Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 11:13 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Летателни книжки за пара и делта планеристи
МнениеПубликувано на: Пет Юни 03, 2016 12:47 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 3:20 pm
Мнения: 352
Местоположение: Пловдив
Здравейте,

Асоциацията на свръхлеката авиация (www.bgmaa.org) инициира проектирането и отпечатването на летателни книжки. Проекта е във финална фаза - одобрение и обсъждане преди печат. Веднага щом мине първото одобрение и стигнем до бета ;-) версия ще я кача тук за мнение и от евентуално интересуващите се пара и делтапланеристи. Книжката ще е с твърди корици, джобен формат (малко по-малка от А5), графите са надписани на български и английски.

До момента единствените летателни книжки, за които зная, се купуват от ИВТ/ГВА и са за самолети; неподходящи са дори за малките самолети, и тотално неподходящи за пара и делтапланеристи.

1. Има ли БНАК или друга парапланеристска организация официално одобрена или дори просто някаква, популярна летателна книжка за пара и делтапланеристи, която да се използва в момента?
2. Представлява ли интерес за пара и делтапланеристската общност да има такава стандартна летателна книжка?

Питам, защото предложих в АСАБ книжката да се направи така, че да може да се ползва и от пара и делтапланеристите. Това има смисъл особено за парапланеристите, които летят и на мотопара и особено на трайкове, защото последните подлежат на лицензионен режим (и са в АСАБ), а опита е релевантен и има смисъл да се води в една книжка.

А и ако няма никакви летателни книжки, които да са възприети за ползване, това е начина да се появят такива.

Е, има ли смисъл или да не си губя времето?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
 Заглавие: Re: Летателни книжки за пара и делта планеристи
МнениеПубликувано на: Пет Юни 03, 2016 8:26 am 
Offline

Регистриран на: Пон Фев 28, 2011 9:39 am
Мнения: 333
Местоположение: Казанлък
Име: Николай Стоянов
Според мен летателната книжка е нещо задължително, въпреки съвременните ГПС траклогове и местата за съхраненнието на такива. Откакто летя записвам всеки свй полет в малко тефтерче и ако имах на разположение книжка, изработена специално за тази цел, когато започвах да летя несъмнено щеше да е чат от екипировката ми за парапланеризъм.


Поздрави

Николай

_________________
http://yahoooooskydance.com
https://www.youtube.com/channel/UCSGoiR72lOMLSLOYCar6oUw

Acro: U-Turn Thriller X3
XC/Hike&Fly: Ozone LM5
XC: Ozone M6
Tandem: Ozone Magnum 2


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Летателни книжки за пара и делта планеристи
МнениеПубликувано на: Пет Юни 03, 2016 8:54 am 
Offline

Регистриран на: Нед Авг 09, 2015 9:28 pm
Мнения: 124
Име: Georgi Stanchev
Аз предпочитам съвременните методи - Excell-ска таблица + траклогове в XCGlobe / Leonardo

_________________
https://www.instagram.com/georgistanchev/
https://vimeo.com/georgistanchev


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -1 
 
 Заглавие: Re: Летателни книжки за пара и делта планеристи
МнениеПубликувано на: Пет Юни 03, 2016 4:01 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 31, 2014 9:05 am
Мнения: 47
Местоположение: София
Име: Александър Шопов
Аз си дублирам информацията за полетите в ParaJournal за телефона и AirTome на десктоп компютъра. Леонардото е съвсем отделно. Честно казано, ако не е задължителна такава книжка не знам дали бих писал и на хартия - ако си я нося със себе си ще стане много бързо на баница, ако ли пък не - ще забравям да я попълвам.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Летателни книжки за пара и делта планеристи
МнениеПубликувано на: Пет Юни 03, 2016 6:54 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 11:32 am
Мнения: 165
Местоположение: Стара Загора
Име: Иван Банков
Митко ,смятам ,че си на прав път .Летящите моторно на паратрайкове и на делта имат крещяща нужда от такива книжки .Ти също за твоя Пипистрел .Говоря за летящите легално .На хората трябва да им стане ясно ,че ще дойде това време .Купувал съм такива книжки досега от Siebert Luftfahrtbedarf ,но са на немски .Вариант на български ще е супер .Подкрепям инициативата ти .А някои ,които си мислят ,че електронните версии са по- по, се лъжат .Ти знаеш ,че където и да отидеш за контрол (например отдел ЛГ на ГД на ГВА ) ти искат попълнен Logbuck


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Летателни книжки за пара и делта планеристи
МнениеПубликувано на: Пет Юни 03, 2016 8:05 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Почти всики федерации си имат книжки - особено за парапланеризъм, в България нямаме по простата причина че парапланеризмъ не е уреден, нямаме дории задължителен лиценз така че в това отношение и книжки не ни трябват. Мръднете ли обаче навън от българия всички ще ви поискат книжка - хартиена и заверена (подпис и/или печат).
Ако някой има желание да копира имам HGFA и BHPA книжки под ръка.
Иначе ако някой направи българска такава бих ползвал - само че формат А5 пак е големичко, ако се докара до А6 е по-добре.

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Летателни книжки за пара и делта планеристи
МнениеПубликувано на: Пет Юни 03, 2016 8:15 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Дек 10, 2005 12:03 am
Мнения: 559
Местоположение: Шумен
Име: (Хаджи) Северин Акерски
Преди се използваха книжки на Асоциациата по Делта и Парапланеризъм. Говоря за 90те години.
През 2001г. направих графичните файлове (с подобрени доработки) за предпечат и няколко пъти съм пускал малки тиражчета.

Така, че книжки винаги е имало. Въпроса е кой иска да има такава и да си я попълва.
Аз мойта си я попълвам редовно.

:wink:

_________________
Парапланер - Windtech "Fenix"
Сбруя: APCO "Spark"

Изображение
ДИСТРИБУТОР

Kites Maker Olds looking good!
http://kites-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов