Leonardo | ФОТО
Дата и час: Вто Мар 19, 2024 4:55 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Проблемът Fly Austria!!!
МнениеПубликувано на: Сря Фев 22, 2017 2:07 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 04, 2010 9:45 am
Мнения: 224
Австрийците са ни извадили от списъка на база обективни причини. Нямаме ефективна, функционираща система за обучение (методика, програма, парвоспособни "учители", оценяване...), която се изисква от тях; ако имаме - то те не знаят за нея. Дали (ако я има) тази система се изпълнява е съвсем друг въпрос.
Пиша "ако" - защото дори да има някаква "наредба" разписана от министерството - то, това ще регулира проблема на друго ниво, не ниво обучение-лицензиране. Темата не е "Проблемът летене в Австрия", а друга, но не са наемам да я дефинирам.

Останалото Angel_Sim го е написал много точно... макар и с присъщата му нотка ирония :)

Защо клубовете не искат да има подобна система, за мен е загадка. В този форум всяка година има по някоя и друга тема касаеща някой ментор-шаман на парапланеризма.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проблемът Fly Austria!!!
МнениеПубликувано на: Сря Фев 22, 2017 2:14 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Topuzov написа:

Защо клубовете не искат да има подобна система, за мен е загадка. .



Жорка - не че не искат, просто тези които искат са по-малко от тези който не-искат! Шаманите май са мнозинство.

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проблемът Fly Austria!!!
МнениеПубликувано на: Сря Фев 22, 2017 4:13 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 15, 2011 10:47 am
Мнения: 353
Местоположение: София
Име: Пламен Пунчев
DVD написа:
Пунчев, не четеш, а направо пишеш! Отговора на въпроса ти е малко по-нагоре.

Пунча не читатель, пунча писатель.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проблемът Fly Austria!!!
МнениеПубликувано на: Сря Фев 22, 2017 4:43 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 09, 2005 12:34 pm
Мнения: 342
Мисля ,че вече се събра достатъчна критична маса от заинтересовани пилоти за да се опитаме да решим този проблем.
Предлагам да преминем към действия в противен случай ще прегорим и темата ще отшуми безславно както не веднъж се е случвало.

Аз се наемам с официалната комуникация от страна на БНАК.
От тук взелите участие в темата Топузов, Ники Йотов,Ники Стоянов, Пунчев, Иво, Даниел и Ангел ако желаят да направим една скайп група за
да оформим нашите въпроси и искания в официално запитване.
След последващия отговор ще му мислим какви действия ще предприемем.
Естествено всеки друг от читателите на темата е добре дошъл в работната група.

Нека всеки който желае да участва да ми звънне на 0888024143 и без много да протакаме да предприемем първата крачка.

За тези ,които се чудят защо така съм се заял с този проблем ще кажа:
1. Криво ми стана като гледам как македонци и сърби скачат и се защитават а ние си траем като мишоци.
2. Представям си как отиваме в Австрия и Риманте си лети а мен ме изпитват и проверяват срещу някаква скромна такса.

_________________
www.verticaldimension.com
Gradient Bright 5
skype: pastora2303
GSM: 0888 024143
e-mail: ozyline@gmail.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проблемът Fly Austria!!!
МнениеПубликувано на: Сря Фев 22, 2017 9:24 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1979
Име: Даниел Димов
Нещата при Македонците и Сърбите са доста различни:

Сърбите са подготвили всички документи и са отговорили подробно на всички въпроси интересуващи Австрийците и въпреки това лицензите им не са били признати. Защо - не е ясно. Желко протестира най-вероятно заради това, че те отговарят на изискванията, но нещата не се получават и не им обясняват защо!

Ситуацията при Македонците е като при нас - те изобщо не са започвали комуникация по темата. За разлика от нас те изобщо не смятат да правят каквото и да е.

Говорих днес с Томас Брандленер и той ми обясни следното: законите и наредбите в Австрия се обновяват на двугодишен цикъл. След като сега (в началото на 2017-та) са решили на кои други държави ще признават лицензите - най-ранната дата на актуализирането ще е началото на 2019-та. Понеже и самите Австрийци не са доволни от сегашната ситуация - те натискат нещата в посока да е разрешено на всички, които имат IPPI карта, да летят. Ако това стане - няма да е необходимо всяка държава да води по отделно преговори и да се признават лицензите им на групички от по няклоко държави и т.н. Въобще Томас е на мнение, че сегашната ситуация е някакво полвинчато и временно решение. Трябва да бъде намерено цялостно трайно решение на проблема и те работят за да го постигнат. Докато това стане имаме две опции: (1) да чакаме и да не правим нищо и (2) да започнем преговорите по признаването на нашите лицензи с ясното съзнание, че това може да са усилия на вятръра.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проблемът Fly Austria!!!
МнениеПубликувано на: Чет Фев 23, 2017 9:52 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Колеги, понеже тези дни съм на вълна лицензиране но при моторизираните, ще споделя няколко неща.
1- В момента според НАРЕДБА № H-1 от 9.01.2014 г. в България не се изисква лиценз за пилотите на безмоторни парапланери и делтапланери, но се изисква удостоверение за завършен курс по одобрена от ГД ГВА учебна програма и лицензиран от ГД ГВА инструктор. Такива доколкото ми е известно все още няма. Хартийките на БНАК нямат никаква стойност пред нашите или които да било власти а без национален лиценз даже и FAI лицензите са невалидни.
2- Според регламент № ЕО 216.2008, Свърхлеката авиация се регулира чрез локално законодателство и всяка държава членка на ЕС сама преценява какви да са правилата.
3-На мен не ми е известно в България да се извършва обучение, съответстващо на австрийските или които и да било други изисквания. Ако бъркам поправете ме, но аз не съм чул някои да преподава въздушно право или пък някой да изучава правилата за полети по визуални правила (ПВП)http://www.caa.bg/upload/docs/VFR_GUIDE_BG.pdf

В заключение можем да се сърдим на нас самите, както за непризнаването на нашата "учебна система" така и за неуважението с което гледат на нас пилотите на по-големите ВС, на които за да им се издаде лиценз полагат писмен изпит по седем дисциплини. Ето ви една учебна програма за пилотите на паратрайкове http://bgmaa.org/files/documents/progra ... PL_PPG.pdf

Решението на проблема е предвидено в наредба Н-1 и то е да си направим асоциация по парапланеризъм и да кандидатстваме за правомощия по чл.5. т.10. от Н-1 а именно "провеждане на обучение на лицата, упражняващи въздушни спортове". Ако това стане, ще можем на база на издадения сертификат за проведено обучение да издаваме от името на асоциацията лиценз, които да има някаква тежест.

Между другото ,не знам колко от вас са чели наредбата, но има и друг проблем пред които сме изправени и това е изискването за регистрация и летателна годност. Ето тука съм описал достатъчно изчерпателно проблема https://drive.google.com/file/d/0BybG9W ... sp=sharing

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: Проблемът Fly Austria!!!
МнениеПубликувано на: Чет Фев 23, 2017 11:43 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1979
Име: Даниел Димов
Не мисля, че нашата система е некачествена или пък не е на ниво! Правили сме я по препоръките на системата ParaPro, както и Австрийците са правили тяхната пак на базата на ParaPro. Това в което съм убеден, че Австрийците ни бият, е стриктността на изпълнението на правилата. Независимо от това мисля, че имаме шанс...


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проблемът Fly Austria!!!
МнениеПубликувано на: Сря Май 10, 2017 3:39 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 15, 2011 10:47 am
Мнения: 353
Местоположение: София
Име: Пламен Пунчев
XC Mag


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проблемът Fly Austria!!!
МнениеПубликувано на: Сря Май 31, 2017 4:33 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 17, 2011 12:23 pm
Мнения: 492
Местоположение: София
Име: Ивайло Александров
DVD написа:
Австрийците изискват летенето с парапланер в съответната държава да е със задължителен лиценз, което в нашия случай не е така.

Сори, ама това ми звучи страшна глупост... Ако наистина е такъв проблема би било доста тъпо.
От къде на къде задължението да имаш лиценз, за да летиш в България ще е определящо да летиш в Австрия?
Имаш ли FAI лиценз? Имаш.
Дори би трябвало да е по-добре да си си го изкарал от собствено желание, а не щото е задължително.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проблемът Fly Austria!!!
МнениеПубликувано на: Сря Май 31, 2017 5:00 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1979
Име: Даниел Димов
FAI лиценза в същността си не е лиценз за летене, а е лиценз за участие в състезания.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Проблемът Fly Austria!!!
МнениеПубликувано на: Чет Юни 01, 2017 7:00 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Ivailo написа:
DVD написа:
Австрийците изискват летенето с парапланер в съответната държава да е със задължителен лиценз, което в нашия случай не е така.

Сори, ама това ми звучи страшна глупост... Ако наистина е такъв проблема би било доста тъпо.
От къде на къде задължението да имаш лиценз, за да летиш в България ще е определящо да летиш в Австрия?
Имаш ли FAI лиценз? Имаш.
Дори би трябвало да е по-добре да си си го изкарал от собствено желание, а не щото е задължително.

След толкова писане по темата с лицензите и законовие изисквания, явно има още колеги, които не се осведомени.
Ето, може да прочетеш това https://drive.google.com/file/d/0BybG9W ... sp=sharing а дискусията е тук viewtopic.php?f=11&t=9170

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов