Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Апр 25, 2024 10:46 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Хайде да си помагаме
МнениеПубликувано на: Пет Окт 19, 2012 11:35 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 23, 2012 6:24 am
Мнения: 171
Име: Венелин Грозев
DVD написа:
И летенето е важно, но и теорията! С двете заедно се напредва много по-бързо от колкото само с летене. Като четеш и теория, правиш по-малко грешки, търпиш по-малко загуби от тях, рискуваш по-малко и в крайна сметка живота ти (летенето ти) е по-качествено.

На всички семинари последователността е първо лекцията, после въпросите.


Наскоро на едно обучение тренера ни говореше за "learning by doing": Ако винаги учиш чрез 'правене', то винаги ще правиш това, което си правил до момента. Ако учиш първо на теория и после се мъчиш да направиш това, което си учил, съществува голям шанс да има неща, за които си чел и които не можеш да направиш но ще имаш запас от неща, които знаеш, че могат да бъдат направени и да се опитваш да ги направиш. :)


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Хайде да си помагаме
МнениеПубликувано на: Съб Окт 20, 2012 10:24 am 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 7:30 pm
Мнения: 283
Местоположение: Ботевград
Име: Иван Ценов
venko6 написа:
Наскоро на едно обучение тренера ни говореше за "learning by doing": Ако винаги учиш чрез 'правене', то винаги ще правиш това, което си правил до момента. Ако учиш първо на теория и после се мъчиш да направиш това, което си учил, съществува голям шанс да има неща, за които си чел и които не можеш да направиш но ще имаш запас от неща, които знаеш, че могат да бъдат направени и да се опитваш да ги направиш. :)


Теорията и практиката трябва да вървят ръка за ръка ... или по-скоро да са двутактна система. Чрез теорията разучаваш терена; чрез практиката го овладяваш и добиваш нови знания. После организираш в главата си придобитите знания и усъвършенстваш теорията. После усъвършенстваната теория прилагаш за разширяване на терена. И след години, ако имаш достатъчно ум, се научаваш да излагаш теорията в писмен вид и пишеш книга. От нея чете новото поколение и започва да прави същото, а ти му се радваш, че напредва и че е взело нещо от теб.

_________________
Щастие за всички даром и никой да не бъде пренебрегнат. Редрик Шухарт
http://www.redmine.org


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Хайде да си помагаме
МнениеПубликувано на: Пет Окт 26, 2012 3:07 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Авг 30, 2005 5:18 pm
Мнения: 85
Вземам участие защото темата ми хареса и давам предложение.
1. Можещите и знаещи пилоти от горе изложения списък са равномерно разпръснати по клубове из България.Ако разделим страната на 4 географски зони то на определен централен за зона град спокойно могат да присъстват по 2-3 от ОПИТНИТЕ .Сбирките по график се поемат, като организация от клубовете с предварително оповестяване на темите /коментирани и избрани предварително във този постинг /.Гост Опитните пилоти ще бъдат настанявани по усмотрение /платено или на гости/ като транспортните и другите разходи ще се покриват от присъстващите и евентуално от БНАК.
2.При наличието на интернет и скайп всички останали могат да присъстват виртуално на голям екран на всяка от срещите и набраната информация да се качи в текстов или видео материал ,който всеки/ редовно плащащ таксите си /да може да разглежда.
3.Трябва да има човек определен за КООРДИНАТОР /Организатор на семинарите с когото всички да могат да поддържат връзка.
4.Темите могат да търпят и развитие - получаването на сертификати от комисията по далеко съобщения,коментираните но недовършени курсове по оказване на първа помощи др.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Хайде да си помагаме
МнениеПубликувано на: Сря Окт 31, 2012 11:23 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 7:54 am
Мнения: 175
Местоположение: Варна
Име: Йордан Пенев
Не видях коментари за лекцията на Ръс от линка на Жоро:

Topuzov написа:
Много хубаво и полезно:
http://www.youtube.com/watch?v=_YVbdaLc1jk


Моля изгледайте я няколко пъти и ако нещо от английския ви се губи, тогава просто следете езика на тялото. Всеки пилот има да научи нещо ново, независимо колко е напреднал!
Мисля че и инструкторите има за какво да се замислят преди да казват на учениците си - "Ръцете горе!" и да чакат крилото само да свърши останалата работа.
И двамата професионални тест пилота са на едно мнение за сертификационните тестове - те не проверяват сигурноста на крилото, а дали то отговаря на записаното в правилата поведение след колапс в контролирани условия . Затова се въведоха и спорните допълнителни върви за постигане на точно предписания колапс.
Напълно съм съгласен с препоръката да се тренират постоянно маневрите на подсигурени SIV курсове, многократно. Само да не забравяме каква е аудиторията - PWC топ пилоти. Дори и те трябва да загреят с по-нисък клас крило преди да ръчкат точилките си. Личното ми мнение е че тези тренировки не са подходящи за начинаещи пилоти.

_________________
SeeYou @ CloudBase
Element - WATER 2+


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: Хайде да си помагаме
МнениеПубликувано на: Чет Ное 01, 2012 9:41 am 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 08, 2010 3:16 pm
Мнения: 277
Местоположение: София
Име: Боян Евстатиев
Аз я гледах. И много се зарадвах, че в нея ми обясниха защо е правилно това, което правя при колапс - симетричен (изпомпвам рязко и кратко управленията, за да изправя атакуващия ръб и веднага после пускам да лети). За асиметричния има да свиквам и да се уча още, заради здраво насадения ми различен начин на оправяне, с контра-мерки вместо да го пусна да се насвири и оправи с уингоувър, при достатъчно височина. Ъъъ доколкото правилно съм разбрал лекцията:)

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Хайде да си помагаме
МнениеПубликувано на: Чет Ное 01, 2012 1:53 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 05, 2007 5:21 pm
Мнения: 103
Местоположение: София
Видеото на Ръс Огден е страхотно - аз лично научих много и си обясних разни неща, които са ми се случвали и които усещам в реални условия. Както каза Данчо - в него са обяснени накратко и смисъла на подгъващите върви и факта, че сертифициране не е равно на сигурност (safety # conformity) - което толкова дискутирахме в темата на Ангел...
И да се върнем на тази тема - според мен споровете са излишни, тъй като не може да има добра теория без практика и обратното - двете се допълват взаимно: теорията се опитва да обясни и систематизира това, което ни се случва или може да се случи, а практиката потвърждава или опровергава тази теория :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Хайде да си помагаме
МнениеПубликувано на: Чет Ное 01, 2012 2:50 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Още не съм го изгледал това клипче, а Жоро ми го прати преди доста време, все не остава време...
Изгледах началото му, стори ми се толкова полезно, че реших да го гледам когато съм по-свободен, за да мога да вникна и да го изгледам няколко пъти, ако трябва.
В тая връзка още не съм му благодарил за него, ама не съм му благодарил и за всички съвети, които ми е дал, ама то се трупа :)

Много правилно го е сложил в тая тема, показва колко е важна теорията и една подобна лекция.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов