Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 4:33 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: За ЦКИВП, ЦПИ и свободното летене
МнениеПубликувано на: Съб Апр 23, 2016 1:01 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 7:54 pm
Мнения: 1
Местоположение: София
Здравейте всички! За тези от вас, които не ме познават, казвам се Орлин и летя с парапланер, макар и много по-малко, отколкото би ми се искало. Също така работя като полетен диспечер на Боинг 737 в товарна авиокомпания.

Тази сутрин имах много интересен телефонен разговор с един приятел, работил цял живот в РВД на кулата на летище София, а сега вече в Центъра за координирано използване на въздушното пространство (ЦКИВП). Същият на времето е летял с безмоторен самолет, а сега - с ултралек. Та по телефона ме попита дали летя на летище Крайници край Сапарева баня, защото много пилоти на леки и ултралеки самолети се оплакват, че не знаят кога и къде могат да се появят парапланери, до каква височина могат да се издигнат над летището, не знаят има ли въже (а то не се вижда) и т.н. Явно усиленото летене, което се случва там започва да дразни другите ползватели на въздушното пространство. Молбата му беше да предам на пара- и делтапланеристите, на пилотите на автожири и т.н да се обаждат в ЦПИ (център за полетна информация – обслужващ орган на неконтролираното въздушно пространство – под 3000 метра и извън хоризонталните и вертикални граници на летищните зони и райони – CTR и TMA) или в ЦКИВП когато ще летят.

Съобщението трябва да гласи например:
„Здравейте, обажда се Иван Иванов, след 30 минути започваме полети на парапланери с лебедка на летище Крайници, максимална височина 1700 м над морското ниво, телефон за контакт 0888 123 456.“
Когато приключат полетите още едно съобщение:
„Здравейте, обажда се Иван Иванов, приключихме работа на лет. Крайници“.

Телефонният ни разговор беше между приятели, а не между РВД и представител на парапланеристите. Похвали Пастора, задето всеки път като води ученици се обажда.
Трябва да приемем молбата му като опит въпросът да бъде решен с взаимност, защото ако самото РВД реши да предприеме нещо, ще настане свинщина.

029374270 – ЦПИ
029371284 – ЦКИВП

_________________
MacPara Eden 4


Върнете се в началото
  Профил    +9 / -0 
 
 Заглавие: Re: За ЦКИВП, ЦПИ и свободното летене
МнениеПубликувано на: Нед Апр 24, 2016 6:13 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Като основен ползвател на въздушното пространство на летището при Сапарева баня, аз лично винаги се обаждам в ЦПИ, най-малкото защото в района често прелитат самолети до 7те рилски езера. Също така летище Белчин е доста активно и Свилен Иванов лети с ученици по маршрути към Кюстендил и Благоевград. В последно време гранична полиция идват с вертолет да си правят тренировки и ако няма координация, може да стане голяма беля. Разговарял съм с пилотите и са доста разбрани, но единствения начин за комуникация с тях е чрез ЦПИ. Вариантите са да се обадите в ЦПИ и да си оставите телефона за връзка или да прослушвате 130,600. Тази честота е в airband и е абсолютно забранено да се предава, освен ако нямате съответния лиценз!

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов