Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 12:20 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 79 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Радиочестоти?
МнениеПубликувано на: Сря Апр 12, 2006 9:50 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 9:45 am
Мнения: 137
Местоположение: Велико Търново
Име: Никола Янков
Здравейте,

Интересува ме ако някой знае общо използвани радиочестоти от парапланеристите в БГ кои са, а и не само парапланеристките честоти.

Аз знам че 145.225MHz се ползва от парапланеристите, но мисля че има и честота в 400MHz обхват

и една която открих съвсем случайно и излъчва метео сводка от почти всички летища на блаканскиа полуостров включително София, Пловдив, Варна и Бургас. Честотата е: 126.600 MHz

_________________
Advance Epsilon 7

every passing minute is another chance to turn it all around


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: На 145.225
МнениеПубликувано на: Сря Апр 12, 2006 11:32 am 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 12, 2005 12:04 pm
Мнения: 478
Местоположение: Sofia
Име: Петър Гаврилов
често пробива един румънски рипитър и заглушава, особено над Витоша (около 2000 метра) и на север - Враца и Монтана. Един път на Сопот по време на състезание "проби" някакъв лудак от Клисура или Хисар с мощна станция и каза, че нямаме право да му ползваме честотата. Един път на Коняво по време на състезание се карах с някакъв радиолюбител на същата честота.
Доколкото знам, варненци летят на друга честота.
145.225 официално не е на парапланеристите, може би трябва да направим някакви стъпки в КРС, не съм проверявал


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: На 145.225
МнениеПубликувано на: Сря Апр 12, 2006 2:50 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Авг 29, 2005 10:33 pm
Мнения: 133
Местоположение: Правец
Име: Бисер Ликов
petar g написа:
...145.225 официално не е на парапланеристите, може би трябва да направим някакви стъпки в КРС, не съм проверявал


За съжаление, не може и да бъде. Честотният диапазон 144-146MHz е радиолюбителски. Разрешен е да се ползва след изкарване на радиолюбителски курсове, полагане на изпити и лицензиране в КРС/получаване на радиолюбителски инициал - повиквателен знак/, т.е. едно доста сериозно занимание, съчетано с немалко бюрокрация, а до неотдавна и с плащане на годишна такса за използване на радиочестотен ресурс. Радиолюбителите са в пълното си право да отправят забележки, защото нелицензираното ползване на този диапазон е нарушение.
В случая ни помага това, че честотата 145.225MHz е непопулярана в BG, за разлика от Румъния, и донякъде това, че самите радиолюбители са общо взето настроени приятелски към нас.
Не съм сигурен, че държавните институции ще проявят симпатии. Официалният airband е 108-137MHz, като нещата с ползването му са много сериозни.
На 446MHz има CB/CITIZEN BAND/ - граждански обхват, който не изисква лицензиране.

_________________
MAC PARA - INTOX
UP-Blues


Последна промяна lz5fm на Чет Апр 20, 2006 6:21 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Апр 12, 2006 4:17 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 26, 2005 11:35 am
Мнения: 677
Местоположение: София
Име: Христо Джамбов
Абе май твърде много станаха областите дето сме незаконни /който иска да си го сложи в кавички/. за да не стане като във вица .. дайте да се организираме ...
има хора дето са по наясно от мен с тия работи ...
докато има неща които може да решим вътрешно като парапланеристко общество, като сертифицирането на пилоти например, то за други трябва да излезем единни пред държавата /летене над национални парковеи защитени територии, ползване на радиочестоти и прочее, всички тия работи съм ги чел тук или слушал от по-препатили от мен пилоти/.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Апр 12, 2006 6:11 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Мар 27, 2006 10:14 am
Мнения: 81
Местоположение: ROTOR - UAE
За твое сведение метео честотата, на която си попаднал е така наречения ATIS - Automated Weather Information. Всяко по-голямо летище има уникална такава и предава 24/7 сводка за времето в района на летището. ... Района на летището обаче, а не Черни връх, с други думи малко ни грее... Виж за Сопот например също има ATIS и той се нарича Ники Йотов :lol:


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Радиочестоти?
МнениеПубликувано на: Чет Апр 13, 2006 10:54 am 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
nyankov написа:
и една която открих съвсем случайно и излъчва метео сводка от почти всички летища на блаканскиа полуостров включително София, Пловдив, Варна и Бургас. Честотата е: 126.600 MHz


Ти с какво прослушваш 126.600 MHz? Моята станция започва от 140.0000 MHz и такава честота не може да се приема.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Апр 13, 2006 12:13 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 9:45 am
Мнения: 137
Местоположение: Велико Търново
Име: Никола Янков
Моята станция е YAESU FT-60 в airband-a

_________________
Advance Epsilon 7

every passing minute is another chance to turn it all around


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Има някои
МнениеПубликувано на: Чет Апр 13, 2006 12:25 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 12, 2005 12:04 pm
Мнения: 478
Местоположение: Sofia
Име: Петър Гаврилов
хора с много профешънъл станции, даже от РВД-то се бяха оплакали от един младеж, дето задавал нови ешелони на самолетите и въобще си правел Flight Simulator наживо :lol:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Апр 13, 2006 12:56 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 9:45 am
Мнения: 137
Местоположение: Велико Търново
Име: Никола Янков
е не ;) тя станцията само приема в доста големи обхвати от 108 до 999 MHz. но може да предава само в позволените за радиолюбители бандове

_________________
Advance Epsilon 7

every passing minute is another chance to turn it all around


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Апр 13, 2006 12:58 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 25, 2005 9:45 am
Мнения: 137
Местоположение: Велико Търново
Име: Никола Янков
приема в следните бандове

108-137 MHz (Air Band),
137-520 MHz (AM/FM),
700-999 MHz (FM)

и предава само в

144-146 MHz,
430-440 MHz

_________________
Advance Epsilon 7

every passing minute is another chance to turn it all around


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: ако лови
МнениеПубликувано на: Чет Апр 13, 2006 3:05 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 12, 2005 12:04 pm
Мнения: 478
Местоположение: Sofia
Име: Петър Гаврилов
мангал+ и хитове на азис, начи е нумеро уно :D :lol: :lol:


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Май 31, 2006 7:25 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 28, 2006 8:35 pm
Мнения: 11
songbird написа:
Абе май твърде много станаха областите дето сме незаконни /който иска да си го сложи в кавички/. за да не стане като във вица .. дайте да се организираме ...
има хора дето са по наясно от мен с тия работи ...
докато има неща които може да решим вътрешно като парапланеристко общество, като сертифицирането на пилоти например, то за други трябва да излезем единни пред държавата /летене над национални парковеи защитени територии, ползване на радиочестоти и прочее, всички тия работи съм ги чел тук или слушал от по-препатили от мен пилоти/.


EEEE pi4owe ne e taka... powe4eto paraplaneristi ot Varna sa licenzirani i imat prawa na radioliubiteli taka 4e ne sa nezakonni w nikakyw slu4ai daje obratnoto... a 6to se kasae na6ata 4istota-varnenskata tia si e to4no registrirana za na6a predi mnogo godini ot Termoto za koeto wsi4ki sme mu blagodarni taka 4e wsi4ki sme si zakonni imame si i razre6itelni i poziwni i stanciite sa ni registrirani i 4istotata sy6to...
6to se kasae izpita wsi4ko e wypros na organizacia da se syberete syotwetnite hora i si re6ite problema-po dobre otkolkoto da pi6ete kolko e tejka procedurata, za6toto pipnat li wi bez razre6itelno sys stancia 4engetata nosite nakazatelna otgowornost.
Haide uspeh na wsi4ki.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 13, 2006 12:35 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Мар 07, 2004 9:45 pm
Мнения: 63
Местоположение: Pleven - sega Sofia
Колеги, дайте съвет като не сме лицензирани какви радиостанции да си вземем - или какви уокитокита, кои са най-добри за нашите цели, като се има в предвид обхвад, възможности и някакви цени!Благодаря предварително!!!!:-)

_________________
Да сме винаги там, където става за летене!:-)
Ваньо Василев
UP-Trango


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: радиостанциите
МнениеПубликувано на: Чет Юли 13, 2006 5:30 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 12, 2005 12:04 pm
Мнения: 478
Местоположение: Sofia
Име: Петър Гаврилов
от типа на Yaesu VX 110 или VX 150 са ти повече от достатъчни. цена - към 250 евро.

_________________
**********************
low riders team - we are low, but slow :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 13, 2006 7:07 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Мар 07, 2004 9:45 pm
Мнения: 63
Местоположение: Pleven - sega Sofia
Аз имам едно алинко 140-174MHz, но нали за да го ползвам официално трябва да съм радиолюбител!:-)

_________________
Да сме винаги там, където става за летене!:-)
Ваньо Василев
UP-Trango


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 79 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов