Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 9:45 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: БНАК лицензи
МнениеПубликувано на: Чет Май 22, 2014 9:03 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Днес научих, че миналата година УС на БНАК е решило тандемните пилоти да плащат 50 лв за ежегодното подновяване на лицензите си.

Веднага се запитах:
- Защо въпросното решение не е взето след обсъждане със заинтересованите лица?
- На какво основание ще се вземат тези пари?

На последния въпрос ми бе отговорено, че парите се вземат защото тандемните пилоти изкарвали много пари, а таксата щяла да отиде за тяхното застраховане.

Това не ви ли прилича на рекета през мутренските години?

Като изкарващ пари с парапланеризъм, нямам нищо против да плащам нещо на БНАК, но насреща искам да получа конкретна услуга, а не просто да запълвам дупките и асиметриите в бюджета на БНАК.

Не съм съгласен с решението на БНАК, защото:
- БНАК първо трябва да изработи застрахователния си продукт / оферта / пакет и после да иска пари. В случая се искат пари срещу обещание за някаква бъдеща услуга с неясни параметри.
- хората, които са положили усилия по създаването на правила в парапланеризма и сега трябва да се чувстват много глупаво, когато бъдат таксувани въз основа на правилата които сами са изработили.

Поведението на БНАК ще отблъсне малкото доброволци и експерти в областта на парапланеризма и в организацията ще останат да работят тези, които умеят да извличат полза по един или друг начин.

Не знам каква е юридическата стойност на лицензите на БНАК, но тук мирише на злоупотреба с монополно положение.
Закона за въздухоплаването позволява съществуването на няколко лицензиращи организации, но предвид малкия оборот в парапланеризма, няма кой да си позволи да плаща на ГВА 5000 лв годишна такса. Не знам как са уредени тези въпроси между ГВА и БНАК, но силно се съмнявам че БНАК плаща нещо на някого за да има право да лицензира.

Предлагам тандемните пилоти да не си подновяват картончетата от БНАК, докато не се изясни техния смисъл и механизъм на таксуване.

Въпроса не касае само тандемните пилоти, но всички останали които имат пряко или косвено съприкосновение с маниерите, политиките и дейностите на БНАК.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +16 / -0 
 
 Заглавие: Re: БНАК лицензи
МнениеПубликувано на: Чет Май 22, 2014 10:10 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Ееее не, ебаси случая :roll:
Понеже наскоро ми се наложи да се "легитимирам" пред ГВА с моя тандемен лиценз и се наложи да изчета ЗГВ и прилежащите му наредби, мога със сигурност да кажа, че "лицензите" издавани от БНАК, особено за тандемен пилот и инструктор нямат никаква законова стойност!
Тук не е мястото да пояснявам защо, всеки, който не вярва може да се допита до ГВА.
Моите уважения към всички пилоти и приятели участващи в комисията по парапланеризъм към БНАК, но това с тези такси си е чист рекет.
Да, в Испания например когато бях там годишната такса за тандемен лиценз беше 140 евро, като в тази такса се включва застраховка към MAPFRE, една от най-големите компании там. Тук, при положение, че статута е толкова неясен и наредбата за свръхлеката авиация въобще не предвижда лицензи за пилот на парапланер, а за тандемен полет се изисква или да си лицензиран авиооператор за превоз на пътници или да имаш PPL FI, какъвто за парапланери не съществува си е направо смехотворно да се искат по 50 та даже и по 5 лева на година за едно картонче.
За мен лично смисъла от тези лицензи беше да се направи база данни към БНАК, която да е публично достъпна и да може евентуалните мераклии за тандемен полет да проверят в тази база данни дали пилота има лиценз или не. Това разбирасе не е гаранция за качествата на пилота, но поне е нещо. Ако такава база имаше, по този начин ние сами можехме да отсеем хората, решили да изкарат някой бърз лев, без да имат дори и част от необходимия опит и познания.
Между другото, по този начин работи APPI. Може да нямат законова тежест, но притежанието на такъв лиценз е някаква гаранция за пасажерите, че пилота има необходимите умения за извършване на безопасни полети.
Когато такава система функционира достатъчно дълго и хората, които са част от нея са последователни и упорити, не е невъзможно да се допише нарадбата за свтъхлеката авиация и да се включи в нвя една глава "Въздушен Спорт" където да се регламентират тандемните полети.
И вместо БНАК да изнудва пилотите с измислени такси, трябва дасе заеме именно с тази наредба!

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: БНАК лицензи
МнениеПубликувано на: Чет Май 22, 2014 10:19 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 10:44 am
Мнения: 457
Местоположение: София, etc.
Skyhiker написа:
Моите уважения към всички пилоти и приятели участващи в комисията по парапланеризъм към БНАК, но...


Ники не визира Комисията по Парапланеризъм, а Управителния Съвет на БНАК. Аз самият съм член на Комисията (а и съм тандемен пилот) и за пръв път чувам за тази такса. Интересно за каква застраховка по-точно са определени тези приходи и откога е предвидено да бъде задействана. Някой има ли информация?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: БНАК лицензи
МнениеПубликувано на: Чет Май 22, 2014 10:34 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Таксите които БНАК събира нямат нищо общо с Комисията по Парапланеризъм! В Правилника за комисиите пише с какво се занимават те:

"Чл. 5
Задачи и отговорности на комисиите:
(1) Изработват и представят за утвърждаване от УС на БНАК правила и нормативни изисквания за обучение, категоризиране и лицензиране на спортистите, инструкторите и спортните съдии в този вид спорт или спортна дисциплина, както и правила за провеждане на полетите, ако те не са определени от Гражданска въздухоплавателна администрация;
(2) Определят съставите на националните отбори по този вид спорт или спортна дисциплина; взимат решения за участие на България в състезания от кат. 1, предлагат на УС за съгласуване с държавния орган по спорта на организирането в България на състезания от кат. 2 и кат. 1
(3) Изготвят и представят в Съвета на БНАК спортен календар по този вид спорт или спортна дисциплина за всяка година;
(4) Определят български делегат в съответната комисия на FAI"


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: БНАК лицензи
МнениеПубликувано на: Пет Май 23, 2014 12:10 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Ясен Савов написа:
Skyhiker написа:
Моите уважения към всички пилоти и приятели участващи в комисията по парапланеризъм към БНАК, но...


Ники не визира Комисията по Парапланеризъм, а Управителния Съвет на БНАК. Аз самият съм член на Комисията (а и съм тандемен пилот) и за пръв път чувам за тази такса. Интересно за каква застраховка по-точно са определени тези приходи и откога е предвидено да бъде задействана. Някой има ли информация?


Извинявам се, нещо не се доспивам на последък :lol:
Принципно не съм запознат с правилника на БНАК, тъй като единствените ми допирни точки са ФАЙ лиценза и лиценза за тандемен пилот. Както и да е, значи не е нормално УС на БНАК да взема такива решения, без да се допита до потърпевшите. Ако пък смятат, че така е редно, мисля че такъв проблем се решава с едно просто гласуване, касаещо избора на УС.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: БНАК лицензи
МнениеПубликувано на: Пет Май 23, 2014 6:51 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Такова чудо като "не е законно, ама поне е нещо" няма :D


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: БНАК лицензи
МнениеПубликувано на: Пет Май 23, 2014 1:57 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Фев 28, 2011 9:39 am
Мнения: 333
Местоположение: Казанлък
Име: Николай Стоянов
viewtopic.php?f=3&t=6785&p=49138#p49138 - Тази година слушах интуицията си и реших да не плащам 50 (Петдесет) лева !

_________________
http://yahoooooskydance.com
https://www.youtube.com/channel/UCSGoiR72lOMLSLOYCar6oUw

Acro: U-Turn Thriller X3
XC/Hike&Fly: Ozone LM5
XC: Ozone M6
Tandem: Ozone Magnum 2


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: БНАК лицензи
МнениеПубликувано на: Пет Май 23, 2014 11:30 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
БНАК започва да прилича на парламента - или по-скоро на черна дупка - влизат там някакви средства и се губят в небитието.

Приемам всички суетни около лицензите много лично защото присъствах на създаването на правилата за лицензирането от самото начало и съм запознат добре с първоначалната идея.
Първоначалната идея беше ние (парапланеристите) да обособим правила, ред и начин на лицензиране на тандемните пилоти и инструкторите за да обособим някакво ниво на безопасност за цялото общество - защото ако недайси Боже стане инцидент с тандем ще го отнесем всички!!!

Правилата бяха написани (все още неошлайфани и неодобрени - строги, но справедливи) и първите хора минаха на изпит (аз измежду тях) - всичко беше перфектно, но някак си имах усещането че цялата работа ще се побългари.

Много хора решиха да се лицензират и да минат изпитите - не защото лиценза им дава нещо, а за да бъдат чисти пред собствената си съвест че са следвали правилата. Естествено покрай всички хора които следваха правилата (тези "злощастни глупаци") моментално се появиха и хората от небезисвестната порода "български тарикат". Въпросната порода търсеха начин - "абе айде вие да ме изпитате че ще ми дадете лиценза ... нали!?; "абе ти ме знаеш аз мога да летя - кво ще се занимаваме сега с изпити" и тн. Тъй като първите изпитващи комисии бяха от хората които писаха правилата тези номера не минаха, да обаче след като се върна одобреният правилник за парапланеризма от ГВА се оказа че правилата са драстично орязани. И въпреки одобреният правилник на всички ни е ясно че лицензите като такива не са одбрени от никого освен от самите нас.
И след връщането на правилника - балканският синдром се разви с пълна сила - появиха се доста хора които някак си бяха покрили драстично орязаните изисквания и бяха горди с новите си лицензи - лошо няма - ако наистина изискванията са покрити и изпитите са минали подобаващо... което честно казано ме съмнява, но това си е изцяло мое мнение.
Изобщо няма да обсъждам факта че първоначално беше взето решението изпитите да са безплатни, а след това за 2-3 години започнах да чувам за суми за изпити достигащи 100 лева.

Реално лицензите за които става въпрос - не са валидни никъде по света, дори и в България - защото ... никой не ги изисква, ние глупаците обаче за да успокоим собствената си съвест си ги изкарахме защото обичаме да следваме правила и да вярваме в тях.

Та в крайна сметка имаме лиценз който ние парапланеристите направихме за нас си, който обаче никой не ни изисква, за издаването и притежанието на който няма никакъв или почти никакъв контрол, който не е признат дори в собствената ни държава, но за сметка на това за него трябва да плащаме защотоооооо....тук вече мисълта ми се губи като 50 лева в БНАК.

Нямам нищо против идеята за застраховането и лицензирането, но ако плащам 50 лева годишно (ако има и включена застраховка съм готов да плащам и повече) искам да знам че:
- това за което плащам е наистина признато от властите в държавата
- има качествен контрол върху цялата система и няма хора които прескачат правилата
- има периодичен медицински контрол за тандемните пилоти и технически контрол на екипировката
... и понеже не вярвам че всичко това може да се случи (особено не вярвам в изкореняването на шуробаджанащината), защо просто не се направим че не сме чули за това самопроизволно гласуване на УС, те да погледнат гузно и да си се върнем в положението където БНАК просто заверява лицензите които ние сами си измислихме без да иска от нас да плащаме 50 лева за единият милиграм мастило изразходван за удрянето на печата за пре-заверка.

Нямам нищо против APPI, но техният статут не е по-различен от този на нашият БНАК. Допреди 2 години за да имаш лиценз за тандемен пилот на APPI просто трябваше да се регистрираш в сайта им и да отбележиш че си такъв. Сега виждам че започват да провеждат валидиращи курсове - убеден съм че на тях могат да се научат много полезни и нови неща, но доколкото знам за момента статутът им не се различава много от този на нашият си БНАК примерно.

Цялата тази тема с плащането на лицензи е трагикомична на фона на съседната тема за събиране на пари за националният отбор -защото ... от БНАК пари няма.

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +11 / -0 
 
 Заглавие: Re: БНАК лицензи
МнениеПубликувано на: Нед Май 25, 2014 4:43 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 10:44 am
Мнения: 457
Местоположение: София, etc.
Viper_Weasel написа:
тук вече мисълта ми се губи като 50 лева в БНАК.


Тва ме разби! Още се смея!:)))


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: БНАК лицензи
МнениеПубликувано на: Сря Май 28, 2014 12:40 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Ное 02, 2013 6:45 pm
Мнения: 2
Име: Георги Панчев
Господа"лицензирани тандемни пилоти и инструктори",поздравявам Ви с придобивката,за която така упорито се борихте,плащайте си по 50 лв.за да ви разкрасява БНАК ежегодно картончетата,който сами си раздавате на принципа ти на мене аз на тебе важното е само ние да лапаме.На тези наивници,който си дадоха парите за картончетата който тарикатите наричат "лицензи"от позицията си на полицай с 20 годишен стаж мога да препоръчам да си поискат парите обратно,а ако не ги получат да сезират Прокуратурата,по мое скромно мнение "лицезиращите"са осъществили състава на поне три члена от НК.Ако не престанем с тарикатлъците следващото,което ще се случи е въвеждането на патентен данък,но тогава като тандемни/професионални/пилоти ще могат да работят само притежателите на професионални бревети,ще поясня пилотските бривети са 2 вида,любителски където е отбелязано,че пилота може да изпълнява полети,но не със стопанска цел и възнаграждение и професионален цитирам"има право да пилотира посочените самолети със стопанска цел и срещу възнаграждение",не съм виждал в никой от картончетата/лицензите/на тандемните пилоти и инструктури да е отбелязано,че могат да работят срещу възнаграждение,което автоматично Ви препраща към някой текстове от НК.Иво предлага да минаваме на годишни прегледи,ако това стане ще минаваме и на полугодишни прегледи,Ивчо ти си по малък от сина ми,когато аз съм започнал да летя и двамата не сте били родени,затова с най топли чувства съм тебе ти казвам,никак не е хубаво да минаваш два пъти годишно на АЛК,дори и лейтинантите редовно се сдобиваха със забрани.Спомням си как преди години един топ тандемен пилот горещо прокламираше,че трябва да се разчуе,че в България изключително трудно се взема лиценз за тандемен пилот,на него ще кажа,внимавай какво си пожелаеваш защото може да се сбъдне.


Върнете се в началото
  Профил    +13 / -0 
 
 Заглавие: Re: БНАК лицензи
МнениеПубликувано на: Сря Май 28, 2014 6:19 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 13, 2007 8:12 pm
Мнения: 1483
Evalata...
P.S za toia post imash kasa potd masata

_________________
I v rotor i v Cb vse mi e dobre ....... CB TEAM


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: БНАК лицензи
МнениеПубликувано на: Сря Юни 04, 2014 10:57 am 
Offline

Регистриран на: Вто Ное 21, 2006 1:22 pm
Мнения: 456
Местоположение: Sofia
Viper_Weasel написа:

Нямам нищо против APPI, но техният статут не е по-различен от този на нашият БНАК. Допреди 2 години за да имаш лиценз за тандемен пилот на APPI просто трябваше да се регистрираш в сайта им и да отбележиш че си такъв. Сега виждам че започват да провеждат валидиращи курсове - убеден съм че на тях могат да се научат много полезни и нови неща, но доколкото знам за момента статутът им не се различава много от този на нашият си БНАК примерно.

Между APPI и БНАК има съществена разлика. APPI са организация, която е идентифицирала проблем, разработила е някакво решение, предлага го на пазара с цел печалба  . Проблемът с тандемното летене там е решен по някакъв начин - поне моят личен опит показва така. За другите им курсове не знам.
Как е решен:
На първо място за да земе човек картонче трябва да изкара курс 9 - 10 дена с минимум 10 полета (от високо) с различни крила, меки везни и твърди, пасажери и стартове + теория + плюс изисквания да може да се запише на курс. През цялото време пилота се наблюдава, от инструктори, които гледат некви неща включително и поведение - склонност към поемане на неоправдани рискове. След такъв курс инструктурите решават дали да дадат картонче. Сега аз бях изненадан, но доста хора не земат картонче (при БАНК на базата на някакво събеседване кой зима кой не зима – ала бала). С това картонче, човека може да вози пилоти без пари. ако иска да земе друго картонче за комерсиални полети трябва да направи 60 полета с най-малко 5 различни пилоти и да се яви на изпит(има случаи в които пилота вече си вози комерсиално, при този вариант ако пилота е ок – не праи глупости или по-скоро възприема и се учи може директно да покрие изпита и ще земе картонче). ако успее получава картонче за професионалист. След има нема 70 полета ще закачи първия нищо неподозиращ пътник :) Проблемът с застраховката също е решен за APPI тандемни пилоти. Той е решен така, че работи в страни, в които няма пет шест ако потрошиш някой. Въпросът е дали излиза сметката – това аз не мога да кажа. Има ли смисъл???
Ами за мен има, защото се решават основните предизвикателства – прави се подбор – истината е че не всеки става за тандемен пилот, просто има хора, които не стават и не е редно да бъдат. Проблемът с застраховките е много сериозен и е решен.
В заключение до колкото разбирам тандемаджиите имат пробелем (аз не щото тоя курс го изкарах щото ми беше интересно, а и го възприемах като предизвикателство – и да се поставя в ролята на обучаем). Ами на есен ще има пак такъв курс. Ако някой го посети изкара (успешно) ще има правото на избор. Ще познава какъв вариант предлагат APPI и ще може да реши дали го устройва и си заслужава. Пък и дет се вика може и да научи това онова от колегите си дето я вършат тая работа в Франция, да си свери часовника (контакти с колеги никога не са излишни). А и ако реши да поработи извън БГ и БАНК ми се струва, че е задължително направо да земе картонче. После ще може да се оплаква и от APPI не само от БАНК. Проблемът е че в БГ хората се оплакват много а в същото време елементарни възможности да променят нещо не ги виждат


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: БНАК лицензи
МнениеПубликувано на: Пет Юни 06, 2014 6:18 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Ангеле, това което пишеш е вярно, само че APPI тандемния лиценз няма да помогне на никого в съда или при спорове с държавните органи.
Ако ГВА одобри APPI като лицензираща тандемите и инструкторите организация, то тогава ще дойдем да се лицензираме там и с готовност ще си плащаме годишните такси, защото насреща ще получаваме законен за България и Иран лиценз и вероятно изгодна застраховка с международно покритие.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: БНАК лицензи
МнениеПубликувано на: Съб Юни 07, 2014 8:57 am 
Offline

Регистриран на: Пон Май 03, 2010 7:59 pm
Мнения: 440
Име: Георги Джамяров
Аз живо се интересувам пакета дали може да сепромени на Никарагуа и Папуа.

_________________
Ссса


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
 Заглавие: Re: БНАК лицензи
МнениеПубликувано на: Пет Юни 27, 2014 9:36 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Въй, соло пилотите плащаме по 20, пък вие как ще изкарате 50 не мога да си представя, сериозно!
Нали, да оставим на страна, че имате картелно споразумение да не падате под 100.

Сериозно ли пуснахте тема за 50 лв годишно, при положение, че изкарвате по колко за тая година?


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -5 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов