Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Апр 19, 2024 10:26 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: 12.07.2011, около 17:00 - 17:30, над поляните до Драгалевци
МнениеПубликувано на: Сря Юли 13, 2011 11:08 am 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 08, 2010 3:16 pm
Мнения: 277
Местоположение: София
Име: Боян Евстатиев
На датата и около часа и мястото от заглавието на темата, по време на остър 360 градусов завой, преди да се насвирят вървите, т.е. не беше спирала, мисля, че получих колапс. С голям шанс да съм пререагирал с оправянето и да съм се измятал с цялата енергия от завоя в мах на другата страна...Не съм съвсем сигурен, защото последвалите близо 300-400 метра загуба на височина бяха борба да оправя крилото (вероятно с много грешни рекации и влошаване на ситуацията), много хаотични махове на мен самия около крилото. Всякак го гледах - намачкано, с веещи се назад краища, въртящо се около себе си, над мен, зад мен, пред мен, встрани от мен... само не под мен.

Та...питането ми е... случайно някой летящ да е гледал?... Червена нова мамбо с черен атакуващ ръб... Имам нужда от наблюдател да ми разкаже. От странична гледна точка. От съвети и предположения няма смисъл, освен от директен наблюдател, та...издирва се такъв. Пък аз през това време ще си мисля как да не правя повече така.

П.П.
А, щом пиша съм жив и здрав ама...искам така да си и остане за по-дълго време ако е възможно...

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: 12.07.2011, около 17:00 - 17:30, над поляните до Драгале
МнениеПубликувано на: Сря Юли 13, 2011 1:58 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Юли 05, 2005 8:18 am
Мнения: 153
Местоположение: Варна
Име: Радослав Савов
Xaoc написа:
На датата и около часа и мястото от заглавието на темата, по време на остър 360 градусов завой, преди да се насвирят вървите, т.е. не беше спирала, мисля, че получих колапс.


От външната или от вътрешната страна беше "колапса" ?

_________________
Седењето го зголемува задникот
------------------------------
Радослав Савов


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: 12.07.2011, около 17:00 - 17:30, над поляните до Драгале
МнениеПубликувано на: Сря Юли 13, 2011 2:08 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 08, 2010 3:16 pm
Мнения: 277
Местоположение: София
Име: Боян Евстатиев
70% сигурен, че беше от външната страна. Но не мога да гарантирам. После се случиха прекалено много неща и просто не си спомням всичко. Точно като влизах в завоя крилото ми се пораздруса от някаква турболентност - аз имах намерение да стигна до спирала, но колапсът изпревари намеренията ми.

Мммм...не, като се замисля, дори не помня в коя посока завъртях завоя, от който започна всичко. :oops:

Както и да е, целта ми не е дискусия, защото ако някой не ме е гледал мисля, че няма как да се обясни, анализира и т.н...

Просто имаше някакъв шанс някой да ме е зяпал, сигурно съм бил голямо шоу за около 10-20 секунди, със всичкото плющене на крилото.

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: 12.07.2011, около 17:00 - 17:30, над поляните до Драгале
МнениеПубликувано на: Сря Юли 13, 2011 3:37 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Бояне внимавай ей !
Ситуацията ми прилича много на случая на Добростан в който стана инцидента !!!
Колапса е логично да е от външната страна на завоя, която и да е тя.
Получава се понеже като си влязъл рязко в завой си оставил външната страна без мониторинг !
Винаги обирай леко външното управление, било то при спирала или уинг-оувъри или просто при завой, по - добре да използваш запаса от енергията на външното полу-крило вместо да додърпаш вътрешното, иначе рискуваш да се онегативиш !!!
Това се отнася и за въртенето на термии !
Внимавай и с рязката смяна на тежеста в динамични ситуаций, вероятно това бе и прчината да се скъса едната страна на крилото на Митко !
Знам че бързо напредваш и достгаш все по-високи хоризонти, но внимавай да не ти се изпразни трбата с късмета Приятелю .
До среща в небето и лети безопасно !!!

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -0 
 
 Заглавие: Re: 12.07.2011, около 17:00 - 17:30, над поляните до Драгале
МнениеПубликувано на: Сря Юли 13, 2011 6:10 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Юли 08, 2006 6:44 pm
Мнения: 841
Местоположение: чака Годо
Име: Пешо
Понеже писа, че не ти трябват съвети, а ги получаваш, ето ти още един. Научи пълен и дълбок срив, направи по 100 от всеки и ще почнеш да губиш по 20-40 метра в "оакана" ситуация, не 300-400. Най-добре се учат с добър инструктор над вода.

_________________
YouTube facebook


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -4 
 
 Заглавие: Re: 12.07.2011, около 17:00 - 17:30, над поляните до Драгале
МнениеПубликувано на: Сря Юли 13, 2011 7:57 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Яну 12, 2011 6:11 pm
Мнения: 144
Местоположение: София
Име: Светослав Такев
Аз те мернах,но преди каскадите,бях в Младост,така че едва ли щях да видя нещо детайлно.Повече се притесних за теб,заради надвисналото красиво и внушително CB,което за радост се разпадна,след известно време там се "намести" друго.Заради някое от тях ли предприе тази маневра,преди това прави ли уши или само така ми се е сторило?Видя ми се,че на прав полет не пропадаш,високо над кацалката.Да ме прощаваш,че любопитствам,без да помагам!

_________________
"В това да превъзхождаш другите няма нищо благородно.
Истинското благородство е в това да превъзхождаш предишния си аз."
Индийска поговорка


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: 12.07.2011, около 17:00 - 17:30, над поляните до Драгале
МнениеПубликувано на: Сря Юли 13, 2011 8:37 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Мар 05, 2004 4:52 am
Мнения: 2296
Местоположение: Сопот
Име: Николай Йотов
Димитър Илиев написа:
Понеже писа, че не ти трябват съвети, а ги получаваш, ето ти още един. Научи пълен и дълбок срив, направи по 100 от всеки и ще почнеш да губиш по 20-40 метра в "оакана" ситуация, не 300-400. Най-добре се учат с добър инструктор над вода.


Въпреки, че имам много по-малко от 100 срива, не съм съгласен, че срива е решението за "оаканите" ситуации.
Когато съм упражнявал срив, съм го спирал ако видя че тръгва някаква несиметрия или въртене, заради опасността от усложнения (несиметрични излизания с масивни колапси и вързвания). А "оаканите" ситуации изобилстват от несиметрии и въртенета.
Между другото каква е разликата между пълен и дълбок срив?

Мисля че проблема ти е пререагирания в критична ситуация, което е типично за начинаещите пилоти. В началото на летенето ми, аз също имах случаи на масивни загуба на височина при възстановяването от разни ситуации. С течение на времето се научих да отсявам хаоса от необходимите моменти за реакция. Най-общо се стремя да оставя крилото да се нахрани със скорост и дебна да спра големите изстрелвания (симетрични или не) които биха довели до колапси. Ако има лоши въртенета, усуквания и/или вързвания се стремя да ги коригирам в съответния приоритетен ред (тъпо е да се грижиш за вързване, когато си се насвирил във въртене с усукване). Проверявам и често височината за да си правя сметката за запасния.

......
Мисля че модераторите трябва да преместят тази тема в "Инциденти", защото става въпрос за предпоставка за инцидент.

_________________
www.nest.bg


Върнете се в началото
  Профил    +7 / -0 
 
 Заглавие: Re: 12.07.2011, около 17:00 - 17:30, над поляните до Драгале
МнениеПубликувано на: Сря Юли 13, 2011 9:22 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Сеп 08, 2010 3:16 pm
Мнения: 277
Местоположение: София
Име: Боян Евстатиев
svetliowind да, правих уши за малко, но понеже бях още над селото си рекох ако ще губя височина - да е над поляната за кацане, там и дървета се намират встрани, да не е над къщите на Драгалевци. Да, от цб-то бягах, ама то не успя да развие и се разпадна после. А над кацалката излязох с около 600м денивелация и понеже пак почнаха да ме капят капки дъжд, реших да смъкна височина по-активно. И в края на краишата резултатът беше постигнат, макар и не според моите идеи.

На другите няма да отговарям, защото наистина не виждам смисъл от дискусия на тема "Какво било, как и защо било и какво трябвало да се направи?" Можеше да изскочи един очевидец отнякъде и с него да си заформим такава тема ама нищо, здраве да е.

Благодаря за съветите, разбира се! А също така аз самият имам много материал за размисъл.

П.П.
Ники, като видя, че в тема инциденти, светва непрочетено мнение изтръпвам. Моля те, не причинявай на народа това. Нека си седи темата ми тук. Нарочно си избрах този под-форум.

_________________
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: 12.07.2011, около 17:00 - 17:30, над поляните до Драгале
МнениеПубликувано на: Пон Юли 25, 2011 7:08 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Сеп 23, 2008 10:28 pm
Мнения: 103
Местоположение: София
На този ден бях в квартал Кръстова вада.Това се намира под околовръстното по бул.Черни връх надолу преди Хладилника.От там добре се вижда старта на Витоша но не и кацалката, защото се пада под неиното ниво.Дълго време те наблюдавах как летиш право и не пропадаш а имаше це бе наблизо притесних се да не е новобранец, който не би могъл да избегне засмукване от це бе.После видях че направи уши, както е по ваш език,аз летя на делта, но въпреки това пак дойде над кацалката с голям запас от височина.Явно горе си имаше качване сериозно.После на запад се заформи още едно мощно це бе и се притесних пак.В момента в който започна да въртиш спирала и да губиш бързо височина се успокоих с оглед горното ми предположение.Наистина от мястото което наблюдавах не можех да преценя до каква височина слезе но и на мен ми се стори че фигурите трябваше по рано да спрат.Първо направи една спирала окроти и после започна втора, която неможах да изгледам докрая понеже ми се скри зад зградите.
Радвам се че всичко е минало без сериозни последствия.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов