Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Апр 18, 2024 8:01 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 58 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Пътят на парапланериста
МнениеПубликувано на: Сря Фев 05, 2014 3:06 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 6:56 pm
Мнения: 404
Име: Димитър Миладинов
@Ники Яхуто

Макар привидно да изглежда точно обратното, но поста ми е наситен с алтруизъм. Вдъхновен е от поредица от събития, случили се последните няколко месеца, и намерили своята кулминация миналата седмица...

Човек носи морална отговорност както за своите действия, така и за бездействието си. В случая съм преценил, че не мога да си позволя да не попитам, тъй като става дума не за обичайните издънки, които всеки от нас е правил и прави, а за опасна тенденция с елементи на обостряне.

Много се надявам авторката да подбира условията за летене и екипировката си по-разумно и консервативно за в бъдеще. Не и казвам това от позицията на някакъв ментор или велик пилот какъвто не съм, а на най-очевиден здрав разум.


Върнете се в началото
  Профил    +10 / -0 
 
 Заглавие: Re: Пътят на парапланериста
МнениеПубликувано на: Сря Фев 05, 2014 5:18 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Фев 28, 2011 9:39 am
Мнения: 333
Местоположение: Казанлък
Име: Николай Стоянов
В такъв случай се извинявам,че се намесих , без да имам пряк поглед върху ситуацията!
Както вече казах- не познавам авторката на темата и ако е начинаещ , опитващ се да гребе с пълни шепи ,пълна с ентусиазъм ,който замъглява реалния й поглед, спринтирайки покрай многото дребни ,но важни неща ,които съпровождат израстването на един парапланерист като такъв , допускайки грешки , застрашавайки здравето й ,както и това на околните , то съветите и на пръв поглед грубите въпроси отправени към нея по-скоро трябва да я накарат да се спре и да се замисли...

Поздрави!

_________________
http://yahoooooskydance.com
https://www.youtube.com/channel/UCSGoiR72lOMLSLOYCar6oUw

Acro: U-Turn Thriller X3
XC/Hike&Fly: Ozone LM5
XC: Ozone M6
Tandem: Ozone Magnum 2


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Пътят на парапланериста
МнениеПубликувано на: Сря Фев 05, 2014 6:18 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 6:56 pm
Мнения: 404
Име: Димитър Миладинов
Аз се извинявам затова, че бях може би излишно язвителен. Всеки сам преценява в края на краищата как и защо лети или живее.

Но понеже същността на темата се въртеше около поемането на премерени рискове, бих се радвал, ако Гергана успее за себе си да намери такъв баланс на риска, при който да може да се радва на летенето дълго и пълноценно.

Поздрави!


Върнете се в началото
  Профил    +8 / -0 
 
 Заглавие: Re: Пътят на парапланериста
МнениеПубликувано на: Сря Фев 05, 2014 9:07 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 12:43 pm
Мнения: 346
Местоположение: София
dimitar.miladinov написа:
Аз се извинявам затова, че бях може би излишно язвителен. Всеки сам преценява в края на краищата как и защо лети или живее.

Но понеже същността на темата се въртеше около поемането на премерени рискове, бих се радвал, ако Гергана успее за себе си да намери такъв баланс на риска, при който да може да се радва на летенето дълго и пълноценно.

Поздрави!
dimitar.miladinov написа:
@Ники Яхуто

Макар привидно да изглежда точно обратното, но поста ми е наситен с алтруизъм. Вдъхновен е от поредица от събития, случили се последните няколко месеца, и намерили своята кулминация миналата седмица...

Човек носи морална отговорност както за своите действия, така и за бездействието си. В случая съм преценил, че не мога да си позволя да не попитам, тъй като става дума не за обичайните издънки, които всеки от нас е правил и прави, а за опасна тенденция с елементи на обостряне.

Много се надявам авторката да подбира условията за летене и екипировката си по-разумно и консервативно за в бъдеще. Не и казвам това от позицията на някакъв ментор или велик пилот какъвто не съм, а на най-очевиден здрав разум.



+1+1+1

_________________
НК
Element Air 4
Gin Race II


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Пътят на парапланериста
МнениеПубликувано на: Чет Фев 06, 2014 5:36 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Дек 01, 2013 7:01 pm
Мнения: 152
Име: gergana ilieva
Тъжно е, че говорите за хората без изобщо да ги познавате или поне да сте си направил труда малко да ги опознаете. Това не става като съдиш за тях по слухове и приказки на други и даваш критични предписания –иди лети с човека, опитай се да говориш с него, за го разбереш и тогава можеш да кажеш нещо, с което наистина да му помогнеш, ако си решил. Последното нещо, което биха казали хората, които ме познават добре е - че ми липсва здрав разум. Но тук явно във форума, всеки се бие в гърдите колко е загрижен за някой или нещо си, –стига темата да е активна и да носи девиденти.
Да, нямам опит в парапланеризма, но имам дългогодишен опит в живеенето и ако решенията и изборите ми около летенето изглеждат неадекватни за някои, това е просто защото не виждат нищо друго освен проекция на нараненото си его.


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -6 
 
 Заглавие: Re: Пътят на парапланериста
МнениеПубликувано на: Чет Фев 06, 2014 6:23 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 6:56 pm
Мнения: 404
Име: Димитър Миладинов
Може би е редно да те върна в темата. А тя не е как се справяш в живота, а как се трупа опит в парапланеризма.


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: Пътят на парапланериста
МнениеПубликувано на: Пет Фев 07, 2014 2:10 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
gerganailieva написа:
Тъжно е, че говорите за хората без изобщо да ги познавате или поне да сте си направил труда малко да ги опознаете. Това не става като съдиш за тях по слухове и приказки на други и даваш критични предписания –иди лети с човека, опитай се да говориш с него, за го разбереш и тогава можеш да кажеш нещо, с което наистина да му помогнеш, ако си решил. Последното нещо, което биха казали хората, които ме познават добре е - че ми липсва здрав разум. Но тук явно във форума, всеки се бие в гърдите колко е загрижен за някой или нещо си, –стига темата да е активна и да носи девиденти.
Да, нямам опит в парапланеризма, но имам дългогодишен опит в живеенето и ако решенията и изборите ми около летенето изглеждат неадекватни за някои, това е просто защото не виждат нищо друго освен проекция на нараненото си его.

Ся, понеже виждам, че аз съм ти най-големия трън в очите, предполагам, че тия думи са насочени към мен.
Разбирам да не сме летяли заедно - летяли сме.
Разбирам да не съм се опитал да говоря с теб - опитвал съм, многократно.
Разбирам да имам някаква полза от диалога с теб, а пък форума да ми носи дивиденти - девойко, нали щях да съм милионер :lol: :lol: :lol:

Ама, извинявай, да твърдиш, че нямаш опит с летенето и въпреки това да летиш с рогата напред срещу хората, които имат повече опит от теб, щото, видиш ли, те не разбират, е това.. Не, че нямаш здрав разум, това поведение ми говори, че нямаш никакъв.

Кара си един по магистралата и му звъни телефона
- Къде си бе?
- На магистралата
- Да внимаваш, щото сега казаха по телевизията, че има един ненормален, дето кара в насрещното!
- НЕ Е ЕДИН, МНОГО СА!!!


Върнете се в началото
  Профил    +11 / -0 
 
 Заглавие: Re: Пътят на парапланериста
МнениеПубликувано на: Пет Фев 07, 2014 1:16 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 8:12 pm
Мнения: 1483
gerganailieva Na Petio Kuruchki ot Dupnica priqtelkata li e tova ili pak ne sam razbral ,ako e teka nishto losho ako li pak ne e pak nishto losho ama tova s dividentite izbi ribata

_________________
I v rotor i v Cb vse mi e dobre ....... CB TEAM


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Пътят на парапланериста
МнениеПубликувано на: Пет Фев 07, 2014 1:19 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
THE KITE написа:
gerganailieva Na Petio Kuruchki ot Dupnica priqtelkata li e tova ili pak ne sam razbral ,ako e teka nishto losho ako li pak ne e pak nishto losho ama tova s dividentite izbi ribata

Не бе Фърчи, не е моята :)
Чекай да вида какво се бистри в темата, че ми стана интересно.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Пътят на парапланериста
МнениеПубликувано на: Пет Фев 07, 2014 2:33 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 4:41 pm
Мнения: 112
Местоположение: Sofia
Име: Петър Трупчев
Много вода изтече от първа страница, направо там се върни....

Офф-топик

_________________
Петър Трупчев


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Пътят на парапланериста
МнениеПубликувано на: Пет Фев 07, 2014 2:38 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Хайде и аз да се "изходя" по темата.
Макар че, както обикновено темата постепенно се измества в посока различна от заглавието, при това от самата авторка, все още могат да бъдат прочетени полезни неща :)
Вярно е, че от писане и четене във форума опитен пилот не се става и летенето си иска най-вече летене но за да бъде то безопасно е силно желателно човек да се подготви умствено и психически преди да се впусне в необятната небесна шир.
В авиацията като цяло има доста писани правила и принципи, но за съжаление в парапланеризма особено в България масово не се спазват основни неща свързани с безопасността. Причината за това няма смисъл да се бистри в тази тема, но тя има съвсем пряка връзка с крайните резултати в мисленето на парапланериста. Понеже парапланеризма е най-евтиния, лесен и достъпен начин човек да полети, това го прави изключително примамлив за хората мечтали да се докоснат до облаците в което няма нищо лошо, но има един голям проблем и той е измамното чувство за ПРОСТОТА!
Като при всеки вид дейност в която човек не е в естествената си среда, за да се постигне дадено ниво на безопасност е необходимо да се вземат правилни решения особено в стресови ситуации. За да се вземат такива правилни решения от страна на пилота, той разбира се трябва да има опит. Опита идва с практиката, но понеже парапланеризма се класифицира като рисково занимание, не е много удачно да трупаме опит на принципа "проба - грешка" защото тук грешките често пъти се наказват сурово. Това го казвам от личен опит, след като имах няколко месеца да полежа и да размисля, докато чаках спуканите ми глезени да ми поминат и да мога пак да ходя и летя. Разбира се няма никой застрахован от инциденти, дори и опитни пилоти си намират белята поради прекалена увереност в собствените си способности. Има една теория за кривата на смелостта, която има формата на камбана. В началото пилота е по-предпазлив, понеже все още няма опит и действията му са плахи. С нарастване на стажа, се добива и повече увереност и кривата се изкачва нагоре. Когато пилота е на ниво "средно изостанал" си мисли че е много добър и почти безсмъртен и започва да поема повече рискове. Когато се натрупа още стаж, пилота осъзнава по-добре рисковете, които поема и започва да взема решения в полза на безопасността. Тази теория разбира се е приложима при нормални хуманоиди, а парапланеристите рядко са такива :)
Какъв е пътя на парапланериста, много зависи от мотивите на човек да се захване с този спорт. Зависи от типа характер, както и от обкръжението в което се развива и накрая но не на последно място от началното обучение, което поставя основите върху които пилота гради и се развива.
Всички ние летим по различни причини. Едни се доказват на себе си, други пред обществото, трети търсят тръпката и адреналина, четвърти красотата и свободата от това да се рееш в небето като птица. Всички тези причини обуславят нашия път и целите към които се стремим в развитието си като пилоти. Как ще достигнем до тези цели и дали въобще ще достигнем зависи изцяло от подхода и към нещата. С времето се е доказало, че по-рисковите пилоти по-бързо се развиват и постигат "високи резултати" но това си има своята цена и тя често пъти е непосилна за плащане и обикновено тежестта и пада върху близките ни. Технологиите са достатъчно развити и с годините има доста изписано по темата "парапланеризъм" и за мен е престъпно да се хвърляме с главата напред и да се учим, като повтаряме грешки, които сме могли да избегнем, като по този начин застрашаваме както нашия собствен, така и живота и здравето на околните!
И накрая, как може да се дефинира "опитен пилот"
Опитен пилот е този, който използва знанията си придобити с времето за да не му се налага да използва уменията си за справяне с негативни ситуации.
Опитния пилот може своевременно да прави реална преценка на ситуацията и винаги взема решение в полза на безопасността!
В крайна сметка всеки сам решава какво иска да постигне и какво е склонен да рискува в името на това, обаче най-важното е в края на летателния ден да може да сподели емоцията изживяното с близките и приятелите си!

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +10 / -0 
 
 Заглавие: Re: Пътят на парапланериста
МнениеПубликувано на: Пет Фев 07, 2014 7:14 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 8:12 pm
Мнения: 1483
:lol: :lol: :lol: Patiq na paraplanerista e oseqn ot kamanie i trani v uchite na zapasni pridarviqvaniq po kupolite nad kupolite trohesheniq qki poletiii ama mnogo i nezabravimi :lol: :lol: pataqt na paraplanerista ti malko teka s notka na lirichno otklonenie tova saS sigornost ne patiqt Sofia-Kulata ama ako teka pitash PATIQT E DALAG A ZA KOI KOI KOLKO DALAG PROSTO KOLKOTO DALAG SI GO NAPRAVI :lol: :lol: :lol: ot parviq polet do parviq zapasen :lol: :lol: :lol: ot parviq zapasen do parviq u kupola :lol: :lol: :lol: dalag e :lol: da zemesh da go formolirash nakraiq teka patiq na paraplanerista e pravoprorcionalen na daljinata na varvitite i istochenosta na kapula :lol: :lol: :lol: (do u kupola )ama ne ot tamblingi a ot asimetrichen kolaps :lol: :lol: :lol:

_________________
I v rotor i v Cb vse mi e dobre ....... CB TEAM


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -1 
 
 Заглавие: Re: Пътят на парапланериста
МнениеПубликувано на: Чет Фев 13, 2014 10:51 am 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 26, 2005 11:35 am
Мнения: 677
Местоположение: София
Име: Христо Джамбов
THE KITE написа:
:lol: :lol: :lol: Patiq na paraplanerista e oseqn ot kamanie i trani v uchite na zapasni pridarviqvaniq po kupolite nad kupolite trohesheniq qki poletiii ama mnogo i nezabravimi :lol: :lol: pataqt na paraplanerista ti malko teka s notka na lirichno otklonenie tova saS sigornost ne patiqt Sofia-Kulata ama ako teka pitash PATIQT E DALAG A ZA KOI KOI KOLKO DALAG PROSTO KOLKOTO DALAG SI GO NAPRAVI :lol: :lol: :lol: ot parviq polet do parviq zapasen :lol: :lol: :lol: ot parviq zapasen do parviq u kupola :lol: :lol: :lol: dalag e :lol: da zemesh da go formolirash nakraiq teka patiq na paraplanerista e pravoprorcionalen na daljinata na varvitite i istochenosta na kapula :lol: :lol: :lol: (do u kupola )ama ne ot tamblingi a ot asimetrichen kolaps :lol: :lol: :lol:



Искам да вметна само , че темата не е озаглавена правилно. Tрябва да е "Тракът на парапланериста", и Фърчи, не е осеян с камънйе и тръни ами асиметрични и симетрични колапси и други от тоя сорт :D айде весело.

_________________
телефони : 0886 216 096, 0888 433 126
Axis Venus 4 - woody valley x alps
Axis Sirius II tandem


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 58 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов