Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 2:41 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Летене от Славянка
МнениеПубликувано на: Чет Май 09, 2013 5:04 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 06, 2006 8:46 am
Мнения: 153
Местоположение: Тетевен
Има ли някой,който е летял от планината Славянка,Гоцев връх?

_________________
TETEVEN PARAGLIDING TEAM


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Летене от Славянка
МнениеПубликувано на: Пон Юни 24, 2013 6:16 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 06, 2006 8:46 am
Мнения: 153
Местоположение: Тетевен
След едномесечни наблюдения на района(сондажи,спътникови снимки) реших,че 22.06 може да става за разходка до Гоцев връх.В петък-следобеда на 21-ви,пристигнах в с.Петрово,където се установих за вечерта.Виждаше се разпадащото СВ от Пирин.Славянка беше обвита от облачна улица,която се простираше на запад към Беласица,но в късния следобед се изчисти.След вкусната вечеря и няколкото чаши студена керацуда,реших да се хоризонтирам ;)Беше топла и ясна вечер,луната беше толкова голяма,че се виждаше всичко наоколо.Усещаше се,нощният ход на планината.Сутринта на 22-ри станах рано,около 06'00ч.,небето беше синьо,атмосферата спокойна.Лека закуска с повече течности,проверка на багаж,уреди,камера,телефон.В 6'40 тръгнах от селото с кола в посока хижа Извора,стара бивша гранична застава,в която правех планове да преспя вечерта.Оглеждах се наоколо за полянки,жици,препятствия.На около 2км над хижата,се намира разклона за с.Голешево и местността "Ливадата".Под едно дърво оставих колата на сянка,нарамих голямата раница,щеките,глътка вода и поех по стария чакълест път към "Ливадата" и Гоцев връх.Имаше много горски ягоди и диви череши,които ме изкушаваха ;)Пътя от разклона до ливадата е около 6км,които взех за 2'30ч.Без проблем може да се качи джип,уазка или камион,проблема са само клоните,които се провесват тук-там над пътя и може да доведат до някой козметичен дефект по боята на някоя по-запазена джипчица ;).Местността "Ливадата е и краят на пътя,тук е и последното място,от където може да се сдобиете с вода.Извора се намира на 60-ина метра,южно от една бяла едноетажна постройка.Малко по-нагоре,започва изкачването.Започнах да усещам дневния ход на планината.След като излязох над горския пояс,забелязах кумулусите,идващи от гръцка страна.Според сондажа за деня,трябваше да очаквам Ю,ЮЗ не повече от 3-4м/с и то следобеда,а всичко идваше от И,ЮИ и то с доста добра скорост.Реших да побързам,но умората не ми позволяваше.Всичкият ми багаж беше,около 15кг.Планът ми до преди това,беше да излетя на Ю към Гърция от вр.Шабран и веднага след това да заобиколя на запад върха и да се прибера в бг-територия.Беше явно,че трябваше да следвам друга тактика.Стигнах до "Сухото езеро",което дели Гоцев връх от вр.Шабран.Вятъра започна да се усилва от СИ и надеждите ми за полет от Гоцев връх се изпариха.От Ю кумулусите започнаха да нарастват.Нямах време за почивки,стигнах билото,делящо българия и гърция при пирамида с номер 99.Продължих на запад,изкачвайки хребета на вр.Шабран.Минах покрай дълги окопи,картечни гнезда-спомен от минали времена.Постоянно следях пухкавите облачета,образуващи се СИ от мен,в раздела м/у пирин и славянка.Около 12'00 на обед бях на върха и на бързо си намерих едно хубаво место за излитане.Нямах никакво време за губене,намирах се на 2180мнв,а базата на облаците беше около 400м под мене.Вятъра стана поривист,ясно изразен от СИ около 5-7м/с.По-надоло в ляво от мен,всичко стана в бяла пелена,която след още 5-6мин започна да става все по-висока.Зад мен на Ю,облачността се беше оформила,като Гоцев връх не се виждаше вече.След бърз преглед на екипировката,излетях нормално.В бързината забравих да пусна траклога на GPS-то,а на GoPro-то вместо видео,бях задал да направи единична снимка-изядох се от яд после,беше ми много криво.Имах качване веднага след излитането,но не го извъртях,понеже бях много ниско над склона и близо до ръба.Видях 2 кроковеца да въртят близо до мен,последвах ги,но там имаше само балонче.Продължих на СИ но така и нямаше качване,но пък бях високо за да хвана на запад и да мина над хребета безопасно.В този момент установих,че съм м/у 2 бели стени от облаци и нямам видимост към долината на с.Петрово.Виждах как тия пухкави "бели мустаци",излизащи от кумулусите,се изстрелват с голяма скорост на горе.Беше доста турболентно.Реших,че по-безопасния вариант е,да атакувам това качване не фронтално или перпендикулярно,а да завия и да пусна по вятъра с качването.Получи се,но при мисълта,че вече всичко е бяло около мен,а има и хребет от доло,ме накара да напусна термиката,поемайки курс на запад.В периферията успях да се задържа известно време,но си ме подмяташе яко.Реших да си търся друго качване и отидох на Ю ,западно от вр.Шабран,точно над билото,което е в посока З.Имаше малки качвания,но много раздробени.На запад към Беласица се виждаха добре оформени кумулуси.Вече беше по-спокойно,пуснах управление и си включих траклога на уреда.Облаците ме ограждаха от всякъде,беше много красиво.Промушвах се през по-малките и се кефех на гледката.Когато слязох по-ниско,установих,че има ясно изразен долинен вятър+североизтока.Към който и хребет да бягах,все низходящи целех.Кацането в долината,не беше от най-лесните,но опита ми с летенето в Тетевен ми помогна :)
Вечерта на раздумка с хижаря,разбрах,че преди 4-5 години,е летял някой с делтаплан от същия връх.Може би,пък аз да съм първия литнал от там с параплан,незнам ;)Важното е,че отидох,видях и литнах!Едно уникално красиво място,което всеки любител на "hike and fly" трябва да посети.


leonardo/flight/5829

_________________
TETEVEN PARAGLIDING TEAM


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов