Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 11:04 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Крайно некоретни парапланеристи
МнениеПубликувано на: Вто Ное 26, 2013 5:43 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 12:25 am
Мнения: 99
Местоположение: Пловдив
Здравейте летящи,

отварям темата за некоректните хора в средите ни по повод един човек, който предполагам доста от вас познават: Димитър Вълков aka Счупения (тук във форума: MitaxaBG).

Преди около месец имахме разговор за цена на крило на NOVA, на които съм официален представител за страната ни. Дадох му цена. Той ми се обади малко след това и ми заяви, че цената била прекалено висока. Обясних му, че надценката ми е 50 евро и дори да му го продам на 0 надценка, пак ще е толкова и в последвалия разговор - пазарене разбрах, че аджеба не той искал крилото, а негов ученик. Попитах го, защо не е коректен и не е започнал с това или както принципно се прави да е свързал човека директно с мен. Той ми разви разни теории как той ми помагал и т.н., но искал да си сложи и той надценка (!)...при положение, че и без това крилото било скъпо. Но уж бил коректен.

Днес вече ми прикипя, когато получик писмо от шефа на NOVA, който ми пише, че има следния мейл от Димитър (копирам дословно):

I succeed to call to your distributor in Bulgaria finally. I asked him to for price for Mentor 3 Light and told him that it is for my customer-forer student in our school/Club. He said that he prefer not to sell to dealers/retailers-he wish to sell directly, which is very strange for me. How many gliders he is selling per year if he doesn't wish to sell using local dealers/schools? Anyway this is second time for this year when this happens when I ask for Nova glider for student...

I had some years when I could sell 50 gliders per year.

All the best,

Dimitar Valkov

Dedalus Paragliding Club/School

Интересните моменти съм подчертал...дали в бг се продават общо 50 нови крила на година?? аз лично не мисля.

Пиша тези редове под силен афект, защото веднага съм му отговарял на запитванията, както и на всяки друг, давал съм максимално ниски цени и съм бил коректен към всички. Преди малко му се обадих да поискам обяснение за действията му и му казах, че е адски мръснишко да ми минава зад гърба и да пише на фирмата, която представлявам, че и да ме очерня пред тях.

Пиша, за да сте наясно какви хора се подвизават между нас, за да внимавате!

С много от вас се знаем и не мисля, че заслужавам такова отношение, както и малкото ни общество и се надявам да ме подкрепите като бойкотирате Димитър Вълков по всякакъв възможен начин!

Благодаря ви за вниманието :)

_________________
Чаво

дилър за България на Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +38 / -0 
 
 Заглавие: Re: Крайно некоретни парапланеристи
МнениеПубликувано на: Сря Ное 27, 2013 11:04 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Преди години бях писал една тема за некоректното поведение, но не я намирам както и да търся с търсачката... Както и да е - заслужава си да се отделят 30 мин да се напише отново за да са предупредени по-новите в спорта.


Има няколко ошлайфани схеми за измама в парапланеризма които (чисто исторически погледнато) са прилагани многократно:

1. Най-добрата цена - тази схема предполага една и съща екипировка да може да се купи от двама или повече дилъри/дистрибутори. Нормално е когато клиента знае за тях - той да ги прозвъни всичките и да провери цените и другите условия. Измамника знае, че има и други търговци, които продават същото и затова обявява ниска цена която никой от останалите няма да обяви. Това може да стане включително и с обаждания от негов близък към другите търговци. Ако клиента захапе въдицата и плати капаро или цялата сума се започва една поредица от ходове за измъкване на още пари - може да се окаже, че не сте се уговорили точно за цената (тя трябвало да е по-висока), не сте се уговорили точно за окомплектовката (примерно раницата се продава отделно), цената на транспорта не била включена, рушвета на митничаря не бил предвиден и безкраен брой други възможни изненади. Ключовото в тази схема е това, че клиента вече е дал някакви пари и иска да довърши сделката за да не ги загуби. От там нататък измамника може да си позволи страшно много за да изнуди клиента за тези допълнителни пари при което в крайна сметка общата сума става по-голяма от това което другите търговци са поискали.

2. Временно ползване - тази схема е за случаите в които някой проявява интерес към някаква част от екипировката, но без сериозни намерения да купува. В този случай измамника може да каже "Вземи го да го пробваш и после ще ми го върнеш". Ако човека се съгласи (защото на този етап няма нищо ангажиращо) и ползва екипировката, после като я връща може да получи викове от типа на "Какво си ми го направил?!? Това тук не беше така - това е съсипано и вече не мога да го продам на никой... Трябва ти да го платиш!" и последвано от висока цена. На човека не му остава друг вариант освен да си плати уж съсипаната екипировка.

3. Третия човек - тази схема се прилага в случаите когато няма обект на някаква търговия, а просто има някаква услуга за плащане (такса за състезание, квартира, хотел и т.н.) При такъв случай измамника може да каже на някой "Моля те плати ми това, а аз ще ти дам парите малко по-късно!". Ако това стане и дойде време човека да си поиска платената сума - измамника вече си е измислил някаква причина (може и да е крайно абсурдна причина) поради която някой трети човек му дължи същата сума и той просто казва "Еди-кой-си ми дължи толкова пари - вземи си ги от него."

4. Най-добрия дилър - това вече не е проста схема, а цяла кампания с дългосрочни облаги. Предпоставката тук е производител на екипировка който има диференцирани дилърски цени (различни цени за различните дилъри според държавата в която продават). Както знаем България е бедна държава и е логично цените за България да са най-ниски, въпреки че обема на продажбите е малък. Измамния кандидат дилър успява да убеди производителя че може да продава по-големи количества защото има училище и много ученици и т.н. След като получи дилърски права - започва да убеждава пилоти от близки държави да си купуват от него, въпреки че това е забранено. Пилотите са поблазнени от цените (по-ниски от колкото от техния дилър) и в много случаи поддават. За да се маскира продажбата в чужбина се организира тя да бъде направена през български клиент, който фиктивно купува екипировката и след известно време я продава на чужденеца (което не е забранено).


Противодействие:

1. На първата схема се противодейства по два начина: първия е да не се плаща нищо предварително - проста търговия: виждаш стоката, плащаш, получаваш. Ако това не може да стане - втория начин за противодействие е да се запишат на хартия подробно всички условия на сделката, така че да не може после да се окаже нещо различно. Ако и това не става - просто подходете към друг търговец.

2. На втората схема се противодейства основно като се работи със свидетели - колкото повече свидетели - толкова по-добре. Също е добре предврително да се уговори какво става в случай на действителна повреда/захабяване.

3. На третата схема се противодейства с информация - просто когато някой ви поиска пари назаем за първи път - преди да се съгласите поразпитайте останалите хора дали това е добра идея.

4. На тази схема също се противодейства с информация - хубаво е производителите, които ще представлявате в България да бъдат предупреждавани от рано, че такива опити са възможни. Също изисквайте от производителите да публикуват на сайтовете си пълната информация за вас (като дилър) и за останалите ако има такива (други дилъри или дистрибутори). Интересувайте се от условията на дилърите в околните държави - не позволявайте да има твърде големи разлики в условията и/или цените.


На всички, които са пострадвали от тези или други видове измами, пожелавам да гледат с усмивка назад и да не повтарят грешките си занапред! :)

PS: ако някой може да опише друг вид измама освен тези по-горе - да го направи тук и сега!


Върнете се в началото
  Профил    +13 / -1 
 
 Заглавие: Re: Крайно некоретни парапланеристи
МнениеПубликувано на: Чет Ное 28, 2013 10:50 am 
Offline

Регистриран на: Вто Ное 21, 2006 1:22 pm
Мнения: 456
Местоположение: Sofia
4o4o_SAN написа:

Преди около месец имахме разговор за цена на крило на NOVA, на които съм официален представител за страната ни. Дадох му цена. Той ми се обади малко след това и ми заяви, че цената била прекалено висока. Обясних му, че надценката ми е 50 евро и дори да му го продам на 0 надценка, пак ще е толкова и в последвалия разговор - пазарене разбрах, че аджеба не той искал крилото, а негов ученик. Попитах го, защо не е коректен и не е започнал с това или както принципно се прави да е свързал човека директно с мен...

много ми е интересно ако някой твой клиент има проблем с нещо което си му продал, който налага ти да направиш определени разходи за да го решиш тея 50 евро (ти така казваш, дали е така само ти си знаеш) за какво точно ти стигат. По принцип продажбата на крило е и поемането на някаква отговорност. Няма как да носиш отговорност без да предвидиш определен ресурс за посрещане на евентуални проблеми. Аз ако бях на мястото на Nova и разбера за тея 50 евро веднага щях да си потърся друг дилър.


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -5 
 
 Заглавие: Re: Крайно некоретни парапланеристи
МнениеПубликувано на: Чет Ное 28, 2013 12:42 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 8:12 pm
Мнения: 1483
Chavdare , g-n Shupeniqk karmichnite vi na natrupvaniq sa dosta golemi Vipasana e preporachitelna i za dvama vi

_________________
I v rotor i v Cb vse mi e dobre ....... CB TEAM


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -3 
 
 Заглавие: Re: Крайно некоретни парапланеристи
МнениеПубликувано на: Чет Ное 28, 2013 2:28 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 12:25 am
Мнения: 99
Местоположение: Пловдив
Angel SIM, искаш ли да ти продам една единичка за 3200 евро (както принципно искат производителите). ще се радвам да поема отговорността да ти я донеса лично от фабриката :) стани ти дилър на някоя фирма и продавай да видиш колко крила се продават наистина и дали това е бизнес или повече отговорност и услуга за познати!

Кайт, мерси за съвета! ходил съм 2 пъти вече, а ти?

_________________
Чаво

дилър за България на Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -2 
 
 Заглавие: Re: Крайно некоретни парапланеристи
МнениеПубликувано на: Чет Ное 28, 2013 3:04 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Ное 21, 2006 1:22 pm
Мнения: 456
Местоположение: Sofia
4o4o_SAN написа:
Angel SIM, искаш ли да ти продам една единичка за 3200 евро (както принципно искат производителите). ще се радвам да поема отговорността да ти я донеса лично от фабриката :) стани ти дилър на някоя фирма и продавай да видиш колко крила се продават наистина и дали това е бизнес или повече отговорност и услуга за познати!

Кайт, мерси за съвета! ходил съм 2 пъти вече, а ти?


не е редно така. някой хора хранят семейства с приходите от крила. ти сега ти е широко около врата и се париш на патриот. :)

колега аз летя вече на почти наточени 1-2-ки не на 1-ци. да се отбележи в протокола.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -8 
 
 Заглавие: Re: Крайно некоретни парапланеристи
МнениеПубликувано на: Пет Ное 29, 2013 8:36 am 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 8:12 pm
Мнения: 1483
dvapati qvno ne pomagat probvai treti lisunger tekav :lol: i q preporachai na shupeniq mene vipasanata ne me fashta na po tvardno sam DMT s qko MAIO - Changa mu vikat... :lol: Uspehi

_________________
I v rotor i v Cb vse mi e dobre ....... CB TEAM


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -3 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов