Leonardo | ФОТО
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 5:16 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 73 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Парите събрани за Камен...
МнениеПубликувано на: Пет Мар 18, 2011 1:13 am 
Offline

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 8:40 am
Мнения: 1980
Име: Даниел Димов
И така - в Непал вече ситуацията е стабилна и финансовите въпроси са изяснени. Първата сума за издирвателната операция е платена от пилоти намиращи се там - те не са поискали сумата да им бъде възстановявана. Втората сума (която беше изпратена от Емо) е отишла за хеликоптера транспортирал Камен и за дарения към непалските армия и полиция. Остават ориентировъчно около 3600 лв.

Тези пари са наши и ние трябва да решим заедно какво да правим с тях. Нека в тази тема да обсъдим за какво смислено и полезно можем да използваме парите и след като обсъждането приключи - да го изгласуваме! Разбира се всеки един от вас може да си поиска това което е останало от неговото дарение - Емо ще има задачата да публикува едно число което ще означава колко % от всички получени пари са останали. След като Емо напише процента - всеки един от вас може да си поиска обратно произволна сума от 1 лев до сумата която е изпратил умножена по въпросния процент.

Моите предложения са:

1. БЛАГОТВОРИТЕЛНОСТ - в България ситуацията е такава, че винаги някой има нужда от помощ я за лечение, я за ремонт на покрив на децка градина и т.н. Тези пари не са много, но със сигурност биха направили някой (който също не познаваме, както някои от нас не познават Камен) щастлив... Ако се вземе решение за този вариант - ще трябва да се реши и за каква точно благотворителност да се дадат парите. Може Камен да реши.

2. ФОНД ЗА ПОСТРАДАЛИ - в България за такова издирване каквото имаше в Непал не може да се говори, но може някой да пострада тежко и да няма пари да се лекува. Знаем че дори и да е застрахован човек - застрахователите винаги са една крачка пред нас в измъкването от плащане. Така че един пострадал може да разчита само на роднини и приятели! Роднините винаги са ограничена бройка, но пък приятелите нямат ограничение... Ако се вземе решение за този вариант - ще трябва да се реши на чие разпореждане да останат парите и ако (не дай боже) се стигне до нужда от още - как най-бързо и лесно да бъдат досъбрани.

3. ФОНД "БЪЛГАРИЯ НА X-ALPS 2013" - идеята да се обединим и изпратим участник на следващото състезание X-Alps е моя - повече за идеята има в тази тема

4. СЪСТЕЗАНИЕ В СЛИВЕН - миналата година имаше състезание в Сливен, при което нямаше нито една валидна задача. Това беше много разочароващо за всички, въпреки че мястото е много добро и условията бяха хубави! През тренировъчния ден успяхме да се качим на най-високия старт и направихме много хубави полети. През следващите дни обаче не успяхме да се качим. На практика състезанието се провали заради липса на машини които да ни качват на Синилка! Ако една подобна сума влезе директно в бюджета на състезанието ще може да се ремонтира съществуващия камион и да се наемат още една или две подходящи машини за да стане състезанието тази година наистина добро.

Който има други идеи да пише!


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парите събрани за Камен...
МнениеПубликувано на: Пет Мар 18, 2011 7:05 am 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Аз предлагам събраните средства да се използват за ФОНД ЗА ПОСТРАДАЛИ, защото:
- всички застрахователи се интересуват от печалба, а българските настървено се стремят да я запазят в случай на инцидент, чрез добри адвокати и двусмислени текстове.
- застрахователите използват лобиране и насилие за да си подсигурят бизнеса (задължително застраховане)
- идеята за застраховане може да причини откъсване от реалността. Например заради застраховането пострадалия подценява риска и отказва да носи последствията от него, спасителя се наяват на заплащане от застрахователя, а застрахователя се бори за печалбата. Спомням си случай на парапланерист кацнал до някакъв ледник в Алпите да се порадва на гледката. Спасителите дошли и насила го качили във въртолета, въпреки протестите му и на всичкото отгоре повредили екипировката му. Да те трябва да отчитат дейност пред обществото и застрахователите ама тая загриженост понякога пречи и ограничава личната свобода.

Случая с Камен доказа, че можем да си помагаме и това трябва да се тренира, а не да събира прах в историята. Развиването на взаимопощ и ни прави по-добри и никакви пари не могат да купят приятелство, другарки и другари :)
Естествено трябва да се определят ясни правила в какви случаи да се изразходват средствата.
Сред парапланеристите има двама банкери, които могат измислят някаква защита на средствата срещу обезценяване.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парите събрани за Камен...
МнениеПубликувано на: Пет Мар 18, 2011 7:27 am 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 1:34 am
Мнения: 121
Местоположение: Бургас, Сливен
Точните суми са:
2904.35 лв.
642.10 EUR
250 USD

Парите вече са преведени в сметката на Камен (с изключение на сумите в PayPal).

Аз лично качвах хората на Синилка с камиона и аз съм се потил най-много над него. Капацитета му е 10-15 човека, а се наложи да го товарим с 20+. Направил съм го този камион със собствените си ръце, както и пътя до Синилка... Пиша това защото много искам мястото да стане достъпно з летене и съм положил много усилия за това, но абсолютно съм против парите събрани за помощ за Камен да се харчат за там, за X-ALPS 2013 или за каквото и да е друго състезание. Знам, че за такива мероприятия има нужда от пари, но също знам как тези пари са събирани и за какво са ги дали хората. Не мисля, че ако бяхме обявили кампания по набиране на средства за състезания щеше да има такъв отзвук.

Няма как да решим какво ще се случи със сумата с гласуване в този форум, защото част от хората които дариха не малки суми изобщо не са парапланеристи и не го посещават. По този повод говорих и с Даниел, когато все още нямах връзка с Камен, че остават пари. Парите са събрани за Камен и нека той да реши какво да се случи с тях. Говорих с него преди 2-3 дена и той има прекрасна идея която се препокрива с тази на Ники (и номер 2 на Даниел) и която ми се струва най-логична. Но нека той напише...

_________________
www.skyvision.bg


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парите събрани за Камен...
МнениеПубликувано на: Пет Мар 18, 2011 9:00 am 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 13, 2008 12:39 pm
Мнения: 206
Местоположение: Варна
Име: Адриан Атанасов
Направо мислете как да се запази до най-голяма степен стойността им във времето и директно във фонд пострадали! Направете тази тема Анкета "за" или "против" парите да отидат във фонд пострадали без другите варианти и просто ако някой има друго на ум, нека е "против". Така или иначе резултатите ще са "за" :)

_________________
Ozone Mantra M6 - червено-черно-бяло
Ozone Zeno - синьо-бяло
Element AIR - Tandem


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парите събрани за Камен...
МнениеПубликувано на: Пет Мар 18, 2011 9:34 am 
Offline

Регистриран на: Пон Яну 11, 2010 8:54 pm
Мнения: 61
Местоположение: Варна
Име: Пламен Атанасов
Независимо от това какво стане с тези пари, наистина ще е добре да се направи фонд за пострадали, но мисля че участието на парапланеристите трябва да е постоянно. Примерно който участва в този фонд, трябва да добавя по 10лв на месец в него, или нещо от сорта. Един вид да си направим собствена застрахователна компания.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -1 
 
 Заглавие: Re: Парите събрани за Камен...
МнениеПубликувано на: Пет Мар 18, 2011 12:31 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Авг 07, 2007 10:38 pm
Мнения: 58
Местоположение: Yambol
Здравейте всички !
Първо искам искрено да благодаря на всички за проявената съпричастност и отзивчивост по моя случаи !!!
Относно парите събрани за спасителната акция , аз мисля , че най добре ще е да останат в нещо като фонд за хора наистина нуждаещи се от тях . Те са събрани с идеята да се помогне на човек изпаднал в беда (в случая аз ) и да бъдат използвани за каквото и да е друго според мен е абсолютно неуместно . Ако в бъдеще на някой му се наложи (а това със сигурност ще се случи някога) да може да разчита на тази сума . Това е моето предложение . Голяма част от дарителите нямат и идея какво е това парапланеризъм и едва ли ги интересува участието ни в X-alps . Парите са дарени за конкретният случай с конкретна идея.
Относно подробностите как точно да стане всичко съм убеден , че има доста по компетентни по темата от мен хора .
Благодаря отново за всичко ! Разказът за случая е почти готов и ще бъде публикуван съвсем скоро .

_________________
Carpe diem


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парите събрани за Камен...
МнениеПубликувано на: Пет Мар 18, 2011 1:56 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 1:00 pm
Мнения: 79
Местоположение: Стралджа(Я-л)
Име: ПетърПетров
Прочетох постовете до тук.
Не че имам кой знае колко пртив Камен (жив и здрав Камене) да реши какво да става с парите, но смятам че е добре да се обсъди. Всъщност, защо пък ако не се стигне до консенсус, да се даде право на вето на Камен :)

А идеята ми е да се закупи земя. Хем парите ще са вложени, хем ще са на разположение, хем ще има още една кацалка за всички летящи.
Това, което ми е мътно е как ще се оформи това документално, кой ще има право да продава и пр.
Или да се оформи като акционерно дружество с акции и пр.
Тази материя ми е абсолютно непозната, така че простете ако пиша глупости. Ако идеята е осъществима и се хареса ...

Пък иначе ... да сме живи и здрави.

_________________
Gin Bolero-3 (М: 85-105кг) лети около Ванкувър, Канада
harness - ADVANCE SUCCESS M
GPS: Garmin GPSMAP® 60CSx.
Радио "Wouxun KG-UVD1P 136-174 400-480 MHz + USB + Speaker mic".
--аз съм 60 кг /176см
Ailes de K Trilair (1989) [в движение] - на тавана. Редакция - разрушен 2012г.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -6 
 
 Заглавие: Re: Парите събрани за Камен...
МнениеПубликувано на: Пет Мар 18, 2011 2:47 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Юни 15, 2005 2:45 pm
Мнения: 535
Местоположение: Ямбол/Бургас
Име: Александър Рунев
Според мен, най доброто решение е фонд за пострадали парапланеристи. Да се надяваме че няма да го бараме. Вкарани в банката нека лихвите си текат...

_________________
Александър Рунев
GIN Carrera+

Човек няма крила и по отношение на теглото му
към теглото на мускулите му е 72 пъти по слаб от птица...
Но аз мисля, че ще лети,
но не заради силата на мускулите му,
а заради силата на своя ум...
Н.Е. Жуковский


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парите събрани за Камен...
МнениеПубликувано на: Пет Мар 18, 2011 7:33 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Яну 11, 2010 8:54 pm
Мнения: 61
Местоположение: Варна
Име: Пламен Атанасов
какви лихви на 3К лева. Първите два счупени крака ще го изхарчат фонда. А и кой решава кой се нуждае от фондова помощ, и кой не? Ще станат пак едни разправии, и този който управлява фонда ще го отнесе най-здраво. Нека не си правим илюзии. Моето мнение е че ако ще се прави фонд, то той би следвало да бъде дълготрайна структура, с някакво членство. Като взаимноспомагателна каса, която при бедствие на член покрива да речем до 1К лв разходи, или нещо от сорта. Има си членски внос, има си ясни правила. Ако достатъчно хора се включат, това може да работи.


Върнете се в началото
  Профил    +5 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парите събрани за Камен...
МнениеПубликувано на: Пет Мар 18, 2011 7:52 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 07, 2008 8:06 pm
Мнения: 195
Местоположение: Варна
Име: Костадин Фердинандов
Моето мнение също се препокрива с това,че с тези пари да се положи началото на Взаимно-спомагателна каса.Нека се определи някаква месечна вноска-напр.5 или 10лв-мисля,че не са проблем за никого.При евентуален инцидент,част от сумата би могла да се даде на пострадалия.Нека достъп до тази сума да имат само хората,които си внасят месечните вноски.Щом не можем да си намерим читави застрахователи поне да намерим начин сами да си помагаме!

_________________
Wing-Element water2,Harness-Gin Genie race


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парите събрани за Камен...
МнениеПубликувано на: Пет Мар 18, 2011 8:13 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 12:19 am
Мнения: 926
Местоположение: Над Шумен
Име: Хари Ламбев
Нека някой да пусне гласуване по темата, защото не съм го правил до сега. Мисля, че много хора ще са съгласни да има каса, но е много важно какъв ще е контрола върху нея, каква сума би отпуснала касата при злопулука и други въпроси които трябва да се дискутират.

_________________
Gradient AVAX RSF 24, AXIS Mercury и тандем INDEPENDENCE
SKYPE - harypara / 0896 898 464
Ако съдбата ти обърне гръб, само я изчакай да се наведе и ....!
http://letenebulgaria.alle.bg/


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парите събрани за Камен...
МнениеПубликувано на: Пет Мар 18, 2011 8:28 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 6:56 pm
Мнения: 404
Име: Димитър Миладинов
Подкрепям идеята за фонд, стига да не е нещо еднократно. PBA е прав - срещу някаква малка месечна вноска да може човек да разчита на някаква помощ при нужда. Хубаво е с гласуване да определим размера на вноската и размера на помощта, която може да се получи. Вместо да пълним гушите на алчни застрахователи.

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=2955631


Последна промяна dimitar.miladinov на Пет Мар 18, 2011 9:14 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парите събрани за Камен...
МнениеПубликувано на: Пет Мар 18, 2011 9:09 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Дек 19, 2006 9:58 pm
Мнения: 182
Местоположение: България -София
Име: Еленко Божков
Аз съм за това събраните пари да послужат за начална вноска във фонд за спасяване на бедстващи парапланеристи. За начина набиране на средства във фонда и управлението им и условията за отпускане на средства (статут на фонда) предлагам да се обърнеме към професионалист (Росен), още повече, че от няколко дни, той съвсем се е набъркал в управленито на фондове.......

_________________
Ozone - DELTA 2


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Парите събрани за Камен...
МнениеПубликувано на: Пет Мар 18, 2011 9:14 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 1:34 am
Мнения: 121
Местоположение: Бургас, Сливен
:) Само си представете следната ситуация. Внасяме пари примерно година... После се случва инцидент... Въпрос на време е. Разходите са големи и човека се нуждае от средства. Всички събрани пари заминават за покриване на част от необходимото. Дотук добре. После обаче, само месец по-късно друг от нас е пострадал и ситуацията е същата, но пари няма. Човека съвестно си е внасял вностака, но за жалост за него нищо не е останало.

Според мен идеята да се събират пари ей така на някакви вноски е неработеща. Кой ще решава колко да се похарчат когато има нужда? Кой ще има право да каже - "Няма да отпусна повече пари, защото трябва да останат за следващия" и честно ли е това, когато трябват сега?

За мен решението е много лесно. Парите остават в сметката на Камен на някакъв дългосрочен депозит. Ако нищо не се случи трупа се някаква лихва. Ако нещо се случи, майната и на лихвата теглят се светкавично. Камен е преживял много. Скоро ще завърши разказа си и ще прочетете. Аз вярвам, че именно той, който се е измъкнал от смърта, ще даде всичко от себе си за да помогне на човек изпаднал в подобна ситуация.

Според мен, ако някой пострада му се дават всички налични пари и ако тярбва се събират още. Видяхме че ако се наложи можем да съберем. Нека не усложняваме нещата...

_________________
www.skyvision.bg


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -1 
 
 Заглавие: Re: Парите събрани за Камен...
МнениеПубликувано на: Пет Мар 18, 2011 9:56 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Юли 25, 2010 6:56 pm
Мнения: 404
Име: Димитър Миладинов
Напротив, ако има вноска и ако има твърда сума, с която се подпомага всеки пострадал, няма да има двойни стандарти и необходимост от решаване на всеки уникален случай. Просто човек ще знае, че участва в такъв фонд примерно с 50 или 100 лева годишно (5-10 месечно). Но че при злополука може да разчита например на 1000 или 2000 лева. Това може да не покрие всички разходи, но е нещо работещо. При 100 души годишната сума е 10 000 - примерно 10 инцидента. Ако приемем, че 1 от 10 души може да пострада. Ако повече от 1 на 10 пострадват, по-добре всички вкупом да се отказваме овреме :)


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -2 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 73 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов