Leonardo | ФОТО
Дата и час: Вто Мар 19, 2024 11:48 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: История на парапланеризма у нас
МнениеПубликувано на: Съб Юни 15, 2013 10:24 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 29, 2010 9:54 pm
Мнения: 203
Местоположение: София
Идеята ми в тази тема е да се проследи истроията на парапланеризма в България. Ще опиша каквото знам за нея. Информацията е противоречива основана на митове и легенди. Призовавам старите летачи които имат ясни спомени да се включат в темата. Много е интересно кои са първите парапланеристи. Първите полети от Витоша, Сопот. Разпространение на спорт.
Първият полет в България с парапланер е извършен през 1987г. от Стоян Войводов. ( или първият полет е на Емо балона, или на Владо Колев дори преди тази 87г, тук който знае нека да пише за да не се чудим) Парапланерът е внесен с държавни пари от някой делтаклуб член на тогавашното ОСО (легендата е че Емо балона лично е поискал пари от Тодор Живков за параплнер, бай Тошо се е съгласил и крилото е било внесено, тук също си трябва доуточнения от някой с добри спомени) В начлото на 90-те години Стоян Войводов започва да шие парапланери от разни шушлякови платове. Като първото крило е преработен парашут тип "летящо крило" Прототипите на С. Войводов летят. От пилота се изсквало доста смелост и мерак за да лети с тези първи БГ крила. По слухове едно крило е било много тежко около 16кг. и на безветрие забрави да литнеш. Ако някой има снимки от тази епоха нека да публикува вярвам че на всики ще е интересно. Малко по-късно около 1993г. са внесени повечко "истински" парапланери от чужбина с които започва да се лети на практика от всякакви места и дават възможност за качествено летене. В началото се е излитало само на прав старт, по-късно навлиза и техниката за гръбния старт. У нас започва да се практикува за пръв път от Антон Найденов и тогавашната му приятелка Валя Галибардова, епохата е същата 1992-1993г. Първият тандемен пилот в БГ е Димитър Вълков кога точно около 1991-1992г. той е и първият парамоторист, помня че сглобяваше и парамотори. От началото на 90-те първите инструктори в София са Стоян Войводов, Антон Найденов, Марин Славков, Димитър Вълков.
Стартовете на Витоша тогава са били Вълчата скала за С,СИ,З Резньовете за И, една хижа забравих коя близо до Алеко за И, Комините разбира се, Копитото за СЗ. Сега се ползва активно само Комините, Вълчата скала все по-рядко, на Копитото ходим малко хора. Който знае нека да напише кога са първите полети от Витоша.
За сега толкова, дано темата се развие, дано да е без обиди, лични нападки и други характерни за форума негативни изблици.


Върнете се в началото
  Профил    +10 / -0 
 
 Заглавие: Re: История на парапланеризма у нас
МнениеПубликувано на: Съб Юни 15, 2013 12:12 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1979
Име: Даниел Димов
Аз видях за първи път парапланер на живо през 1999-а, така че мога да помогна с възстановаването на събитията само от тогава насам... Интересното е, че има много различни версии за това кой е първия парапланерист, инструктор, тандемен пилот и т.н. в България. Ще стане интересна тема и наистина ще е постижение ако се размине без лични нападки!

Ако има някой разполагащ с малко повече свободно време - моля го да направи нещо като таблица със събитията по хронологичен ред и да я публикува периодично!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: История на парапланеризма у нас
МнениеПубликувано на: Съб Юни 15, 2013 2:49 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Добра идея. Дано се размине без кавги. Имам и доста снимки от 96-та до сега, като до 2005-та са аналогови и ако някой има желание мога да му ги дам да ги сканира и архивира.

Иначе това което помня е:
Чувал съм че Киро Тафраджийски е един от първите полетял с парапланер или нещо парашутоподобно.
Първата целеноасочена работа по обучение на парапланеристи извършват АВА спорт някъде към 95 година в района на Пловдив и Сопот. После се захващат с производство на сбруи.
Горе долу по същото време Антон Найденов и приятелката му Валентина Гарибалдова създават училище "Синьо небе". След разделянето им Валя се опита да продължи дейността на училището, но бе игнорирана от парапланериската общност и около 1999-та емигрира за Холандия с приятеля си.
През септември 1997-ма на Сопот се състоя първия събор на пара и делтапланеристи. Нещо като преброяване на пилците. Там чух за опасната негативна спирала от която се излизало с несиметрично натискане на спийд системата.
Около 95-та Петко и Димитър Петкови се занимават активно с парапланеризъм. Ходят си по крилата, правят спирали с опиране на ухото до земята, кацат на носна кърпичка, возят се по двама на соло крило като единия седи на едно въже като люлка под сбруята на другия (мисля бе около 26 м2 и бе спортно).
Ако не се лъжа през 2000-та бе първото състезание за прелети в Монтана организирано от АВА спорт, а през 2001-ва бе първото състезание в Сопот, организирано от клуб Прелет и Скайномад.
Някъде към 95-та един германец е направил 50 км прелет от Сопот.
После имаше рекорд на Мицо. После Зеро му го подобри със 112 км полет от Коняво (пак бе някакво състезание там). После Орлин с 160 км Сопот-Калотина. После пак Мицо със 188 км от Бузлуджа до Пернишко. После аз с 201 км от Войнягово до турската граница. После Даниел с 216 от Невша до Хасковско и ткн.
Мицо бе първия който направи САТ и вдъхнови доста пилоти.
....

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: История на парапланеризма у нас
МнениеПубликувано на: Съб Юни 15, 2013 3:08 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Дек 10, 2005 12:03 am
Мнения: 559
Местоположение: Шумен
Име: (Хаджи) Северин Акерски
Първият парапланер в България е внесен преди 1988г.
През лятото на 1988г. в аероклуба(Шумен) чухме за първи път за парапланера. Новия "парашут", който е с по-добри качества от RL-a и с него се излита от високо, а не се скача от самолет. Тогава (след 10 години скокове) бях решил да напускам парашутизма и се зарекох, че един ден ще започна да летя с парапланер. Този ден дойде едва след 5 години.
Междувременно, шуменския парашутист и делтапланерист Венци Чичоваров (тогава над 40 те) заедно с тогавашната му съпруга успяха да копират внесения в страната парапланер и ушият от шушляков плат копие.
Сега погледнат, резултата беше трагичен, но за тогавашните умения и разбирания за парапланер си беше...
С този шушляк се направиха няколко неуспешни опита за летене от могилата край с.Коньовец-Шумен.
Последния опит да се лети с неуспешния парапланер, Венци направи от скалите в дясно от южния старт на Шуменското плато през същата 1988г.
Дали е било полет или скок, който както иска така да го определя. Завърши директно долу в акациите.

Аз започнах през Септември 1993г. купувайки 2 парапланера от "Авио делта"-Казанлък. Те бяха вече напред с материята парапланеризъм. Румен, Радо и Светльо Соломаха.
С това се даде и реален старт на парапланеризма в Шумен.
През Септември 1994г., по случай 1 година от основаването на частен клуб по парапланеризъм "Скай клуб Кондор" - Шумен, с брат ми организирахме първото състезание по парапланеризъм в региона. Състезанията продължиха ежегодно до 2000г. вкл.
На него дойдоха над 40 парапланеристи от цялата страна, в това число и 4 души от бивша Югославия водени от Владо Ковачевич. Убеден съм, че всички присъстващи помнят пищното и незабравимо откриване в залата на "Генералската вила" :D
Като пиша цялата страна, това бяха от градовете: София, Перник, Видин, Монтана, Пловдив, Стара Загора, Казанлък и Шумен.
За това състезание беше изпълнен и първия етап от изграждането на източния и южния старт. (Вторият-завършващ етап беше през 2000г.)
На това първо състезание бяха: Бенгела, Авио делта, Тафрата, Боби Ралчев, Димитър Ралев, едно момче от Стара Загора, което изработи първото винди в България (година по-късно се самоуби), Валя Галибардова, Деси, Андро, Петко... много още.
Пазя списъците от състезанието, както и от следващите години до 2000г.вкл.
Пазя и стотици снимки, макар че тогава беше по-трудно със запечатването на историята - не като цифровия апарат сега :)
История на парапланеризма в България... мога много да пиша на тази тема, включвайки и снимков материал, но кой ще чете десетките страници (само от мен)-стотици може би и с тези на дриги пилоти...?
Но ако ще се почва такова нещо, то трябва да бъде писано от съвременници на дадените събития.

_________________
Парапланер - Windtech "Fenix"
Сбруя: APCO "Spark"

Изображение
ДИСТРИБУТОР

Kites Maker Olds looking good!
http://kites-bg.com


Последна промяна Хаджията на Нед Юни 16, 2013 11:12 am, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +8 / -0 
 
 Заглавие: Re: История на парапланеризма у нас
МнениеПубликувано на: Съб Юни 15, 2013 4:42 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 29, 2010 9:54 pm
Мнения: 203
Местоположение: София
Бай, Хаджи пиши ще е интересно за всички. За съжаление нямам скенер иначе бих взел снимките от Ники за да ги кача. Лично аз за първи път видях на снимка парапланер през 1993 г. имаше обявя със снимки на крила в полет в училище, бях на 9 години тогава. Веднага попитах г-н Гъдуларов който беше посочен за човек за връзка в обявата и ни беше учител по трудово, но ми каза че е само за големи ученици. На живо видях парапланер през следващата 1994г. от балкона в къщи. Крилото летеше над горна баня или полигона на танковата бригада. Беше при залез слънце и толкова красиво, нереално. Започнах да летя през 1999г. при Валя Галибардова в Синьо Небе, бях на 15 години. Тя емигрира през 2000г. в Холандия както написа Ники. За тандеми са се ползвали и големи соло крила просто пилота и пасажера са леки. В годините в които започнах нямаше голям избор на крила както сега. Ако си лек и ти предлагат голямо крило го купуваш. Даваш го на някой опитен в шева и кройката и се премахват камери от средата на крилото докато стане твоят размер. Имаше много спортни крила, DHV3 ки и 2-3. Не е като сега 1,1-2, и т.н. Легендарни крила от тази епоха (средата на 90-те) са Perche Aerologik, Airweave Vodoo, Nova X-Ray и други. Учебни крила имаше и бяха с А и В колани камерите им бяха огромни, можеше да си пъхнеш главата в тях. Condor HP беше такова. В Банско през зимата започва комерсиалното лете с тандеми (в смисъл конвейрно) излита се със ски както си е и сега.
В началото на 90-те известна част от сбруите бяха без протектор, само с по една дъсчица на седалката. После са появиха сбруи с твърд протектор, аз съм летял с таква. И разбира се сбруите с мек протектор. Знам че се фъркало и със сбруи за парашутизъм. Не бяха малко и самоделните подвесни.
Мицо и Антон Найденов направиха и първия скок с парапланри от балон. Това го даваха по БТВ в едно предаване за екстремни спортове доколкото си спомням предаването се казваше "На ръба" като списанието. Скокът е извършен през февруати 2001 г. Беше много впечатляващо предаване, като го гледах.


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: История на парапланеризма у нас
МнениеПубликувано на: Нед Юни 16, 2013 9:27 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 24, 2011 12:56 am
Мнения: 91
Аз помня Валя Галибардова и клуб "Синьо Небе", на който бях ученик през 1995 - 1996. Началния курс се състоеше от 40 полета от хълма Капраля над с. Бистрица. Първите 7 полета трябваше да направя тандем със Валя, защото бях много малък. Сбруята беше тип висяща, т.е. без седалка. За запасен нямам спомен да е имало. Крилото беше едно квадратно с гигантски камери, не помня модела. Едвам излиташе въпреки стръмния наклон. Гръбния старт по това време беше стандартен вече.

_________________
Владислав Борисов
Ozone Alpina 4

"Колкото по-високо летим, толкова по-малки изглеждаме в очите на тези, които не могат да летят."
Ф. Ницше.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: История на парапланеризма у нас
МнениеПубликувано на: Нед Юни 16, 2013 10:21 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Юни 15, 2005 2:45 pm
Мнения: 535
Местоположение: Ямбол/Бургас
Име: Александър Рунев
За първи път литнах с парапланер 1994г. Крилото CONDOR HP.
До обяд скачахме в аероклуба, задухва морския и се спираха скоковете. Скатавахме за другия ден, товарихме парапланерите и газ към Каблешково. Летене до вечерта, бири, бири, бири и на другия ден "от начало".
Дяд Хаджи помня вилата и банкетите в нея. Помня че до нея точно беше първия старт на шуменското плато.
За първи път на Сопот летях началото на юни 1995г. Бургаската група беше над 15 човека.. Летяхме с общо 7-8 крила (нямаше парашути).
Крилото е руско БРИЗ на фирмата ТЕРМИК Изображение
Дъбене Изображение Жълтото крило е CONDOR Vector

1997г. беше първият събор на Сопот със състезателна част и страхотни вечери на бунгалата в боровата горичка.
Изображение
Изображение
Изображение
крило Karat на HEGRAИзображение

П.П. Хаджи тази бялата каска помниш ли я.

_________________
Александър Рунев
GIN Carrera+

Човек няма крила и по отношение на теглото му
към теглото на мускулите му е 72 пъти по слаб от птица...
Но аз мисля, че ще лети,
но не заради силата на мускулите му,
а заради силата на своя ум...
Н.Е. Жуковский


Върнете се в началото
  Профил    +9 / -0 
 
 Заглавие: Re: История на парапланеризма у нас
МнениеПубликувано на: Вто Юни 18, 2013 7:24 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Окт 14, 2006 11:45 am
Мнения: 47
Местоположение: Монтана
Име: Юлиян Петков
:) Четвъртата снимка може би е на Ком /Щърковица/ 98 година на състезание, че и аз се познах на фотото.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: История на парапланеризма у нас
МнениеПубликувано на: Вто Юни 18, 2013 7:42 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Юни 15, 2005 2:45 pm
Мнения: 535
Местоположение: Ямбол/Бургас
Име: Александър Рунев
Ами. На Сопот е, '97.

_________________
Александър Рунев
GIN Carrera+

Човек няма крила и по отношение на теглото му
към теглото на мускулите му е 72 пъти по слаб от птица...
Но аз мисля, че ще лети,
но не заради силата на мускулите му,
а заради силата на своя ум...
Н.Е. Жуковский


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: История на парапланеризма у нас
МнениеПубликувано на: Сря Юни 19, 2013 6:15 am 
Offline

Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 4:21 pm
Мнения: 34
Започнах да летя с парапланер активно 98 година март,Валери Цветанов ми беше инструктор,та във връзка с това скоро си преглеждах старите записи на камерата и намерих доста интересни неща ,спиралите на Мицо,летене на склон,и доста дълъг филм за подготовката на скока на Антон Найденов и Мицо от балона или по точно опита за достигане на височинен рекорд за полет с парапланер.
Темата е доста интересна и ще се изнамери доста материал,старите парапланеристи помнят че на състезания едно време снимахме точките с фотоапарати на лента ,та сигурен съм че доста снимки ще излезнат .


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: История на парапланеризма у нас
МнениеПубликувано на: Чет Юни 20, 2013 6:30 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 12, 2005 2:15 pm
Мнения: 50
Местоположение: BLAGOEVGRAD
Помествам информация по темата! Зимата на 1983г. от връх Мусала , МЕТОДИ АРСОВ прави полет с парашут
тип летящо крило "Парафоил" с качество 3,5. Растоянието което прелита е около 2 км. Каца м/у заслона и
хижа Мусала. Може би, това е и първия "прелет" с меко крило и в Европа / не съм сигурен и за света/.
Имам и снимки от самия полет ,но не знам как да ги кача? Ако някой знае и ми сподели ще ги !


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: История на парапланеризма у нас
МнениеПубликувано на: Чет Юни 20, 2013 9:21 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 15, 2011 10:47 am
Мнения: 353
Местоположение: София
Име: Пламен Пунчев
deltaman написа:
Помествам информация по темата! Зимата на 1983г. от връх Мусала , МЕТОДИ АРСОВ прави полет с парашут
тип летящо крило "Парафоил" с качество 3,5. Растоянието което прелита е около 2 км. Каца м/у заслона и
хижа Мусала. Може би, това е и първия "прелет" с меко крило и в Европа / не съм сигурен и за света/.
Имам и снимки от самия полет ,но не знам как да ги кача? Ако някой знае и ми сподели ще ги !

Методи си е направо първия спиидрайдър :lol:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: История на парапланеризма у нас
МнениеПубликувано на: Чет Юни 20, 2013 9:38 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Май 15, 2004 2:26 pm
Мнения: 392
Местоположение: Sofia
deltaman написа:
...
Имам и снимки от самия полет ,но не знам как да ги кача? Ако някой знае и ми сподели ще ги !

Стефане, качваш ги тук и след това ги постваш обратно във форума чрез img /img в големи скоби [ ]


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: История на парапланеризма у нас
МнениеПубликувано на: Чет Юни 20, 2013 10:16 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Май 15, 2004 2:26 pm
Мнения: 392
Местоположение: Sofia
На Капраля с крило "GENAIR" тип дюшек

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: История на парапланеризма у нас
МнениеПубликувано на: Пет Юни 21, 2013 6:06 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Във фото галерията, в категорията "Събития" в подкатегорията "Архив" направих албум "История на парапланеризма в България", където можем да съберем снимки, за да не се губят.

gallery/thumbnails.php?album=206

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов