Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Апр 18, 2024 10:20 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Наредба за свръх леката авиация
МнениеПубликувано на: Сря Юни 12, 2013 9:03 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
ГД ГВА публикуваха днес поредната версия на Наредбата за свръхлеката авиация, която пряко касае и парапланеристите и делтапланеристите и моторните такива.

Наредбата регламентира обучението, лицензирането, полетите във различните видове въздушно пространство и т.н.

Самата наредба още не е окончателно приета. Плод е на инициативата на Асоциацията на свръхлеката авиация в България (www.bgmaa.org) и на вече почти две годишни усилия на ентусиасти и къртовски доброволен и безвъзмезден труд. Текущата версия на документа е съществено различна от предложената от Асоциацията, в това, че е съществено редактирана, орязана и изменена в полза на запазване на статуквото и ограниченията.

Дават се обаче и някои съществени облекчения, които са поне нещо... Но цялата работа ми звучи като трохи за залъгване на гладните. Идеята беше да се опрости всичко и да се стимулира развитието на леката авиация. Нещо такова става...ама не точно.

Актуалният текст на проекта е ето тук:

http://caa.gateway.bg/page.php?category=18&id=828

Смятам, че парапланеристската общност трябва да обърне съществено внимание на документа. То е първият съществен документ, имащ за цел да вкара свръхлеката авиация и в частност пара и делтапланеризма в явни законови рамки.

На този етап се предполага, че изпратените мнения имат някакво влияние върху законодателя и ГД ГВА, които може и да се съобразят с добре обоснованите доводи и предложения.


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Наредба за свръх леката авиация
МнениеПубликувано на: Сря Юни 12, 2013 9:46 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 14, 2009 10:06 pm
Мнения: 184
sel написа:
ГД ГВА публикуваха днес поредната версия на Наредбата за свръхлеката авиация, която пряко касае и парапланеристите и делтапланеристите

http://caa.gateway.bg/page.php?category=18&id=828

Смятам, че парапланеристската общност трябва да обърне съществено внимание на документа.


Незнам дали някой от "парапланеристската общност" ще си направи труда да чете целия текст.
Няма ли да се намери някой да разясни какво ни касае нас, дето летим безмоторно с парапланери, този документ? :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -3 
 
 Заглавие: Re: Наредба за свръх леката авиация
МнениеПубликувано на: Сря Юни 12, 2013 10:20 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Проблема си е ваш.

На мен взе да ми омръзва. Знам, че не всички ще ги домързи да четат закони, но нямам никакво намерение да влагам още от времето си, за да не го прави някой друг.

Достатъчно е, че информирам доброволно и без никаква прикрита цел всички летящи.

Всъщност имам цел. Да се лети законно и по правилата. Доколкото това е възможно заради някои безумия в тях. При възможност да подпомагам промяната на правилата. Да работя в посока развитие на любителската авиация и нейното популяризиране сред максимален брой хора. Летенето за мен е хоби и страст от 17 години. Давам всичко от себе си.

Ако имате въобще малко акъл в главата и БНАК имат някакъва реална роля, ще изчетете всичко буква по буква и ще видите съгласни ли сте с всичко и кое как ви засяга.

Сега е момента, докато още Наредбата е в етап на обществено обсъждане.


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: Наредба за свръх леката авиация
МнениеПубликувано на: Сря Юни 12, 2013 10:22 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:01 pm
Мнения: 177
Местоположение: Плевен - София
Име: Тихомир Иванов
Прочетох го, не болеше. Не знам как е било до сега, но от тази проектонаредба става ясно, че ГВА ще издава задължително свидетелства за правоспособност за пилоти на паратрайкове и мотоделти. Това май е новото. За парамотори и безмоторни пара и делтапланери не се изискват нито свидетелства, нито регистрация. Иначе по отношение правилата за полети за безмоторните пара и делти няма промяна - без ограничения в неконтролираното въздушно постранство, извън него само във ВОЗ. Подлежащите на регистрация летала обаче го отнасят - задължително радиостанция и транспондер.

_________________
I believe I can fly..
________________
Skywalk Chili 4 / Limited edition "Yellow"


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Наредба за свръх леката авиация
МнениеПубликувано на: Сря Юни 12, 2013 10:25 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Досега понятието парапланер почти не се срещаше в законите на страната (освен че е дължим данък за него ;))))).

Това е първият съществен документ, който поставя някакви рамки и нормативи.

Дали е важно?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Наредба за свръх леката авиация
МнениеПубликувано на: Сря Юни 12, 2013 10:30 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:01 pm
Мнения: 177
Местоположение: Плевен - София
Име: Тихомир Иванов
На мен лично ми допадна терминът FLM - foot launched microlight :)

_________________
I believe I can fly..
________________
Skywalk Chili 4 / Limited edition "Yellow"


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Наредба за свръх леката авиация
МнениеПубликувано на: Чет Юни 13, 2013 8:11 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
И аз го прочетох и в главата ми възникнаха няколко въпроса.
Кой би могъл да покрие изискванията по:
ГЛАВА ВТОРА
УДОСТОВЕРЕНИЯ НА ОПРАВОМОЩЕНОТО ЛИЦЕ ПО ЧЛ.119 Е ОТ ЗАКОНА ЗА ГРАЖДАНСКОТО ВЪЗДУХОПЛАВАНЕ

РАЗДЕЛ І
ИЗДАВАНЕ НА УДОСТОВЕРЕНИЯ НА ОПРАВОМОЩЕНИ ЛИЦА ПО ЧЛ. 119е ОТ ЗАКОНА ЗА ГРАЖДАНСКОТО ВЪЗДУХОПЛАВАНЕ

Струва ми се, че нещата не са никак прости и са доста скъпо струващи, а от там си правя изводите, че издаването на лицензи няма да е никак евтино.

Освен това по въпроса с:

ГЛАВА ЧЕТВЪРТА
ЕКИПАЖИ НА СВРЪХЛЕКИ ВЪЗДУХОПЛАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА

РАЗДЕЛ VІІ
ПИЛОТИ НА ПАРАПЛАНЕРИ И ДЕЛТАПЛАНЕРИ, ИЗЛИТАЩИ ОТ КРАКА ( FLM)

Чл. 130 (1) От пилотите на излитащи от крака (FLM – “foot launched microlight”) парапланери и делтапланери не се изисква притежаването на пилотски лиценз и свидетелство за медицинска годност.
(2) Минималната възраст на пилотите на FLM е 16 години. До навършване на 18-годишна възраст пилотите е необходимо да представят декларация от родителите или настойниците за съгласие да упражняват този вид летателна дейност.
Чл. 131. (1) Програмите за обучение на кандидатите, както и квалификацията и допуските на инструкторите им се изготвят и приемат от квалифицирания орган, притежаващ съответното удостоверение съгласно чл.6 на настоящата наредба.
(2) На завършилите обучението си пилоти на FLM се издават удостоверение за завършено обучение от и съгласно правилника за дейността на органа, притежаващ съответното удостоверение съгласно чл.6 на настоящата наредба.

Това значи ли че примерно БНАК трябва да притежава такова удостоверение и задължително ли е да имаме лиценз от там или може да се лети без никакви лицензи в съответната категория?

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Наредба за свръх леката авиация
МнениеПубликувано на: Чет Юни 13, 2013 10:55 am 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 12:43 pm
Мнения: 346
Местоположение: София
Според мен текста за FLM пилоти малко се бие.

според чл. 130 - не се изисква притежаването на пилотски лиценз и свидетелство за медицинска годност. ( това добре - значи можем да си летим без никакви документи за правоспособност - както е и в момента )

но според чл.131 ал. 2 - на завършилите курса пилоти се издава удостоверение за завършено обучение от и съгласно правилника за дейността на органа, притежаващ съответното удостоверение съгласно чл.6 на настоящата наредба

тоест - клуба, който е провел курса издава удостоверението, най вероятно като подизпълнител на БНАК, който от своя страна трябва да притежава удостоверение съгласно чл. 6

Но при положение че в чл.130 не ми изискват никакви лицензи за летене, следоватлено не ми трябва и удостоверение за изкаран курс.
А може би при евентуална проверка от лице на ГВА - няма да ми търси лиценз, но ще ми търси удостоверение за изкаран курс ??

Специално за парапланерите не виждам никакви промени и проблеми на този етап

За мотопарите и мотоделтите е малко по различно.

По интересен е режимът за изпълнение на полети:

Изпълнение на полети със свръхлеки въздухоплавателни средства

Чл. 73. (1) С излитащи от крака свръхлеки ВС (FLM –“ foot launched microlight”) могат да се изпълняват полети:
1. само в неконтролирано въздушно пространство и/или
2. във публикуваните временно отделени/резервирани зони и/или
3. във временно дефинирани зони с посочени координати за конкретно ползване.
(2) Заявка за използване на временно определените зони или временно резервираните зони се подава до Центъра за планиране и разпределение на въздушното пространство (ЦПРВП) в съответствие с изискванията на Инструкция № 24 за работа на центъра за планиране и разпределение на въздушното пространство и се публикуват в Плана за разпределение на въздушното пространство.
(3) Със свръх леки ВС клас FLM по изключение (при провеждане на мероприятия от национално или международно значение) може да се лети и в контролирано въздушно пространство, но само при наличие на специално разрешение за това от ГД ГВА.
(4) При провеждане на полет/и със СлВС клас FLM преди началото се уведомява съответния орган за ОВД, в чиято зона се извършва/т полета/ите, като се съобщава кое е мястото за излитане и кацане, посоката на вятъра на мястото, времето за начало на мероприятието и приключване на полета/ите.

Тоест както коментирахме в друга тема ще трябва като се съберем на старта поне да звънкаме на ОВД-то в района , за да предупреждаваме че има група която ще лети - както беше направил Петьо преди 1 - 2 седмици.

В този ред на мисли от къде можем да вземем телефоните на ОВД-тата за по-често използваните зони като Коняво, Околчица, Пъстрина, Беклеме, Сопот, Сливен, Шумен, Варна, Добростан ?

_________________
НК
Element Air 4
Gin Race II


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Наредба за свръх леката авиация
МнениеПубликувано на: Чет Юни 13, 2013 1:15 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Телефона на Центъра за Полетна Информация (ЦПИ) за България е един: 02 937 42 70.

В проекта за наредбата е написано по-общо, защото навремето България беше разделена на две, единия беше в София, другия във Варна. От година-две е само един, в София.

Относно БНАК: да, очаква се БНАК да кандидатства като оправомощено лице, така както е по план да го направи и Асоциацията на свръхлеката авиация. И на мен не ми е ясно как хем не са нужни лицензи, хем те препоръчват на ГВА да издаде лиценз, на онези, които са минали обучение и изпит под неин контрол.

Ето защо - коментирайте, питайте. Доколкото знам в УС на БНАК е г-н Петър Сяров, а той е участвал в разработката на наредбата и е юрист - много е подходящо той да даде разяснения ИЛИ да подаде официални коментари на БНАК към ГВА.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Наредба за свръх леката авиация
МнениеПубликувано на: Чет Юни 13, 2013 1:37 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 12:43 pm
Мнения: 346
Местоположение: София
Sel благодаря за пояснението за телефона брат, а относно другото... малко е тежка комуникацията с БНАК ...
На този етап за нас парапланеристите няма големи изменения, а и се надявам скоро да не плъзнат проверяващи от ГВА по стартовете:)
Благодаря ти за инфото по отношение на разрешените и забранените зони, лично за мен беше много поучителна дискусията, която се заформи. От там нататък всеки си прави изводите и си отваря очите във въздуха :shock: ей така

_________________
НК
Element Air 4
Gin Race II


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Наредба за свръх леката авиация
МнениеПубликувано на: Чет Юни 13, 2013 2:23 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
За летенето с пара/делтапланер излитащ от крака да не се иска пилотско свидетелство е ОК и така трябва да си остане.

Свидетелствата за обучение не са за да контролират кой може или не може да лети, а за да контролират качеството на работата на училищата. Училищата са тези организации които срещу заплащане извършват някаква "работа" и тази работа трябва да е безопасна за хората. Затова към тях и към евентуално тяхно сдружение има изисквания. Мисля, че това също е ОК и трябва да остане така.

Има едно доста важно нещо за което трябва да се борим да се промени и то е механизъм за безмоторно летене в контролирано въздушно пространство както е във всички други европейски държави. Процедурата със зоните е много тромава, с голям "overhead" и (най-големия и недостатък е че) не позволява съвместното използване на зоната от различни видове ЛА. Един член в който да пише примерно, че можем да летим в пространство клас C ако имаме радиовръзка с кулата и диспечера ни даде разрешение за прелитане ще е достатъчен. Диспечера като знае, че има полети по IFR - няма да дава разрешения, но като знае че няма полети - ще дава и всички ще са доволни...

Вече е крайно време в главите на всички да се избистри идеята, че ние сме пълноправни ползватели на въздушното пространство. По същия начин както на един път могат да вървят тирове и велосипеди, така и във въздуха трябва да могат да летят парапланери и самолети!


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Наредба за свръх леката авиация
МнениеПубликувано на: Нед Юни 16, 2013 7:20 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 27, 2012 9:41 am
Мнения: 2
Име: zdravko serafimov
http://www.youtube.com/watch?v=CX15sDs6KLI


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -1 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов