Leonardo | ФОТО
Дата и час: Вто Мар 19, 2024 9:39 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: История на парапланеризма у нас
МнениеПубликувано на: Пет Юни 21, 2013 8:56 am 
Offline

Регистриран на: Вто Авг 15, 2006 5:55 am
Мнения: 39
Име: Димитър Николов
Доста от летящите тогава смениха спорта или насоките в живота и са извън точно това летене, но ако има някой желаещ да разказва ще е интересно.


Последна промяна Edel на Чет Апр 26, 2018 7:33 am, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: История на парапланеризма у нас
МнениеПубликувано на: Пет Юни 21, 2013 11:12 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Дек 10, 2005 12:03 am
Мнения: 559
Местоположение: Шумен
Име: (Хаджи) Северин Акерски
Днес получих и по-точна информация относно първия парапланер в БГ.

Първият парапланер е внесен през лятото на 1987г.
Първите полети с него се извършват на 22 Август 1987г. на Расник от Огнян Угринов и Стоян Миланов.
Крилото е модел AZUR(не е 100% сигурно) на френската фирма La Moutte.
Характеристиките на това крило може да видите тук: http://www.para2000.org/wings/index.html

Какво ще кажете, дали сега бихте се качили на такъв парапланер? :)

Това е и крилото, което Венци Чичоваров изкопирва и ушиват със съпругата си от шушляков плат.

_________________
Парапланер - Windtech "Fenix"
Сбруя: APCO "Spark"

Изображение
ДИСТРИБУТОР

Kites Maker Olds looking good!
http://kites-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: История на парапланеризма у нас
МнениеПубликувано на: Съб Юни 22, 2013 6:17 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 29, 2010 9:54 pm
Мнения: 203
Местоположение: София
Около 1990 г. в България е поканен швейцарски парапланерист, който провел първонаално обучение на пилоти. Обучението е било 2 дни. Единият ден на Капраля и другият на Расник. Швейцарският пилот е внесъл и два парапланера. Не знам колко човека са били на този курс. Ако някой има повече информация нека пише. По късно със същия швейцарец е водена кореспонденция по хартиената поща (тогава друга нямаше) по която праща списания и информация за парапланеризъм.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: История на парапланеризма у нас
МнениеПубликувано на: Вто Юни 25, 2013 11:19 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Май 31, 2011 3:28 pm
Мнения: 6
niki написа:
Добра идея. Дано се размине без кавги. Имам и доста снимки от 96-та до сега, като до 2005-та са аналогови и ако някой има желание мога да му ги дам да ги сканира и архивира.


Ники, ако нямаш против да се разделят на отделни диапозитиви мога да го направя.

_________________
Летенето в турбулентност може да предизвика различни физиологични процеси.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: История на парапланеризма у нас
МнениеПубликувано на: Вто Юли 02, 2013 5:04 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Авг 24, 2006 9:09 pm
Мнения: 198
Местоположение: Холандия
Хайде и аз ще дам малко инфо. През 1989 по обмен между Софийски Университет и Университета в Берн дойдоха швейцарци Мартин де Бруин, Стефан Хофманнер и Урсула Майер и проведоха двуседмичен курс с парапланери които те донесоха от Швейцария. След курса оставиха 2 парапланера един Кондор ХП и едно Бърдуинг. С тия 2 планера заедно с крилото на Киро Тафраджийски летяхме доста време основно на Витоша, Банско и Сопот. Димитър Вълков видя моя парапланер в Студентски град и там се запали по спорта. Стоян Войводов искаше да разкроява Кондора за да му бил вземел кройките. После през 1992 в Сопот направихме първото състезание, Ангел Стаменов тогава се появи с един Нова Фантом и го спечели, имаше сърби и македонци. всичко е документирано със снимки, и списание ДелтаИнфо на швейцарската федерация (тогава) за проведения курс. Димитър Димов (тогавашен треньор на отбора по делта) също участа в курса по парапланеризъм. и тн. и тн..
Има доста VHS видео от 1990 до към 1995, световните първенства от тогава, едно летене в Австралия, доста студентски изцепки на Банско, а Киро Тафраджийски погрешка записа едно летене на Люлин на касетата от сватбата си. :) После жена му не му беше говорила един месец. :) Мога много да разказвам...

Това бяха времената когато парапланеристите се брояхме около 5-6 човека и се знаехме и катерехме Сопот пеша (щото тогава лифта рядко работеше). Там бабите ни питаха откъде сме скочили щото самолет не били чули да минава. Ееех временааа... Бяхме млади пълни с енергия, кръгли идиоти, но беше готино. То и сега е така, ама не съвсем...


Върнете се в началото
  Профил    +13 / -0 
 
 Заглавие: Re: История на парапланеризма у нас
МнениеПубликувано на: Съб Окт 12, 2013 9:28 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Дек 10, 2005 12:03 am
Мнения: 559
Местоположение: Шумен
Име: (Хаджи) Северин Акерски
Ангажиран в участието на фестивала на хвърчилата в Шабла и поръчки, с малко закъснение, но все пак за протокола: През Септември се навършиха 20 години парапланеризъм в Шумен. Малко история: http://paragliding.kites-bg.com/abouthus.html

_________________
Парапланер - Windtech "Fenix"
Сбруя: APCO "Spark"

Изображение
ДИСТРИБУТОР

Kites Maker Olds looking good!
http://kites-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: История на парапланеризма у нас
МнениеПубликувано на: Вто Апр 01, 2014 6:00 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 06, 2006 8:46 am
Мнения: 153
Местоположение: Тетевен
Годината е 1993,гр.Тетевен,февруари месец-беше безснежна и мека зима,а аз бях още ученик.С приятели,които бяха парашутисти се срещахме често,говорехме си за летене,авиация и т.н.Един ден,случайно ме потърсиха с въпроса "Ще има курс по парапланеризъм,идваш ли?"Съгласих се веднага,щом става въпрос за летене ;)Още същия ден,някъде преди обед,трябваше да се съберем пред пощата и да чакаме бял опел кадет-комби(инструктора Ангел Стаменов,който живееше в Пловдив тогава).Човека дойде,запознахме се и тръгнахме заедно към къщата,в която ни чакаше бате Сашо(Александър Божилов).Започна обсъждане на метеообстановката,от която аз само разбрах "че става" :)Групирахме се по колите и поехме към близкото до Тетевен село-Васильово.Всичко ми изглеждаше като в мъгла,нереално ;)Пристигнахме в селцето,идеята беше да правим кратки полети от баирчето на тамошния стадион.Докато разпределяхме кой с кое крило ще бъде,Сашо извади едно спортно крило и направи тестов полет.Всички гледаха с мълчание,насъбра се и публика-никой не беше виждал такова нещо :shock: .Ангел направи инструкция,запозна ни с параплана на бързо,сложихме сбруите и тръгнахме към първите си полети.Помня,че с разтреперани крака се качвах на горе по пътеката и все още не ми се вярваше,че всичко това е реално.Сашо се качи с нас,подготви ни за старт,а Ангел стоеше на стадиона и даваше направления по радиостанцията.Забравих да кажа,че ние нямахме станций,а трябваше да носим закачени през вратовете си едни средно-големи радиа,които само прихващаха сигнала.Съдбата определи,аз да съм първият излитащ :oops: .По указание,трябваше да слушам и да гледам Ангел,който държеше в двете си ръце по един жълт диск и да предприемам маневри в зависимост от това,коя ръка слиза на доло :D Другото,което ще допълня е,че селцето е по протежение на долина,която си генерираше долинни ветрове и ние трябваше да излитаме на страничен вятър.Бях готов за излитане,Сашо се отдръпна на страни-оставаше само да направя това,което ме беше инструктирал.Изчаках едно леко затишие,затичах се......... и излетях :)
Излитането стана гладко и неочаквано за мен.Може би,заради еуфорията,адреналина...........забравих за Ангел,дори забравих за радиото на гърдите ми,управлявах по инстинкт,като се стремях да спазя линията на полета.Видях,че вятъра ми е от ляво,завих и кацнах нормално :)Чак тогава забелязах идващият към мен Ангел,който ме почна още от далече,но когато ме доближи ми стисна ръката и каза "Честит първи полет,много добре".Аз все още бях на друга планета!До края на деня направихме по още няколко полета,а привечер се събрахме в заведението на един приятел за малко теоретични познания.След тях,Ангел извади една VHS касета за видео и гледахме филма PARANOIA(след седмица,след толкова гледане,записа се скапа :) )
На другия ден,продължихме с полетите,но по обед един овчар се развика,че му гоним овцете и му тъпчем тревата.Наложи се да се преместим в местността "Боева могила" над Тетевен.Всеки ден се летеше,като имаше дни,в които качвахме инвентара с едно магаре на горе ;)Имаше много емоция,усмивки,изцепки също ;)
Позволявахме си да експериментираме с неща,видяни във филма PARANOIA :twisted:
И сега,като си спомням тия неща,се надъхвам още повече.Моменти,които се помнят до живот!
Благодаря на Ангел Стаменов и Александър Божилов,че ми дадоха небето!

П.С. Благодаря на Маньо за снимковия материал!

Крилата с които летяхме,бяха на марката CONDOR:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

_________________
TETEVEN PARAGLIDING TEAM


Върнете се в началото
  Профил    +14 / -0 
 
 Заглавие: Re: История на парапланеризма у нас
МнениеПубликувано на: Чет Юли 06, 2017 9:48 am 
Offline

Регистриран на: Пон Мар 15, 2004 4:52 pm
Мнения: 47
Местоположение: Sofia
https://www.sportal.bg/news.php?news=630859

Ето събрана на едно място, интересна информация за историята на парапланеризма. Сигурно не е пълна и точна в детайли, но е плод на много разговори с пилоти, активно летящи преди 90-те години. Много от фактите се потвърждават от мнения в темата, за други ще е хубаво да се уточнят и да финализираме някакъв текст.

_________________
Happy landings


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: История на парапланеризма у нас
МнениеПубликувано на: Чет Юли 06, 2017 10:24 am 
Offline

Регистриран на: Чет Авг 24, 2006 9:09 pm
Мнения: 198
Местоположение: Холандия
georgi написа:
https://www.sportal.bg/news.php?news=630859

Ето събрана на едно място, интересна информация за историята на парапланеризма. Сигурно не е пълна и точна в детайли, но е плод на много разговори с пилоти, активно летящи преди 90-те години. Много от фактите се потвърждават от мнения в темата, за други ще е хубаво да се уточнят и да финализираме някакъв текст.


Следното не е вярно: "Още западни парапланери се появяват в София при посещението на няколко френски пилота, които през 1990-91 г. идват на обмяна на опит в Софийски университет. Преди да си тръгнат, те оставят двата си парапланера, и така няколко студенти от СУ се сдобиват с хвърчилата. С някои от тези крила български алпинисти летят от Елбрус и други върхове в Кавказ, но конструкцията им е все още доста съмнителна. Те летят много бързо напред, но и много бързо надолу, и имат отвори дори на изходящия ръб, нещо невъобразимо за съвременните разбирания за устройство на парапланер."

Първо, че пилотите не са френски, а швейцарски инструктори от университета в Берн, имената им са Щефан Хофманнер, Мартин де Бруин и Урсула Майер. Аз съм един от възспитанниците им тогавашен студент в СУ. А с Киро Тафраджийски (Тафрата) и Пламен (Пъната) летяхме заедно в Банско, в Сопот, на Люлин, Копитото, Витоша и тн... Наистина швейцарците оставиха 2 парапланера, единият беше Condor Equipe, a на другият не си спомням вече марката. В тогавашното списание швейцарско Delta Info (което вече не се издава) излезе голяма статия за този курс и дори бяхме на корицата. Курса беше около 2 седмици и се проведе на Капраля и на Расник, годината беше 1989-та (демек ние се сдобихме с планери по едно и също време с алпинистите и летяхме заедно). Южния старт на Расник беше чист (все още нямаше дървета като сега) Аз разполагам с видеоматериали на първите PWC-та, както и със швейцарски списания от 1990-та, 1991-ва и 1992-ра. Снимки има също доста от онова време. Киро Тафрата предполагам пази също видеоматериали от него време.

Сега Щефан Хофманер е водещ на спортния канал на швейцарската телевизия SF1, Мартин работи все още в университета в Берн и е професор, на Урсула съм изгубил дирите. Стоян Войводов и Антон Найденов бяха доста след нас. През 1992-ра мисля, че беше направихме първото състезание в БГ на Сопот с Ангел Стаменов. (аз тъкмо се бях прибрал от едномесечен курс в Майринген Швейцария и бях донесъл още 2 парапланера)


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов