Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 10:26 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 79 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юли 14, 2006 9:49 am 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 12, 2005 12:04 pm
Мнения: 478
Местоположение: Sofia
Име: Петър Гаврилов
ползвай си го "неофициално" :)
а може и курс да изкараш, ако имаш време...

_________________
**********************
low riders team - we are low, but slow :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: GMR, PMR ... Standarti
МнениеПубликувано на: Чет Юли 20, 2006 7:03 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 20, 2006 5:34 pm
Мнения: 11
Местоположение: Русе
Zdraweite,
Zaintriguwaha me malkite radiostanciiki, koito izluchwat w standarta PMR.
PMR (walkie talkie) polzwat se i za letene shiroko w Germania. Naprimer w parauchilishtata, a i hoby piloti sushto sa s takiwa. Za seriozna radiostancia se iskat seriozni inwesticii, kursowe, taksi i pr. Tam na godina taksata e okolo 150Euro i kup biurokratshtini.
Dokolkoto mi e izwestno ima pone 3 Standarta na izluchwane pri Walkie Talkie : LPD, PMR, GMR (GMRS).
Az lichno si wzeh 2 PMR walkie-ta (Motorola T5022), w rukowodstwoto im dawat do 6km (malko e, no wse pak neshto). Izluchwat w grazdanskia chestoten diapazon 446.00625-446.09375 MHz, Moshtnost 0.5W.Skoro ste gi probwame na "boinoto pole" da widim kolko ot obeshtania obhwat ste ostane.
Zabeliazwam, che masowo w Shumen se izpolzwat Walkie Talkie- "Uniden"-GMR1058. Te izluchwat w drugi chestoti 462-467MHz... i imat obhwat okolo 15km, koeto si e prilichen obhwat za podobni radiostanciiki.
Mojete li da spodelite opita si s tezi radiostanciiki ( "Uniden"-GMR1058), dokolko e realen obhwata, izdurzliwost na bateriite i pr.
Nie rusenkata grupa se zamisliame za podobno reshenie i zatowa pitame za suwet. Vanio e s Alinco 5W, no si e radiostancia "seriozna"...

eto i niakoi linkowe koito mi popadnaha:

http://www.uniden.com/products/productd ... 10%20Miles

Eto ia i Motorola-ta :

http://www.locuradigital.com/walkies_us ... _t5022.htm



Blagodarim Wi predwaritelno za infoto.

SR-71-Blackbird & Co


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Шуменската честота
МнениеПубликувано на: Чет Юли 20, 2006 8:49 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
В Шумен ползавам точно описаните по-горе станции. Имат ги над 10 човека. Ползваме ги от няколко месеца и имам доста наблюдения.
Като цена излизат 35 лв бройката. Със зарядно са. Изкарвата около 4 дни ползване с едно зареждане (под ползване разбирам доста говорене - включително заменяме ГСМ разговорите в града - пускам сигнал на някой от парапланеристтие и после си говорим по станциите).
Имат вграден VOX (може да говориш без да ползваш бутон, активират се от глас). Тази екстра при другите станции излиза около 30-40 евро само тя.
Най-хубавото предстои :D
Не става въпрос за реклама на Глобул, а за разстоянието на което се ползват реално.
Вече споменах, че ги ползваме в града (работят добре на пресечена местност без пряка видимост).
На упътването пише 10 мили (16 км). Още преди 2 месеца, установихме, че се чуваме от 40 км (аз бях между Търговище и Попово на около 1000, а останалите бяха кацнали малко след Хан Крум).
Втори пример - когато направих Мадара-Варна се чувахме идеално през целия маршрут, включително и когато въртях последната си термика на 5 км от Варна преди да кацна обсъждахме къде е по-безопасно за кацане в самия град. Групичката беше на старта на Мадара.
Имам и 5W Алинко и го ползвам заради варненци и година и половина отпреди това. Установих, че разликата не е кой знае колко голяма. А разликата в цената е огромна.
Моя избор от двете без никакво съмнение е любителската (по-малка, по-лека, с пъти по-евтина, пък и колко пъти се налага връзка над 40 км? :wink: )

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 20, 2006 9:50 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
Напълно съм съгласен с Доктора. Аз имам и двата вида станции (Vertex VX-150 и две от "малките" Alan 441). Истината е, че големите станции наистина покриват повече, но основно при пряка видимост. В пресечена местност, при липса на видимост или в градски условия, направо "умират". Макар и с много по-малка мощност, вероятно поради по-високата си честота, "малките" станции се справят много по-добре в пресечен терен или в града. Имах случай в който при качване по пътя до Околчица, опитахме връзка с човек от старта (пряка видимост, естествено, нямаше). С "голямата" станция се чувахме, но лошо и с прекъсвания. Можах само да кажа "Пусни си малката станция" :wink: С малката Alan се чухме като по телефона :-)

А като се вземе предвид и цената (около пет пъти по-висока при Vertex-a) , стърчащата антена (десетки пъти съм я закачал с коланите при излитане), и могократно по-голямото тегло, мисля, че ползването на големите станции при условия на любителски полети не е много оправдано.

За хората, ходещи на състезация обаче, вероятно "обзавеждането" с голяма станция е оправдано, защото там работните честоти са в техния обхват и с малките walkie talkie не става .... :roll:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: .
МнениеПубликувано на: Чет Юли 20, 2006 11:12 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Другият проблем с "малките" станции е липсата на единен стандарт. От казаното дотук се вижда, че трябва всички да си купят точно определен модел токи. Само в метро сигурно продават поне 3 вида. На основния старт на който летя, Добростан, почти всеки има някакво токи... с което може да говори само с жена си. Общо сме трима, които имаме радиолюбителски станции - и по горната причина пак можем да говорим само помежду си.

За размера - слагам го в джоба на раницата, хич не ме интересува. Имам гъвкава антена, на възел мога да я вържа.

Мощност - винаги работя на 50 миливата, и то защото нямам по-малко ;-). Досега не е било да не мога да се чуя със шофьора си на тази мощност. С 50-те миливата си говоря перфектно със сопот (поне 50-60 км по правата), Сливен, а от въздуха ясно чувам и софиянци. Затова напоследък се налага да избягваме 145.225.

Цената: няма спор, много голяма разлика. Платил съм 350$ преди няколко години.

Обаче каква е ползата ми обяснете да имаме радио и да не можем да си говорим? Като отида на Сопот сериозна (смятам по-голямата) част от летящите там са с любителски станции. За мен е много важно в случай на инцидент да мога да се свържа с колкото се може повече пилоти.

Така че според мен си е най-добре любителската станция.

В момента еднобандер втора употреба лесно може да се намери за 120 - 150 лева. Струва си.

А за лицензите - не съм чул досега някой парапланерист да има проблем около 145.225 +/- 0.50. Да не говорим пък че не съм чувал дори и лицензиран парапланерист/радиолюбител да говори по протокола ;-)).


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Различни модели
МнениеПубликувано на: Чет Юли 20, 2006 11:31 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 23, 2004 10:58 pm
Мнения: 567
Местоположение: Шумен
Име: Явор Плашилски
шуменци имат 4 вида различни модели такива токита. Дори каналите им съвпадат. Бисер му докараха едни от Америка съвсем друг стандарт и въпреки това намери честота със сканиране, запамети я и готово. Не съм разбирач в тази област, но явно най-разпространения стандарт е този, така че не вярвам това да е проблем. Доколкото виждам, различните модели са с различни екстри и мощност, но диапазона им е долу-горе един и същ.

_________________
LOOK AT THE SKY, WE FLYING HIGH !
**********************************
Явор Плашилски
Element Fire 4 (червено/синьо)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: .
МнениеПубликувано на: Пет Юли 21, 2006 12:27 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Токитата които ползват събратята в Пловдивско не се "чуват" едно друго по никакъв начин.

С моето "нормално" радио със сканиране успявам да ги чуя, обаче изключително лошо, дори при непосредствено поставени една до друга станции. Те не могат да ме чуят по никакъв начин.

Достатъчно е единият комплект станции да излючва на друг честотен диапазон (само половин мегахерц встрани) и аде, няма шанс.

Другият сериозен проблем е, че като си на високо вечно слушаш от всяко складче на 40 километра наоколо как си говорят и викат всякакви хора. Ха върти термика докато не спират да ти дърдорят някакви. Колкото е по-популярен "стандарта" на тези токита, толкова повече хора ще ти се пречкат в 10-те канала, които токито поддържа.

На радиолюбителските честоти банда е много широк и винаги може да се намери свободна честота.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юли 21, 2006 8:56 am 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
Абе няма пълно щастие.... :wink:

И Селенски е прав в много отношения. По повод честотите, само да напомня, че повечето стандартни "токита" работят на осем фиксирани канала, така че като се настроят на един канал, чуват се перфектно, независимо каква марка са. Естествено, говоря за фирмени стандартни токита, на цена от около $40 - 50, не за разни детски играчки, вън от всякакви стандарти, дето се продават по бензиностанциите.

Освен това, от тези осем канала винаги може да се открие свободен, на който да не ти дуднат склададжийте. :)

Пак казвам: няма пълно щастие. И двата вида имах плюсове и минуси, но лично аз си купих Vertex-а единствено защото повечето летатели са именно с такива, независимо дали ми харесва или не ... :wink:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юли 21, 2006 9:54 am 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 08, 2004 10:02 am
Мнения: 129
Местоположение: Казанлък
Име: байРос
За да се чуват радиостанциите трябва да се срещат честотата на излъчване със тази на приемане. Разлика между двете честоти от порядъка 0.0005MHz скъсява много покриваното разстояние. Такава разлика може да има дори при настройка на един и същи канал. При търсене на сигнал със сканиране, ако двете станции са една до друга е възможно да не се хване точната честота по ред причини. По сигурно е от разстояние. Иначе си имам Alinco dj-580 и Alan на 446MHz, канал 1 е 446.00625 ако не се лъжа. За съжаление Vox-a се задейства от вятъра и се отказах да го използвам. В обхвата 462-468MHz излъчват клетките на мобифоните а приемат 10MHz от долу така че, хммм...

Поздрави на всички хвъркати
Росен Цонев


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Стандартите и разяснение по тях...
МнениеПубликувано на: Пет Юли 21, 2006 10:34 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 20, 2006 5:34 pm
Мнения: 11
Местоположение: Русе
Очаровани сме от опита на Доктора & Co. с модела "Uniden"
@ Д.Селенски: напълно си прав, никой не оспорва недостатъците на малките токита. Аз исках по-скоро да наблегна на темата за токита, тъй като са по-достъпни, а и не е много известно какви стандарти се ползват и дали са съвместими помежду си.
Та някои от нас се поразтърсиха в нет-а за разяснение на отделните стандарти:

- Това е стандарта GMRS, широко разпространен в САЩ, не е освободен от лиценз (поне в САЩ, нас не ни касаят тези законови рамки).

http://en.wikipedia.org/wiki/General_Mo ... io_Service



- PMR стандарт, широко се използва в Европа, никакви лицензи не се изискват за него (в САЩ обаче се припокрива с честотата на американските радиолюбители, и се изисква лиценз).

http://en.wikipedia.org/wiki/PMR_446



- LPD стандарт, покриват малко по-голям честотен диапазон от PMR- стандарта, апаратите са скъпи и цените започват от около 120Евро + , обхвата се доближава до този на GMRS стандарта.

http://en.wikipedia.org/wiki/Low-power_ ... ion_device



За съжаление не са съвместими тези стандарти. Подобнми токита са удачни за малки групи парапланеристи (или други летящи или нелетящи), които "оперират" заедно на даден старт. За мащаби като Сопот са неотменими двубандовите-еднобандови любителски радиостанции.
Сериозно се замисляме дали да не се обурудваме с Uniden, впечатляващ е опита на шуменци с този модел.


Благодарим Ви за помощта.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юли 21, 2006 2:02 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 20, 2006 5:34 pm
Мнения: 11
Местоположение: Русе
Поразгледахме модела Униден ГМР1058. В Технополис ги има за 75лв.
Всичко много хубаво, но зариадното е "заедно", т.е. едно зарядно за 2. Не са разделени. Хубаво би било да са отделни зариадните по 1 за 1 станциика, така че всеки поотделно да си зарейда вкъщи своята.


Въпроса ми е към шуменските колеги и не само тях:

- Къде се продават токитата Uniden GMR1058, с отделни зарядни?
Някои от вас има ли излишно зарядно, което да го продава?




Поздрави

_________________
SR-71-Blackbird


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юли 21, 2006 2:42 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
SR-71-Blackbird написа:
Поразгледахме модела Униден ГМР1058. В Технополис ги има за 75лв.
Всичко много хубаво, но зариадното е "заедно", т.е. едно зарядно за 2.


Е за 75 кинта какво повече можеш искаш? :lol:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Юли 23, 2006 6:13 am 
Offline

Регистриран на: Съб Апр 29, 2006 7:07 pm
Мнения: 226
Местоположение: Шумен
Hacko написа:
SR-71-Blackbird написа:
Поразгледахме модела Униден ГМР1058. В Технополис ги има за 75лв.
Всичко много хубаво, но зариадното е "заедно", т.е. едно зарядно за 2.


Е за 75 кинта какво повече можеш искаш? :lol:

аз преди 2 дена купих една станция от човек с две и нямам проблем със зарядното. хитринката: станциите работят и с 4 батерии 1.5V size AAA. Имам зарядно за такива батерии и 2 такива батерии. Утре ще си взема още 2 и готово. Даже е по-добре, защото тези, които са по дефаулт в станцията са с 300 mAh(милиамперчаса). тея презареждащи батерии които имам са Sony по 800mAh, следователно като наблъскам станцийката с 4 такива заредени ще държи около 8-10 дена в "GSM-режим" - наистина много говорим по тях, пример - вчера с saber1972 лежахме на 20 метра един от друг на старта в очакване и приказвахме по станциите от чист мързел да викаме :lol:

_________________
Axis Mercury
AVA Sport - Sprinter


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Очакване
МнениеПубликувано на: Нед Юли 23, 2006 9:18 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Цитат:
вчера с saber1972 лежахме на 20 метра един от друг на старта в очакване и приказвахме по станциите от чист мързел да викаме


Ужас, това си е чисто замърсяване на ефира и трябва да е подсъдимо ;-)!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Очакване
МнениеПубликувано на: Нед Юли 23, 2006 10:39 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Апр 29, 2006 7:07 pm
Мнения: 226
Местоположение: Шумен
Д. Селенски написа:
Цитат:
вчера с saber1972 лежахме на 20 метра един от друг на старта в очакване и приказвахме по станциите от чист мързел да викаме


Ужас, това си е чисто замърсяване на ефира и трябва да е подсъдимо ;-)!

какъв ефир бе братко, то само треволяк имаше в близките 7-8км по земяи нищо у въздуха. пък и само давам пример, не ни е хоби.. :roll:

_________________
Axis Mercury
AVA Sport - Sprinter


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 79 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов