Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Апр 19, 2024 7:03 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Запасен на връх Мусала
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 12, 2011 4:42 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 5:48 pm
Мнения: 399
Местоположение: Самоков
Запасен на връх Мусала

Неделя 11.септември.2011г. Фаталната дата !!!!!
Денят се очертаваше да е добър за летене и аз с Иван Папата се уговорихме да отидем на Ястребец . Към 12.40 бяхме горе и решихме че вятъра е за долния старт беше северен с западен компонент. Към 1.30 ч. Вече се приготвяхме за излитане. Иван предложи да летим първо до Мусала после да се върнем над Маркуджика и пуснем за Мечит после кой на където иска. Съгласих се и казах че след Мечит ако съм на добра височина ще пускам за Дупница през Седемне езера. Ако е съгласен тоя отгоре. По ирония на съдбат почнах да коментирам как съм хвърлял запасен. Говорех за особеностите на хвърянето и че е добре да се оттренира на сухо . Вече го бях хвърял един път това ме било спасило защото моя запасен е под бедрата дърпа се рязко да се извадят шпилките после се отпуска да изпадне от собствената си тежест и тогава се мята не става само с дърпане. Без да подозирам че след малко ще трябва да правя точно това упражнение за да си спасявам кожата. Явно не е на хубаво да се говори за запасен преди летене.
На старта вятъра беше челен от 1 до 3-4 м/с . с кратки цикли . Заформяха се хубави комулоси над планината с висока база само за летене. Дебнех хубав порив за излитане и пуснах пръв . Ваденето беше лесно без търсене с излитането и право в термиката . Врътнах няколко пъти вече бях над старта . Видях как излита и Иван от старта не се съмнявах че бързо и той ще се извади при мен. Беше си динамично с силни качвания над 4 м. Което си е нормално за района . Над Маркуджика имаше сочни комулоси и термиките ме заведоха право там . От долу се изстрелваха бързи пориви . Не беше хич мазно а по скоро поривисто и се налагаше да жонглирам за да държа крилото в правия път. Дори и като пипнах базата на 3400 си оставаше динамично . Виках си поне базата да е мазна ама не. .. Ако чакам мазни условия все едно да не летя . Има и такива дни ама къде да ги търся. Както и да е обърсах базата и с комфортна височина тръгнах за Мусала . Аз си бях близо до нея ама викам си като ще е Мусала да съм точно над върха.Над самия връх нямяше облак. Бях позагубил малко височина и над Мусала реших да кача малко . Минах през някакво слабо качване и тръгнах да го въртя.И тогава дойде удара.Имах усещането че нещо не е наред . Защото държах в зона с плътна нула без да се увиличава качването не нормално . Всъщност съм приближавал жестоката турболенция.
Мощен фронтален ми отнесе крилото зад мен и за миг останах в безтегловност. Згъна го буквално като салфетка.Вече ми се беше случвало на два пъти и си казах че и този път ще се справя . Успях да погася измятането напред но от ляво се получи връзване сравнително голямо и тръгваше да ме завърта. Бум Спорта по принцип си шляпа с уши в гранична зона с малки камери е. При предишните фронтални си излизаше чисто но сега имаше остра нисходяща ясно личеше че ме удря отгоре. С дясно управление успявах да спирам върненето. Изпомпах го няколко пъти но кравата не помръдваше. Веднага реших че единствения начин е с срив. Издърпах управленията до край но срива се бавеше . Позадържах ги така и крилото хлопна назад. Кравата се отвори веднага. Това не ми е първия срив в живота но е първия умишлен с това крило .Летя го от средата на юни месец.Излизането тръгна добре и почти успях да се върна в нормален полет .След срива крилото преминава през фаза на парашутиране задържах го малко повече от необходимото преди да го отпусна плавно и усетих характерното подскачане на купола тогава е мек и податлив към колапси в комбинация с силна турболенция нещата се усложняват . Продължи да ме размята на ляво дясно нещо като уинговъри и почти да се насуче но успях да го спра .Замятанията бяха толкова бързи беше много трудно да ги предотвратявам преждевременно. Държах управленията полу обрани и дебнех измятанията на крилото. При едно от размятанията получих нов крават но по малък от първия в това време бях поотпуснал противоположното управление и рязко закопа в спирала. Силно G ме залепи на збруята .Погледнах към терена да проверя височината не ми оставаше много .С това опитите за оправяте приключиха и мигновено посегнах за запасния. Така ме залепи че трудно достигнах до ръчката на запасният тя е от дясно под гъза достигнах я само с два пръста и направих тренираното упражнение. Секунда и ли две след това претоварването спря и увиснах на запасния. Опитах да поиздърпам крилото към мен да не създава разклащане но нямаше време зловещите скали приближаваха бързо. Адреналинът вече ме беше поизморил а идвашие най- страшното срещата с скалите. За щастие на склона имаше термика и тя ми забави падането . Групирах се и паднах на крака с леко претъркулване напред върху големите остри скали на склона . Купола на запасния остана отворен и продъжи да ме тегли силно нагоре . Ама не успя да ме повлече бях се закотвил здраво скалите. Така приключи моето най-екстремно оцеляване благодарен на Господ че ме пощади . За малко Мусала да стане моето лобно място .Сложил съм си снимка на Мусала на аватара ми в форума пак по ирония на съдбата тя се опита да ме погуби. Сигурно доста време ще си го превъртам в главата и чудя аз ли не го направих както трябва или бурната турболенция ми пречеше. Тя си беше бая силна без съмнение.
В неделния ден на Мусала имаше много туристи веднага се показаха няколко човека и аз им вдигнах ръка в знак че съм ОК. Трима слязоха при мен да ми помагат бях на сто метра под върха . Събрах си нещата и им дадох да ми изнесат крилото до върха защото бяха ентосиазирани. Един от туристине беше успял да ме снима с камера. Друг се оказа че също е летял с парапланер и правил хвър кацове на Беклемето. Викаха че съм поставил рекорд първия човек слязал от Мусала без изобщо да се е качвал.Беше към три часа и трябваше да побързам с слизането да хвана лифта до шест. Направи ми впечатление че на върха свистеха силни пориви и вдигаха прахта от земята. Термика не е най-подходящата дума в случая .По-приличаха на залпове от оръдия само че без звук а само с свистене.Като нищо може да бутне прав човек на земята.Беше не мислимо да се излита от там освен това запасния ми не беше скатан. Казаха ми че изтеглящото парашутче е отлетяло от другата страна на планината. При падането и дисплея на фотоапарата ми се дочупи окончателно . Беше си спукан виждаше се само малка част но вече само снима без дисплей . Съвсем незначителна загуба на фона на това че можеше да съм мъртав или в най-добрия случай полумъртав. А аз се отървах без дори да се одраскам .Невероятно ! Явно този ден моят ангел хранител беше над мен. Хиляди благодарности.
Между другото не съм ходил на Охрид на Сив курс. Искало ми се е но все нямам пари или не съм свободен или и двете. За запасния ми става лошо само като се сетя . Но ще кажа че го купих през 2003 г. от Иван Братоев (Лайфа) от времето когато се представяше за инструктор без никакви документи с уговорката че е на четири години . До предишното ми спасяване си мислех че е на 11 год. но видях че има печат 1990год.Което значи че Иван ме е поизлъгал с около 9 год. Това не ме очудва тия неща са си в него стил. Ама тогава какво ми е разбирала главата. Тоест парашута ми спасява живота за втори път въпреки че е на 21 год. вече.Казах се спасил ме един път ще ме спаси и втори път така и стана.Винаги си го прескатавам сам и явно съм го правил както трябва иначе сега щях да съм покойник. Отдавна се каня да купувам нов ама все отлагам нали постоянно страдам от безпаричие.И без това живота ми е доста труден през последните месеци почти не получавам заплата.Успявам да преживявам само от извършване на частни услуги от време на време колкото да свържа двата края. Много хора се чудят като нямам пари защо се занимавам с парапланеризъм. Отговарям: като нямам да се беся ли? И аз искам да летя . До сега все съм успявал да го правя макар с доста компромиси и жертви да преследвам мечтите се . Много от тях съм осъществил но ми изникват нови все по –трудни и опасни.Това е живота преследване на мечтите аз така го разбирам!!!
Изображение
снимки направени минути преди каскадата: https://picasaweb.google.com/1074498954 ... 42/112011#
Трак: leonardo/flight/2536

_________________
Nivuk Artik 6 ---- Gin Carrera +


Последна промяна Ясен Христов на Нед Сеп 18, 2011 11:02 pm, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
  Профил    +23 / -1 
 
 Заглавие: Re: Запасен на връх Мусала
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 12, 2011 7:32 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Юни 15, 2005 2:45 pm
Мнения: 535
Местоположение: Ямбол/Бургас
Име: Александър Рунев
Ясене, да си жив и здрав и повече запасен нивга да не видиш , освен като го прескатаваш :D :D :D

_________________
Александър Рунев
GIN Carrera+

Човек няма крила и по отношение на теглото му
към теглото на мускулите му е 72 пъти по слаб от птица...
Но аз мисля, че ще лети,
но не заради силата на мускулите му,
а заради силата на своя ум...
Н.Е. Жуковский


Върнете се в началото
  Профил    +4 / -0 
 
 Заглавие: Re: Запасен на връх Мусала
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 12, 2011 8:57 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 12:19 am
Мнения: 926
Местоположение: Над Шумен
Име: Хари Ламбев
И от мен същото пожелание. Гледам да скатавам запасния два пъти в годината(началото на пролетта и първите дни на август), за да глътне въздух и той, ама някой път не се получава. Дано всички новини в графата "Инциденти" да завършват като твоя.

_________________
Gradient AVAX RSF 24, AXIS Mercury и тандем INDEPENDENCE
SKYPE - harypara / 0896 898 464
Ако съдбата ти обърне гръб, само я изчакай да се наведе и ....!
http://letenebulgaria.alle.bg/


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Запасен на връх Мусала
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 12, 2011 10:31 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Дек 11, 2008 10:59 pm
Мнения: 73
Местоположение: Бургас
Име: Петко Рачев
Ясене, прекрасен разказ!
Вкара ме много въздействащо в твоя филм :wink:
Докато пиша усещам свитото си сърце и въздействието на адреналина, който съм отделил докато те четях :lol:
Желая ти здраве и мъдрата преценка:(кога му е дошло времето на запасния), да е винаги с теб :wink:

_________________
Изображение
Airwave Cobra S


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Запасен на връх Мусала
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 13, 2011 7:33 am 
Offline

Регистриран на: Сря Мар 10, 2004 3:40 pm
Мнения: 498
Местоположение: BG Bankya
Да си жив и здрав!!!!!!
Яко преживяване!!!!!!!
Супер разказ!!!!

_________________
Летете ниско и бавно!
Голям кеф е,вервайте ми!
До среща във въздуха!
Венко


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Запасен на връх Мусала
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 13, 2011 10:32 am 
Offline

Регистриран на: Вто Дек 19, 2006 9:58 pm
Мнения: 182
Местоположение: България -София
Име: Еленко Божков
Браво Яска!!! Радвам се, че си се отървал безпроблемно!!! Ние се чудехме с една група дали да идваме на Боровец в неделята и останахме на Витоша защото някой разправяше, че в съботата, като сте летели на Боровец не било нищо особенно. Явно неделята е бил денят за изненади. Слава богу , че всичко е минало добре

_________________
Ozone - DELTA 2


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Запасен на връх Мусала
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 15, 2011 9:02 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Апр 01, 2004 9:49 pm
Мнения: 1718
Местоположение: Бургас
Име: Красимир Цонев
Ясене, дано да нямаш никога повече подобни случки!
Моя респект към тебе за твоето летене и за стремежа за популяризиране на полетите в Рила!

_________________
MacPara Elan
Have nice flights!
Изображение


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Запасен на връх Мусала
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 16, 2011 8:37 am 
Offline

Регистриран на: Вто Ное 21, 2006 1:22 pm
Мнения: 456
Местоположение: Sofia
Ясен Христов написа:
Запасен на връх Мусала
...
Отдавна се каня да купувам нов ама все отлагам нали постоянно страдам от безпаричие.И без това живота ми е доста труден през последните месеци почти не получавам заплата.Успявам да преживявам само от извършване на частни услуги от време на време колкото да свържа двата края. Много хора се чудят като нямам пари защо се занимавам с парапланеризъм. Отговарям: като нямам да се беся ли? И аз искам да летя . До сега все съм успявал да го правя макар с доста компромиси и жертви да преследвам мечтите се . Много от тях съм осъществил но ми изникват нови все по –трудни и опасни.Това е живота преследване на мечтите аз така го разбирам!!!


Ясене ами вземи си един тандем и почвай да возиш пияни английски тористи, а и не само... зимата е много красиво дерето и бели искър. Така ще популяризираш парапланеризма в рила.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Запасен на връх Мусала
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 17, 2011 12:00 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Дек 12, 2005 12:04 pm
Мнения: 478
Местоположение: Sofia
Име: Петър Гаврилов
Радвам се, че си без драскотина. Този запасен го бракувай най-накрая и си купи нов. Нали знаеш за торбата с късмета - е, вече си загребал доста от късмета си, сега се погрижи за екипировката да е ок :)

_________________
**********************
low riders team - we are low, but slow :)


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Запасен на връх Мусала
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 18, 2011 7:32 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 5:48 pm
Мнения: 399
Местоположение: Самоков
Благодаря на всички за пожеланията !
Ангеле идеята ти е добра но неприложима за Боровец. Ако ставаше отдавна вече щяха да са се възползвали други.Боровец не е Банско за съжаление!
Петре при първа възможност ще го бракувам. Но нали знаеш че стигне ли се до запасен си в ръцете на Мърфи. Дори и току що да е излязъл от фабриката няма никаква гаранция че ще се спасиш!

_________________
Nivuk Artik 6 ---- Gin Carrera +


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Запасен на връх Мусала
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 19, 2011 10:45 am 
Offline

Регистриран на: Вто Дек 19, 2006 9:58 pm
Мнения: 182
Местоположение: България -София
Име: Еленко Божков
Яска, понеже си корав шоп и ти се възхищавам на постоянството и упоритостта да летиш в тази красива но коварна планина, както и на летателните ти умения обещавам да ти помогна доколкото зависи от за почистването на северозапзния старт. Дано да свършиме работа!

_________________
Ozone - DELTA 2


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Запасен на връх Мусала
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 19, 2011 2:27 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Сеп 10, 2010 8:01 am
Мнения: 63
ако се организира такава проява може да се съберат хора за почистването


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Запасен на връх Мусала
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 19, 2011 7:21 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 5:48 pm
Мнения: 399
Местоположение: Самоков
Благодаря Еленко!
Ако беше само до почистване нямаше да го правя на въпрос. Вече съм го почиствал преди 4-5 години го бяха разкопали да прекарват кабел и не си го оправиха. Бях го подредил горе долу да може да се излита и няколко години си излитах все от там. Сега полужението е по сложно от както направиха грозния насип отгоре. Ще трябват няколко самосвала да се запълни хлътналото. Аз съм им го обяснил как трябва да е ама се правят на ударени! Ако пак не им е ясно може да ме извикат да ръководя операцията!

_________________
Nivuk Artik 6 ---- Gin Carrera +


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Запасен на връх Мусала
МнениеПубликувано на: Вто Сеп 20, 2011 6:17 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Дек 19, 2006 9:58 pm
Мнения: 182
Местоположение: България -София
Име: Еленко Божков
Познавам тоя оня от началниците им вкл. г-жа Сандалска. Ще си вдигна дебелия задник през по-другата седмица и ще ходя се моля там. Мисля, че ще уредиме все нещо

_________________
Ozone - DELTA 2


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Запасен на връх Мусала
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 21, 2011 9:18 am 
Offline

Регистриран на: Вто Юли 05, 2005 8:18 am
Мнения: 153
Местоположение: Варна
Име: Радослав Савов
Много се радвам че има хора които споделят такива неща!

Ето ти едно клипче от youtube с подобно изпълнение.
http://www.youtube.com/watch?v=mPX1hlThg9c

Обърни внимание на коментарите отдолу!

_________________
Седењето го зголемува задникот
------------------------------
Радослав Савов


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов