Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Апр 26, 2024 5:20 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Хайде да си помагаме
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 28, 2012 7:52 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Колеги, преди 2 месеца пуснах една тема в "гнездото":
viewtopic.php?f=12&t=6094
Какво забелязвам? Един отговор на адаша, който също лети от скоро, за който съм му благодарен.
Въпроса беше елементарен, на който голяма част от вас знаят отговора.

На състезанието в Шумен трябваше да се разделим на отбори, тийм лидери да дават напътствия на отборите си, да се учим един от друг. Съответно това си остана във форума, на практика нямаше нищо подобно.
Много от пилотите имат какво да кажат, да научат другите. Знаят наистина МНОГО.
Обаче, мисля си, че от страх да не сгрешат, да не кажат някоя глупост пред другите, просто си мълчат.

Хора, АЗ ИСКАМ ДА ЗНАМ. Искам да се науча да летя като вас!
Убеден съм, че не съм само аз.
Защо си мълчите?

На книгата не можеш да зададеш въпрос!
Тоя форум си мисля, че е за това тук - да си помагаме.

Идва зима и понеже съм безумен да давам предложения с риска да бъда оплют, че съм дръзнал да променя нещо, предлагам следното:

Да се съберем поне веднъж. Ако видим, че се е получило добре, да го повторим, потретим, направим ежеседмично дори.
Някъде, в някой клуб ли, дедазнам, в кръчма дори. Да дойдат експертите, светилата в областта, редовно летящите, уикенд пилотите, новоизлюпените, учениците.
В спора се ражда истината, за това е по-добре някой да дава акъл, който дори грешен, да бъде коригиран на време. Така дори този някой може да научи нещо ново.
Смятам, че ще е полезно за всички.
Говоря си за неща в областта на метеорологията, аеродинамика, термично летене, крос-кънтри и т.н.
Аз лично се заемам да заснема дискусията, макар на любителска видео камера, по-добре е от нищо, за да я споделим с другите, които не са имали възможност да присъстват.


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Хайде да си помагаме
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 28, 2012 9:23 am 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 12, 2005 12:04 pm
Мнения: 478
Местоположение: Sofia
Име: Петър Гаврилов
много похвално е желанието ти да знаеш, да задаваш въпроси и да се развиваш. За тази цел са обявените семинари, които БНАК би трябвало да организира. Не знам кой те е учил да летиш, но ако си доволен от него, ходи с него и групичката му да летите - там задавай въпроси и търси отговори. След летене често се прави разбор в кръчми и се пие бира.
Ако човека дето те е учил не ти харесва по някаква причина, можеш да се присламчиш към компания от пилоти, от които искаш да се учиш и да напредваш - никой няма да ти откаже да се присъдиниш към групата им за летене, особено ако си нов и е останало малко другарско чувство в този спорт. Аз така направих преди години, когато осъзнах, че "инструктора" ми не може да ме научи на нищо и се наложи да си търся нова компания за летене. Намерих я.

_________________
**********************
low riders team - we are low, but slow :)


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: Хайде да си помагаме
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 28, 2012 11:05 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Летя от 2 години, като обучението ми траеше 1 година при Митко Ралев и Бисер Андонов.
Може да се каже, че за тази 1 година съм "изсмукал" бая, но както казваш - искам да се развивам (не, че те не могат да ме научат на нищо повече, просто искам да се развия в друга насока), за това и летя в различни компании, така да се каже.
Точно за семинар ми беше мисълта (ама не се сетих думата), защото дори и да се "присламча" към някоя компания, пак се ограничавам. На семинар би трябвало да дойдат хора от всякакви компании, да споделят опит и т.н.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Хайде да си помагаме
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 28, 2012 12:41 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Това малко ме изненада...

Аз никога не проверявам какво има в раздел "Гнездото" по обясними причини. Сега като влязох и разгледах, се оказа че има много теми на които бих могъл да дам отговор. Предполагам че това важи и за много от останалите опитни пилоти. Явно не е добре да се отделят въпросите на начинаещите на отделно място!

Сега през зимата ще има време за семинари защото не се лети толкова много. Искам да помоля всички които чувстват, че има какво още да научат, да се информират и агитират по между си за семинарите когато бъдат обявявани! Няма да е никак приятно да се отделят десетки часове за подготовка на семинар и накрая да дойдат двама души.

Хората с които ще разговарям евентуално да говорят на семинарите ще са: Ясен Савов, Валери Цветанов, Явор Плашилски (Доктора), Николай Йотов, Николай Велев (Кучето), Георги Йорданов, Веселин Овчаров (Мена)


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Хайде да си помагаме
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 28, 2012 1:16 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Тук е мястото да попитам - има ли сред нас хора, които могат да се ангажират със заснемането на семинарите, обработването и качването на някой от популярните video-sharing сайтове?

Знам че това ще намали интереса към идване на място, но все пак основната идея на семинарите е да се получава дискусия, а на каченото видео не можеш да му зададеш въпрос :) ;)


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Хайде да си помагаме
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 28, 2012 8:10 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 3:03 pm
Мнения: 69
Местоположение: Пловдив
Име: Христо Ангелов
Моето скромно мнение е , че с четене и семинари летенето не става. Основните правила са малко и се знаят. Активното летене поне при мене е инстинктивно, подържай еднакво налягане в управленията. Най добре ще напреднеш с повече летене. Свикни с турболенцийте и не бягай от тях, бутай се в планината , а не бягай в равнината, гледай какво правят по добрите, опитвай да ги следваш , и повярвай че крилото ти е страхотно.


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -1 
 
 Заглавие: Re: Хайде да си помагаме
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 29, 2012 7:38 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Христо, не съм съгласен.
Предполагам си съгласен, че трябва много четене, нали?
Има много неща, които на практика ги знам, че се получават, но не знам защо.
Имам въпроси, като онази тема, които си стоят без отговор.
Има хора със стратегии в XC, а не като мен - търся термики почти на сляпо...
Благодаря на Даниел за ангажимента. Идеята ми не е да се съберем само незнаещи, които да питат светилата, а всякакви, за да се получи разговор...


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Хайде да си помагаме
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 29, 2012 12:15 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Не се притеснявайте, нАуката се развива с пълна сила и съссем скоро ще измислят чип, който се имплантира в мозъка и на него е записана всичката информация за всичко, което трябва да знаем :wink:
По този сложен , но ефективен начин няма да има нужда да четем, питаме, посещаваме семинари или да усещаме.
Просто ще знаем и можем да правим всичко като всички и Ясен Савов, Весо Овчаров и Митко Ралев вече няма да са най- добрите в свояята дисциплина :mrgreen:

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Хайде да си помагаме
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 29, 2012 1:09 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 3:03 pm
Мнения: 69
Местоположение: Пловдив
Име: Христо Ангелов
Ако Иво искаш да ставаш първи в света, чети, ако искаш да се кефиш като Ники Велев, разгледай с Google Earth , неговият последен трак leonardo/flight/4340
Има повече от тридесет въртени термики, по цялото протежение на полета му няма ръб в планината, който да не му е пуснал, там са термиките. Младо момче с хубаво крило, може да си фърка цял ден, огромна част от летаелите излизат напред, защото е по спокойно, и си кацат.
Има доста книги в сайта, имаше един хубав списък на един грък от правила.
Не мога да си представя как Валерката ще ти изнася лекция, много е готин, но на дали ще си губи времето.
Лети поне 70 часа на година , и след година две, няма да знаеш какво правиш , но ще си летиш доволно.
Винаги съм се чудел как щъркелите се излюпват май месец и август минават хиляди километри.
Предполагам че няма нито един научен работник сред летателите, пожелавам ти успех.


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -2 
 
 Заглавие: Re: Хайде да си помагаме
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 29, 2012 5:49 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
На този, който твърди, че летенето ставало без четене ще разкажа следната случка:

Когато бях млад и неопитен пилот в един прекрасен ден излитам от Невша и пускам на запад... Може би на около 50-ия км попадам на конфигурация от облаци подредени в една линия - пъвия малък, втория много голям (с голяма сянка) и накрая пак малък. Катеря в термиката и си мисля "сега тука има три варианта на действие: първия е да изчакам на върха на термиката и да гледам как ще се развие ситуацията с големия облак; втория е да летя директно направо под улицата; третия е да пусня някъде отстрани да търся термика". След като термиката стана под 1 м/с взех следното решение: не ми се чакаше; средния облак беше голям и от доста време хвърляше голямата си сянка (тоест нямаше да има термики под него); пускам в дясно от улицата да търся термики... обаче вместо на термики попаднах на едни грозни низходящи, загубих ужасно много височина и балбукайки на 200-300 м от земята кацнах най-накрая на 75-ия км като ударен от гръм!

В следващите дни започнах да разпитвам по-опитните пилоти за да разбера какво съм сбъркал. Започнах да им обяснявам ситуацията, рисувах конфигурацията на облаците и да им разказвам какво съм си мислел и какво съм направил. Всички ми отговаряха уклончиво - "ами то зависии..." "всички ситуации са различнии..." и т.н. без никакъв конкретен отговор или съвет. Накрая стигнах до Данчо и на него пак обяснявам, рисувам, разказвам варианти и той като свърших с моите излияния ми каза "ами да, в дебелите книги пише - пуска се от слънчевата страна на облака." Ей тогава разбрах каква грешка съм допуснал - трябвало е да търся в ляво (към слънцето) вместо в дясно.

.....

Миналата година на 27-ми Август отидохме много хора на Невша. Заедно с мен излетяха и Доктора, Карен, Калоян и още хора... Аз първи напипах хубавата термика и се извадих; другите и те, но базата беше все още много ниска. Пуснахме към Мадара, там още малко се поизвадихме, но бяхме все още опасно ниско. Оказахме се пред голяма облачна формация и аз пуснах да я заобиколя от юг, а Калоян и Карен се опитаха да я заобиколят от север. Те кацнаха до магистралата, а аз летях 305 км.

:)


Върнете се в началото
  Профил    +11 / -0 
 
 Заглавие: Re: Хайде да си помагаме
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 29, 2012 7:55 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Христо, не разбирам какво ти пречат темата/предложението/мненията ми? Ако не можеш да помогнеш - не пречи!
Казах го вече - на книгата не можеш да зададеш въпрос! В тоя спорт всички се учим от грешките си, от дебелите книги и от по-опитните.
А да се уча от чужди траклогове.. Пак е като да четеш книга - не можеш ли да зададеш въпрос на автора, все едно си правиш съчинение по картинки.
И не става въпрос само за мен. Просто аз повдигнах въпроса, има бая народ, които са на това дередже според мен...

Ето, пресен пресен пример от днес на Сопот. Извадих се на 2800.. хванах на изток, стигнах дерето, повъртях се малко и се върнах... Над кацалката нямаше кацане... Имам една камара полети, които съм опропастил просто защото не знам какво да правя...
Има една камара стартове, които са толкова специфични, че от чуждото мнение зависи дали ще се придървиш там, дали ще попаднеш на 2 махали цигани или ще направиш 200км прелет...

Отделно пък, един такъв семинар ще ни сближи още повече, ще се опознаем повече, ще разберем кой колко знае, съответно на кой можем да се доверим...


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -1 
 
 Заглавие: Re: Хайде да си помагаме
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 29, 2012 8:37 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 3:03 pm
Мнения: 69
Местоположение: Пловдив
Име: Христо Ангелов
Опитах се да ти кажа, че не е реално да събереш тези величия , както ги наричаш, да ти слушат тъпите въпроси , като се набереш на 2800 и минеш дерето дали да отидеш над кацалката , или да продължиш да летиш. Ако искаш да се научиш да летиш , утре лети 4-5 часа, ще натрупаш повече опит от който и да е семинар.


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -3 
 
 Заглавие: Re: Хайде да си помагаме
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 30, 2012 11:36 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
И летенето е важно, но и теорията! С двете заедно се напредва много по-бързо от колкото само с летене. Като четеш и теория, правиш по-малко грешки, търпиш по-малко загуби от тях, рискуваш по-малко и в крайна сметка живота ти (летенето ти) е по-качествено.

На всички семинари последователността е първо лекцията, после въпросите.


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: Хайде да си помагаме
МнениеПубликувано на: Вто Окт 02, 2012 6:17 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 12:19 am
Мнения: 926
Местоположение: Над Шумен
Име: Хари Ламбев
1) Четеш, четеш и пак четеш.
2) Пробваш дали става както е написано 3 пъти.
3) Ако не стане както е написано, питаш 3 пъти що става така.
4) Пробваш някъде по средата между написаното и казаното.

_________________
Gradient AVAX RSF 24, AXIS Mercury и тандем INDEPENDENCE
SKYPE - harypara / 0896 898 464
Ако съдбата ти обърне гръб, само я изчакай да се наведе и ....!
http://letenebulgaria.alle.bg/


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Хайде да си помагаме
МнениеПубликувано на: Пет Окт 19, 2012 11:11 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 04, 2010 9:45 am
Мнения: 224
Много хубаво и полезно:
http://www.youtube.com/watch?v=_YVbdaLc1jk


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов