Leonardo | ФОТО
Дата и час: Съб Апр 27, 2024 12:18 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Тополица - 21.10.2006
МнениеПубликувано на: Съб Окт 21, 2006 8:32 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Днес на Тополица духаше запад с термични пориви до 5 м/с. При такъв вятър се създава зона с турболенции отпред-вдясно на старта, поради оптичането на дясното ребро. След като излетя, Гальо-Полицая (крило Gradient Avax RSE, сбруя Ава спорт Самурай) тръгна точно натам, потъна малко, след което последва 60% колапс отдясно. Макар че реагира адекватно в ситуацията, крилото се обърна на 180* и Галин се завъртя срещу склона. Намяше височина за нищо друго. Последва удар в склона, като протекторът на сбруята обира удара. За щастие всичко завърши без травми и последствия.

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: уф,
МнениеПубликувано на: Пон Окт 23, 2006 12:13 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 12, 2005 12:04 pm
Мнения: 478
Местоположение: Sofia
Име: Петър Гаврилов
добре че се е отървал без травми...

_________________
**********************
low riders team - we are low, but slow :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: 21.10.2006 инцидент на Тополица !!!
МнениеПубликувано на: Сря Окт 25, 2006 9:24 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Мар 14, 2004 12:49 pm
Мнения: 19
Местоположение: Бургас
Привет колеги, след тежкото ми падане.

Ето какво се случи : Излитането ми, бе нормално без да се подгъне крилото. Нищо не подсказваше, че ще има "мачкане", но след като стабилизирах полета непосредствено след излитането, реших да се наместя в сбруята. За да си улесня влизането в сбруята "Самурай" пуснах дясното управление. В това време попадам в откъсваща се термика в дясно от мен и започвам да се издигам, но дясната половина остава в низходящото, а нали се сещате, че бях пуснал управлението.... е тази ми грешка не ми бе простена и последва 50-60% колапс от дясно. И друг път съм имал 50-60% колапс и бях спокоен защото Avaxa много бавно ме завърташе. И този път той тръгна бавно, но изведнъж хукна и се появи голям крен около и повече от 45 градуса в дясно.Разбрах, че съм закъснял с командите и разполагам с много малко височина /10-15 метра/ до земята. Липсата на скорост и височина ме обрекоха, но опасността бяха въртенето и крена който щеше да се превърне в убийствен камшичен мах. Така и стана, докато падах успях да се изхвърля със сбруята към земята и протектора да срещне удара.... за малко и успях. Удара дойде от долу и вляво, ама какъв удар . Бях в съзнание, но от болката изтръпнах. Докато съм падал тялото ми се е завъртяло на 270 градуса- излетях на юг, а сега гледах на изток.
В заключение : Нищо не е за подценяване, Във въздуха винаги можете за бъдете изненадани и ако допуснете грешка ... ей ще се намери едно дяволче да ви смачка планера.
Специални благодарности на екипа на AVA SPORT и Ангел за това, че са създали сбруята СМУРАЙ и в критичен за мен момент можех и разчитах на нея, като тя оправда очакванията ми. БЛАГОДАРЯ ИМ .

p.s. След прегледа в болницата не бяха установени счупвания или вътрешни рзакъсвания, а само повсеместни натъртвания и най-вече в гръбнака. Убеден съм, че се отървах само с толкова защото летях със тази сбруя. Като парашутист имах едно сериозно падане и тогава смазах два прешлена, но такова падане като на 21.10.2006


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Окт 25, 2006 9:45 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 06, 2006 4:38 pm
Мнения: 28
Местоположение: София
Браво че си се отървал що годе леко. На мен ми предстой избор на екипировка и след като качвах учебните байри с пълно бойно се бях размислил да си купя само олекотена сбруя - тип учебна но май трябва да размисля...


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Окт 25, 2006 10:26 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 26, 2005 11:35 am
Мнения: 677
Местоположение: София
Име: Христо Джамбов
Гальо оправяй се по скоро. :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: bmnhgcc
МнениеПубликувано на: Пет Окт 27, 2006 9:22 pm 
eiiiiiiiiiiii kuka da se opavia6 barzo i da leti6 pak ....vapreki 4e si kuka .....so zdrave i badi zdrav


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 27, 2006 11:36 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Мар 14, 2004 12:49 pm
Мнения: 19
Местоположение: Бургас
Благодаря на всички ...

Когато загубиш управление над крилото и нямаш възможност да отвориш запасен, остава ти да разчиташ на сбруята. Аз си я купих, защото ми качи тримуваната скорост с 5 км/ч, но тя ми спести много... Правим грешки, всички правим грешки горе, но за последствията от тях трябва да се помисли или да се подсигурим преди полета, на земята. Успешни полети...

p.s: Летенето е удоволствие, а не мъка !!!


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов