Leonardo | ФОТО
Дата и час: Съб Апр 27, 2024 8:33 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Топола-Варна
МнениеПубликувано на: Сря Яну 17, 2024 9:05 am 
Offline

Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 5:41 pm
Мнения: 163
Местоположение: varna
https://pronewsdobrich.bg/spasiha-bedst ... OuxHRv5WME

Здравейте!
Пускам поста от името и съгласието на Валери Китанов от Варна.
Инцидента започва на 01.01.2024г. и продължава до 03.01.2024г.
Валери изчезна на 1-ви януари и беше в неизвестност 3 дни. Бяха уведомени "компетентните органи", но това не доведе до нищо градивно от тяхна страна. На 3-ти януари се активирахме. Няколко коли го търсиха из стартове, кацалки и скалистите брегове между Балчик и Каварна. Към 10 вечерта го намерихме бедстващ под скалите на Топола, след претърпян инцидент на 1-ви януари.
Следващият пост е копи-пейст от Валери във варненската парапланеристка група:

Валери:
Здравейте и привет вече от дома!
Извиняваме се, че пиша с малко закъснение, но до скоро не ми беше много до писане, а и в болницата имах доста врене да осмисля станалото.
Първо искам да изкажа благодарностите си към всички съпричастни, които бяха част от тази история! огромно благодаря и ще ви очаквам на курбана, който ще спретнем, като се пооправя. Ще пиша допълнително, къде ще е печеното агне :)
А сега малко по инцидента:
На първи януари реших, че става за Топола. Отидох на старта, но ми се видя, че е оста силно и поривисто, за това реших да излетя долу от отвесните скали. Излитал съм 2-3 пъти от там и в случая ми се видя обра идеята. Тук вятъра беше дори слаб, като от време на време имаше обещаващи пориви. Духаше със западна компонента /от дясно/
Това е момента в който направих първата си грешка - да излетя в неподходящо време /липса на компресия на старта в съчетание с обтичане от западната компонента/
Източно от старта, скалата е обърната на ЮЗ и за това реших при излитане веднага да завия на там /тоест да излетя по вятъра/
Това ми беше втората грешка! Излитайки по вятъра, който беше около 3м. и поради недостатъчния склонов ефект, не успях да набера височина. Идеята ми беше, че на отхапаното ще набера височина, но не се случи. успях да заобиколя отхапаното и се приготвих за кацане. Сега чак осъзнах грешката си, приземявайки се по вятъра с оста солидна скорост! Там кацалка естествено нямаше! Нямаше и плаж - само остри камъни и сериозни канари!
Направих поредната трета грешка: Можех да избегна всичко това, като просто кацна на 3-4 метра във водата. Е щях да се измокря о кости, както и екипировката, но само това.
Кацнах на крака, но посрещнах скалистият бряг с голяма скорост, в следствие на което усетих остра болка и в вата крака. Не можех а се изправя, абсурд да тръгна а се прибирам.
Дойде момента да осъзная поредната четвърта грешка - не съм се обадил на никого, никой не знае къде съм...
Светлата част от деня бавно си отиваше. Имах време, колкото да си натикам екипировката в раницата и а се приготвя за вечерта. Нямах вода и храна. Криво-ляво изкарах вечерта. На другия ден зарязах крилото и тръгнах към плажа. Движех се много бавно, пълзейки на колене. Така продължи и следващият ден. За това време съм пропълзял 300 - 400 метра. На 3-ти януари към 10 часа вечерта видях някаква светлина, която се приближаваше към мен - това беше Перката.
От там нататък историята я знаете: болници, снимки, операции!!!
Резултата беше 2 счупени пет. Лявата без операция, дясната с операция, импланти и 15 шева.
Допуснах доста грешки!!!
Изводи:
1. Не летете сами или по-точно винаги, някой да ви знае къде сте!
2. Ако не е ОК за излитане - не рискувайте!
3. Приземяването по вятъра може да е много опасно

Ами това е приятели!
Пазете се!

_________________
Георги Тодоров - Жоро
NOVA FACTOR 2 - EN C


Върнете се в началото
  Профил    +11 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов