Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 1:34 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: И делтите имат въжета...
МнениеПубликувано на: Пон Авг 23, 2010 11:27 am 
В събота нахвърчах още 2 часа, но на морския бряг, вече в Швеция. Летях с Дискуса, но ми се наложи да облетя и Комбата на Лани, които налетя новото за него крило.
Аз имах много интересен инцидент с въжето на променливата геометрия.
При един от полетите захождам да кацна и го правя колкото се може по-близо до мястото за разпъване на крилата - за да не нося. Мястото позволява да кацаме от където излитаме.
На земята лежи само едно крило и мачтата му стърчи, а пилотът пие кафе до колата си.
Останалите са във въздуха.
Аз убивам скороста като се плъзгам в екранния ефект и преди да бутна рамката прелитам над легналото на земята крило. И в момента на кацането пред носа на лежащото крило- нещо ми дръпна рамката и вместо носът да се вдигне - тои се залепи към земята. Бях смаян от това кацане, откачих се и оставих крилото по нос да огледам - и... изненада.
Аз кацам с почти 50% опъната напречка и въжето за нея се влачи почти 2 м зад рамката на крилото. Този ден летяхме във вятър от 8 до 11 м/с.
При прелитането над легналото на земята крило влачещото се въже се хлъзга покраи стърчащата нагоре мачта и края му с възела се осуква около мачтата и завързва на възел около мачтата и излизащите от нея горни въжета на делтапланера. Това деиства като котва, която моментално изпъва напречката на крилото ми до краи и дръпва рамката назад. При което носът на планера рязко пада надолу.
Добре е, че стана точно в момента на кацане, а не прелитах скоростно над легналия планер.
Та изводът - не прелитай ниско с веещо се въже на променливата геометрия над стърчащи мачти или други подобни препятствия.
Мърфи е там и бди каквото гадно може да се случи - да се случи. :lol:


Върнете се в началото
     +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов