Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 9:18 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Идват силните пролетни условия
МнениеПубликувано на: Сря Мар 09, 2011 4:37 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Зимата свърши и вече идват ранно пролетните условия:
- силни термики и турбуленция
- неочаквано силни ветрове на неочаквани места. Въздуха е все още студен и плътен, така че не подценявайте силата на вятъра. Инверсии насочват вятъра към определени места и още създавар ветрови ножици (срезове).

Днес на Ботев имаше 10-15 м/с вятър от СИ, което през есента и лятото позволява летене на Сопот, но в града се усещаше падащия вятър, а изнесените над долината кумулуси красноречиво визуализираха ротора на юг от Балкана.
Към 1:30 отидох на старта между Климент и Войнягово, над който имаше тлъсти кумулуси с поне 2000 м база. За съжаление като се качих кумулусите изчезнаха, а на старта се оказа ветровито.

Както казва Даниел - по-добре 2 часа по-рано на старта, отколкото 10 минути по-късно.

На старта духаше 6-10 метра, но затишията се оказаха измамни и добре оформени вихри. Когато опитах да излетя ме изстреля на 5-10 метра. 30% отляво. 50% отдясно и се озовах там от където излетях.
Разпънах отново, но плътни пориви над 10 м/с ме избутваха назад по старта. Тъй като нямаше кой да взема малкия от градината реших да не експериментирам и се прибрах по живо и по здраво.

Още разбрах че е важно да имаш ръкавици със хубаво сцепление - когато хващах вървите в опит да овладея крилото, те се изплъзваха с лекота през шушляковите ръкавици които ползвах.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -0 
 
 Заглавие: Re: Идват силните пролетни условия
МнениеПубликувано на: Сря Мар 09, 2011 6:27 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Мар 09, 2004 10:18 am
Мнения: 1283
Местоположение: село Величково
Име: Владимир Чорбаджийски
Абсолютно същите условия, както си ги описал Ники днес бяха и на новоселският баир. Но аз въобще не извадих крилото. :wink: Постоях малко, помръзнах, видях че вятъра нещо много играе 4-9 м/сек и много често мени посоката... Термики определено имаше, но бяха такива тесни и силни, че май нямаше да мога да се преборя с тях, а пък не ми се лежи пак по болници. :)
Май някакви зачатъци на мозък вече се появяват в тъпата ми глава а? :mrgreen: :mrgreen:

_________________
Летеше с Element Air ... Жълто червен.
Правилните решения и действия идват от опита, който се получава от грешни решения и действия!


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -0 
 
 Заглавие: Re: Идват силните пролетни условия
МнениеПубликувано на: Сря Мар 09, 2011 8:41 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Май 15, 2004 2:26 pm
Мнения: 392
Местоположение: Sofia
При силен студент фронт при който се достигат стойности на вятъра 20 - 25 м/с в продължение на два дни не би трябвало да се очаква бързо отшумяване на вихрушките. Според мен и двамата сте взели правилното решение да се слезе пеша, след като знаем че месец март е най-променливия и с най-големи амплитуди в метео обстановката.

Аз лично взех същото решение в петък на Витоша, ден преди да навлезе този фронт. Явно фронта е бил много силен още от предишният ден и както се вижда много продължителен. Затова винаги имайте едно на ум като решите да летите през "женския" месец.

Ники защо не ползваш кожени ръкавици през зимния сезон - има много дебели в "Практикер" срещу минимална сума - 25 лв.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Идват силните пролетни условия
МнениеПубликувано на: Сря Мар 09, 2011 8:53 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 10:04 pm
Мнения: 280
Местоположение: Пловдив
Така е Ники - идват условията ! :)
И това за фронтовете си е вярно - доста пъти вече експериментираме със студени фронтове :roll: . Но този май му улучихме мястото за летене - на Брестовица и в неделя и днес си похвърчахме добре. Лошото е, че не ставаше за нищо повече - в неделя силният вятър отнасяше термиките, а днес май отидохме 30 минути по-късно и много засенчи .
Всъщност май стана off topic :oops:
Извинете
П.С. Прочее трябваше да кажа, че според условията на старта и двата дни не би трябвало да се лети. В неделя беше динамично с пулсове от 5 до 12м/с. Затова излетяхме от ниския старт - почти от равното. И във въздуха се оказа доста спокойно с равномерно вдигане навсякъде пред склона до към 1200м.нм.в. с вятър 8-9м/с при поривите до 12м/с.Кацнахме със залеза. :D
Вчера долу вятърът беше слаб, но на старта пулсовете бяха от 2-3 до 10м/с. Излитането си беше леко криминално :!: , а във въздуха в началото имаше мощно вдигане, но масивното засенчване към 14часа спря термиките и останаха само кратки, но доста друсливи балони, с които се набираха не повече от 50м. След порядъчно намръзване кацнахме.
Бих казал, че няма проблем да се лети и при много силен вятър. Веднъж(на 7.12.2008 :wink: ) попаднахме при напредването на фронта във вятър 20м/с. Нямаше проблем да се лети високо. Проблемите дойдоха, когато трябваше да се каца...

_________________
небесен чергар


Последна промяна архитекта на Чет Мар 10, 2011 8:33 am, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Идват силните пролетни условия
МнениеПубликувано на: Сря Мар 09, 2011 9:26 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 07, 2008 8:06 pm
Мнения: 195
Местоположение: Варна
Име: Костадин Фердинандов
Онзи ден бяхме на Рогачево няколко души и наблюдавахме интересно явление.Когато се отбивахме от пътя вятърът си беше източен,макар и слаб.Но когато се качихме на старта там си духаше слаб запад :shock: Интересното в цялата ситуация беше,че цялата поляна отпред беше запалена и през цялото време визуализираше силни термики и балони
http://www.youtube.com/watch?v=V7cShxaBcNI ,които се късаха на места и като че ли се образуваше някакъв микроклимат който дърпаше околния въздух около огнището.През старта минаха няколко много яки прашни дявола,които ни поотказаха :)

_________________
Wing-Element water2,Harness-Gin Genie race


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Идват силните пролетни условия
МнениеПубликувано на: Вто Мар 15, 2011 7:03 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 3:40 pm
Мнения: 498
Местоположение: BG Bankya
niki написа:
...........................Когато опитах да излетя ме изстреля на 5-10 метра. 30% отляво. 50% отдясно и се озовах там от където излетях.
Разпънах отново, но плътни пориви над 10 м/с ме избутваха назад по старта. Тъй като нямаше кой да взема малкия от градината реших да не експериментирам и се прибрах по живо и по здраво...................


Ники...ми това си е нов бисер....защото е нямало кой да вземе детето си решил да се прибереш по живо и по здраво!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:D :D :D :D :D :D :D :D

_________________
Летете ниско и бавно!
Голям кеф е,вервайте ми!
До среща във въздуха!
Венко


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов