Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 2:48 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Направих сефтето на сняг днес на Расник
МнениеПубликувано на: Чет Ное 28, 2013 8:11 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 1:58 pm
Мнения: 9
Местоположение: Sofia, Bulgaria
Име: Кирил Атанасов
Здравейте приятели!
Реших, както обикновено да уплътня свободното си време с някое полетче и се запътих според прогнозата към Расник.
Температурата бе -0,5 градуса. Автомобилът по обясними причини оставих в селото до чешмата и се запътих пеша към хълма. Вятърът бе около 3 м/с, постоянен, югозападен, както на кацалката, така и на средния и горния старт. Забих чохъла долу и продължих на горе по южното ребро. Определено през цялото ми изкачване единствените следи на които се натъквах бяха дивечови, което ми подсказа, че днес ще е зимното полетно сефте на склона. На върха за мой късмет вятърът бе точно челен и постоянен на югозападния старт (който всички наричат южен). Между другото предишната нощ вероятно е имало изключително силен североисточен вятър, който е отскубнал мачтата от камъните и я е захвърлил посока югозапад, както и двата чохала на върха са замръзнали тотално и висят въртикално въпреки вятъра. Поседях малко, подготвих се и след петнадесеттина метра вече бях във въздуха. Поради не силния вятър, който преобладаваше предимно от юг с лек запад, аз избрах да летя максимално близо до хребета по посока на кацалката и това ми донесе много приятна поддръжка, дори повдигане, която ме задържа и отведе на около петдесет метра над склона и над кацалката. При тази височина си поиграх известно време над кацалката, където за мое учудване приятно ме поддържаше в продължение на още около пет минути. Като цяло скромното ми подвхръкване продължи двадесеттина минути с невероятно красива бяла гледка навсякъде около и под мен. Тъй като от скоро летя и това ми е първият зимен полет, за мен бе нещо интересно и с удоволствие тези дни бих го повторил отново. На всички приятели и летящи желая много късмет и възможности за повече време за летене. Поздрави: Кирил (маняка)

_________________
"Мисълта привежда материята в действие."


Последна промяна Кирил на Нед Дек 08, 2013 10:33 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +9 / -0 
 
 Заглавие: Re: Направих сефтето на сняг днес на Расник
МнениеПубликувано на: Чет Ное 28, 2013 9:42 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 10:00 am
Мнения: 427
Местоположение: София
Име: Георги Стефанов
Браво!
УМНОжавай хубавите полети


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Направих сефтето на сняг днес на Расник
МнениеПубликувано на: Пет Ное 29, 2013 9:14 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 14, 2009 10:06 pm
Мнения: 184
нямаше ли други парапланеристи там? сам ли летя?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Направих сефтето на сняг днес на Расник
МнениеПубликувано на: Съб Ное 30, 2013 10:12 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 1:58 pm
Мнения: 9
Местоположение: Sofia, Bulgaria
Име: Кирил Атанасов
ognian написа:
нямаше ли други парапланеристи там? сам ли летя?


Разбирам въпроса ти напълно ясно, но въпреки това, то силното ми желание за летене е причина да нарушавам общоприетите неписани правила.
Вярвам в Бог и в собствените си възможности и знам, че за да станеш наистина добър в нещо, то трябва смело да вървиш напред, с много труд и постоянство.
Обичам колективните мероприятия, обичам приятелите, които споделят същите интереси, но естествено не винаги можем да се организираме и да отидем заедно да летим. Затова ще продължавам в същия дух, пък каквото е рекъл Господ!
Ако все пак има и други, то на драго сърце бих летял и с тях.
Поздрави на всички Ви!
(Киро - маниака)

_________________
"Мисълта привежда материята в действие."


Последна промяна Кирил на Чет Мар 27, 2014 9:12 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +6 / -3 
 
 Заглавие: Re: Направих сефтето на сняг днес на Расник
МнениеПубликувано на: Нед Дек 01, 2013 12:22 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
:|
Вслушай се в мненията на другите, тяхната цел не е да ти навредят, повярвай ми!
Втори път подобна глупост не прави.
А "инструктора" ти, ако наистина е такъв, трябва да ти отпере такъв задвратник, че свят да ти се завие. Уви, явно само на Ралев и Бисер им пука за учениците...


П.П. Господ ако искаше да летиш, щеше да те направи с криле, а не да чака да си купиш парапланер.


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -18 
 
 Заглавие: Re: Направих сефтето на сняг днес на Расник
МнениеПубликувано на: Вто Дек 03, 2013 10:37 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Не знам защо цъкате минуси на Иво?!
Не съм му адвокат, но е напълно прав. Кирил Явно е решил да изстиска торбата с късмета докрай, преди да е натрупал и една десета от опита, който му е необходим да ходи и да лети по различни стартове особено сам!
Малцина са тези, които успяват да се предпазят от големи грешки при този подход към летенето, дано Кирил има повечко късмет.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -6 
 
 Заглавие: Re: Направих сефтето на сняг днес на Расник
МнениеПубликувано на: Вто Дек 03, 2013 7:20 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 5:48 pm
Мнения: 399
Местоположение: Самоков
По- принцип ако си е изкарал курса и е усвоил добре техниката на летене не е проблем да ходи и сам особено късно есента или зимата в слаби условия. Плюс това лети с 1-ца. Да си пилот това означава да можеш да оценяваш обстановката да взимаш решения и носиш отговорност за тях.Никой не е застрахован да не сгреши дори е да с група 20 човека. Опитът се трупа с грешни преценки.
п.п. Ивайло отнася минусите не за това което пише а защото пише непрекъснато и постоянно форума е препълнен с негови мнения.

_________________
Nivuk Artik 6 ---- Gin Carrera +


Върнете се в началото
  Профил    +15 / -1 
 
 Заглавие: Re: Направих сефтето на сняг днес на Расник
МнениеПубликувано на: Вто Дек 03, 2013 10:24 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Ясен Христов написа:
По- принцип ако си е изкарал курса и е усвоил добре техниката на летене не е проблем да ходи и сам особено късно есента или зимата в слаби условия. Плюс това лети с 1-ца. Да си пилот това означава да можеш да оценяваш обстановката да взимаш решения и носиш отговорност за тях.Никой не е застрахован да не сгреши дори е да с група 20 човека. Опитът се трупа с грешни преценки.
п.п. Ивайло отнася минусите не за това което пише а защото пише непрекъснато и постоянно форума е препълнен с негови мнения.

Яасене,
ако по или най-по-принцип е изкарал курс по конкретна учебна програма и конкретна методика за обучение от конкретен лицензиран инструктор или в конкретно лицензирано училище с опита които има в момента щеше да е на ниво примерно PARA PRO 3. Това в най-общи линии значи, че не би трябвало да извършва полети без надзора на инструктор, камо ли сам, при това от непознати стартове. Така че, това дали е усвоил техниката на летене е силно субективна условност в конкретния случай.
Именно за това му пожелах повечко късмет, които със сигурност ще му е нужен при този подход.
Няма нищо лошо, човек да е надъхан и да иска да се развива в това което прави, но в случая с парапланеризма нещата трябва да стават с повечко мисъл и предпазливост, защото живота ти виси буквално на конци!
И по добре човек да се учи от грешките на другите, защото в парапланеризма да се учиш от собствените си грешки понякога е доста болезнено :idea:

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -3 
 
 Заглавие: Re: Направих сефтето на сняг днес на Расник
МнениеПубликувано на: Вто Дек 03, 2013 11:57 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 9:45 am
Мнения: 137
Местоположение: Велико Търново
Име: Никола Янков
Да не забравяме все пак, че абсолютно всички са минали по този път. С ръка на сърцето, колко от вас, които го съветвате и едва ли не порицавате, ще кажете, че като млади пилоти, никога не сте летели сами?! При това с ясната представа, че е опасно, и че не е много правилно?!

Летенето е тръпка, страст (особено като тъкмо са ти порастнали криле) и всеки се е развил, защото малко или много е поемал рискове...

Дайте по умерено с критиките. И може би полезни съвети ще са повече от полза.

Максимата, че ако имаш и малки съмнения, че условията са над възможностите ти, по-добре не излитай, може би ще е полезна в случая.

_________________
Advance Epsilon 7

every passing minute is another chance to turn it all around


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: Направих сефтето на сняг днес на Расник
МнениеПубликувано на: Сря Дек 04, 2013 11:10 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Ники,
"Критиките" от моя страна в никакъв случай нямат за цел да подрязват крилата на Кирил.
Включих се в темата именно защото към него са отправени съвсем доброжелателни съвети от страна на Иво, а той е получил един куп минуси, което може да доведе до погрешното впечатление, че не е прав. Темите не изчезват от форума и когато някой начинаещ отвори и прочете, може да остане с погрешно впечатление.
Много е лесно да се дава акъл, особено когато никой няма да носи отговорност, когато се случи нещо лошо.
Аз лично но започнах да ходя сам по стартовете след втората година, като до тогава винаги съм ходил ако не с други пилоти то поне с някой приятел за компания. В един от тези скучаи си спуках и двата глезена от 10 метров баир насред нищото :!:
Ако бях сам, не ми се мисли какво щях да правя.
Абсолютно съгласен с максимата "ако имаш и малки съмнения, че условията са над възможностите ти, по-добре не излитай",
проблема в случая с начинаещите пилоти е, че нямат опита за да могат да преценят дали условията са над възможностите им!
Но както се казва, каквото сам си направиш, никой не може да ти го направи.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Направих сефтето на сняг днес на Расник
МнениеПубликувано на: Сря Дек 04, 2013 12:02 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
В развитието си всеки пилот трябва да достигне момента в който да е толкова уверен, че да може да отиде да лети сам!

В крайна сметка като се отдалечиш на повече от километър-два от другите - вече си сам и ако стане нещо почти не можеш да разчиташ на тях (а и не трябва да разчиташ). Всеки си има индивидуални спасителни средства (или поне трябва да има) от типа на каска, високи обувки, протектори на сбруята, запасен парашут (някои вече летат с по два), трионче, въже за спускане, GSM, радио, лайв-тракер и т.н. които са за крайните случаи.


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -1 
 
 Заглавие: Re: Направих сефтето на сняг днес на Расник
МнениеПубликувано на: Сря Дек 04, 2013 3:13 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
И още нещо за Ивайло - вече не са на мода методите на обучение които включват бой. :) :wink:


Върнете се в началото
  Профил    +8 / -1 
 
 Заглавие: Re: Направих сефтето на сняг днес на Расник
МнениеПубликувано на: Сря Дек 04, 2013 5:44 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Първо, факта, че някой лети с 1-ца сам на Расник може да се приеме за минус, имайки пред вид преценката за скорост на вятъра!
Второ, към Никола - до момента (3 години и половина) не съм си позволил да летя сам. Да, оставал съм сам на старта, но винаги съм поддържал връзка по станцията с други пилоти, които са или във въздуха или на кацалката.
Трето, съгласен съм с това изказване:
Цитат:
Да си пилот това означава да можеш да оценяваш обстановката да взимаш решения и носиш отговорност за тях.

Ти специално, смяташ ли, че пилот, който лети от 2-3 месеца (съдейки по датата му на регистрация във форума и факта, че не съм го виждал по стартовете), отговаря на тези критерии?
Четвърто, този форум не е ли за писане? Ако трябва да потърсим някакъв мод за ограничение на мненията на дневна база от даден потребител, за да не ви нарушавам душевния мир? Нали целта е да обсъждаме, да говорим, защото това е единствения начин да стигнем до някаква истина? Ако никой не пише какъв е смисъла от форум въобще? Да има няколко мнения от едно време? Ясене, страшна глупост е да цъкаш минуси заради количество, а не качество. Както виждаш тия минуси не ме спират по никакъв начин :) Пък ти продължавай да си цъкаш, щом те влече.

Относно летенето сам:
Знам за случай именно на Расник, в който пилота буквално лази до автомобила си (на кацалката) от задната страна на склона (до колкото си спомням историята), за да се обади по телефона за помощ. В конкретния случай колата дори е в селото!
Късмет, че е бил в състояние да лази и то толкова време!


П.П. Може да не са на мода, ама вършат работа с такова твърдоглаво племе ;) Пък и задвратника определено не е бой, да не говорим по пернишки стандарти ;)


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -10 
 
 Заглавие: Re: Направих сефтето на сняг днес на Расник
МнениеПубликувано на: Сря Дек 04, 2013 7:16 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 6:56 pm
Мнения: 404
Име: Димитър Миладинов
@Иво -> четвърта точка, без лоши чуства :)

Форумът е място, където много хора споделят и си изказват мнението по разни въпроси. Да не се бърка с:

1. Личен блог - място, където всеки ден или по няколко пъти на ден пиша според настроението си как съм станал, какво съм си купил или ще си купувам, как се е изсрала котката ми вчера и тн.;

2. Групов чат - място, където по една единствена тема пиша 20 мнения през едно, на практика водя диалог с всички останали. Да имам последната дума е страшно важно, ако пиша бързо и нямам друга работа мога да надприказвам всички.

И изобщо - ако си забелязал, баш най-големите летачи имат 1-2 писания изобщо във форума. Дай да се опитаме да ставаме като тях по-добре :)


Върнете се в началото
  Профил    +10 / -0 
 
 Заглавие: Re: Направих сефтето на сняг днес на Расник
МнениеПубликувано на: Сря Дек 04, 2013 10:40 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Май 03, 2010 7:59 pm
Мнения: 440
Име: Георги Джамяров
Иво, ще взема да спра да летя без да ти се обадя. Поне да ме виждаш по-често . Само че аз по храстите ходя рядко. та резултата пак ще е да не ме виждаш под и пред стартовете. По твойта логика трябва да спра да летя . Ако се налага ....

Аз минус не съм ти слагал но честно да ти кажа постоянното ти присъствие на всезнайко някак си не ми се връзва с човека дето вечно се ооплаква от лош вятър, кофти крило, турбо условия и все външни причини за неудачите си.
Ти ходиш с другите за да си прекарваш добре.

А МАНЯКА ходи да лети. Щом е маняк нека ходи.

П.С. Иво имаш вариант да идеш с него но вероятно ще ти е трудно да си изнесеш крилото до старта

_________________
Ссса


Върнете се в началото
  Профил    +11 / -1 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов