Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 7:13 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: дайте съвет
МнениеПубликувано на: Пет Май 31, 2013 8:43 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Май 27, 2013 11:22 pm
Мнения: 8
Местоположение: Варна
Име: Веселин Василев
Хаос. абе хората едва ли целта им е да се заяждат, според мен повечето си изказват мнението. но е факт че хората повече нападат по форумите. въпреки това, съм благодарен на хората, които си предложиха услугите и се съгласиха да се видим да покажат екипировка и да споделят опит и мнение. благодаря на хората които малко или много се опитват да помогнат във всички подобни форуми, понеже истината е че не са много летящите хора било ти и в не малък (за рамките на БГ) град.
Поздрави


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -2 
 
 Заглавие: Re: дайте съвет
МнениеПубликувано на: Пет Май 31, 2013 9:43 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
satir написа:
благодаря ви за мненията като за начало. Коцето, човека който евентуално ще ме учи не е от Варна като за начало и ако се уча при него няма да е във Варна. и съм абсолютно съгласен, че ако ме учи някой няма да е човек който едва себе си държи във въздуха. лети от доста време и е доста добре запознат с нещата. а и както писах по-горе за курс навярно ще карам някакъв курс. просто мисля началните елементи и нещата, които са преди реалното летене да не плащам за тях като има кой да ме научи. както казах става въпрос за основните неща как да вдигна крилото, каксе управлява, как се гаси и евентуално по лекия баир на долу.
понеже като за начало това, което четох навсякъде за курсовете те учат точно това в 2/3 от курса и както на повечето места пишат правиш 2-3 полета. предпочитам да дам тези 500-600-800 лв за курс в който да имам някаква основа. ако вие не смятате че така е по-добре ... това си е мое мнение все пак.
petar g - ако слушах всеки , който като теб ми каже , я по-добре не го прави ... навярно в момента щях да си стоя в търговище да бачкам за 200 лв и да се чудя кога да си тегля куршума. така че хайде стига с тези мнение , по-добре не го прави

и към всички, незнам къде видяхте рога и защо въобще някой си мисли, че съм тръгнал с рогата напред?

Ivailo - аз начална екипировка няма да си избирам сам. защото хората ми обясниха как се избира екипировката и кажи речи нищо не знам :D
аз искам да мога да търся и да гледам, а като стане време да се гледа на място екипировката /съответно ако човека каже че като характеристики е добре за мен/ ще я гледа човек, който разбира.


Ами точно в началото, тия основните неща, дето на теб ти изглеждат супер елементарни, те са най-важните.
Точно тях е по-добре да ги платиш, защото контрола над крилото е най-важен.
Точно за това се опитваме да ти "сипем" акъл в главата, макар от страни да изглежда, че се заяждаме. Сети се дали имам изгода аз от едно заяждане...
Даже и Боян (ХАОС), дето така обилно ни нахрани нас, "хранещите", е изкарал курс за начинаещи и след него си лети съвсем сам.
Мнението на petar g е едно от най-умните в цялата тема, вслушай се в него и го приеми като конструктивно! От варио, gps, квото и да е друго пести, ама от обучение недей!!! Точно обучението е най-важното за безопасно летене!

Бояне, всички знаем, че си достатъчно ненормален да крачиш смело и прескачаш стъпала. Може би си голям късметлия и ти пожелавам да си още по-голям, ама помни, че не всеки е Боян!
Не всеки има твоя късмет, твоите умения, твоите реакции, хладнокръвие и каквото и да е, което те държи жив и здрав!
Утре (дано никога не му се случва) колегата Веселин ако отлепи сам на "ниския баир" и го плесне тък + колапс (щото съм виждал точно такъв случай с учебно крило на джанката на Расник) ти гарантирам, че ще се препарира и няма да реагира НИКАК. Нито ще знае, че не трябва да се буха във въздуха в 2 на обяд в нестабилен ден...

Да, всички знаем как като си бил дете си си правил делтапланер по схема от Млад Конструктор, ама от найлон и дърво.. И какво последва? Курс в скайномад.
Много си ларж като даваш акъл на другите.. Аз също - признавам, ама поне гледам да съм по-консервативен като става въпрос за нечия безопасност!


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: дайте съвет
МнениеПубликувано на: Съб Юни 01, 2013 7:36 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 11:32 am
Мнения: 165
Местоположение: Стара Загора
Име: Иван Банков
Заставам на 100% зад твоето мнение Хаос.Отдавна мислех да го напиша ,но ти беше по -смелия. Писна ми да чета мнения, когато нови колеги искат съвет,ама вместо това получават глупави съвети от рода " знаеш ли колко е сложно , ти няма да го можеш , непременно трябва аз да те обучавам и т.н.т."
Абе колеги когато си взел книжка за кола преди 5 години не можеш да кажеш на новобранеца ,че той няма да може да кара колата .При летенето е същото.
Човек ви иска съвет и вие не го давате ,а се мъчите да го разубедите.Забравихте ли колко фалстарта сте имали,колко пъти сте се давили ,брали сте шипки и сте ставали за срам. Кой от вас е с два чифта м....де?.Ами като някой ви иска съвет ,дайте му го като приятел , не хапете.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: дайте съвет
МнениеПубликувано на: Съб Юни 01, 2013 8:39 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 14, 2009 10:06 pm
Мнения: 184
абе Сатире, що не напишеш колко килограма си. Знаеш ли колко летящи имат крила и екипировка и не са ги обявили за продажба. Гарантирам ти, че ще те залеят с оферти, включително и аз :) :)
Може, Сатире някой да ти подари нещо, така че да си спестиш и от екипировка :) :)
Този твой приятел, що не те научи да летиш с неговото крило, той и без това ще си загуби времето за летене обучавайки те ??


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: дайте съвет
МнениеПубликувано на: Нед Юни 02, 2013 12:21 am 
Offline

Регистриран на: Пон Май 27, 2013 11:22 pm
Мнения: 8
Местоположение: Варна
Име: Веселин Василев
ognian написа:
абе Сатире, що не напишеш колко килограма си. Знаеш ли колко летящи имат крила и екипировка и не са ги обявили за продажба. Гарантирам ти, че ще те залеят с оферти, включително и аз :) :)
Може, Сатире някой да ти подари нещо, така че да си спестиш и от екипировка :) :)
Този твой приятел, що не те научи да летиш с неговото крило, той и без това ще си загуби времето за летене обучавайки те ??


хайде поредния тип хейтър в обществото. ако исках само спам щях да напиша името на темата : тема за спам. нищо конструктивно но видях от този пост. в крайна сметка темата беше да кажете от къде може да се разгледа и къде се продава в интернет пространството екипировка. получих няколко хубави, конструктивни и интересни мнения. ама от такива мнения като твойто ми иде да тегля една майна на темата и да си търся други начини. а ти като си толкова ларж веднага ще ти дам адрес да си изпратиш екипировката, няма значение колко кг съм все ще я продам на някога. ще ми дойде добър старт за обучение и екипировка. а в крайна сметка нито знаеш за кого се говори че ще ме учи нито нищо. много обичам такива дето само лаят ама и те не знаят за какво. шум да става. и от къде занеш че човек който ще ме учи е некадърник и на нищо няма да ме научи. ама вече от всички дето само нападат.

Ivailo това нещо може да се случи и с някой от "великите" учители, които предлат обучения. понеже ги има такива че ... по-хубаво да се хвърля пт апарухов мост(без крило визирам) , че да си спестя мъките. на скоро даже четох за инциденти с обучаващи се точно от некадърност на учителя. така че даже и да си платя ... това няма никаква гаранция и съм наясно с рисковете които поемам като започвам да се уча на нещо подобно. все пак истината е че освен теорията най-добрия учител е практиката и след като научш нещата трябва да се лети ... практика му е майката


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -5 
 
 Заглавие: Re: дайте съвет
МнениеПубликувано на: Нед Юни 02, 2013 6:52 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Веселине,
В питането ти няма нищо лошо, просто подхода ти е неподходящ. Сигурен съм, че ако беше попитал за съвет за екипировка или къде може да се учиш или за някой пилот, който живее в твоя район и искаш да се консултираш с него за някой неща относно летенето, отговорите щяха да бъдат много по-положителни.
Това, което дразни повечето пилоти е нагласата, че искаш да спестиш едни 500-600 лв от курс, защото тези първоначалните неща си щял да ги научиш сам. Искам да ти кажа, че именно в първите стъпки е разковничето на безопасното практикуване на парапланеризма! Ако някой не ти покаже грешките в самото начало и не те предпази от вземането на грешни решения поради незнание и непознаване на материята, рискуваш както здравето на екипировката така и твоето собствено!
Парапланеризма е индивидуален спорт и най-дообрия начин да се научиш да го практикуваш безопасно е като изградиш здрави основи с помощта на инструктор или някой достатъчно опотен пилот на който ще му се занимава с теб, и след това започваш да надграждаш с практика и с помощта на по-поитните пилоти, който ще срещаш по стартовете.
Това, което ти казва Оги е абсолютно вярно, освен това, ако наистина имаш приятел който е опитен пилот и той би отделил от времето си за да се занимава с теб и да те учи, тези въпроси трябваше да ги отправиш към него. Това, че питаш тук няма ништо лошо, обаче мен лично ме кара да си мисля че или му нямаш доверие или на него не му се занимава с теб?!

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: дайте съвет
МнениеПубликувано на: Нед Юни 02, 2013 10:21 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
ivanbankov написа:
Заставам на 100% зад твоето мнение Хаос.Отдавна мислех да го напиша ,но ти беше по -смелия. Писна ми да чета мнения, когато нови колеги искат съвет,ама вместо това получават глупави съвети от рода " знаеш ли колко е сложно , ти няма да го можеш , непременно трябва аз да те обучавам и т.н.т."
Абе колеги когато си взел книжка за кола преди 5 години не можеш да кажеш на новобранеца ,че той няма да може да кара колата .При летенето е същото.
Човек ви иска съвет и вие не го давате ,а се мъчите да го разубедите.Забравихте ли колко фалстарта сте имали,колко пъти сте се давили ,брали сте шипки и сте ставали за срам. Кой от вас е с два чифта м....де?.Ами като някой ви иска съвет ,дайте му го като приятел , не хапете.

А ти какъв съвет му даде? Как му помогна? Твоето мнение с какво е по-полезно от горните, където наистина хората даваха съвети? Къде видя нещо от рода на "непременно трябва аз да те обучавам"?

Иначе като цяло смятам, че автора получи това, което искаше - места, където се продава екипировка, клуб във Варна... Защо още я чете?

Относно обучението от "познат", "опитен пилот" и т.н. ще дам пример с висшето си образование.. Завършил съм бакалавър "Физика" и нямам право да практикувам учителска професия преди да съм изкарал курс по педагогика. Така е, защото аз (на теория) съм научил голяма част от физиката, но не съм се научил как да предам тия знания на другите.
При летенето е същото, ама още по-критично, защото грешката на един учител може да коства по-малко знания при един ученик, но при инструктор тази грешка може да коства живота на ученика, че и на някой друг.
Аз може да знам как се лети, но не знам как да го предам по начин, по който конкретен да ме разбере. Също така със сигурност ще изпусна някой факт, който знам, че е така, но ученика няма да го знае, макар за мен това да изглежда тривиално и съвсем логично.
И не говоря за мен, говоря за пилоти, които летят от много години, имат много постижения, но нямат опит с обучението на хора.


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -0 
 
 Заглавие: Re: дайте съвет
МнениеПубликувано на: Нед Юни 02, 2013 10:43 am 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 14, 2009 10:06 pm
Мнения: 184
Виж кво, Сатире, никъде не съм твърдял, че този който ще те учи е некадърник.
Дадох ти съвет, да напишеш какво точно търсиш и хората ще ти предложат екипировка. Да, тук е най-вероятно да намериш добра екипировка.
Опитах се деликатно да ти намекна, че ще изгубиш времето на твоя приятел, който ще те учи / без значение, кой е /. А времето е пари.
И въобще не съм ти писал, че ти трябва инструктор и курс на обучение. Истината е, че ти трябва екипировка втора употреба, интернет, където ще видиш как се прави, свободно време, подходяща поляна и кайтване. Като се почустваш достатъчно уверен с крилото над главата ти може да отидеш на някое баирче и да се пробваш с излитания и кацания и т.н. и т. н.

satir написа:
. а ти като си толкова ларж веднага ще ти дам адрес да си изпратиш екипировката, няма значение колко кг съм все ще я продам на някога. ще ми дойде добър старт за обучение и екипировка. а в крайна сметка нито знаеш за кого се говори че ще ме учи нито нищо.


Да, Сатире, имам екипировка и за продаване, и за подаряване. Дай ми адрес, ще ти пратя някои неща.
Да, Сатире, в крайна сметка знам кой ще те учи.:) :)

"....на скоро даже четох за инциденти с обучаващи се точно от некадърност на учителя..."
Kъде ги четеш тия неща, Сатире? Дай да прочетем и ние!

Ще се отклоня от темата за да помоля "извисената личност" Боян да се извини на всички летящи наричайки ги "бай ганьовци", "парапланеристки сбиротък".
Има една стара поговорка: "Каквото повикало, такова отговорило"

Моето лично мнение за цялата тема е, че някой се опитва да се гъбарка. Жалкото е че и аз, и доста сериозни хора му се вързахме.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: дайте съвет
МнениеПубликувано на: Нед Юни 02, 2013 7:08 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 11:32 am
Мнения: 165
Местоположение: Стара Загора
Име: Иван Банков
Ивайло, моите уважения. Персонално не съм искал да обидя никого .Намесих се по темата , защото не ми хареса лошата атмосфера и начина по който някои "помагат " на новите , не само в тази , но и в други теми. Съвет и мнение по екипировката не дадох , защото не разбирам достатъчно от тези неща, за да давам съвети. Машинен инженер съм и ако ме питаш за двигатели , ултралеки самолети и конструиране бих си дал мнението с удовоствие.А това "непременно трябва аз да те обучавам " е едно перефразиране от други подобни теми с лоша атмосфера. Съжалявам ,ако персонално съм те обидил.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: дайте съвет
МнениеПубликувано на: Нед Юни 02, 2013 8:31 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Май 03, 2010 7:59 pm
Мнения: 440
Име: Георги Джамяров
Изображение
http://bnr.bg/sites/horizont/Pages/default.aspx

_________________
Ссса


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: дайте съвет
МнениеПубликувано на: Нед Юни 02, 2013 10:45 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 08, 2010 3:16 pm
Мнения: 277
Местоположение: София
Име: Боян Евстатиев
Цитат:
Ще се отклоня от темата за да помоля "извисената личност" Боян да се извини на всички летящи наричайки ги "бай ганьовци", "парапланеристки сбиротък".
Има една стара поговорка: "Каквото повикало, такова отговорило"


Аз повиках, ти (и не само ти) се обади
Поредния бай ганьо съм...
Толкоз от мен.

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -4 
 
 Заглавие: Re: дайте съвет
МнениеПубликувано на: Пон Юни 03, 2013 8:34 am 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 10, 2010 8:01 am
Мнения: 63
Xaoc написа:
Като селски клюкарки сте значи всички... Да кажем, че е някой общ познат, който си няма работа и разбутва гнедото със селските клюкарки - е, тогава целта е постигната, всичките го налазихте.
Да кажем, че е нов човек, че е някой, който иска да лети и да се запознае с тия извисени личности, с тия странни птици, летящите хора, които толкова малко народ разбира какво ги движи и какво ги тегли, и накъде. Е, в този случай всичките се представихте лошо (Лошо, Седларов! Лошо!).
Момчето си зададе съвсем нормален въпрос. Не е бил нападателен или обвинителен. Вие повечето обаче бяхте. И нападателни. И обвинителни.
Алеко Константинов си го е написал навремето. Грешката на българина е, че си мисли, че А. Константинов е писал за измислената или единствена личност бай Ганьо. А всъщност човекът е писал за всички българи! Бай Ганьовци сме ние! Велики сме, всичко знаем и винаги сме прави и винаги другия е грешния... Ех, хора... парапланеристи... летящи... бай ганьовци... Все повече нараства в мен нежеланието да чета този форум. А какво да кажем за новодошлите ентусиасти? Да, ако някой иска да лети вие няма да успеете да го спрете. Но ще има да се чуди как от всичкия тоя ...парапланеристки сбиротък да си избере компания за летене, за да не лети сам... Как от всичките интриги и злобеения да прецени кой от нас, всъщност би го насърчил без да се присмива, без да командва, без да казва царската си дума, нетърпяща възражения и неподлежаща на въпроси...
Как така се получава, че едно съвсем нормално питане се изражда в поредното пишкомерене бе, летящи мои другари? Какво развитие на летателните спортове в България искаме, като в очите се набива не летящото, а онова лошото, подличко махленско клюкарене, което присъства по 70% от темите в най-четения форум за летящи...

П.П.
Мисля, че си го излях и заради много, много други, такива и далеч по-неприятни писания в разни теми в този форум. Може би мнението ми не е за тази тема.


@satir това е мнение на човек, който не си изкарва парите от парапланеризъм.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -2 
 
 Заглавие: Re: дайте съвет
МнениеПубликувано на: Пон Юни 03, 2013 7:31 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 12, 2005 12:04 pm
Мнения: 478
Местоположение: Sofia
Име: Петър Гаврилов
аз всъщност много се кефя на кандидат пилота Satir-Веселин. Бях същия като него през миналия век, когато се записах на курс за 125 000 лева (125 нови лева) на вноски при една личност, която обучаваше с крясъци и лекуваше егото си по странен начин. Тогава в интернет имаше точно 3 сайта на тема парапланери, 2 от тях дело на безделници-ентусиасти. Информация - нула. Нямах пари и гледах да спестя от всичко, струваше ми се ненужно да се харчат пари за каска и запасен парашут, "щото аз ще внимавам". Нищо не научих на този "курс", та после съм се обучавал почти сам с напътствия от Антон Найденов (който беше достатъчно добър да ми отговаря на въпросите). Благодаря, Тони! За съжаление хора като Антон не пишат в този форум.
И при добър инструктор, и при лош, и сам да се учиш (в този форум има такива доста), ти трябва късмет, и то пълна торба - докато станеш добър пилот торбата ще се изпразни и ще остане да разчиташ главно на опита и знанията си.
Няма как да научиш някои работи в летенето с проба-грешка, трябва някой да ти ги каже. По-добрия подход е да си избереш клуб, да отидеш при тях и да се споразумеете за цена и начин на плащане - никой не е върнал някой, на който му се лети. С тия хора ще знаеш кога да летиш и кога е добре да си седиш на земята, ще ти покажат и неща, които ще ти спестят щети по купената или подарена екипировка - всичко е ценно. А и за да летиш, винаги трябва да си с компания от поне един човек, това не е спорт за единаци, макар да е за индивидуалисти.
И ако се питаш откъде знам цени на импланти - защото ми поставиха 3 броя след инцидент, който показа, че никой не е застрахован от собствената си тъпотия и невнимание, в случая аз. Та докато лежах, серях, ядях и живеех плътно по гръб в продължение на 3 месеца доста мислих защо се е стигнало дотук. Колко пари съм похарчил няма да ти казвам, само летателите бяха събрали сумарно към 4 бона за мен. Отделно си продадох екипировката и така. Нямаш 100% застраховка, че ако си платиш за курс, това ще ти спести травми, но някакси шансът ти да живееш се повишава. Разбира се курса не се избира само по цена.
Сещам се за един младеж, който през 2003-2004-та се появи по баирите, беше си купил екипировка, не искаше да се записва при никой и да дава пари, подпитваше тук-там и си летеше. Загина на Сопот в първия по-силен ден, в който явно не се беше намерил никой да му каже, че условията не са за пилот с опит 3 месеца. Името му беше Дени или Дани. Не знам дали имаше форум тогава.

_________________
**********************
low riders team - we are low, but slow :)


Върнете се в началото
  Профил    +11 / -0 
 
 Заглавие: Re: дайте съвет
МнениеПубликувано на: Пон Юни 03, 2013 7:35 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 12, 2005 12:04 pm
Мнения: 478
Местоположение: Sofia
Име: Петър Гаврилов
и за да съм ти полезен докрай - имам старо крило за подаряване и вариометър за продаване. Крилото е ок, аз бих летял с него, ако се чудиш дали не е издухано. Последните 10 години е седяло в една торба в къщи. Вариометъра е комбиниран с GPS, полезен е за прелети. Цената му може да се дискутира.

_________________
**********************
low riders team - we are low, but slow :)


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: дайте съвет
МнениеПубликувано на: Пон Юни 03, 2013 10:35 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Май 27, 2013 11:22 pm
Мнения: 8
Местоположение: Варна
Име: Веселин Василев
моля някой мод да заключи темата че стана само чешене на езици.
благодаря


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -3 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов