Leonardo | ФОТО
Дата и час: Съб Апр 27, 2024 9:51 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Лошо "кацане" на Сопот, 30.07.2023
МнениеПубликувано на: Съб Авг 05, 2023 2:53 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Дек 25, 2010 11:36 am
Мнения: 3
Име: Божко Тодоров
Здравейте,

Досега никога не съм писал в този форум и реших, че може да е полезно да споделя опита си от миналата неделя - 30.07.2023. Накратко: Некадърен заход, неуспешно придървяване и твърдо пригъзяване близо до рекичката и пътеката над Манастирска поляна.

Летя от 2011, като последните няколко години твърде малко, затова скоро си взех ниско EN-B крило и оставих високото, което вече претоварвам с 10-тина килограма, в гардероба. Имал съм само един относително лек инцидент с навехнат глезен.

В Неделя (30.07.2023) около 12:30 излетях от традиционния старт на Сопот. 10 мин. по-късно и набрана височина от 400м, реших, че не съм готов и в кондиция за иначе прекрасните условия.

Тъй като си давах сметка, че условията с времето ще стават все „по-добри“, се отправих да кацам. Реших, че ще полетя на спокойно по-късно. Извъртях едно низходящо и се насочих към заход с няколко 8-ци над рекичката и над дърветата.

Имаше неприятни балони, които ми пречеха, затова гледах да сляза максимално ниско над дърветата, преди да се насоча към поляната. След излизане от последния завой над пътеката, от където трябваше да се насоча към поляната, се оказа, че съм загубил повече височина отколкото очаквах и пред мен беше върхът на дърво което нямаше как да избегна. Можеше да опитам да мина през него, надявайки се, че няма да загубя скорост и да се срина от голяма височина, но предпочетох да не поемам този риск.

Сбруята премина почти централно през върха на дървото, леко в ляво, като клоните закачиха сериозно десните ми колани и линии. Все пак преминах, но предварително бях решил, че ще опитам да се окича на дърво и дадох дълбока дясна комнада. Крилото се насочи към съседно дърво, в което се надявах да се закачи куполът. С лек мах, и по моя преценка от около 3m височина, паднах на протектора по седалище.

Не можех и не направих опит да се посрещна удара с крака. Теренът беше с наклон нагоре, към който бях обънат. Изпитах тежест, напрежение и сериозно натъртване в кръста. Болката беше интензивна, неостра и дълбока. Останах легнал на една страна и не смеех да мърдам, надявах се, че съм се разминал само с натъртване.

Резултат: Фрактури на Л1 и Л2 прешлени.

Изводи(за мен):
Когато няма кацане, по-добре търпи и не кацай или намери подходящо място.
Не си играй ниско над дърветата. Преценката за височина над дърветата може да бъде измамна.
На каквото и крило да се качиш, трябва да отделиш време за да го опознаеш.
Ниското EN-B не завива така леко като високото с което си свикнал.
Наднормените килограми пречат.

Сърдечно благодаря на всички които ми помогнаха, на хората които бяха до мен през цялото време и на тези които ми се обадиха по-късно!

Бъдете здрави!

Божко


Върнете се в началото
  Профил    +13 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов