Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 12:54 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: transBalkan 2014 hike & fly
МнениеПубликувано на: Нед Авг 24, 2014 8:20 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Снимки:
gallery/thumbnails.php?album=218

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: transBalkan 2014 hike & fly
МнениеПубликувано на: Нед Авг 24, 2014 8:15 pm 
Online

Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:01 pm
Мнения: 177
Местоположение: Плевен - София
Име: Тихомир Иванов
Благодаря на Ники(yahooo) за вдъхновяващото описание!

_________________
I believe I can fly..
________________
Skywalk Chili 4 / Limited edition "Yellow"


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: transBalkan 2014 hike & fly
МнениеПубликувано на: Пон Авг 25, 2014 7:20 am 
Offline

Регистриран на: Пон Фев 28, 2011 9:39 am
Мнения: 333
Местоположение: Казанлък
Име: Николай Стоянов
Моля! :) За мен бе радост и необходимост да споделя преживяното!

_________________
http://yahoooooskydance.com
https://www.youtube.com/channel/UCSGoiR72lOMLSLOYCar6oUw

Acro: U-Turn Thriller X3
XC/Hike&Fly: Ozone LM5
XC: Ozone M6
Tandem: Ozone Magnum 2


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: transBalkan 2014 hike & fly
МнениеПубликувано на: Пон Авг 25, 2014 8:10 am 
Online

Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:01 pm
Мнения: 177
Местоположение: Плевен - София
Име: Тихомир Иванов
Между другото бихте ли споделили участниците каква ви беше екипировката? Както летателната, така и туристическата. От линка за състезанието знаем само крилата. Мисля, че въпросът е доста актуален и може да стане полезна дискусия. Заложихте ли на олекотена екипировка (крило и сбруя)? От описанието на Ники чета, че често е имал проблеми с водата. По-колко вода носихте? И като цяло колко ви тежеше всичко?

_________________
I believe I can fly..
________________
Skywalk Chili 4 / Limited edition "Yellow"


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: transBalkan 2014 hike & fly
МнениеПубликувано на: Пон Авг 25, 2014 8:21 am 
Offline

Регистриран на: Съб Ное 14, 2009 6:26 pm
Мнения: 129
Местоположение: Karlovo
..... и храната ; каква , колко ; тези "барчетата " от къде , как им се отразява топлината ?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: transBalkan 2014 hike & fly
МнениеПубликувано на: Пон Авг 25, 2014 7:35 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Ние с Ваня, летяхме с тандема Pasha 5 / Mac Para. Въпреки че ползвах олекотена пилотска сбруя и запасен в края на пътуването раницата ми бе 16 кг, а на Ваня 12 кг.
Бяхме леки на тандема и бе трудно при обработването на термиките при насрещни ветрове. Почти постоянно компенсирах с полу отпуснати тримери.
Освен крилото, следващата важна част са обувките. Трябва да са доказали удобството си в няколко предварителни прехода и да не запарват. Моите бяха някакви стандартни кожени с висок глезен, но ми притискаха кутретата и добре че си бях взел сандалите, та по леките участъци ги обувах и така сменях натоварването на ходилата. В Сърбия имах едно 10 км ходене със сандалите от което ми излезоха плюски, та сега избегнах проблема като ги носех с чорапи.
Препоръчвам тези сандали - super hike / lizard - стават дори за леко катерене на скалички. Все пак за transBalkan си трябват фиксиращи глезена обувки, защото облекчават при дълги подсичания на склонове.
Може да изкарате с едно бельо и тениска, но задължително си носете втори чифт чорапи.
Други полезни неща са дъждобран (почти ни се наложи да го ползваме) или някакъв найлон. Топло леко яке - тип полар. Няма нужда от спален чувал и шалте, защото крилото топли пре достатъчно.
Нямах щеки, защото съм свикнал без тях, но предполагам са полезни срещу овчарски кучета, облекчават ходенето и масажират рамената от товара на раницата.
Раницата ни бе най-обикновена, но е добре ако имате такава, която се е доказала че може да носи повечето от тежестта на поясния колан, а раменните колани служат само за опора. На моята раница поясния колан идваше високо и само ме стягаше без да може да стъпе върху таза.
..
Относно храната - наблягахме на ядки, шоколади и роо барчетата. Нямат проблем с жегите. Носихме и консерви скумрия и хляб. Гледахме да имаме храна за 1 ден и една закуска, защото разчитахме на организаторите за презарядки. Имайте предвид че ако догодина има повечко състезатели, организаторите няма да смогват да глезят състезателите и броя и момента на зарежданията ще бъдат ограничени. За вода ползвахме здраво пвц шише 1.5 л и нямахме проблеми, защото познавах част от изворите и добре импровизирах в местността. За в бъдеще част от целите на участниците е да маркират на ГПС-а изворите които намерят. Аз събрах 4-5 и ако сме в същия район догодина, ще ги подготвя като точки.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: transBalkan 2014 hike & fly
МнениеПубликувано на: Пон Авг 25, 2014 10:53 pm 
Online

Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:01 pm
Мнения: 177
Местоположение: Плевен - София
Име: Тихомир Иванов
Ники, с крилото е ясно, че успешно можем да се завием, но росата особено на открито е толкова обилна, че според мен на сутринта крилото ще е като току-що извадено от вода. С този проблем как се справихте? Предполагам това е била ролята на дъждобрана/найлона.
А за чорапите си много прав. И то колкото са по-дебели толкова по-добре. Това е най-добрата превенция срещу пришките. По отношение на обувките смятам, че трудно може да се намери универсален вариант на разумна цена, тъй като обикновено тези, които са по-удобни в изкачванията (основната тежест е в задната част на стъпалото) правят проблеми на пръстите при слизанията и обратно. Аз преди 2 години като минавах Ком-Емине това ми беше основна стратегия - два чифта обувки (едни сандали Ecco от кожа на тибетски як, безумно здрави и с по-твърда подметка, които бяха невероятно удобни при спусканията и едни ниски полумаратонки Мания, които "работеха" много добре при катерене) които ги сменях в зависимост от преобладаващия наклон на терена, не всеки ден разбира се. За целта на hike&fly мисля, че е по-важно да са удобни при качване, защото по нанадолнищата предимно летим :) Щеките на мен тогава много ми помогнаха. По принцип не бях свикнал да ходя с щеки, защото не бях правил дълги преходи с толкова тежка раница (да е била някъде 16-18кг). Понеже имам проблеми с кръста с тях направо се родих - помагат за по-равномерно разпределение на натоварването между краката и ръцете. За раницата е наистина най-важно това, което казваш - основната тежест да се носи от таза. За водоизточниците е много важна информацията - може да спести носенето на излишен товар. Преди година и нещо е един планинарски форум няколко човека, които минахме наскоро Ком-Емине направихме водна карта на маршрута, но тя съответно обхваща само билото и неголеми отклонения от него. Все пак като дойде моментът мога да споделя каквото знам.
Дано догодина пак да е в Балкана, че другите планини с изключение на Витоша не ги познавам много. Но определено с мерак бих се включил. Силно се надявам тази идея да се популяризира повече - ходенето и летенето много добре се допълват. Общо взето едни и същи сетива се въвличат, но по много различен начин.

_________________
I believe I can fly..
________________
Skywalk Chili 4 / Limited edition "Yellow"


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: transBalkan 2014 hike & fly
МнениеПубликувано на: Вто Авг 26, 2014 1:57 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Фев 28, 2011 9:39 am
Мнения: 333
Местоположение: Казанлък
Име: Николай Стоянов
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10202334117226371&set=a.1066975926703.2010750.1595209147&type=1&theater

Снимката е размазана,но нямам по-добра. Моята храна бяха шоколади, бисквити, какаови зърна ,РооБарчета и малко бадеми, но това определено не е достатъчно. В края на втория ден (след ,като първият и втория бях ял само 4 шоколада , една сусамка и едни бисквити от мюсли) изпитах силна нужда от сериозна храна. Принципно не съм от хората, които не могат да живеят без месо и рядко ям месо, но когато ми се обадиха приятели, които смятаха да ме пресрещнат , за да ме заредят с разни неща им казах :" Шкембе чорба, пържола,кьофтета" :))). Смятам,че денят трябва да се планира така,че поне веднъж дневно да се консумира силна храна, ако както в моя случай почти всеки ден се събираха по средно 6 часа ходене с екипировката .

Екипировката беше около 13,5 кг без вода, като с водата ставаше 15-15,5 . Щеките са задължи според мен ! Обувките, които ползвах бяха Саломон 3 сезонни, които са на 6 години и се скъсаха малко преди състезанието, но смятам,че ако бяха изправни ,щяха да са напълно достатъчни. Бих ходил и със сандалите си Лизард супер хайк, които съм пробвал с преходи в Пирин, но не исках да утежнявам излишно.

_________________
http://yahoooooskydance.com
https://www.youtube.com/channel/UCSGoiR72lOMLSLOYCar6oUw

Acro: U-Turn Thriller X3
XC/Hike&Fly: Ozone LM5
XC: Ozone M6
Tandem: Ozone Magnum 2


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: transBalkan 2014 hike & fly
МнениеПубликувано на: Сря Окт 01, 2014 8:22 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Едни германци се надъхаха от трансБалкан и си спретнаха hike&fly пътешествие из Пирин и Рила. За съжаление не сполучиха с времето за повечко летене, но в тази мокра година и малкото е много:

http://vimeo.com/107678245

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: transBalkan 2014 hike & fly
МнениеПубликувано на: Сря Окт 01, 2014 8:30 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 12:43 pm
Мнения: 346
Местоположение: София
много красиво направено филмче :)

_________________
НК
Element Air 4
Gin Race II


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов