 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 12, 2005 12:04 pm
Мнения: 478
Местоположение: Sofia
Име: Петър Гаврилов
на мен ми се струва, че НСА просто искат да кешират интереса към летенето, като добавят още една дисциплина към богатата си палитра. Ако има желаещи - добре дошли. Интересно кои ще са лекторите - може да се окаже че обучаемите са по-квалифицирани от тях. Интересно дали в един момент на някой от НСА няма му хрумне, да закрепи в някой закон или наредба изискването всички обучаващи да са завършили НСА - тогава от смешно ще стане грозно.

_________________
**********************
low riders team - we are low, but slow :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в НСА
МнениеПубликувано на: Вто Май 15, 2012 8:47 am 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 12, 2005 12:04 pm
Мнения: 478
Местоположение: Sofia
Име: Петър Гаврилов
и да коргирам Ники - Стоичков мисля че беше защитил дисертация в НСА по футболна тема, нещо от типа "стратегия на опорния халф във системата 4-4-2" :D или от сорта. Освен това е доктор хонорис кауза на два-три ВУЗ-а, Пловдивския със сигурност.
И все пак - ЦвъЦвъ - м-ра на вътрешните болести, е завършил НСА, има и следдипломна квалификация по право - no comment. Мога само да се радвам, че няма вечерно УбразУвание по медицина, но и това не е сигурно вече.

_________________
**********************
low riders team - we are low, but slow :)


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в НСА
МнениеПубликувано на: Вто Май 15, 2012 10:15 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 04, 2010 9:45 am
Мнения: 224
Формалните организации, обикновено се появяват там където естествата "форма" на организация се е провалила. Защо мислим, че българската академична общност, която не блести особено с постиженията си, ще е верния отговор на нуждите в парапланирзма?

Като цяло отделните клубове (с малки изключения - предполагам), обучават "курсистите" по близка методика. Базисните нужди са достатъчно застъпени. Самите ученици са се сегментирали на такива които предпочитат XC, акро или целно кацане. Ориентирали са се спрямо това към определена, гравитираща към клуб/инструктор група. В разнообразието се раждат добрите резултати - не в унифицирането.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в НСА
МнениеПубликувано на: Вто Май 15, 2012 10:49 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1184
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
И така завършва първият курс от инструктори и треньори и изведнъж цъфва нова федерация на инструктурите завършили НСА, преди да се осъзнаем вече трябва да летим само от площадките одобрени от НСА и всяко летене извън тях се третира за изключително опасно и незаконно, а междувременно има и такси естествено. В тоя ред на мисли изведнъж новата федерация се явява спонсорирана от някоя банка която едва ли не държи планината, на някой да му звучи познато.
Интересно ми е и кой ще е треньора на Ясен :).
Не мисля че системата е счупена за да я оправяме!
Като знам какъв инженер съм - не ми се ходи на лекар (да ме прощават всички доктори - имам вяра само на летящи такива), да не стане така и с инструкторите по парапланеризъм!

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в НСА
МнениеПубликувано на: Вто Май 15, 2012 11:06 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Това с НСА трябва да се направи така или иначе защото по закон става задължително във всеки клуб да има назначен правоспособен треньор. Това означава че въпросния треньор трябва да е на заплата, да се осигурява и да е завършил НСА.

Обучението в НСА е хубаво да става от някой кадърен инструктор, който няма притеснения да се покаже пред обществото, че има знания умения и опит. Сега е момента тези от инструкторите които имат идеята да продължават в тази област - да се активизират... :) за да не останем изненадани кой ще обучава тези които ще ни обучават да се състезаваме! :wink:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в НСА
МнениеПубликувано на: Вто Май 15, 2012 3:32 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Говорите си наизуст, без да сте се поинтересували повече по темата!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в НСА
МнениеПубликувано на: Вто Май 15, 2012 3:51 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Ivailo написа:
Говорите си наизуст, без да сте се поинтересували повече по темата!


Кажи как са всъщност нещата!?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в НСА
МнениеПубликувано на: Вто Май 15, 2012 5:52 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 12:19 am
Мнения: 926
Местоположение: Над Шумен
Име: Хари Ламбев
На мен ми мирише на това, как някой от сегашните инструктори(ако изобщо е от настоящите инструктори, а може би с връзки в НСА) е решил да прилапа всички ученици на колегите си и да ги набута в НСА, хем да си плащат, хем да са под неговото "крило". Уж всичко ще е законно и най-добре за тях. Но все пак нека си припомни откъде е тръгнал самия той, и докъде ще стигне отритнат от колеги и приятели с които е летял години наред, но сега те ще са в графата "прецакани". Дано не съм прав. Времето ще си каже дали е така.

_________________
Gradient AVAX RSF 24, AXIS Mercury и тандем INDEPENDENCE
SKYPE - harypara / 0896 898 464
Ако съдбата ти обърне гръб, само я изчакай да се наведе и ....!
http://letenebulgaria.alle.bg/


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в НСА
МнениеПубликувано на: Вто Май 15, 2012 6:10 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Еййй, конспирациите нямат край :evil:
Прочетете добре за какво става въпрос! А именно за обучение на треньори не на инструктори!
Има голяма разлика между двете и ако искаме спорта да се приема на сериозно няма нищо по-добро от това да има обучени треньори от НСА.
Във Франция има дори средно спортно училище с обучение по парапланеризъм :wink:
Кой, как и на какво ще обучава е отделен въпрос. Аз лично мисля, че ако няма подходящи кадри НСА може да си позволи да осигури лектори от чужбина с доказан опит!

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -1 
 
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в НСА
МнениеПубликувано на: Вто Май 15, 2012 6:14 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 11:23 pm
Мнения: 30
Име: Иван Бахчеванов
Х А Р И написа:
На мен ми мирише на това, как някой от сегашните инструктори(ако изобщо е от настоящите инструктори, а може би с връзки в НСА) е решил да прилапа всички ученици на колегите си и да ги набута в НСА, хем да си плащат, хем да са под неговото "крило". Уж всичко ще е законно и най-добре за тях. Но все пак нека си припомни откъде е тръгнал самия той, и докъде ще стигне отритнат от колеги и приятели с които е летял години наред, но сега те ще са в графата "прецакани". Дано не съм прав. Времето ще си каже дали е така.


...и аз си мисля, че някой от настоящите инструктори ще да е.За подбудите- можем само да гадаем или да си представим обичайните ...


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в НСА
МнениеПубликувано на: Вто Май 15, 2012 7:24 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Първо трябва да се дефинира "спорт"
После трябва за случая на парапланеризма да се определи къде е границата между хоби пилота и спортиста.

niki написа:
В същото време българското законодателство се измени. Със Закона за физическото възпитание и спорта се прие Наредба № 25/25.10.2011г. за професионалната правоспособност и квалификацията на спортно-педагогическите кадри, която предвиди, че:
- за треньор и помощник-треньор се изисква - висше образование –треньор по спорт, а
- за инструктор - средно образование и съответна професионална квалификация по даден вид спорт, придобита по Закона за професионалното образование и обучение. Инструкторът обаче има ограничени права да обучава - предимно в областта на спорт за всички и спорт в свободното време – ниво начинаещи. Той не може да обучава самостоятелно професионални спортисти.


Мисля че колегите инструктори не трябва да се притесняваме, защото обучаваме предимно в областта на спорт за всички и спорт в свободното време - ниво начинаещи (курсовете ни за средно напреднали и крос кънтри също трябва да са в тази графа, защото нямат особена връзка със състезателната дейност).
Квалификацията ни трябва да отговаря на Закона за професионалното образование и обучение, но докато някой организира нещо според този закон, можем спокойно да караме според правилата които сме си определили в ГВА чрез БНАК.

Аз лично нямам време и мотивация да повишавам квалификацията от инструктор в треньор, но пожелавам успех на всеки който иска да се изявява в тази област.
Ако не броим състезателите по доцелно кацане, в крос кънтрито имаме един професионален спортист - Ясен и още 5 по-активни състезатели. Може би те имат нужда от треньор от НАСА.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в НСА
МнениеПубликувано на: Вто Май 15, 2012 8:44 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 12, 2005 12:04 pm
Мнения: 478
Местоположение: Sofia
Име: Петър Гаврилов
и така, след 2-3 години ще видим и първия академик по ХС :D така както България няма златен медал в ските, но един от общо тримата професори по ски беше българин. Важно е да кипи академична дейност. Само като факт - в САЩ няма изискване за т.нар. авиационно образование като степен, има изискване да се докажат компетентност и умения за ред длъжности, за които в България се приемат само хора, завършили "Авиационна техника и технологии" в съответния ПУЦ, пардон ВУЗ. Подобен формализъм идва от времената на СССР и е основан на принципа "защо да е просто, като може да е сложно".
Това и обуславя ефекта, "не знам какво да правя, ще ходя да уча вишо" и последващия ефект "я да не съм учил вишо, за да работя това". Ефекта е известен и като "калина илиева". Когато ученето във НСА или НАТФИЗ или Консерваторията стане равно на ученето в Медицински или Юридически факултет, тогава и тези ВУЗ-ове ще бъдат признати за Университети. Да не бъркаме таланта с ученето. Тука въобще не коментирам ковачниците на вишисти от милиционерски и военни школи - макар че един техен възпитаник се докопа до премиерския пост, но това е по-скоро бъг в софтуера, отколкото друго.

_________________
**********************
low riders team - we are low, but slow :)


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парапланеризъм в НСА
МнениеПубликувано на: Сря Май 16, 2012 8:42 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Парапланеризма и делтапланеризма са спорт. Хоби е събирането на марки. Притеснителните въпроси които възникват са:

1. Кой е (кои са) инструктора с над 20 годишен стаж, който има самочувствието да обучава други инструктори по аеродинамика, метеорология, въздушно право на България, безопасност/извънредни ситуации във въздуха и първа помощ при инцидент, конструкция и експлоатация на летателните апарати?

2. Този (тези) инструктор ще плати ли също 1500 лв за да получи документ от НСА че е треньор или няма да ги плати защото се счита че той няма нужда да бъде обучаван?

3. Кой и как е решил кои инструктори са достатъчно опитни/знаещи че да обучават други кандидати за такива?


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов