Leonardo | ФОТО
Дата и час: Вто Апр 16, 2024 12:06 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Погрешен заход за кацане
МнениеПубликувано на: Пон Авг 22, 2011 9:06 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 05, 2007 5:21 pm
Мнения: 103
Местоположение: София
Вчера летяхме на Витоша, аз се излъгах да пусна рано, при което се набих в яки низходящи и едва успях на спийд да се добера до спасителната поляна над Драгалевци, летейки по вятъра. Имах височина колкото в последния момент да направя завой срещу вятъра и да кацна.

В същото време начинаещ пилот снижаваше перфектно в другия край на поляната срещу вятъра 50-100 м над моята височина. След като видял как се добирам до поляната, без да види последната ми маневра, решил че това е посоката за кацане (въпреки че има GPS) и след малко го видях как кацна на скорост по вятъра, при което се подхлъзна и посрещна земята с ръка.

Резултатът е фрактура на китката и засега ще носи шина 20 дни, дано да се оправи бързо и да продължи да напредва с летенето. Извод всеки може да си направи сам, особено по-начинаещите пилоти, аз ще си позволя само да цитирам инструктора ми, който преди много години ми каза: "гледай какво правят по-добрите пилоти, учи се, но прекарвай всичко през твоята глава и тогава взимай решения".


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Погрешен заход за кацане
МнениеПубликувано на: Пон Авг 22, 2011 10:59 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 10, 2010 8:01 am
Мнения: 63
ами нека да добавя и моята гледна точка, точно като в епизодите на National Geographic Aircrash investigation.. инцидента беше съвкупност от няколко грешки:

-излетях с усукан колан - не е проблем това при Brighta дори си натисках speed на крилото му нямаше нищо но все пак се разсях малко.
- хванаха ме много низходящи и ме хвана яд, че другите са горе пък аз за пореден път се удавям, натисках спеед-а до край, отпусках на 20-50-70% ама все низходящи без много разлика в глайда или скоростта.
- излезнах над жиците с около 1100м и със сигурност нямаше да долетя до долната ливада с тия низходящи, и си за ходих да кацам на жиците, бях проверил скоростта в различните посоки, но на няколко пъти ме удряха някакви балони с качвания по 1м това малко ме обърка.
- видях Тео как каца и реших 100% че това ми е посоката без да си гледам ГПС-а а долу на поляната нямаше и никакви подсказки от къде е вятъра.
- летях доста пъти едно по малко крило преди това и неговите команди в сравнение с Браита са 1х10см като обикновено на Брайта си правя една намотка около китките особено, като е по безветрие за да го подлитна по-добре ама този път забравих да го направя.
- в един момент на захода видях, че скоростта ми е по-голяма и за това се опитах малко да обърна крилото.
Самото кацане не мисля, че беше нещо супер бързо или според мен не беше със висока скорост над тази с която мога направя няколко бързи крачки. При кацането се опитах да под литна максимално крилото и за това ръцете и командите ми бяха максимално надолу към бедрата, направих една-две крачки и си седнах на гъза, протектора задра в земята, ръцете ми си стояха максимално изпънати, дясната ми докосна склона и аз направих още няколко крачки.

Преди това пак имах един погрешен заход за кацане, на 20м от земята си гледам гпс-а и виждам 20км реших, че това ми е посоката за кацане.. обаче съм бил в грешка пак трябваше да тичам яко... общо взето ми е трудно да определя какво се случва понякога и дали това е термика, балон или вятър.

Яд ме е, че стана така.. практикувам и други спортове - ски, мтб досега най-сериозната ми травма беше извадени рамена от ски, по принцип нямам кой знае какви други травми. При ските и колелото можеш да спреш да се огледаш или да си починеш ако си изморен, пък парламентаризма е като една игра на шах, почнеш ли я няма опцията да спреш, да се огледаш или да си починеш ако си изморен или разсеян.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Погрешен заход за кацане
МнениеПубликувано на: Вто Авг 23, 2011 9:14 am 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 26, 2005 11:35 am
Мнения: 677
Местоположение: София
Име: Христо Джамбов
аз в другата тема за заходите писах за другите парапланеристи .. това което съм пропуснал да напиша е че трябва да изчакате да кацнат (ако имате време и височина, ако не .. се оправяте сами).... едва тогава имате пълната информация за захода от другия пилот.

Тео .. това трябва да е дебело "гледай какво правят по-добрите пилоти, учи се, но прекарвай всичко през твоята глава и тогава взимай решения". Зарибил съм няколко човека да летят и на всички съм казвал следното. Научете се да разпознавате хората във въздуха. тогава знанието "на готово" тежи повече, и все пак вижте удебеления текст.

Успешно възстановяване и хубави полети.

_________________
телефони : 0886 216 096, 0888 433 126
Axis Venus 4 - woody valley x alps
Axis Sirius II tandem


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Погрешен заход за кацане
МнениеПубликувано на: Вто Авг 23, 2011 9:59 am 
Offline

Регистриран на: Пон Яну 11, 2010 8:54 pm
Мнения: 61
Местоположение: Варна
Име: Пламен Атанасов
Нелепа контузия. Като гледам от клиповете ти как кацаш с 40км/ч с онова 16кв.м крило, добре си трениран да бягаш при кацане, ама на, случило се. На мен лично ми се струва обаче, че по-голямата предпоставка за инцидент при теб е факта че искаш една единичка да лети като 16 квадрата спийд райдинг крило, и си готов на всякакви команди да вкараш "парахода" в не естествени за него летателни режими. Ако ще е така, по-добре да се отдадеш малко повече на парапланеризма за да можеш да си вземеш по-висок клас крило, което ще ти доставя повече удоволсвие и адреналин (а може вече и да си си взел, гледам че брайта го продаваш). И повече концентрация при излитане. Както сам си констатирал, при летенето, не може просто да спреш като със ските и да си оправиш усукания колан. Трябва да проверяваш всичко преди полета.

Обеца на ухото, и много дълги и високи полети, с безаварийни кацания.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Погрешен заход за кацане
МнениеПубликувано на: Вто Авг 23, 2011 1:29 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Ное 21, 2006 1:22 pm
Мнения: 456
Местоположение: Sofia
Аз не ползвам тази кацалка. До колкото знам там е имало смъртен случай в следствие токов удър от жиците. Самата кацалка е трудна и това е предпоставка за инциденти, особено за по-такива пилоти майстори кат мен примерно. След низходящите следват възходящи - винаги. тоя ден към 17:50 посока традиционната кацалка под Драгалевци и аз минах през продължителни низходящи. Продължително време държах спида до край - което е малко изнервящо. над селото влезнах в очаквани възходящи. над застроената част не мисля че съм загубил повече от 100м при прав полет. преди летях с 1-ца и никога не съм имал проблеми, както и губил много височина над Драгелевци.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов