Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 1:03 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Малдежки Шампионати
МнениеПубликувано на: Пет Мар 11, 2016 3:17 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Viper_Weasel написа:
От кого трябва да се учат младите ако летят само между себеподобни без да имат възможност да наблюдават различните тактики на по-опитните??? Отделно класиране - ОК, но чак пък отделни състезания.
Нека да бъдем реалисти - едвам си организираме обикновени състезания - не виждам някой скоро да организира младежки. Не казвам че идеята е лоша - просто казвам че е малко далеч от дневният ред според мен.


В темата става въпрос за 1 или 2 нови състезания за период от 2 години, които ще бъдат Категория 1.

Всички останали 130 състезания на година които са Категория 2 ще си останат без промяна. Е, може би в някои от тях ще се появи класиране за младежи, което може да се случи и в момента. Пламен даде пример с едно такова състезание.

Така че тук не говорим за "учене" - тук говорим за възможност за изява, възможност да станеш Шампион! Тези хора (под 28 или каквото там се реши) ще имат много малък шанс за такава изява защото първо ще трябва да достигнат до съответното високо ниво и после да успеят да се включат в няколкото състезания които ще им останат до навършване на 28. После цял живот мога да се пробват за Световен или Европейски Шампион.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Малдежки Шампионати
МнениеПубликувано на: Пет Мар 11, 2016 3:23 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Serial Cup е доста по добър формат - съгласен съм - но тогава нека просто си направим стандартно състезание с ограничение за крилата - C / 2 . Мисля че всички че научим по нещо - не само младите. Едно от най-яките и интересни състезания на които съм бил беше един НШ на Румъния точно след като забраниха състезателният клас - всички бяха със стандартните 2-3 -ки - Омега, Авакс ХС 3, Транго 3 и тн. Изведнъж разните бързаци започнаха да изпадат защото бяха свикнали на спортните машини, а аз бях изпълзял до 3-то място докато не хвърлих запасен последният ден на състезанието - и дори със запасен бях 5-ти (или 8-ми, вече не помня възрастен съм) :).

Мислех че като казваме 28 говорим за 28 включително. Аз чукнах 29 (деба) :D

Иначе все пак мисля че ако трябва да се прави нещо, по-уместно е да се направи отделно класиране - младежи.

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Малдежки Шампионати
МнениеПубликувано на: Пет Мар 11, 2016 3:55 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Ако ти еднолично трябва да определиш националния отбор за 2017-та и знаеш, че там ще има отделно класиране за младежи по същия начин както има за жени - кого ще сложиш в отбора?

PS: тази хипотетична ситуация предполага че МФВС финансира на 100% участието ни и в следствие на това не липсват желаещи


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Малдежки Шампионати
МнениеПубликувано на: Съб Мар 12, 2016 3:48 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Аз не съм критерии защото моето мнение е че НО трябва да се определя по WPRS или в най-краен случай както беше преди - един от WPRS - един от лигата. По този начин за да си в НО трябва първо да си раздвижиш Д-то и да ходиш на състезания! Без значение от пол и възраст. Не мисля че жените в спорта ни са ощетени - нито е силов нито по някакъв начин летенето се определя от пола!

Това обаче е друга тема.

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Малдежки Шампионати
МнениеПубликувано на: Нед Мар 13, 2016 8:11 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 04, 2010 9:45 am
Мнения: 224
За да се състезаваш трябва да си купиш скъпо крило, да сменяш често въври, а и крилото (летиш много), да можеш да пътуваш, да ходиш от време на време на SIV, да не спираш да летиш - луксозен живот :). Спорта не е комерсиален и избора да инвестираш в себе си (или родителите ти в теб) като състезател, когато си млад е доста трудно решение/ струва ми се. За това го практукват (основно) финансово независими хора и по-малко, топ пилоти, които са подпомагани от спонсори и фирми производители на екипировка.

Дали стимула - състезания за младежи, ще промени тези факти?

Има достатъчни примери, за това че млади хора, к. ангажирайки вниманието и времето си за много кратко време напредват бърза и след макс 2-3 години, летят на конкуретно ниво. Стига да могат да си го позволят... БНАК като налее някой леФ за екипировка за насърчаване на млади състезатели, ще избухнем :D


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Малдежки Шампионати
МнениеПубликувано на: Нед Мар 13, 2016 10:52 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Мислете в перспектива! Нещата в България няма да са все толкова зле колкото са сега...

Освен това въпросите са по принцип и за целия свят - дали всичко това ще е добре за спорта в световен мащаб?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Малдежки Шампионати
МнениеПубликувано на: Нед Мар 13, 2016 11:25 am 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 09, 2005 12:34 pm
Мнения: 342
Topuzov написа:
. За това го практукват (основно) финансово независими хора и по-малко, топ пилоти, които са подпомагани от спонсори и фирми производители на екипировка.


До колкото го познавам Ясен Савов, който е нашият най добър състезателен пилот и който продължава да се състезава основно на скъпи световни състезания нито е скучаещ милионер, нито е спонсориран от фирми нито пък родителите му купуват екипировка.
Да не пропускаме и Весо Овчаров. Всичко голямо което е постигнал в спорта до момента е само благодарение на труда който е полагал и лишенията на които се е подлагал.

Явно нещо друго е движещото :)

_________________
www.verticaldimension.com
Gradient Bright 5
skype: pastora2303
GSM: 0888 024143
e-mail: ozyline@gmail.com


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Малдежки Шампионати
МнениеПубликувано на: Нед Мар 13, 2016 1:20 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 04, 2010 9:45 am
Мнения: 224
Естествено, че всеки постига постиженията си благодарение на труда, таланта и отдадеността си... няма спор за това дали личната мотиваца е ключов или не фактор. Говорим за това, как да бъдат стимулирани по-млади състезатели, които вече имат желание.

"..скучаещ милинер..." май е оскиморон и да, Ясен не е такъв. :D

До колкото си спомням УС на БНАК, подпомогаше (никой не знае, какво и как се планира, извън Избраните, за това в минало време) няколко БГ състезателя - финансово, за да се състезават. Сигурно не си вярвал, че това е необходимо, но си преглътнал това неудобство...


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Малдежки Шампионати
МнениеПубликувано на: Нед Мар 13, 2016 3:11 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Дек 01, 2013 7:01 pm
Мнения: 152
Име: gergana ilieva
Topuzov написа:

До колкото си спомням УС на БНАК....


:) :) :) :)
Чуденки и мисли на една простосмъртна над Устава над БНАК…

Понеже се водят толкова спорове и дискусии, около това що е БНАК, що прави и що трябва да прави…чесно казано виждам хора излагат различни гледни точки…спорят…обвиняват се….не мога нищо конкретно да кажа….не ми е ясно нищо….и някак си ме разчагърта любопитството и в тоз дъждовен ден се зачетох в устава на БНАК….
….от целите на БНАК ми се наби „(1)Да съдейства за развитието, утвърждаването и популяризирането на всички видове въздушни спортове….“ И аз, както го разбирам е, че ако едни въздушни спортове вече са добре развити в България, то е редно да се „съдейства за развитието, утвърждаването“, на тези които не са толкова развити…

Друго, което ми направи впечатление е –поне на две места се споменава като дейност на БНАК за подпомагане на спортисти, тренъори, които са „социално слаби или инвалиди“-едното е в целите на БНАК (2) Да подпомага спортисти, тренъори деятели на спорта, които са социално слаби или инвалиди. И в чл.6 (1) Сдружението……ще разходва имуществото си за….и за подпомагане на спортисти, съдии, деятели на спорта, които са социално слаби или инвалиди“

Впечатлих се от тези повторения, защото те създават у мен едно усещане, че БНАК е създаден с този устав да се грижи за тез, които по някаква причина са в неравностойно положение или просто са в някава по-крехка фаза, етап–дали индивиди или вид въздушен спорт или дисциплини на спорта –идеята е една –слабото да се подпомогне да стане по-силно, за да има разнообразие и хармония и баланс.

И понеже чувам едни безкрайни нападки между представителите на различните въздушните спортове и дисциплини у нас, и по- специално –целното кацане и крос кънтри летенето, се зачудих - какво мислят в световен мащаб за различните дисциплини на парапланеризма.
Като човек простосмъртен, някак си не съм наясно кои са точно различните дисциплини на парапланеризма –цъкнах ОНлайн “paragliding disciplines” –първото излязло е:
https://en.wikipedia.org/wiki/Paragliding

където се изброяват 3 дисциплини на парапланеризма –Крос-Кънтри, Акробатика –синхронна (-която се твърди, че е най-атрактивната за зрители форма на парапланеризма !) , Хайк анд Флай.
„As a competitive sport
There are various disciplines of competitive paragliding:
• Cross-country flying is the classical form of paragliding competitions with championships in club, regional, national and international levels (see PWC).
• Aerobatic competitions demand the participants to perform certain manoeuvres. Competitions are held for individual pilots as well as for pairs that show synchronous performances. This form is the most spectacular for spectators on the ground to watch.
• Purists can enjoy Bivouac flying competitions in which a certain route has to be flown or hiked only over several days: Red Bull X-Alps - the unofficial world championship in this category of competition has been held for the seventh time in 2015.“

Следващото излязло http://www.circlinghawk.com/disciplines.html
Тук отново говорят за различните аспекти на парапланеризма –За Реене, Термично летене, Крос Кънтри Летене, Хайк анд Флай, Синхронна Акробатика, Парамото летене….
Колко от тези парапланеристки аспекти и дисциплини са развити у нас?
Колко от тях се подкрепят по някакъв начин да се развиват?

Това, което знам и чувам, че имаме силни отбори и състезатели по Целно Кацане с парапланер . Понеже не срещнах тази въздушна дисциплина като част от визията за летене с парапланер, просто кликнах и излезе „Accuracy landing is one of the oldest skydiving disciplines“ –„Целното кацане е една от най-старите дисциплини на Скачането с парашут“…..страхотно е , че хората са го осъвременили, развиват го като въздушен спорт –страхотно и браво!
И като българи, естествено е да се гордеем с постиженията на българи; като занимаващи се с въздушни спортове –ценим всички въздушни спортове!

Но какво се случва с другите въздушни спортове и по-специално с развитието на ПАРАПЛАНЕРИЗМА в България и различните му измерения –Крос-Кънтри летене(Класиката на парапланеризма), Синхронна Акробатика (смятаният за един от най-ефектните за зрителите измерения на парапланеризма!) Хайк анд Флай (Реалити шоутата –ряпа да ядат :)), Парамотолетене (–има ли го изобщо у нас?)….

Как БНАК ще се погрижи да подкрепи тези съвсем нови и все още крехки и именно затова -изискващи най-голяма грижа, за да започнат да се развиват силно и по-самостоятелно, дисциплини у нас –защото, да припомним, че първостепенна цел на БНАК е „(1)Да съдейства за развитието, утвърждаването и популяризирането на всички видове въздушни спортове….“?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Малдежки Шампионати
МнениеПубликувано на: Нед Мар 13, 2016 4:55 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 09, 2005 12:34 pm
Мнения: 342
gerganailieva написа:
Topuzov написа:

До колкото си спомням УС на БНАК....


Като човек простосмъртен, някак си не съм наясно кои са точно различните дисциплини на парапланеризма –цъкнах ОНлайн “paragliding disciplines” –първото излязло е:
https://en.wikipedia.org/wiki/Paragliding



В нета може да си цъкаш на хиляди места. Когато става въпрос за състезателните варианти на летенето има една федерация в света ,която представя нещата най добре кои дисциплини се развиват към момента.

Пробвай и цъкни тук :)

http://www.fai.org/

_________________
www.verticaldimension.com
Gradient Bright 5
skype: pastora2303
GSM: 0888 024143
e-mail: ozyline@gmail.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Малдежки Шампионати
МнениеПубликувано на: Нед Мар 13, 2016 7:37 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Дек 01, 2013 7:01 pm
Мнения: 152
Име: gergana ilieva
Исках да споделя чуденките и мислите си около
БНАК и
Предмет на дейност
„Чл.7 Предмет на дейност на сдружението е:
Привличане към въздушните спортове на любители и симпатизанти от всички върасти.
…..“
После идва подкрепара за организиране на състезания

И чак след това подкрепа за отделни състезатели и т.н.

Чудех се дали тази последователност има значение –дали е някава заложена градация на важността на нещата или е просто така?
Доколко е важно написаното в тоз документ и кой как го тълкува?

Един „любител симпатизант на някаква възраст“ –как ще бъде привлечен тоз човек към въздушните спортове, понеже темата са Младежките шампионати, нека е един обикновен младеж ….как ще попадне на въздушен спорт…и как би останал в този спорт…
къде ще търси информация за тях, какво ще цъкне в нета да я намери …….fai.org или може би „целно кацане“ или пък „целно кацане с парапланер“?
… моето предположение е думи като „летене… полет“…
…. и като цъкне -като информация излизат всякакви тандемни полети с парапланер…да, тандемните полети с парапланер- те се рекламират като възможност пасажера да се наслаждава, да снима красотите наоколо ….да се почувства като птица….

И младежът ще гледа видео, много видеота, свързани с летене
Красиво летене…..от XC летене, акро, хайк анд флай…

Излизат и места и клубове, които могат да те обучат да преживееш самостоятелно „летенето“…..
Но за тандемните полети, за обучението, за практикуването на кой и да е въздушен спорт трябват пари….много пари (кой ще го отрече това, не разбрах?)….и ако избрани на 25 имат вече някакви прилични доходи, повечето на 15, 16 нямат нищо и какви са възможностите за един такъв младеж да тръгне по пътя на въздушните спортове?
Което ни връща към чуденката –как БНАК може да въвлече и подкрепя едни такива обикновени младежи в лоното на въздушните спортове?
И доколко е реалистично всичко това с въздушните спортове?
И този устав дали вече не е остарял?
И кой го гледа?
И за какво е БНАК тогава….

Къде да кликна, че да намеря отговори на тез въпроси….се чудех….


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Малдежки Шампионати
МнениеПубликувано на: Пон Мар 14, 2016 10:09 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
Тази тема не е за БНАК и не е за нещата в България!

Темата е за това дали българите искат в световен мащаб да има състезания категория 1 за младежи?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Малдежки Шампионати
МнениеПубликувано на: Пон Мар 14, 2016 4:12 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юни 15, 2009 10:00 am
Мнения: 427
Местоположение: София
Име: Георги Стефанов
Vrsac Open is competition in cross country discipline and it is an open competition. Its results will be calculated for Serbian league, single and team results (4+2). Its results will be calculated in open category as single. Its results will be calculated in open (max EN-D or CCC) and sport (max EN C) if there is 6 competitors per category.
Woman and Junior challenge (less than 28 years old, flying max EN-C) are also scored separately, if they have minimum 4 competitors.

Някой друг подобен експеримент с класиранията ще си покаже ...


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов