Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 2:47 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Фестивал на полета в Дупница (Остроган)
МнениеПубликувано на: Пет Авг 31, 2018 9:15 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Дойде време за официално откриване на новия старт над с. Бистрица (Дупнишко), който именувахме на местността в която се намира, а именно Остроган.
Понеже Въздухария тази година няма да се провежда, решихме да използваме същите дати, които съвпадат с дългия уикенд от четрир почивни дни.
Откриването на фестивала ще се състои на 07.9.2018 г. от 11:00 часа на кацалката срещу парк Рила.
Идеята е да съчетаем откриването на новия старт за безмоторно етене със скромен фестивал, на които ще имат възможност да се включат и моторно летящите събратя от парамоторната, паратраиковата и мотоделтапланеристката общност.
На мястото ще има възможност за разполагане на палатков лагер, като в непосредствена близост се намира градският парк Рила с голям плувен басейн, заведения и места за отдих в горещата част на деня.
На мястото ще има мобилна скара, както и организиран транспорт за качване до старта.
Фестивала ще продължи до 09.09.2018, като транспорта ще е наличен през всички дни.
Утре ще направя официално събитие във Фейсбук, като ще обновявам информацията и тук.
За тези от вас, които все още не са чули и разбрали за старта, ето едно кратко видео от репортажа на БНТ
https://www.facebook.com/FreeFlyAeroclu ... 802396767/

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +8 / -0 
 
 Заглавие: Re: Фестивал на полета в Дупница (Остроган)
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 03, 2018 9:01 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Старта и навеса са почти готови и тези дни ще ги довършим за откриването https://www.facebook.com/media/set/?set ... tn__=-UC-R
Ето я страницата на събитието във Фейсбук https://www.facebook.com/events/240143346702963/
Следете я за да сте в крак с актуалната информация.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Фестивал на полета в Дупница (Остроган)
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 22, 2018 10:17 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Извинявам се за забавянето, но покрай работата по старта доста изостанах с разни други задачи и нямах време да пооправя снимките от фествала https://www.facebook.com/16604879682233 ... 6562963543
Искрено благодаря на всеки един от вас, който спомогна една моя голяма мечта да стане реалност, имам предвид да имаме хубав старт над моят роден град.
Благодаря и на всички които уважиха събитието, вашето присъстие освен чест и радост за мен бе и изключително важно, защото по този начин показахме на местното население и на институциите, че от нашето съществуване и развитие има полза за целия регион, а това е важно защото ще имаме нужда от тяхната подкрепа за бъдещото развитие както на старта така и на спорта като цяло.
Мисля, че Остроган се доказа като перфектно място за планинско летене и всяка капка пот си заслужава на 100%.
Мястото има няколко уникални характеристики, които го правят изключително интересно за летене и тепърва ни предстои да го изследваме обстойно.
Вече коментирахме с някой от най-опитните пилоти в България какво трябва да се направи за да се подобрят условията за пилотите и без да губим излишно време ще продължим работата по облагородяването на старта.
Понеже доста хора ми се обаждаха след фестивала да ме питат как стои въпроса с транспорта и има ли организация за качване до старта, трябва да знаете, че винаги когато има желаещи да летят, транспорт ще бъде подсигурен. Преди няколко дни закупихме и седем местно Диско за тази цел и предстой да го оборудваме с багажник на покрива. Освен това повечето от вас вече познават Пламен с Нисана и той е на наше разположение когато не е на дежурство в пожарната.
Благодаря ви още веднъж и до нови срещи в небето над Остроган!

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +6 / -0 
 
 Заглавие: Re: Фестивал на полета в Дупница (Остроган)
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 23, 2018 7:38 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Петьо, благодаря ти за ентусиазма. За мен ти си Окриления на годината с това, че ни даряваш с нов старт. И то какъв.
По време на фестивала имахме няколко вида качване - мазни и високи термики, огромен склонов ефект, който продължаваше и през нощта и още нещо като вълна. А за конвергенцията над кацалката да не говоря - понякога няма кацане.
Това е единственото място в БГ, където може да се лети спокойно на зверски СЗ ветрове. Вярно, че струйното течение на Струма разбива термиките и е трудно за прелети натам, но полетите до Самоков са сравнително лесни (после след Боровец и Костенец има усилване и турбулизиране на падащ вятър). При по-спокойни СЗ ветрове може да се гони Добростан, а защо не и Кърджали и Средиземно море.
Но класически полет ще си остане прелитане на Седемте Рилски Езера. По време на фестивала единия от дните се набрах с лекота над голото тревисто било към връх Кабул, който сме ползвали в миналото за излизане от Рила, когато сме били на езерата. Може да се навлиза и с малка височина, защото до езерата ридовете са обли и тревисти. Тогава не пуснах, защото бях по сандали, но ако човек е готов за разходка може спокойно да кацне на езерата и да си слезе с лифта или пък да продължи към Говедарци.
А за по-дълбоки навлизания в Рила да не говоря, че ми потича душевната слюнка.
...
По време на фестивала чух мрънкалници, дето се оплакваха от пътя с дългият и скъп транспорт с джипките, от неперфектният старт, от скъпите кебапчета на кацалката. Хора, радвайте се че ги има и бъдете благодарни, че някой ги е създал за вас. Другият вариант е да ги няма и да гледате кумулусите и планината през крив макарон.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -0 
 
 Заглавие: Re: Фестивал на полета в Дупница (Остроган)
МнениеПубликувано на: Сря Окт 03, 2018 9:54 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Ники, благодаря ти за хубавите думи и най-вече за подкрепата, защото без твоите виждания за стрта, едва ли нещата щяха да се получат толкова добре.
Имаме още малко работа по облагородяването и разширяването на старта, но мисля, че за следващия сезон ще имаме едно наистина прекрасно място за летене на Рила с голям потенциал.

Относно организацията по време на фестивала, има неща които определено ще се променят в бъдеще и едно от тях е именно човека които прави скарата. Аз също бях изненадан от високите цени и това при положение, че не съм му поискал една стотинка за това, че три дни му осигурихме клиенти.

Относно транспорта искам всички да разберат, че мног ого умувахме и смятахме и няма кака и кой да се навие да си троши джипа само за да си покрие израсходваното гориво.
Имайте предвид, че особенно Пламен и Киро доста работиха по старта и без тяхната физичека помощ нямаше да сме стигнали до никъде. Все пак хората трябва да имат интерес за помагат за подръжката на старта, защото това място не ни е паднало от небето, а е плод на дългогодишно плануване и бленуване и си иска своето.

Относно качествата на старта и това дали е перфектен или не, аз много добре знам какво трябва да се пипне, за да стане старта близко до идеалния, но все пак си има някои особенности като това, че основния наклон е на запд а се излита предимно на север.

Вече имаме план за леко изменение, но въпреки това става впрос за високопланински старт и се иска все пак човек да си владее крилото на излитане.
Стръмния склон предполага бързо и безопасно отделяне, но забелязах, че някои пилоти имат психологическа бариера от отвесната част на склона и леко се притесняват ако не излетят бързо и се наложи да потичат до ръба.
Смея да твърдя, че имам доста опит при излитане от смахнати стартове и Остроган определено не е сред тах.
Даже без проблем пускам абсолютно начинаещи пилоти при определени условия и повечето се справят без проблем.
Ще завърша с една молба към всички желаещи да летят на Остроган. Моля ви, ако нещо ви пртеснява при излитането, просто питайте, нищо че летите от "100 години".
Става ми много тъпо, като някой от шофьорите ми каже, че горе се коментира, че старта е бл куц, вятъра все бил крив и не ставало за летене, защото по този начин обиждате труда и усилията на много хора, и разпръсквате негативна енергия върху това прекрасно място.

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов