Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Апр 19, 2024 3:47 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: счупен крак на ученик в Сопот...?
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 01, 2009 6:11 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Сеп 01, 2009 6:06 pm
Мнения: 75
:)


Последна промяна pile на Чет Дек 09, 2010 8:24 am, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 01, 2009 8:28 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Да, един наш ученик си счупи костица на пищяла при излитане.
Пуснах, го при по-силен вятър и термични условия. Нямаше добър контрол на крилото след напълването. Залитна настрани, тръкна земята и излетя. Нямаше удар и доста по-късно с учудване научих че е имало счупване. Мисля че обувките му не фиксираха добре глезена.
За разлика от другите ученици в курса, при този ученик излитанията бяха малко по-сковани. Както и при други физически силни ученици, така и при него имаше стягаше при излитанията и характерните опити крилото да се пълни с бицепси. Силовото действие и сковаността водят до нечувствителност към крилото и съответно забавено реагиране при промяна на ситуацията.
Преди този полет ученикът имаше 4 дена подготовка на учебния хълм и 3-4 полета от високо, а инцидента стана през последния ден на 6 дневния курс за начинаещи.
Естествено вина нося и аз, заради обучението което проведох и защото пусках учениците в по-силно време.
Въпреки всичко мисля, че курсовете които организираме подготвят добре мнозинството начинаещи парапланеристи. Някои напредват по-бързо, други по-бавно, трети се спират (или дори деградират) заради инциденти.
Пострадалия е в добро настроение и каза че въпреки инцидента е намерил своята среда и ще продължава напред.
Пожелавам му бързо оздравяване!

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 03, 2009 4:49 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Сеп 03, 2009 3:23 pm
Мнения: 1
Местоположение: София
Аз бях злополучния "пилот" на 29 авг. в Сопот.Ники общо взето точно е видял и описал случката.Наистина все още не съм уверен в контрола на крилото при излитане и затова този страничен порив на вятъра ме засили вдясно докато ускорявах.Усетих само леко щракване при последната земна крачка,но след това Ники ме вкара в една термика (по радиостанцията,разбира се ) и с една лява спирала се издигнах до 1700-1800м.Беше върховно изживяване!!!По-късно Йоханес ме пое по радиото и кацнах на ливадата до лифта без проблеми.Свалих си обувката и видях,че глезена е вече подут.Една чехкиня ми направи стегната превръзка,за което много й благодаря и коцук-коцук се прибрах в хотела.Тъй като можех да стъпвам,макар и с лека болка,реших че е само навехване.Шофирах без проблеми до С-я.Вечерта за всеки случай отидох до Пирогов на преглед и тогава се разбра,че има счупване на вътрешния глезен.Да бях умрял,нямаше да знам ,че има и такъв.Онзи ден ми направиха операция,ковнаха ми два пирона и сега пак се уча -да ходя с патерици.
Пиле,ти да не си бил на Сопот по това време?
Ники,не съм и помислял за отказване.Ти мисли за някаква методика като за по-стари ученици! :D Надявам се след 50 дни да съм на линия.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 04, 2009 6:30 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Стоиле
възрастните ученици са лесни защото имат много по-голяма мотивация от повечето съвременни младежи.

Възрастната (54+) румънска двойка от твоя курс казват:
"Не е лесно да учиш старо куче на нови номера", но са много доволни (особено от духовната част на преживяването) и идват пак в началото на октомври.

С малки стъпки, воля и търпение всичко се постига.
Бавно, бавно.
Яваш яваш.
Шанти, шанти.

До скоро на баира!

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 4 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов