Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 3:29 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 205 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 14  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Въздушно пространство на РБ или къде може и къде (не) мо
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 10, 2013 10:03 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 10:00 am
Мнения: 427
Местоположение: София
Име: Георги Стефанов
Здравейте :)
След малко ще задам един прост въпрос, най-вероятно с прост отговор, който за съжаление аз все още не знам(за отговорът става дума)

Викенда, за неразбралите уйкенда, може би ще имам свободно време, ще се радвам да литна, ако може даже да полетя нейде. Ако ли не...ще си намеря нещо друго "времегубещо"

И сега въпросът:

Какво да направя, за да си летя легално?

Единственото, което се сещам от дългите дискусии и тук таме плява е да се обадя на РВД и да кажа: "Здравейте, Георги от Добрич Ви се обажда. Смятам да летя еди къде си, може ли, имате ли нещо против? Обещавам да не преча на самолетите, в ГПС-а си има вкарани зоните, в които не трябва да летя. Имам радиостанция включена на 146.400 Mhz(тази честота май била платена и не можело всеки ей така да си я ползва, но може и аз да не съм разбрал добре). Е може ли да летя еди къде си?"

Още веднъж, извинявайте за невежеството ми и ако ви отнемам от времето да ми четете ракиените писания, но няма ли да е най-лесно и безпроблемно за всички ако знаем:
1...
2...
3...
...
И тогава да си мислим, абе тоя ми е приятел излетя,аз искам да летим заедно, ама гледам че се дави, що не взема да изчакам малко
Аха, той пробва там и се вади, аз ще ида при него, или пък ееей там ще ида да пробвам
ееех ядат ми се свински уши, отивам до оново село, щото там има егати яката кръчма
майната му на всичко, ще кацам със залеза
и т.н.т и т.н.т и т.н.т
възможно ли е да следваме 1. 2. и 3. за да не пречим на никой и всеки да е задоволен?

На хората изчели това - Благодаря!
P.S. Не смятам че някой упреква sel,по-скоро се упреква липсата на кратко точно и ясно
sel - Мерси за инфото, което наливаш тук, но знай - няма ненаказано добро
Има ли 1. 2. и 3. и ако да - какви са те ?
Ако не, защо не?


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Въздушно пространство на РБ или къде може и къде (не) мо
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 10, 2013 10:32 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Според мен е просто.

1. Не летете в С пространството. Какво е това и къде е е първият пост от тази тема. Не летете над 3000 метра. Всичко нагоре пак е забранено.
2. Съгласно закона, когато отидете на старта и смятате да излетите, обадете се на ЦПИ на тел. 02 9374270 и кажете, Добър ден, обаждам се от парапланеристски старт над Сопот. Започваме полети на височина до ... Метра (на око колкото е базата), в района от Калофер до Розино, над и пред билото. ... Благодаря, да, като приключим полетите ще ви се обадя, хубав ден.
3. Като приключите полетите, звъннете и кажете "приключихме полети в района на Сопот"

Това е. Не е нужно да си казвате името. Просто информация, че еди къде си, на височина до еди колко си се лети, а като свършите сте така добри да се знае, че вече не е нужно да се звери някой дали не сте там.

Първите няколко пъти може да ви зададат опулени въпроси "кви сте пък вие", но вие сте пълноправни летателни средства, които летят в G пространството и сте така добри да информирате Центъра за полетна информация, къде сте и какви намерения имате.

Аз самият, летейки в безмоторен режим със мото планер съм бил запитван "ама как така безмоторно, обявявате ли бедствено положение" - обясняваш, свикват, и те са хора, научават се.

Така ако някой друг прелита в района ще му кажат, че там се лети и да внимава. Ако имахте радиостанция на честота 130.60 щяхте да чуете от 100 км че някой ще мине наблизо и щяхте да се разберете на място как да се разминете, ако ще и двамата да сте над вр. Ботев. Но понеже нямате такова радио, а и никой закон не ви го изисква, затова я караме по-просто.


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Въздушно пространство на РБ или къде може и къде (не) мо
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 10, 2013 10:42 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Пропуснах да поясня - Центъра за Полетна Информация не е ръководен орган и той не може да ви даде разрешение или да ви забрани каквото им да е. Той е ИНФОРМАЦИЯ. Неговите задачи включват да информира пилотите и да координира дейностите по търсене и спасяване. Така че не питайте може ли, а просто ги информирате. Отговорността за всичко,което правите е ваша и само ваша. Колегата от ЦПИ дори може да ви информира, че там където искате да летите в момента не може (например военните може да имат активна зона там в момента), така или иначе дали ще летите вие решавате, ваша си работа.


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Въздушно пространство на РБ или къде може и къде (не) мо
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 11, 2013 8:14 am 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 14, 2009 10:06 pm
Мнения: 184
GeorgiDobrich написа:
Какво да направя, за да си летя легално?


sel написа:
Според мен е просто.

1. Не летете в С пространството. .


Жоро от Добрич отваря картите с отбелязаните це зони, временно ограничени зони, зоните с разни национални паркове и резервати дето също е забранено и кави ли не още знайни и незнайни зони и разбира къде днес евентуално може да лети....легално.

Ще съм благодарен на някой конструктивно пишещ тук ако поне загатне къде може да се лети легално! Всички парапланеристки стартове в БГ ги има описани в няколко сайта. И какви са възможностите като периметър около тези стартове.
Господин Селенски наистина дава ценна информация тук, за което благодаря. Но тъй като той единствено ни намеква че нямаме право да летим тук и там, няма как да не реагираме първосигнално - отрицателно


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Въздушно пространство на РБ или къде може и къде (не) мо
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 11, 2013 8:16 am 
Offline

Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 10:00 am
Мнения: 427
Местоположение: София
Име: Георги Стефанов
Благодаря sel!

Към аднимистраторите - Може ли/искате ли/добра идея ли е, това което е написал sel в последните си постове (самата информация, кратката точната,ясната,сдъвканата) - тел. и примерният разговор съветите, да се отделят като отделна тема и да се маркира като важна ?

Лек и доходен ден от мен :wink:


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Въздушно пространство на РБ или къде може и къде (не) мо
МнениеПубликувано на: Съб Фев 01, 2014 5:59 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Фев 14, 2009 3:40 pm
Мнения: 111
Mалко на север и оттатък реката от темата:

http://www.ehpu.org/content/letter_to_F ... eb2012.pdf

Това актуално ли е? Подочух, че от десетина дни насам в Румъния всяко нещо, тежащо повече от килограм, включително авиомоделите трябва да представя полетен план, преди да се отлепи от земята...? :shock:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Въздушно пространство на РБ или къде може и къде (не) мо
МнениеПубликувано на: Нед Фев 02, 2014 11:42 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
itzo написа:
Mалко на север и оттатък реката от темата:

http://www.ehpu.org/content/letter_to_F ... eb2012.pdf

Това актуално ли е? Подочух, че от десетина дни насам в Румъния всяко нещо, тежащо повече от килограм, включително авиомоделите трябва да представя полетен план, преди да се отлепи от земята...? :shock:

Може и да е вярно, моя лиценз за моторен парапланер е издаден съгласно тази разпоредба [url]
https://drive.google.com/file/d/0BybG9W ... sp=sharing[/url]
Нищо чудно да са решили да вкарат и безмоторните в кюпа.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Въздушно пространство на РБ или къде може и къде (не) мо
МнениеПубликувано на: Нед Фев 02, 2014 12:53 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Между другото, като чета този документ ми светва лампата, че сега е момента БНАК да прати едно писмо до ФАИ и до Европейската комисия по повод на новата наредба за свръхлелата авиация. По-точно по въпросите касаещи безмоторното летене с пара и делтапланери. Според мен като цяло ситуацията с изискванията за регистрация е абсурдна.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Въздушно пространство на РБ или къде може и къде (не) мо
МнениеПубликувано на: Вто Мар 18, 2014 2:23 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Авг 30, 2005 5:18 pm
Мнения: 85
Здравейте ,
вчера имах разговор с човека отговарящ за безопасността на полетите на старото военно летище в Балчик.Тъй като се очаква увеличение на чартърните полети със самолети на Албена АД идващи от Бургас , на самолетите на Бляк сий дроп зоне и частната школа за обучение на летци моли да им се прозвънява когато има летящи на Албена и Топола за да може да предупреждават пилотите....
Телефона е: 0888 510 266 - Христо Христов
Управител на летищната площадка :Красимир Костов -0889 060616


Върнете се в началото
  Профил    +10 / -0 
 
 Заглавие: Re: Въздушно пространство на РБ или къде може и къде (не) мо
МнениеПубликувано на: Пет Май 16, 2014 2:24 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 6:56 pm
Мнения: 404
Име: Димитър Миладинов
http://dnes.dir.bg/news/iztrebiteli-sam ... 02088?nt=4


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Въздушно пространство на РБ или къде може и къде (не) мо
МнениеПубликувано на: Съб Юли 05, 2014 10:52 am 
Offline

Регистриран на: Сря Юни 15, 2005 2:45 pm
Мнения: 535
Местоположение: Ямбол/Бургас
Име: Александър Рунев
http://pan.bg/view_article-3-23831-Zapo ... -2014.html
http://www.bulatsa.com/%D0%BF%D0%BB%D0% ... B2%D0%BE/1
От днес започва учението на морските.
Утре (неделя) от Пловдив за Балчик се пребазират самолети и хеликоптери.
Другата седмица от понеделник до петък от 800 до към 1500 ще има интензивни полети по бега и в морето. От Шабла до Созопол.
За всички морски стартове да се има едно на ум.

_________________
Александър Рунев
GIN Carrera+

Човек няма крила и по отношение на теглото му
към теглото на мускулите му е 72 пъти по слаб от птица...
Но аз мисля, че ще лети,
но не заради силата на мускулите му,
а заради силата на своя ум...
Н.Е. Жуковский


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Въздушно пространство на РБ или къде може и къде (не) мо
МнениеПубликувано на: Чет Окт 30, 2014 9:10 am 
Offline

Регистриран на: Сря Юни 03, 2009 8:29 am
Мнения: 36
Местоположение: София
Имам въпрос и аз по темата. В района край село Долна Вереница(Монтана) смятам да извършвам полети на височина 9000 фута. Някой да е летал там и да каже има ли опасност от близки срещи от трети вид? В картата на РВД гледам, че цялата зона на Запад от Монтана до Смоляновци и на Север до Медковец(където ще циркулирам) е свободна. Т.е. G пространство, където не би следвало до 9500 фута да имам проблеми.

_________________
"летя на където ме отвее вятъра"


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Въздушно пространство на РБ или къде може и къде (не) мо
МнениеПубликувано на: Чет Окт 30, 2014 9:38 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Там единствената сигурна среща от трети вид е с AVA Sport, така че при всички случаи съгласувай с тях винаги когато летиш в района. Ясно е, че си достатъчно далеч от тях и всъщност пряко не те засягат, но аз бих ги уведомил какво става просто, за да знаят - все пак е активно летище и при тях отиват често пилоти от други летища - така те могат да ги предупредят също, че ти си в района. Естествено, знаеш и къде летят пара и делта планеристи. LZ008 предполагам е балон, с него те ще те виждат добре... Естествено, на Север внимавай със зоната на Козлодуй, там е абсолютно забранено всякакви полети, както и нямаш законово право да наближиш държавната граница с повече от 5 или бяха 10 километра без полетен план и ала бала съгласуване.

До 9500 фита, действително е G пространство. Ако летиш до 9500ft, съгласно действащото законодателство, 30 минути преди полета си длъжен да се обадиш еднократно на CPI и да кажеш регистрацията и типа на ВС, от къде ще излетиш, с какъв маршрут (доколкото е възможно) и на каква височина. Това са ти задълженията. НЕ СИ длъжен да имаш радиовръзка и транспондер. Радиовръзката е препоръчителна - всичко става, всички ще са по-спокойни (включително ти, защото ще знаеш кой лети около теб и ще можеш лесно да докладваш къде си на останалите). Като минимум, успокояващо е винаги да подслушваш 130.6, за да знаеш какво става около теб - съвет за изпълняващите нелегални полети ;-)... Сложно става ако има и друг джигит ;-), затова гледайте да се разбирате с другите джигити и да знаете какво правят и къде джигитстват ;-).

Аз, летейки предимно безмоторно, обикновено казвам на CPI предполагаемия маршрут (от земята не винаги може да се прецени къде ще работят условията), както и диапазона от височини, обикновено просто им казват височината на базата (по моя оценка) (защото те обикновено питат на каква височина ще се лети, ама ние варираме силно, затова казвам от 0 до 8000 фита например). После им докладвам веднъж на 30 минути къде съм (ако има летящи в този ден/час; лятото в жегата когато излетя аз обикновено няма НИКОЙ в цяла България, ефира замлъква ;-) и тогава се обаждам рядко, ако ме питат).


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Въздушно пространство на РБ или къде може и къде (не) мо
МнениеПубликувано на: Пет Окт 31, 2014 5:50 am 
Offline

Регистриран на: Сря Юни 03, 2009 8:29 am
Мнения: 36
Местоположение: София
Благодаря за компетентния отговор. Ще уведомя естествено ЦПИ, това за АВА е също добра идея, защото Долна Вереница все пак не е толкова далеч.

_________________
"летя на където ме отвее вятъра"


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Въздушно пространство на РБ или къде може и къде (не) мо
МнениеПубликувано на: Пет Ное 07, 2014 9:25 am 
Offline

Регистриран на: Сря Юни 03, 2009 8:29 am
Мнения: 36
Местоположение: София
Някой да има идея за хубава летателна зона, подходяща за балон на Изток(СИ, ЮИ) от София?

_________________
"летя на където ме отвее вятъра"


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 205 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 14  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов