Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 12:04 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Пет Юни 20, 2014 8:48 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 08, 2004 10:02 am
Мнения: 129
Местоположение: Казанлък
Име: байРос
Няма да е лошо, да се заключи темата БЕЗ да се трият мнения. Иска ми се по този начин да се повиши за в бъдеще чувството за отговорност към написаното във форума.
И понеже беше използвана много логика се сещам за един виц " Жена ти яде ли риба ..."


Последна промяна Росен на Пет Юни 20, 2014 9:17 am, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Пет Юни 20, 2014 9:12 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 29, 2010 9:54 pm
Мнения: 203
Местоположение: София
И преди да се е заключила. Само да спомена, че З старт на Вълчата скала си е яко обрасал с някакви мури ли са кури ли са, най-общо бор. Ама там трима юнака направиха една тесна просека дето сега при 1,5 м/с може да се ползва. Ама страшен бил старта, опасен бил, в ротор бил... Който го е страх от мечки не ходи в гората. Един друг юнак направи най-големият подарък на всички пилоти които искат да летят от Вълчата скала на СИ.
За Копитото на Витоша имам предвид тревистия страт. Няколко юнака на няколко ходения го направиха екстра. Ама в ротор бил, ама не е като стадион. Ами не е! Който го е страх да замени парапланеризма с онанизъм то е почти същото.

П.П. Ръчния трионос е задължителна част от екипировката. Цената е до 10 лв. на сгъваем трион. Морална отговорност на всеки е да ползва триона докато чака условия. Без значение какъв е, било тандемаджия, инструктор, ученик, уикенд пилот...


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Пет Юни 20, 2014 1:35 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
Това с доброволния труд го дъвчем вече 10 години.
Е, трябва да ви кажа, че не е особенно ефективен начин за справяне с проблемите.
Винаги има шепа ентусиазирани доброволци, които допринасят много за едно или друго,
но резултата в крайна сметка е един. Постепенно намаляват и дейността им също.

Усещам, че много хора се дразнят от факта, че шуменци прехвърлят топката и на "гастролиращите" пилоти.
Аз също съм на мнение, че стартовете трябва да се поддържат от местни пилоти основно.
Проблемът при нас е, че в тази категория би трябвало да влизат всички активно летящи крос-кънтри пилоти
от СИ България. Това е така, защото за тази си дейност редовно ползват "нашите" стартове.
В този ред на мисли, пак повтарям, въпросният експеримент има основно три цели. Да определи:

1. Кои и колко са местните /т.е. активно ползващи/ пилоти
2. Каква сума могат да си съберат.
3. За какво да я изразходят

После се прави оценка на резултата и дали модела е удачен.
Ако отговорът е положителен - по същия начин може да се процедира за всеки друг старт.

Примерно на Скалско решават какво ще е добре да се направи. Кой ще го свърши и колко ще струва.
Ползват модела и ако съберат парите - го правят, ако не - решават какво могат да направят с наличните пари.
Важното е, че принципа е доброволен. Ако искаш даваш, аки искаш не. Аз лично съм летял само веднъж там,
но с удоволствие ще дам пари, било то и 10 лв, защото знам, че ще отидат за нещо хубаво, което някой ден
и аз ще ползвам. Пък ако не искам да дам нищо, но го ползвам, нека да ме има в списъка. Така другите
ще знаят моята позиция по въпроса. Да ползваш и да не плащаш, но да си го признаваш е по-морално,
отколкото да "минаваш метър", поне според мен.

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -1 
 
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Пет Юни 20, 2014 3:23 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Окт 29, 2009 10:00 pm
Мнения: 89
Местоположение: Балчик
Приветствам инициативата! Замислете се, че един час крос кънтри летене ни струва минимум 20лв. (амортизация на екипировката + транспортни разходи) С удоволствие ще дам тази сума за облагородяване на шуменските стартове и благодаря на Доктора и колегите от Шуменския клуб за усилията, които полагат! Убеден съм, че парите ще бъдат похарчени целесъобразно. Почти всички имаме професии, с които печелим повече, отколкото би била себестойността на доброволния ни труд по стартовете и мисля, че това е по-добро решение.
Не ми се занимава с банки, затова, Док, ще ти дам парите като се видим (скоро, надявам се :) )
Мисля, че е добра идея всеки клуб да има каса за доброволни дарения от гостуващи пилоти и периодично да отчита как е изразходил събраните средства, за да насърчава бъдещи дарители.

_________________
Веселин Великов


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Съб Юни 21, 2014 11:26 am 
Offline

Регистриран на: Пет Фев 22, 2008 12:01 pm
Мнения: 58
Местоположение: Shumen
Име: Дидо
Здравейте! Ето, че и аз се включвам в тази дискусия! От 2012год.в нашият град има вече два клуба нашият "Лети Свободно - Шумен" и този на доктора Шумен- XC! Двата са ми скъпи, тъй като мога да твърдя, че е основан и поддържан с не малко помощ от моя страна и мои познати, за което не искам да тръбя! За много неща доктора е прав и го подкрепям изцяло, невероятен пилот е той и Бончо! Всички им се възхищаваме, но доктора си е мекошав и не може да тропне по масата, но не е и нужно, всички сме в този спорт за кеф, е някои го правят и за пари! Моето предложение е следното! Миналата година за състезанията малко преди целното на Невен /Беньо/ му дадоха средствата от 500лв да окоси стартовете! те бяха окосени, но не бяха събрани и почистени изцяло, както и да е почистихме ги за състезанието на ХС всичко беше ОК. Тази година нека тази сума се даде на нашия клуб и ще почистим стартовете, които наистина са обрасли! От таксата на състезателите да се удържат по 5 лв и да се заделят за следващото почистване, тези които не участват като състезатели, ще помагат с почистването на окосеното! Всеки ще правинещо а доктора ще води статистиката! Всичко ще е прозрачно и ясно! Предложих нашият клуб поради това, че миналата година беше от ХС и да се редуваме а и тази година ХС-то е преди целното, а и клубът ни също има техника!


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -3 
 
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Съб Юни 21, 2014 10:02 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
Налага да се внеса някой уточнения, свързани с поста на Дидо.
На общо събрание "моят" клуб взе решение да задели 500 лв от наличните
си средства за да платим на изпълнител да коси стартовете и кацалките.
Пак на същото събрание никой освен Беньо не прояви желание да се захване с тази задача.
Дейността му не е имала връзка нито с едно от организираните на територията на Шуменското плато
състезания. Косеше се през целия период и смея да твърдя, че състоянието на стартовете и кацалката
бе едно от най-добрите за последните години насам. Спомням си периоди, в които тревата на южния
бе по-висока от кръста ми и излитането беше интересна задача.

Тия 500 лв явно на някой му се струват апетитни, но ... тука има едно но. Става въпрос не за едно косене
преди състезание, а за целогодишна поддръжка. И докато миналата година бе суха, то тази е извънредно влажна
и тревата расте като за световно. До момента например се наложи кацалката да се коси 4 пъти и то по цялата
и дължина. В момента състоянието й е много добро, което ясно се вижда и от снимките.

gallery/displayimage.php?pid=13189&fullsize=1

gallery/displayimage.php?pid=13188&fullsize=1

Подобно е положението и със стартовете.
gallery/displayimage.php?pid=13187&fullsize=

Аз бихи ги нарекъл по всеки друг начин, но не и обрасли.

И тази дейност беше свършена от въпросния Беньо без да сме му платили и стотинка тази година,
поради простата причина, че все още нямаме събрани достатъчно средства за целта.
Клубът е на доброволни начела и никой няма право да те задължава да плащаш каквото и да е.
Не получава пари нито от Община Шумен, нито от БНАК, защото пак на общо събрание взехме решение да не
си променяме регистрацията. Приходи от спонсори също няма, тъй като не сме атрактивни като целното и комерсиалното
определено ни бяга. /Те и в момента ни подиграват с тия ниски такси участие за Шумен Оупън/.

Общо взето липсата на достатъчно финансиране ме подтикна към този експеримент, който смятам за справедлив и открит.
Мисля си също, че е редно втория клуб в Шумен също да помогне в това начинание, било то и символично.
Опцията да съберем 500 лв и да ги дадем за подготовката на едно състезание, било то и нашето, намирам за неприемлива.

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Съб Юни 21, 2014 11:35 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Милен написа:
niki написа:
Милене, тактично ти подсказах как да не спамим темата, но уви.

Подехме кампания за събиране на средства за противоерозийни мрежи за Беклемето и Марково, та не разбирам за какви пари за Сопот говориш?


Дойдохме си на темата:))). Трябваше да започна малко отдалеч за да го напишеш ти.

Та не може ли "Скай Номад" да купи мрежата, при условия, ЧЕ ТЕ СА НАЙ ЗАИНТЕРЕСОВАНИ И ИЗКАРВАТ ПАРИ ОТ ТОВА?
Тези които летят за кеф, защо трябва да дават пари?
За Шумен е ОК, там нямат постъпления от професионално летене- изключвам тандемите от GRABO, те едвам им покриват разходите.
Защо се правят разни акции за събиране на пари от клубове, които дори не харчат за поддържане на стартовете!!!

Ами "господарят", май иска само да лапа :))))

Добре, нека обобщим:
1. Ники ни е купил кацалка на Беклемето, щото ако кацнеш извън нея те нападат местните мексиканци. Почистил е не малко стартове и кацалки, въпреки, че хаваж всички го знаем що за стока е.
2. Вие, визирам Сливенския клуб, въртите тандеми из цяла България, включително на Витоша, за която ни се караш, че не сме ти изчистили старта (като явно не знаеш, че там е национален парк и подобно чистене си е направо нелегално). Да не говорим за Сопот, където пак тропаш с крак, че ти искат 5 лв за мрежа?
3. Вие, които спечелихте проект за финансиране (евала за което) на парапланеризма в общината и наляхте немалко пари (два пъти евала), не събирахте ли пари именно за пътя към старта, от който вие печелите най-много? Да, под формата на аптечки, но имайки пред вид надценката си беше чисто дарение.
Брат ми, по-нагъл си от комунистите. За да не ме разберете грешно - нямам нищо против и винаги гледам да се включвам в подобни инициативи, дори и на тоя старт да съм летял 3 пъти. Просто твоите мнения са абсолютно неадекватни.


Извинявам се за офтопика, да се включа с още едно предложение по темата, за шуменския старт И КАЦАЛКИ:
Пичове, знам, че там не обичате да кацате, ама помислете малко и за спльоскалници като мене :lol: Кацалките са доста зле :oops:
В тая връзка, смятам, че е правилно да вдигнете таксата на шуменското състезание с 5-10 лв, защото аз, а предполагам и друга голяма част пилоти, летим там само по това време :)


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -3 
 
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Нед Юни 22, 2014 7:40 am 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 20, 2012 12:04 pm
Мнения: 608
Име: Милен Димитров
Ivailo написа:
включително на Витоша, за която ни се караш, че не сме ти изчистили старта (като явно не знаеш, че там е национален парк и подобно чистене си е направо нелегално)

Да ми подскажеш къде точно съм споменал, че трябва да се почиства старта на Витоша!!! Комините никога не са имали нужда от почистване. Това са поне моите наблюдения от последните 10-тина години.За Витоша трябва да се косят само кацалките- под Драгалевци!
На Брестовица кацалката вече е окосена...... без да се събират пари :))))

_________________
https://www.facebook.com/Paragliding4Fun?ref=hl


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Нед Юни 22, 2014 7:28 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Милен написа:
За Витоша не ми се говори, поорязали са малко Вълчата :)), няма кой да организира и сложи една метеостанция! Добре е, че пастора организира почистването на кацалката (да ме извиняват и другите участващи/спонсориращи това, че не ги споменавам).
Миналия ден гледах, как 15-тина пилоти седят цял ден на старта, щото няма от къде да видят вятъра.....не, че беше много силен :)))


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Нед Юни 22, 2014 8:12 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Апр 20, 2012 12:04 pm
Мнения: 608
Име: Милен Димитров
Пич, най-вероятно претендираш, че си интелигентен!!!
Къде е писано: "Трябва да се почисти старта на Витоша"?

_________________
https://www.facebook.com/Paragliding4Fun?ref=hl


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -6 
 
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Пон Юни 23, 2014 3:33 am 
Offline

Регистриран на: Пет Фев 22, 2008 12:01 pm
Мнения: 58
Местоположение: Shumen
Име: Дидо
Доки точно за това предложих да косим стартовете, нямаме пари, но имаме машинки, а то и при тебе има! Нямам нищо против клубовете, имам против това, че няколко пъти докато членувах в клуба ти предлагахме в това число иаз по някакъв начин да кажем на Варналии да помагат финансово! Едва ли ще дойдат от Варна с търмъци или какъвто и да е било инвентар, поради тази причина ти като председател на клуба трябваше да им кажеш за някакво финансиране! Те имат един старт на Албена, който не косят, идват сигурно по-често от шуменците,редно е да помагат,ако искат да летят на платото! Едва ли ще им е проблем някаква символична такса от 15-20 лв за година, но беше твой ангажимент да им го кажеш, тъйкато си председател на клуба! Колкото до общини и спонсори ако можем да откопчим нещо не го скатаваме, но не го и афишираме правим го единствено заради спорта и не мисля, че с тебе сме като Милен и Ники,да се нападат а можем на по Шуменско да го обсъдим как да ги оправяме и стартове и косене на летище! Нали се сещаш, че косим за нас и летището, което не го правим на въпрос! Форума за мен е бетер от ФБ клюкарник, който аз необичам! Ако имам нещо да споделя, да обява или нещо за екипировка- да, но този въпрос си е за шуменци и следва ние да си го решаваме! Сигурно варненци не четат този форум и за това не участват! Правихме календарчета икакво ле не, знаеш нямаше резултат! Както и да е ако ршиш някакъв вариант ще помагаме!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Пон Юни 23, 2014 3:59 am 
Offline

Регистриран на: Пет Фев 22, 2008 12:01 pm
Мнения: 58
Местоположение: Shumen
Име: Дидо
Доки, не съм казал, че тогава са били обрасли! Говоря, чесега са такива! снимките са хубави и сигурно на всички пилоти им е добре да кацат на почистен зелен килим, но едва ли ще има някакъв ефект! Какти ида е акожелаешзвънкай, ще помагаме с каквотоможем!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Пон Юни 23, 2014 5:55 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
Дидо, ти сега като си председател на твоя клуб, каза ли им? А те дадоха ли?
Не е въпрос на вашите клубове или на варненци, всички ги ползваме тия стартове, макар и рядко.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Пон Юни 23, 2014 6:28 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 07, 2008 8:06 pm
Мнения: 195
Местоположение: Варна
Име: Костадин Фердинандов
Дидо,ще те помоля да не пишеш излишни глупости.Не зная от къде я имате тая параноя към нас варненците,но първо преди да напишеш поредната глупост се информирай малко.Не си мисли,че не оценяваме това,че стартовете ВИ са почистени,Когато сме били помолени за финансова помощ-доста от нас сме се отзовавали-факт. Варненци летим на повече стартове от вас-Топола,Албена,Рогачево,Кранево,Морската,Галата,Черноморец,Невша,Разделна,Мадара,Партизани,Венчан и.др-факт.Много от тях сме почиствали-миналата година изчистихме старта на Девня-махане на храсти,рязане на дървета,изнасяне,покрихме го с мрежа,но за съжаление там не се лети.С Миро няколко пъти сме почиствали Невша,Кранево,Разделна.За Партизани специално,със съдействието на Иво от Провадия получихме разрешение и изрязахме доста високи храсталаци,които пречеха на излитането. Проблема е че повечето ни стартове са отдалечени и поддръжката е занемарена. Платото ви е под гъза и е логично вие да си го поддържате при условие ,че там въпреки че летите всеки ден, организирате и състезания-кроскънтри и целно кацане,а и возите тандеми за пари непрекъснато.

_________________
Wing-Element water2,Harness-Gin Genie race


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Експеримент с шуменските стартове
МнениеПубликувано на: Пон Юни 23, 2014 9:12 am 
Offline

Регистриран на: Пет Фев 22, 2008 12:01 pm
Мнения: 58
Местоположение: Shumen
Име: Дидо
Не, не пиша глупости, просто така или иначе стартовете ще си ги почистим с или без чужда финансова помощ, все пак там се лети и става добро летене! Да тревата е може би до колене и е необходимо косене! Всеки знае след такива порои как расте и трева и храсти! Доктора в началото на темата написа експеримент! Така, този експеримент се превърна в драскане и тн Факта е един ние спираме да драскаме, събираме се и отиваме да косим! Дали някой ще помогне или оцени си е тяхна работа! Нямам нищо против теб или който и да е било пилот а и техни приятели! Да темата с варненци е от много време и я знаеш сигурно от много време, но винаги се е шушукало само! Просто го казах! Половината от тези стартове, които изброи дори не зная, че съществуват, но явно там си работите- похвално! Някъде нагоре се спомена как се действа в други държави! Едно годишен членски внос и летиш на чисто! За в България е непоносимо примерно ти летиш във Варна, Шумен, Сопот е те станаха около 200лв еба ти летенето! Предлагам да се приеме някакво решение котето да е примерно при организиране на състезания, 2 или 5лв да се заделят точно за тази дейност 20 състезателя примерно, заделят се примерно в един отговорник и който тръгне да коси и чисти, взема и се отчита с касовите бележки или нещо такова! Този форум е голям, много летящи, много мнения и де не го пълним с простотии трябва да се вземе някакво решение, не само за Шумен, така ще е за при вас, така за София, Сопот и където има нужда! Това е моето мнение! Трябва да има такъв фонд, който да се използва по направление а не в някой джоб или да се дъвчем във форумите
Извинявам се на засегнатите! Приятно и безаварийно летене на всички! Ако някой се обади днес и утре съм в почивка и с радост и песен ще отида да дам своя принос за обезтревяване на стартовете!номера ми е същия звънкайте!


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов