Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 12:55 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Инцидента от 05.02 край Драма
МнениеПубликувано на: Пон Фев 07, 2011 3:37 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Дек 19, 2006 9:58 pm
Мнения: 182
Местоположение: България -София
Име: Еленко Божков
Добре ще бъде, ако някой от присъствалите, опише инцидента с български пилот от 05.02 в Драма....... Име на пилота? Каква е причината? Какви са нарянаванията му? Други подробности?

_________________
Ozone - DELTA 2


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидента от 05.02 край Драма
МнениеПубликувано на: Пон Фев 07, 2011 4:08 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Дек 19, 2006 9:58 pm
Мнения: 182
Местоположение: България -София
Име: Еленко Божков
Получих информация за инцидента от Митцу от клуба в Драма:
1.Името на пилота е Георги Пелев и е от София.
2.Бил е със софийска група парапланеристи.
3. Преценката на колегите от клуба в Драма е, че пилот с малък опит.
4. Инцидента е станал при опит на пилота да завие рязко на 360 градуса на ляво при което се забива с крака в скалистия склон.
Поражения: Два счупени крака - единия в областта на стъпалото до раздробяване, а другия на на коляното. От колената на горе никакви поражения.
5. Изключително бърза реакция на гръцките спасители, които го закарват в болнцата в Драма. Там са направени рентгенови снимки след което с линейка от Петрич е закаран в Пирогов

Молба от Митцу и колегите от клубав Драма: Ако някой знае дали е опериран и как е минала операцията в София да пише във форума.

_________________
Ozone - DELTA 2


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидента от 05.02 край Драма
МнениеПубликувано на: Пон Фев 07, 2011 5:31 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 12:43 pm
Мнения: 346
Местоположение: София
още не е направена операцията най вероятно ще бъде утре или вдругиден. Важното е след това да е бързо и пълно възстановяването,нещо което пожелавам от все сърце

_________________
НК
Element Air 4
Gin Race II


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидента от 05.02 край Драма
МнениеПубликувано на: Пон Фев 07, 2011 5:59 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юни 14, 2009 10:06 pm
Мнения: 184
Бях на старта, когато Георги се заби в склона. За съжаление никой от нас незнаеше от кога лети Георги, нито какъв опит има. Запознах се с него същата сутрин.На Драма се качихме направо на старта. Попита ме къде се каца и аз му обясних къде е кацалката. Изглеждаше като пилот с опит. Ако беше споделил че лети от скоро, щяхме да го спрем, поне в силните условия. А и във въздуха имаше много крила. Аз лично реших да изчакам, щото летя от година и нещо.
Георги се е опитал да завърти пълен кръг над кръста, но силно низходящо го е свалило под нивото и се е забил в камъните. Това е неговото обяснение - вчера бях при него в Пирогов. 10 етаж , 2 стая. Има вече екип за операцията, а кога ще е - незнае.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидента от 05.02 край Драма
МнениеПубликувано на: Вто Фев 08, 2011 2:48 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Ное 03, 2005 9:03 am
Мнения: 170
Местоположение: София
Име: Пламен Делчев
С Георги се запознах в края на миналата година на склона на Расник. Тъкмо на скоро си беше купил крило след като преди две години е бил изкарал курс на Сопот. Имаме няколко полета на Сопот с него в края на миналата година, а знам, че има и полет от Рила пак по това време.
По мои наблюдения е зрял и разумен човек и на Сопот нямаше проблеми с излитанията, кацанията както и с набиранията в термики без уред. Самият той определено има повече от идея що е то термика поради простата причина, че е бил много дълги години състезател по авиомоделизъм с безмоторни модели. За съжаление обаче не е летял в по-нестабилни условия като тези на Драма, което в съчетание със силното му желание да лети след зимното застояване от 2 месеца (вариометърът, който си купи с голямо желание има също своя принос, разбира се), както и наличието на доста крила във въздуха са го подвели да вземе решение да излети- така подозирам аз, защото не съм бил на старта по това време.
Днес ще го посетя да видя как е и как вървят нещата с операцията.
Силно се надявам да се възстанови бързо и напълно, защото никой не заслужава да страда от един красив спорт като парапланеризма.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидента от 05.02 край Драма
МнениеПубликувано на: Вто Фев 08, 2011 4:08 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Юни 15, 2005 2:45 pm
Мнения: 535
Местоположение: Ямбол/Бургас
Име: Александър Рунев
Пожелавам му бързо оздравяване...

_________________
Александър Рунев
GIN Carrera+

Човек няма крила и по отношение на теглото му
към теглото на мускулите му е 72 пъти по слаб от птица...
Но аз мисля, че ще лети,
но не заради силата на мускулите му,
а заради силата на своя ум...
Н.Е. Жуковский


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидента от 05.02 край Драма
МнениеПубликувано на: Чет Фев 10, 2011 6:53 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Май 06, 2010 8:12 am
Мнения: 4
никои не е застрахован от инциденти.някаде четох изказване че човека е конструиран не да лети и всякакъв опит за летене рано или късно се наказва!и точно поради тази причина трябва да сме безкомпромистни откъм екипировка и обучение. разбрах че георги е бил с някакви евтини високи китаиски обувки , ако е бил с ханваг сини флаи гаранция счупване нямаше да има поне доло на стъпалата!!!откъм обучение е изкарал вишата школа на Ники Иотов да тази школа е топ гън почти всички завършили нея стават инструктори в същата школа,досущ като меварик. курсът на обучение е 6 дни и е за нищожните 300евро ,за одбелязване е че точно преди месец на същото място е щяло да стане и по лош инцидент пак от пилот завършил топ гън Иотов! добре че е овиснал на боровете.изопщо тези 6 дневни курсове за осъкатяване и траино увреждане на психиката се чудя как в страна членка на ЕЦ се допускат


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -3 
 
 Заглавие: Re: Инцидента от 05.02 край Драма
МнениеПубликувано на: Чет Фев 10, 2011 7:46 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Хей морски,
благодаря за комплиментите.
Когато започваме обучение с начинаещ, освен че му обясняваме за рисковете, също така му разясняваме за учебния процес през който препоръчваме да преминат пилотите. Поради някаква странна причина чуждестранните ни ученици успяват някакси да дойдат от далече и да продължат с обучението си, а мнозинството от българските ни ученици решават, че курса за начинаещи им е достатъчен и продължават да се развиват самостоятелно наглеждани от приятели, които не осъзнават отговорността която поемат.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидента от 05.02 край Драма
МнениеПубликувано на: Чет Фев 10, 2011 7:53 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
morski_08 написа:
никои не е застрахован от инциденти.някаде четох изказване че човека е конструиран не да лети и всякакъв опит за летене рано или късно се наказва!и точно поради тази причина трябва да сме безкомпромистни откъм екипировка и обучение. разбрах че георги е бил с някакви евтини високи китаиски обувки , ако е бил с ханваг сини флаи гаранция счупване нямаше да има поне доло на стъпалата!!!откъм обучение е изкарал вишата школа на Ники Иотов да тази школа е топ гън почти всички завършили нея стават инструктори в същата школа,досущ като меварик. курсът на обучение е 6 дни и е за нищожните 300евро ,за одбелязване е че точно преди месец на същото място е щяло да стане и по лош инцидент пак от пилот завършил топ гън Иотов! добре че е овиснал на боровете.изопщо тези 6 дневни курсове за осъкатяване и траино увреждане на психиката се чудя как в страна членка на ЕЦ се допускат


Бързо и безпроблемно възтановяване на Георги !!!
От личен опит знам как е да си помелиш краката, и съм съгласен с това, че ако се лети с качествена екипировка и стабилни обувки, травмите биха могли да се сведат до минимум.
И се пак, това е само пасивната сигурност, по-добре е да се наблегне на активната такава.
Тук е имено мястото на инструктора и курса за обучение. Без да имам за цел да защитавам или упреквам някого, споделям мнението на morski08, че за една седмица пилот не се става, но тук трябва да се отбележи следното, курса за начинаещи е курс за начинаещи и има за цел да запознае въпросните начинаещи с основите на парапланеризма. !!! Това че в Бг. всеки решава че като изкара курса за начинаещи е станал самостоятелен пилот е голям проблем, но вината не е на "Топ Гъна" Ники Йотов.
Пак казвам, нямам за цел да защитавам или упреквам някого, просто споделям моето мнение по въпроса, а то е изградено само от личните ми впечатления, и за да не съм голословен ще дам за пример един разговор , който проведой в един начинаещ пилот от Англия, който тъкмо беше завършил курса на Сопот.
Тои сподели с мен че не се чувства готов да лети сам и че му е малко притеснено, а аз му казах като се прибере в Англия да потърси контакт с местните пилоти и да се запише в някой клуб, защото неговото обучение тепурва започва, а той ми каза че същото го е посъветвал и Йотов.
Докато от срещи с Бг пилоти изкарали курса съм слушал как вече единичката ги спъва и трябва да си копуват поне двоика, че им се забавя развитието, дори има и феномен, който след като е изкарал курса и не е летял след това около година, направо се метна на тандем и вози нищо непоодозиращи люде за пари
:twisted:
Така че проблема не е в едноседмичния курс, а в дървените ни глави! !!

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидента от 05.02 край Драма
МнениеПубликувано на: Чет Фев 10, 2011 7:56 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 11:02 am
Мнения: 871
Местоположение: София
Skyhiker написа:
Така че проблема не е в едноседмичния курс, а в дървените ни глави! !!


+1

_________________
Има три прости правила за безопасно летене. За съжаление, никой досега не ги е открил ... ;-)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидента от 05.02 край Драма
МнениеПубликувано на: Пет Фев 11, 2011 2:16 am 
Offline

Регистриран на: Нед Апр 23, 2006 6:04 pm
Мнения: 1183
Местоположение: Велико Търново
Име: Ивелин Калушков
Бързо, пълно и безпроблемно оздравяване на Георги!

Хора, айде малко се поспрете бе!
Всички казват че пилота има малко опит, никой не говори за обучението.
Статистиката сочи че голяма част от инцидентите стават ранна пролет поради ефекта на зимната "неналетяност", в комбинация с по принцип рядко, малко или почти никакво летене - риска за инциденти нараства и едно със сигурност е вярно - застраховани няма!
Относно екипровката - всеки лети с това което е преценил че е добре за него - има хора които летят по сандали, има и боси - въпрос на вкус - говоря за пасивната част от екипировката - никой не иска да се троши бе хора!
Междудругото обувките на Ханваг са наистина страхотни, но дори и във световният форум голяма част от пилотите си признават че са си относително скъпчики (немога да изровя темата в момента) - за България да не говорим!
Относно курса - ако ще и 6 месеца да е, ако следващите 6 след като го завършиш не летиш - кой ще е виновен за подобен инцидент - крса или липсата на опит!
Също не целя да упреквам или защитавам някого, просто споделям мнение - моето и това на Петьо!

И отново най-важното - бързо, пълно и безпроблемно оздравяване на Георги, и по-скоро да се върне в летящите редици!

_________________
"Успехът не е траен, провалът не е окончателен, важна е волята да продължиш напред!" - сър. Уинстън Чърчил

Independence Dragon 3 M (бяло, черно, червено)/Advance Impress 2+
Aerodyne Massai M (червено, жълто, оранжево)/Advance Impress 2+
Advance Omega 8 - 27 (бяло, жълто, зелено)/Advance Impress 2+

Advance Omega X-Alps - 25 (зелено, бяло, синьо)/Advance Impress 2+

Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидента от 05.02 край Драма
МнениеПубликувано на: Пет Фев 11, 2011 11:08 am 
Offline

Регистриран на: Сря Апр 14, 2010 11:04 pm
Мнения: 18
Местоположение: София
Име: Николина Илева
Искрено се надявам Георги да се възстанови бързи и доколкото е възможно безболезнено. Дано скоро се върне в редиците на „нормално ходещите” хора, а дали ще продължи с летенето, е негово решение.

А за останалите нас остава да си направим извода, какво не трябва да се прави, за да не пълним подфорума „Инциденти” с материал. Ако мястото за летене е ново за нас, ако условията са сравнително нестабилни, ако не се чувстваме уверени поради кратък или отдавна минал курс на обучение и последвал период на нелетене след това, ..... ако поне едно от тези неща ни притесняват е добре да се посъветваме с околните пилоти. Не е необходимо да се стига до там, че „ханваг сини флаи” да разчитаме да ни спасяват :wink:

Пак казвам, съчувствам на Жоро за болката, която преживява сега и се надявам като се стабилизира малко и сам да разкаже за случилото се.

_________________
Николина Вълканова
GIN Atlas - green / red / white


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: Инцидента от 05.02 край Драма
МнениеПубликувано на: Пет Фев 11, 2011 11:59 am 
Offline

Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 5:41 pm
Мнения: 163
Местоположение: varna
При Ники на курс за начинаещи не съм бил, но бях за напреднали и съм изключително доволен. А по въпроса за инцидентите – защо българина е така устроен, че винаги да търси негативната страна на въпроса. Природата е безкомпромисна към нас във въздуха, и понякога, ако ще и с 500 часа годишно пак може да свършите във форума за инциденти. – Не дърпайте дявола за опашката с изказванията си – никой не е застрахован.

……Най – опитният изследовател в света Стив Ъруин почина от скат. Това сравнено с летенето е смъртен случай на инструктор по парапланеризъм от учебен баир…

Бързо и безпроблемно оздравяване на Жоро.

_________________
Георги Тодоров - Жоро
NOVA FACTOR 2 - EN C


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидента от 05.02 край Драма
МнениеПубликувано на: Пет Фев 11, 2011 11:54 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 29, 2006 1:09 pm
Мнения: 159
Местоположение: Gabrovo
Име: Евгений Гичев
И от мен много безпроблемно и бързо възстановяване!
В стремежа си да намерим истината все се въртим около нея. Поне на мен така ми се струва.
Генералните изводи за самочувствие и обучение са важни, но важна е и конкретната причина.
Без претенции за познаване на случая ще споделя как Габровеца ми наби канчето при близко въртене на 360 до склона.
На моята реплика че имах височина - 10-20 метра запас, той разпенено парира: Ако получиш колапс или челен тък когато си срещу склона - т.е трим скорост + скоростта на вятъра знаеш ли какво следва - РААААЗБИВАНЕ!!!
Последното така го каза, че изтръпнах.
Ясно е че никой не е застрахован. Всеки е правил грешки, но нека се учим от конкретни грешки.

Още веднъж пожелания за пълно възстановяване.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидента от 05.02 край Драма
МнениеПубликувано на: Нед Фев 13, 2011 11:00 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 26, 2005 11:35 am
Мнения: 677
Местоположение: София
Име: Христо Джамбов
Pricinata za incidenta e opit za vurtene blizo do sklona s nedostatuchno razstojanie i visocina
sklon ot ljavo i zavoi 360 na ljavo
pri polozenie che zavoja e ostar vinagi ima po goljama zaguba na visochina osobeno pri po nisak klas krila
ta vinagi se vurti na obratnata posoka za da ima pilota vreme da reagira ako razbere che njama da mu stigne mjastoto za zavoja
po tezi priznatzi bih kazal che choveka ne e imal doastatuchno opit
Mitzo ot Drama

_________________
телефони : 0886 216 096, 0888 433 126
Axis Venus 4 - woody valley x alps
Axis Sirius II tandem


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов