Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 4:35 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Нужда от застраховка?
МнениеПубликувано на: Пон Мар 14, 2011 9:46 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 12, 2004 10:04 pm
Мнения: 280
Местоположение: Пловдив
Здравейте всички !
Първо искам да поздравя Камен с успешното му прибиране жив и здрав от това приключение. Също така и да поздравя всички вас за изключителната ви реакция на хора, приятели и колеги. Респект!
И приемам развитието на дискусията в нови насоки - за организацията, застраховките и прочие за съвсем естествена.
Само се питам дали Камен наистина е имал нужда от помощ и "спасяване". Дали с цялата загриженост и форсиране на спасителна акция не го поставяме в ситуация на задлъжнялост за нещо, което може би не е искал?
Пиша това от гледната точка на човек, който от 35 години се забавлявам с "екстремни" :wink: спортове, естествено на моето си ниво на възможности и желание. Бил съм известно време и стажант спасител в ПКСС. Попадал съм в множество затруднени ситуации, които са част от естеството на такъв род дейности. Присъствал съм и на по-тежки инциденти, като за жалост загубих и приятели :cry: Всъщност, приемам че това е съществена част от пътя ми към ... себе си.
Но... Винаги съм считал, че човек се захваща с това изцяло по собствено желание, осъзнава рисковете и приема последствията. Убеден съм, че помощ трябва да се оказва, но само когато е поискана. Това човек може да заяви и преди да попадне в трудна ситуация. В такива случаи се прави и застраховка. Моят личен избор е да не правя такава. И уважавам избора на другите. В тази връзка - считам непоисканата помощ за "мечешка услуга".
Още веднъж, с дълбоко уважение към всички ви :
Димитър


Последна промяна архитекта на Пет Ное 30, 2012 9:39 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +7 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент в Непал - нужда от помощ!
МнениеПубликувано на: Пон Мар 14, 2011 10:49 am 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 6:56 pm
Мнения: 404
Име: Димитър Миладинов
В масовото съзнание у нас застраховката е нещо, което ни задължават по закон да правим. Или пък на рекет - застраховай се да не останеш без кола. Застрахователните компании имат (според мен напълно заслужено) меко казано лоша репутация. Защото зад тях стоят силови структури и защото застрахователите се мъчат всячески да се измъкнат от изплащането на застрахователна премия при събитие.

От друга страна често си казваме, че застраховката основно е начин да посрещнем последиците от дадено събитие, а не решаването на самата криза. Това е така за 95% от случаите. Но не и при екстремните спортове. И то в страни от третия свят. Свикнали сме в Европа първо да ни спасяват и после да питат за застраховката. Но при една издирвателна и спасителна операция в голям труднодостъпен район или евакуация с хеликоптер много често единствения начин да се задвижат нещата е наличието на депозит или поне на вървежна застраховка. В този смисъл застраховката е животоспасяваща. Нещо като запасния парашут - дано никога не го ползваш, но като ти трябва е незаменим.

Пиша всички тия общи приказки защото съм бил изправен пред избора на застраховател при няколко ходения в подобни страни, включително Непал на два пъти на трекинг и катерене, и мога да споделя информация, която може да се окаже полезна на пътуващите там и по света.

Дано не ме четат застрахователни агенти (аз не съм) но моето лично мнение е, че няма българска компания, която да покрие подобни събития по начин, по който да се чуствам сигурен. Аз лично не можах да намеря - може и да има. Получих много предложения за медицинска застраховка, асистанс при пътуване, общо взето цената беше в порядъка на 20-60 лв за един месец, нямаше клаузи за екстремни спортове. Знам, че има застрахователни компании в България, които правят "вървежни" застраховки за Европа - по форумите на скиорите може да се намери инфо.

В Непал ми е била предагана от местна агенция опцията да оставя знаителен депозит или кредитна карта, та ако се наложи хеликоптер и транспорт да могат да се оганизират нещата. Пак нещата опират до това дококо надеждни са хора, които познаваш от 5 минути ии няколко мейла.

На място в Непал и по време на трека срещнах много чужденци, включително участници в големи и сериозни експедиции. Събрах информация, след като се върнах я сверих в интернет. Видях, че повечето големи фирми за комерсиални експедиции и екстремни туроператори препоръчват застраховка в датската компания Ihi Bupa. Говорим за фирми от типа на Химекс (Ръсел Брайс), но не само - поне на 10на места срещнах таи препоръка. Застраховката се прави онлайн, с кредитна карта. Включва неограничено покритие за всички екстремни спортове (предълъг списък, включително парапланеризъм) с изключение на мотоциклети и рали. Включва всички медицински разходи, такива по търсене и спасяване, вкл. хеликоптер. Ползва се и е позната в Непал. Цената - за човек на 38 години за 1 месец беше към 180 евро. Вероятно има и други световни застрахователи. Цената няма да е 20 лева за месец. И няма да е на малка бланка, попълнена на ръка от агент, занимаващ се с това между другото, който не бил сигурен за общите условия и сега щял да се обади да пита :)

Дали мога да си позволя такава скъпа застраховка? По-скоро да. Предпочитам да имам скъпа, но вероятно истинска застраховка, пред евтина и ялова. Дали мога да си позволя да летя със запасен парашут?

Камен е щастлив, че има истински приятели в Непал и тук, които ни известиха и организираха събирането на средства. Въпросът е, че това което стана, е по-скоро щастливо изключение а не правило, на което може да се разчита.


Върнете се в началото
  Профил    +15 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент в Непал - нужда от помощ!
МнениеПубликувано на: Пон Мар 14, 2011 11:53 am 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 1:34 am
Мнения: 121
Местоположение: Бургас, Сливен
10x

_________________
www.skyvision.bg


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент в Непал - нужда от помощ!
МнениеПубликувано на: Вто Мар 15, 2011 12:25 am 
Offline

Регистриран на: Чет Май 27, 2004 2:53 pm
Мнения: 459
Име: uon venos
Eмо!
Не съм казала, че няма да помогна. Помогнах, въпреки, че не се виждам в списъка. Без значение .. аз също не познавам много Камен, виждали сме се по стартове, в Сопот и околия, но до там.
Тръпнехме и тук заедно с вас! Постоянно обменяхме и чакахме инфо. Всички се радваме, че той е добре здрав и най-вече жив!
Но няма начин човек да не си зададе въпроси, и хубавото в случая е че ги споделя. Дано в бъдеще Камен помисли малко и за другите хора около себе си. Семейство, приятели .. ето отзоваваме се!

Застраховката е чудесно нещо, но не тази, която е в бг. Аз лично съм се възползвала от нея при инциденти, не летателни, но доста сериозни и скъпи. И всеки ден се възползвам от нея, спокойна съм където и да съм. Това при нас се казва здравна застраховка - нещо като бг осигуровки, които плащате .. към нея има клаузи.
една от тях е планинска - спасителен екип от където и да се намираш, в каквото и състояние да си, да дойде превозно средство нужно за случая - хеликоптер, линейка, трайк или каквото те мислят че е добре, да те реанимират и да те закарат в най-близката болница - тя излиза около 180 франка на месец плюс 500 франка здравна
има и клауза за инциденти, в случай че някой те блъсне на улицата, например кола или колело
има клауза повреди, когато настъпиш с детската количка някоя баба по крака и го счупиш да кажем ..
и още много клаузи, от които можеш да се откажеш ако не желаеш ..но защо?! да спестиш някой и друг франк за сметка на себе си. Никога не можеш да знаеш какво може да ти се случи. Та обща сметка е, че моята застраховка на месец е 700 франка. Но тя е за цял свят! Странно нали?! Не локално, а за навсякъде ..хах, как така?! Ами така възможно е и не е толкова скъпо реално! И накрая си заслужава, когато ти се наложи недай си боже да я използваш. На мен през изминалата година ми се наложи на няколко пъти и всеки път си отдъхвах, малеее добре че имах застраховка!!!!


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -2 
 
 Заглавие: Re: Инцидент в Непал - нужда от помощ!
МнениеПубликувано на: Вто Мар 15, 2011 7:21 am 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 1:34 am
Мнения: 121
Местоположение: Бургас, Сливен
Никой никъде не оспорва ползата от добра застраховка. Аз самия от доста време търся подходящата за мен, защото летя и комерсиално. Просто опита ми със застрахователите показва, че винаги има начин да не ти изплатят премията. Не казвам, че няма и добри застраховки, но представете си че не сме сключили най-добрата застраховка, поради незнание или липса на възможности. После се случи инцидент... Какво да правим тогава? Нека честно се запитаме кокло от нас имат скъпа международна застраховка, 100% сигурна и покриваща мащабно издирване + хеликоптер? Не е ли най-бобрата застраховка, да можеш да разчиташ на останалите в нужда?

Искам да призова всеки да си направи най-добрата възможна застраховка, която може да си позволи. Искрено се надявам, че ако някой пострада независимо със или без застраховка, ние всички ще му помогнем по същия начин. Напоследък много хора споделиха, че са впечатлени и учудени от адекватната реакция и задружостта на гилдията. Казаха ми че като четат все едно не е "онзи форум". Нека оставим нещата така и не насочваме темата в посока колко са велики или жалки Пара Нова и какво бил казал Милен. Всички знаем как завършват такива спорове...

_________________
www.skyvision.bg


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент в Непал - нужда от помощ!
МнениеПубликувано на: Вто Мар 15, 2011 8:17 am 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 6:56 pm
Мнения: 404
Име: Димитър Миладинов
Емо възхищавам ти се от позитивното мислене и от всичко, което направи по случая. Но нека не извъртаме йезуитски темата в посоката, че е нормално да се лети без застраховка или че летенето със застраховка е привилегия на богатите. Въпрос е на осъзнаване на рисковете и последиците и на приоритети.

Има летящи събратя които имат пари да си купят Hero GoPro камера за 350 евро за да си снимат полетите или летят с ДСЛР за 3 бона, но 150 евро им се струват адски много за сателитен локализатор SPOT например, с който могат да бъдат намерени практически навсякъде.

Когато съм в чужбина особено в страна като Непал си правя застраховка 180 евро на месец точно защото не мога да си позволя да покрия разходите ако бера душа и се наложи да бъда спасяван. Щом съм имал средства и време да отида там, смешно е да се оправдавам, че не мога да дам тази сума за застраховка.

Хайде честно пак да си признаем, че понякога не даваме тези пари защото мислим, че баш на нас не може да ни се случи, защото са хвърлени на вятъра.

Ако някой няма финансова възможност, по-добре като общност да му помогнем с пари за застраховката и екипировката. Или да се измисли вариант в който клубовете да застраховат членовете си.

Ненавиждам застрахователите. Преебавали са ме многократно с какви ли не врътки за колата например. За България немога да посъветвам никой какво е най-удачното. Обаче това е поне някакъв вариант. Инак тук във форума се обсъждат какви ли не утопични взаимноспомагателни фондове, само дето на никой не му сезанимава да ги прави. Ти самият вероятно стана луд от телефонни раговори и банкови преводи, ок, сега го направи за благородната кауза, следващия път кой ще го прави?

Подкрепям те да не израждаме темата в разчистване на стари сметки с Милен, упреци към компанията или Камен. Към момчетата в Непал - поздрави за успешното справяне със ситуацията.

Иска ми се просто всеки от нас да си даде по-ясна сметка за отговорностите които има като лети и за мерките, които могат да се вземат предварително. Защото летенето засяга освен нас и нашите роднини и приятели.


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -1 
 
 Заглавие: Re: Инцидент в Непал - нужда от помощ!
МнениеПубликувано на: Вто Мар 15, 2011 8:39 am 
Offline

Регистриран на: Пет Фев 22, 2008 12:01 pm
Мнения: 58
Местоположение: Shumen
Име: Дидо
архитекта написа:
Здравейте всички !
Първо искам да поздравя Камен с успешното му прибиране жив и здрав от това приключение. Също така и да поздравя всички вас за изключителната ви реакция на хора, приятели и колеги. Респект!
И приемам развитието на дискусията в нови насоки - за организацията, застраховките и прочие за съвсем естествена.
Само се питам дали Камен наистина е имал нужда от помощ и "спасяване". Дали с цялата загриженост и форсиране на спасителна акция не го поставяме в ситуация на задлъжнялост за нещо, което може би не е искал?
Пиша това от гледната точка на човек, който от 35 години се забавлявам с "екстремни" :wink: спортове, естествено на моето си ниво на възможности и желание. Бил съм известно време и стажант спасител в ПКСС. Попадал съм в множество затруднени ситуации, които са част от естеството на такъв род дейности. Присъствал съм и на по-тежки инциденти, като за жалост загубих и приятели :cry: Всъщност, приемам че това е съществена част от пътя ми към ... себе си.
Но... Винаги съм считал, че човек се захваща с това изцяло по собствено желание, осъзнава рисковете и приема последствията. Убеден съм, че помощ трябва да се оказва, но само когато е поискана. Това човек може да заяви и преди да попадне в трудна ситуация. В такива случаи се прави и застраховка. Моят личен избор е да не правя такава. И уважавам избора на другите. В тази връзка - считам непоисканата помощ за "мечешка услуга".
Още веднъж, с дълбоко уважение към всички ви :
Димитър Хаджимаринов


Привет! Нямам честта да познавам теб и Камен, но ще се радвам да се запознаем! Кефя се, че Камен е отцелял и се възстановява. Дразниме това, че като българи видяхме малко събрани пари на куб и решихме да направим от филм, че дори що сме ги събирали...... малко тъпо, ами ако един от нас беше попаднъл в полужението в което е бил Камен :shock: :shock: :shock: ,ако нямахме неговата подготовка :cry: :cry: :cry: , как бихме се справили, как да извикаме помощ като сме в ДЖУНГЛА - закачаме бележка с координатите си и я забождаме на някой НОСОРОГ :P . ЗАСТРАХОВКА....ДА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ВСЕКИ ТРЯБВА ДА СИ ИМА. Аз съм и парашутист- меко казано, но скачам и ако нямаш застраховка не те пускат дори да гледаш от близо. Аз лично съм си направил "ЖИВОТ" , която е за 30години, дава облекчения в данъци и много други неща, невярвам Камен да няма... АКО ЧОВЕК ЗНАЕ КАКВО ЩЕ МУ СЕ СЛУЧИ....сега Камен да си беши застраховал и парапланепа и вървите дори и нямаше да му се налага да работи където и да е. Може само на някой плаж да обръща русалките :P :P :P но той си е човек и не е могъл да предскаже какво го чака. Много писах :evil: Исках само да кажа, че ако е ходил там да се кефи е щял да се обади. Милен и другите дето са там са обикаляли да го търсят два дни преди да е публикувано във форума и след като не са успели, тогава вдигнаха тежката артилерия... Лично аз се чух с Милен и той ми каза, че са се скапали и на сутринта ще продължат да търсят Камен с хеликоптери по земя. Така, че нека те да си решат какво да правят парите, те са дадени от сърце и дано не се налага да събираме за някой друг от нас. Ако е за "АГАНЦЕ " :wink: МОЖЕЕЕЕ. Ако скоро си идват да им се дадат како се върнат заради големите такси, но каквото и да реши Камен аз съм с него. Бързо възстановяване!


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: Инцидент в Непал - нужда от помощ!
МнениеПубликувано на: Вто Мар 15, 2011 9:00 am 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 6:56 pm
Мнения: 404
Име: Димитър Миладинов
Предлагам на модератора да премести постовете които зачекнаха застраховките в отделна тема, несвързана с инцидента в Непал.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент в Непал - нужда от помощ!
МнениеПубликувано на: Вто Мар 15, 2011 4:57 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Май 27, 2004 2:53 pm
Мнения: 459
Име: uon venos
Може би под застраховка вие разбирате нещо различно. Застраховката ми никога не ми изплаща на мен пари кеш или по банков път! Тя е не да ми даде пари да се лекувам, а да плати на съответната институция, която е полагала грижи за мен. Чрез застраховката инвидида не мисли само за себе си, поема отговорност! И най-вече към роднини и приятели, когато недай си боже се стигне до използването й.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -2 
 
 Заглавие: Re: Инцидент в Непал - нужда от помощ!
МнениеПубликувано на: Вто Мар 15, 2011 5:00 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Май 27, 2004 2:53 pm
Мнения: 459
Име: uon venos
Емо написа:
Не е ли най-бобрата застраховка, да можеш да разчиташ на останалите в нужда?

Искам да призова всеки да си направи най-добрата възможна застраховка, която може да си позволи. Искрено се надявам, че ако някой пострада независимо със или без застраховка, ние всички ще му помогнем по същия начин. Напоследък много хора споделиха, че са впечатлени и учудени от адекватната реакция и задружостта на гилдията. Казаха ми че като четат все едно не е "онзи форум". Нека оставим нещата така и не насочваме темата в посока колко са велики или жалки Пара Нова и какво бил казал Милен. Всички знаем как завършват такива спорове...


Съгласна съм с теб!
Виж готиното е наистина, че си помагаме. Въпреки, че ни разделят хиляди километри!


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -3 
 
 Заглавие: Re: Инцидент в Непал - нужда от помощ!
МнениеПубликувано на: Вто Мар 15, 2011 7:18 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Фев 22, 2008 12:01 pm
Мнения: 58
Местоположение: Shumen
Име: Дидо
Днес и няколко дни за напред жената е при застрахователи за да види какво могат да измислят тъйкато сме били много рискови дръ,дрън. като кажат цени и какво покрива ще кажа...


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Нужда от застраховка?
МнениеПубликувано на: Сря Мар 16, 2011 10:15 am 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 10, 2010 8:01 am
Мнения: 63
Някой познава ли тази фирма, застраховката изглежда точно като за нас. Аз искам освен разходи по спасяването да покрива и медицински разходи причинени от инцидент:

http://www.flugschulen.at/axa/


http://www.flugschulen.at/axa/ehafteng.html


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Нужда от застраховка?
МнениеПубликувано на: Сря Мар 16, 2011 3:05 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 6:56 pm
Мнения: 404
Име: Димитър Миладинов
Застраховката изглежда точно по темата. Мен ме притесняват неясноти в раздел 4.Exclusions и по-точно точки 4.1.1 и 4.1.2 където става дума, че към момента на събитието пилота трябва да е лицензиран и сертифициран и летателното средство също да е лицензирано и да има сертификат са летателна годност . Въпросът е кои сертификати и лицензи се признават от тях?


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Нужда от застраховка?
МнениеПубликувано на: Чет Апр 07, 2011 5:52 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 12, 2005 12:04 pm
Мнения: 478
Местоположение: Sofia
Име: Петър Гаврилов
тука е момента и аз да благодаря (с голямо закъснение) на всички хора, които след моя инцидент през август, при който си си строших два крака и прешлен, събраха пари и ми ги дадоха лично чрез Топузката и Ицо Джамбов. Събраха се над 3000 лева, не знам кой колко е дал, но съм сигурен че всеки е искал да ми помогне и ми помогнаха - не само с кинти, а и със контакти (Пастора), лекарски съвети (Тишо и Иван Доктора) и други "дреболии" които бяха много навреме в нужния момент. Сигурно пропускам някой, но БЛАГОДАРЯ на всички! Имам операции и титанови планки на двете колена и на гръбнака, което си е цифра пари. Аз получих застраховка "приятели", която получи Камен в Непал. Това е отличен начин да си помагаме (аз не смятам да спирам с летенето), но мойто лечение (импланти, лекарства, рехабилитатор и т.н.) ми струва съвсем грубо около 10 бона, които ми беше много трудно да намеря - на мен и на Галя. В тази сума не включвам пропуснати ползи от факта че прекарах около три месеца в къщи без да се занимавам с нищо - абе с две думи - превърнах се в пеленаче на 35 годишна възраст. Който е бил в мойто положение, знае как е, който не е - пожелавам му да не научава никога.
Та въпроса е належащ за една стабилна медицинска застраховка, която да покрива разходите за лечение ако недай си Боже нещо стане, а не да се чуди човек - абе това че оживях добре ли е, или зле? щото съм имал и такива дни. За съжаление, в България клаузите са такива, че всеки застраховател може да откаже да изплаща застраховка. Малко известен факт е, че дори обезщетенията при катастрофи, където има ГО (за вреди към трети лица) и Гаранционен фонд, регулиран със закон, се изплащат с изключителни трудности и закъснения, а често и не се плащат на пострадалите.
Моето мнение е, че тук при застраховките предстои много работа, която трябва да се върши от организацията, която обединява парапланеристите - БНАК, или от оторизиран от нея орган (комисия или нещо от сорта). Застрахователите обаче искат и статистика за инцидентите, която тук липсва, или е недостоверна и изкривена. С тази статистика те могат да определят математически някакъв риск и оттам евентуален размер на премиите, спрямо изплащани обезщетения. Друг проблем със застраховките е, че те имат горен лимит, а медицинските разходи нямат таван (личен опит).
Та въобще при застраховките проблемите са повече отколкотот верните решения. Едно от верните решения е застраховката "приятел"
поздрави на всички.

_________________
**********************
low riders team - we are low, but slow :)


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Нужда от застраховка?
МнениеПубликувано на: Чет Апр 07, 2011 11:11 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Юни 16, 2009 10:57 am
Мнения: 1
Аз мога да предложа друг вариант на on-line застраховка при добре познат сред адвенчър туристите застраховател - World Nomads. Покриват всички екстремни спортове без формалности, както и всевъзможни рискове, като откраднати билети или джобни например. Ето малко цитати от сайта им:
"You can buy, extend and claim online even after you've left home. Recommended by Lonely Planet, World Nomads travel insurance is available to people from over 150 countries and is designed for adventurous travellers with cover for overseas medical, evacuation, baggage and activities such as ......" "By having 'all-inclusive' coverage you do not need to worry about emergencies that can happen any time, any where, before or during your travels. Including the cost of your airfare, as well as your tour(s), ensures that you do not have to worry about any unforeseen situations such as having to rush home to a family member or having a tour changed or cancelled because of a natural disaster.

You can use any travel insurance you wish although we recommend you to buy it with World Nomads Travel Insurance. This Travel Insurance Agency is also partnered with Lonely Planet, so it is cheap and reliable! You can very easily purchase it online by just clicking on the folowing links: http://www.worldnomads.com/

Аз ги препоръчвам с 2 ръце :)


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов