Leonardo | ФОТО
Дата и час: Вто Апр 16, 2024 7:57 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Летището край Кондофрей (до Радомир) ще заработи
МнениеПубликувано на: Нед Мар 03, 2013 5:21 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Юни 15, 2005 2:45 pm
Мнения: 535
Местоположение: Ямбол/Бургас
Име: Александър Рунев
http://www.pan.bg/view_article-1-15805- ... ofrej.html

_________________
Александър Рунев
GIN Carrera+

Човек няма крила и по отношение на теглото му
към теглото на мускулите му е 72 пъти по слаб от птица...
Но аз мисля, че ще лети,
но не заради силата на мускулите му,
а заради силата на своя ум...
Н.Е. Жуковский


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Летището край Кондофрей (до Радомир) ще заработи
МнениеПубликувано на: Пон Май 20, 2013 3:19 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 20, 2012 12:04 pm
Мнения: 608
Име: Милен Димитров
Здравейте, вчера 19.05 наш колега / без да има информация, че летището работи/, излита от Коняво и каца на пистата на Кондофрей. За наш късмет хората от там са се отнесли с разбиране и са отправили /ако може да се нарече молба, защото те са си в правото/, да се спазват правилата за летене-ДА НЕ СЕ НАВЛИЗА В ЗОНАТА НА ЛЕТИЩЕТО! На 18.05 също там самолет се разминава с парапланерист на разстояние под 50 метра! Случаят не е докладван за наше щастие. За двата дни-18.05 и 19.05 от там казаха, че са виждали как парапланеристи прелитат през зоната за заход на летището. Летището вече работи, ще поемат част от карго полетите на летище София.
Знаете, какво ще се случи с Коняво, ако докладват...........

_________________
https://www.facebook.com/Paragliding4Fun?ref=hl


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Летището край Кондофрей (до Радомир) ще заработи
МнениеПубликувано на: Пон Май 20, 2013 6:35 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Всички разбирате, че е въпрос на време да стане голяма беля. Не само на това място, а и на много други. Всъщност, ако хората се оплачат (а би трябвало) тя беля вече е станала.

Много се впечатлих от прелетите на Я., но ако знаете колко закона е нарушил...

Разберете хора, БНАК, като представляваща парапланеризма в България, трябва да организира и контролира обучението по въздушно право, зоните за летене и координацията с РВД. Там за вас не са сънували. Нищо не знаят и нищо не разбират. Като узнаят, от не когото трябва (в смисъл, без да има парапланеристски представител) ще нахакат абсурдни забрани, ще си измият ръцете и накрая ситуацията ще стане още по незаконна, но ще е много по-трудно да се върне назад към по-малко абсурдни забрани.

Трябва да действате превантивно!


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: Летището край Кондофрей (до Радомир) ще заработи
МнениеПубликувано на: Пон Май 20, 2013 7:03 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Ное 03, 2011 9:16 pm
Мнения: 36
Местоположение: София
Име: Георги Гълъбов
Аз пък разбрах, че събота и неделя (18.05-19.05) е имало драг състезания на това летище, та незнам какви самолети сънувате и за какъв заход става дума.
Така както са написани горните мнения, човек ще реши, че там излитат и кацат самолети на всеки половин час, едва ли не там се е преместило софииското летище, а това не е верно!
Аз там самолет скоро не съм видял да лети освен ако не смятате 1000 к.с. автосамолетите дето са летяли тази събота и неделя по пистата.
Беля небеля, аз не виждам как самолетите ще започнат да се съобразяват с нас, без значение кой как действа, узаконява, лицензира и т.н., ако ще и радиостанции и транспондери да ни сложат.

Цитат:
трябва да организира и контролира обучението ............. зоните за летене и координацията с РВД.

Това (като гледам всеки ден плана на разпределение на въздушното пространство) се обобщава в едно изречение. Нямате право НИКЪДЕ да летите (от местата подходящи за безмоторно летене) и ако решите ПРОБВАЙТЕ да се координирате с РВД!

А за законите, имам чувтвото, че в тая държава се измислят от тъпи по-тъпи, че да се нарушават. Все пак трябва да се пълни хазната нали...


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Летището край Кондофрей (до Радомир) ще заработи
МнениеПубликувано на: Пон Май 20, 2013 7:14 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 15, 2011 10:47 am
Мнения: 353
Местоположение: София
Име: Пламен Пунчев
Това с драг състезанията явно е вярно: http://www.fastermitsubishi.com/2013-02/%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%B8-%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B3-%D1%81%D1%8A%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%B7%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F-2013/
Някой изобщо познава ли колегата Милен с първо мнение във форума?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Летището край Кондофрей (до Радомир) ще заработи
МнениеПубликувано на: Пон Май 20, 2013 8:01 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 12:43 pm
Мнения: 346
Местоположение: София
Факт е, че летището започва да работи. Следователно ние ТРЯБВА да започнем да се съобразяваме с това и да бъдем по внимателни, да го заобикаляме дори да ни коства удавяне. Освен това специално на 18-ти, мисля че Митко Халачев предупреди на старта, че има някакъв организиран фест и е предвидено червен биплан да лети в зоната на летището и ако можем да го избягваме, за да не станат сакатлъци някакви.

По този начин летим и на Витоша - винаги хубавите условия пордължават към града и летището, но не ходим там нали ?

Нека да се опитваме да запазим добрия тон. Какво значение има колко мнения има Милен и дали изобщо го познаваме ? Човека както и СЕЛ предупреждават, а ние трябва да си вземем бележка ( в случая те са абсолютно прави ).
Според мен е добре когато се ходи към Коняво - да се прозвъни на летището и да се провери дали има записани и планувани полети и да се има в предвид това. АКо няма .... може и да се мине в зоната на летището, макар че не е желателно. Но така или иначе - ще трябва да започнем да го заобикаляме .

_________________
НК
Element Air 4
Gin Race II


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Летището край Кондофрей (до Радомир) ще заработи
МнениеПубликувано на: Пон Май 20, 2013 8:02 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Авг 24, 2006 12:08 pm
Мнения: 55
Местоположение: София
Име: Slavi
Аз прелетях в събота (18.05) над летището от източната страна и мога да потвърдя наличието на самолети! Единият летеше много ниско до пистата, а другият захождаше да излита. Аз бях високо и си позволих да пресека. Впоследствие видях под мен друг парапланерист, който беше по- ниско и край него на близка височина и отстояние мина един от самолетите значително близко- впоследствие самолетът продължи в посока Самоков. Летището е вече активно!

_________________
NEVER STOP EXPLORER GRAVITY
---------------------------------------
Slavi
GIN Carrera


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Летището край Кондофрей (до Радомир) ще заработи и
МнениеПубликувано на: Пон Май 20, 2013 8:52 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
В неделя летях над Средна Гора и слушах по радиото най-малко два или три самолета, които излетяха от Кондофрей; единия кацна на летище Пловдив, мина през Самоков; другия отиде в Бохот, третия мисля в Лесново.

Всички те са минали покрай Витоша, през Самоковското поле.

Мисълта ми е, че там има редовно и парапланеристи.

Докато парапланеристите формално не съществуват е свободия, но тя ще е до време.

Ако съществуваха можеше да се направи някаква организация.

Личното ми мнение е следното: парапланеристите са неконтролируеми (и в буквалния и в смисъл, че и по закон не подлежат даже на лицензиране). Факт е, че ще продължат да летят, много от тях където и както си поискат; да бъдат спрени... просто няма (как) да стане. По-полезно ще е да се информират и двете страни чрез съответните срещи и разяснения - на парапланеристските събития да се разяснява къде НАИСТИНА НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ПРИПАРВА, къде е по-рисковано и трябва много да се внимава, кое е незаконно и в момента. Доброволец съм да обяснявам лично в името на общото благо.

Представители на БНАК смятам, че официално трябва да уведомят РВД къде се лети по принцип и да се измисли някаква проста и работеща система за оповестяване. Така поне Центъра за полетна информация ще може да предупреждава нищо не подозиращите пилоти на самолети къде да внимават. Реално е че в малката авиация повечето хора не са и сънували колко парапланеристи има и къде е опасно... Съответно летят и през ум не им минава даже да гледат, защото ЦПИ им казва (или по радиото просто чуват) къде е останалия трафик и това е.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: Летището край Кондофрей (до Радомир) ще заработи
МнениеПубликувано на: Пон Май 20, 2013 9:25 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 15, 2011 10:47 am
Мнения: 353
Местоположение: София
Име: Пламен Пунчев
Някой може ли да обясни по информацията от този сайт http://www2.bulatsa.com/aup.html как да разбера че над Кондофрей не трябва да се лети. Вземете датата 18.5.2013, че точно тя се дискутира.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Летището край Кондофрей (до Радомир) ще заработи
МнениеПубликувано на: Пон Май 20, 2013 9:50 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
В ауп-а такава информация няма.

В случая с Кондофрей става въпрос за неконтролирано въздушно пространство. Всъщност по никакъв начин парапланерист не е незаконно да лети и да кацне там (няма публикувана информация за контролирана зона около летище Кондофрей. Даже не съм видял още информацият да е лицензирано летище, макар че определено очаквам да е или да предстои да бъде).

Само че това не е безопасно. Какво ще стане ако дойда с хеликоптер и кацна на Витоша или Сопот в 13 ч. в чудесен термичен съботен ден, без да се чуя с който и да било и да предупредя, а през това време отгоре се набират на старта, а някой излита? Няма законов проблем, но е пълна тъпотия, при това много опасна.

Тук случая е аналогичен (докато не си отделят зона или променят статуса на пространството от неконтролирано в контролирано).


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: Летището край Кондофрей (до Радомир) ще заработи
МнениеПубликувано на: Пон Май 20, 2013 10:46 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 14, 2009 10:06 pm
Мнения: 184
Ще ми се да знам дали тези самолетчета, дето летят насам-натам, не са като нас незаконно във въздуха??


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Летището край Кондофрей (до Радомир) ще заработи
МнениеПубликувано на: Пон Май 20, 2013 11:00 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Ми повечето са напълно законни. Незаконни има, но се крият... Повечето са в Северна България.

Около София трудно можеш да останеш невидим... Освен ако не си Змей 8)...


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Летището край Кондофрей (до Радомир) ще заработи
МнениеПубликувано на: Пон Май 20, 2013 11:04 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Нещо ми щукна като препрочетох въпроса на Огнян.

Парапланеризма не е незаконен!!! Просто летенето на някои места при текущото въздушно пространство е станало незаконно, но по-големия проблем е честото нарушаване на закона, къде защото той не се знае, къде защото някои правила са толкова безумни...


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Летището край Кондофрей (до Радомир) ще заработи
МнениеПубликувано на: Вто Май 21, 2013 8:28 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
sel написа:
В ауп-а такава информация няма.

В случая с Кондофрей става въпрос за неконтролирано въздушно пространство. Всъщност по никакъв начин парапланерист не е незаконно да лети и да кацне там (няма публикувана информация за контролирана зона около летище Кондофрей. Даже не съм видял още информацият да е лицензирано летище, макар че определено очаквам да е или да предстои да бъде).

Само че това не е безопасно. Какво ще стане ако дойда с хеликоптер и кацна на Витоша или Сопот в 13 ч. в чудесен термичен съботен ден, без да се чуя с който и да било и да предупредя, а през това време отгоре се набират на старта, а някой излита? Няма законов проблем, но е пълна тъпотия, при това много опасна.

Тук случая е аналогичен (докато не си отделят зона или променят статуса на пространството от неконтролирано в контролирано).

Чакай сега.. Ясно е, че тия големите са по-големи и ще ни отнесат като куцо пиле домат.
По закона на джунглата ли действаме? По-големия е с предимство?
Още повече "извън пътя", където правила няма, а точно тоя по-големия е забранено да излита от нелицензирано летище?
Значи в АУП не пише нищо, че там е забранено, аз от къде трябва да разбера? Да се обадя на организатора на състезанието да го питам дали случайно е планирал утре да лети Свилен (ако е бил той с биплана) да си развесели публиката?
Как така няма законов проблем, все си мисля, че в белите страни тия ще ги ударят с такива глоби, че и летището да продадат, няма да могат да ги платят?!

Да, ясно ми е, че не трябва да летим от там, ама КАК АДЖЕБА ДА РАЗБЕРА КОГА?

И да, съвсем съгласен съм, че БНАК трябва да предприемат НЕЩО.
Има конкретно предложение по-горе, Даниеле, понеже знам, че четеш форума, ще вземеш ли отношение?


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Летището край Кондофрей (до Радомир) ще заработи
МнениеПубликувано на: Вто Май 21, 2013 9:37 am 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 09, 2005 12:34 pm
Мнения: 342
Ако погледнете картата на въздушното пространство

http://www2.bulatsa.com/aup/MAP130520.html

старта на Коняво / 1450 м./ се намира в хоризонталната граница на TMA _7_Sofia / Terminal Maneuvering Area/ на летище София ,НО е под долната граница на ограничение , която е 5900 FT AMSL/ около 1770 м./
Следователно излитането на парапланери и делтапланери е абсолютно законно!!!
Кацането също е законно , тъй като релефа в тази зона е под 5900 FT AMSL.
Към дадения момент такова летище Кондофрей не съществува и след като не виждам за 18ти и 19ти Май да има NOTAM
и ВОЗ за въпросното ''летище'' , не мога да разбера къде е вината на колегите парапланеристи които са кацнали там.
Единственото което са нарушили вероятно е кацането в частна собственост.
По скоро нарушители са участниците и организаторите в авиошоу, авиодемонстарции или каквото и да е било там без да са заявили и пoлучили ВОЗ!!!

Ние няма как да знаем че в тези дни там е имало авиошоу при положение , че не е отразено в AUP-a на РВД!!!

Ще се радвам ако колегите от ултралеката авиация по обективно анализират случки като гореописаната.

Това че сме безмоторни, без транспондери и без радиовръзка с радара и най бавни не ни прави по ''дифолт'' виновни.

_________________
www.verticaldimension.com
Gradient Bright 5
skype: pastora2303
GSM: 0888 024143
e-mail: ozyline@gmail.com


Върнете се в началото
  Профил    +11 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов