Leonardo | ФОТО
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 12:46 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Инцидент, от който най-много пострада една кола
МнениеПубликувано на: Вто Ное 29, 2011 6:36 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 9:49 am
Мнения: 11
Местоположение: София
Здравейте,
В неделя се бяхме събрали голяма група на Витановци и аз направих инцидент, за който се извинявам безкрайно много за причинените неудобства на Калин - начинаещ парапланерист. Мисля, че се обучава при Пастора.
Ще опиша инцидента на кратко. С Ванката, Наско, Юри и Косьо 360 се бяхме качили до старта и чакахме да задуха. Аз бях с новото си крило. Това му беше 3ти полет, така че още му свиквам. Крилото е за акро - Емили 20. Появи се чело, но слабо. Косьо, Наско и Юри бяха решили да излетят заедно, но не им се получи - само Наско излетя. Юри и Косьо бяха с фалстарт. Аз излетях след тях. В момента, в който се отлепих от ръба, видях, че на кацалката бяха дошли 13 коли и имаше поне 25 души с няколко разпънати крила. Прецених, че с два завоя ще мога да изгубя височина, да направя глайд над колите и да кацна преди да се врежа в хората и крилата, но преценката ми с новото крило се оказа грешна. Още не съм свикнал колко много височина губят акро крилата в завоите... Крайният резултат беше следния - на втория завой вече осъзнах, че едва ли ще прелетя колите. Почнах да обирам управленията, за да използвам натрупаната скорост и да се издигна пак, като внимавах да не се срина в същото време. В крайна сметка не успях да ги прелетя и тупнах по збруя на предния капак на колата на Калин и го изкривих. Човека разбира се беше разстроен, което е нормално... Оказасе , че колата има каско и най-вероятно ще му възстановят щетите, но въпреки всичко, аз съм поел личен ангажимент да помогна с каквото се налага - ако трябва и финанси. Поддържам връзка с човека...

Отделих си време за размисъл над ситуацията и моето предложение да се избягват подобни инциденти за в бъдеще е да не паркираме по местата, който се използват за кацалки.
Спорта ни придобива популярност и ставаме все повече. Спомням си преди 3 години как се събирахме максимум по 5 човека за Расник или Витановци. Днес вече редовно има групи от по над 20 човека там. Знам, че всеки иска да си спести ходенето, но какво са 50-100 метра в сравнение с ходенето по застрахователи и сервизи? Като има повече коли на кацалката, по трудно се избягват. Знам, че вината в случая е моя т.е. на пилота, но ако трябва да сме честни винаги ще има нови пилоти, или такива, които са сменили екипировка, или пък такива които са се разсеяли на захода за кацане... В същия ден имаше още двама пилоти, които се разминаха на около метър от 'катастрофа'. Затова ако искате да намалите шансовете някой да ви 'кацне' на колата, не я паркирайте на кацалките. В моя случай кацалката отгоре приличаше на паркинг.

Друго предложение, което имам, е да се избягва да се седи на самата кацалка. В кръга с мишената имаше поне 5 души, които просто си седяха. Останалите 15-20 също бяха в околността. Прецених, че крилото ми има твърде много скорост, за да прелитам над тях.

Някой може би ще попита защо не съм отишъл да кацна някъде другаде... Отговора е, че си вярвах, че мога да кацна без проблем и не исках да разплитам от бодилите ако кацна някъде другаде. За съжеление преценката ми ме подведе и сгреших с един метър, но решаващ.

Така, че ако искате да не ви сполети някой сгрешил парапланерист като мене или като вас самите, защото всеки греши от време на време, не паркирайте по кацалките и не се събирайте на големи групи на тях.

_________________
' )( .
Най-хубавото летене е споделеното.


Върнете се в началото
  Профил    +10 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент, от който най-много пострада една кола
МнениеПубликувано на: Вто Ное 29, 2011 7:48 pm 
Offline

Регистриран на: Съб Юли 08, 2006 6:44 pm
Мнения: 841
Местоположение: чака Годо
Име: Пешо
Симо бе, то това крило влиза във вертолет само с едното управление!
http://vimeo.com/14834824

_________________
YouTube facebook


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент, от който най-много пострада една кола
МнениеПубликувано на: Вто Ное 29, 2011 8:03 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Авг 31, 2010 1:27 pm
Мнения: 221
Местоположение: София / Пловдив
Име: Кирил Недев
Въпросния ден
Изображение
http://www.electroguru.net/pics/IMG_2973.jpg

_________________
Лети с: Нисан примера :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент, от който най-много пострада една кола
МнениеПубликувано на: Вто Ное 29, 2011 8:28 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Май 15, 2011 11:01 pm
Мнения: 177
Местоположение: Плевен - София
Име: Тихомир Иванов
Ха, джанката на кацалката я няма вече! Последно ходих на Витановци през август и паркирах точно под нея, но бяхме само двама души с една кола. Освен да се слага знак като в Сопот - "път с предимство за парапланеристите"..

_________________
I believe I can fly..
________________
Skywalk Chili 4 / Limited edition "Yellow"


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент, от който най-много пострада една кола
МнениеПубликувано на: Вто Ное 29, 2011 8:29 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Авг 31, 2010 1:27 pm
Мнения: 221
Местоположение: София / Пловдив
Име: Кирил Недев
Хех всички това коментират за тая джанка :) явно е имала много важно място в сърцата ви ;)

_________________
Лети с: Нисан примера :)


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент, от който най-много пострада една кола
МнениеПубликувано на: Сря Ное 30, 2011 1:05 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Сеп 26, 2005 11:35 am
Мнения: 677
Местоположение: София
Име: Христо Джамбов
за сравнение преди няколко години ... Пастора, аз и още 2-3ма от групата която се обучавахме бяхме на Расник. Пастора обяснява какво как и къде да направим, стандартните процедури при обучение на ученици и така .. Та излитам аз, но с все още необучените сетива не забелязвам, че летя по вятъра и правя разчет за кацане по вятъра. Поляната си я знаете, тази с макарата, ама тогава макара нямаше. Това дето го имаше беше червената корса на Андро, в единя край на поляната и Андро в другия с някой си говореше нещо. И като се фиксирах на тая корса .. кацнах на метър преди нея пък крилото върху колата. На Андро му се изправиха косите, вероятно не толкова заради корсата.

Та така. Колата ще се оправи за 2 дни. евентуално счупване за 3 месеца, примерно. :-) успех с колата и добре, че няма повреди по теб.

_________________
телефони : 0886 216 096, 0888 433 126
Axis Venus 4 - woody valley x alps
Axis Sirius II tandem


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент, от който най-много пострада една кола
МнениеПубликувано на: Сря Ное 30, 2011 2:55 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 9:49 am
Мнения: 11
Местоположение: София
Аз съм добре, нищо ми няма. Атакувах колата с гъз и протектора си свърши работата:D
Мите, крилото е много приятно за летене. За сега съм правил само унгоувъри и леки спирали с него. Напоследък обаче нямам много време за летене, а то си иска :(

_________________
' )( .
Най-хубавото летене е споделеното.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент, от който най-много пострада една кола
МнениеПубликувано на: Чет Дек 01, 2011 2:18 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Ное 21, 2006 1:22 pm
Мнения: 456
Местоположение: Sofia
ми аз кат паркирам отчитам и това като фактор и съм си мислел, че рано или късно може да ми се случи. на всеки може да се случи да не уцели кацалката, а и то се случва постоянно - това е част спецификата на летене с параплан. така че си мисля че място за сърдене няма. това е част от спорта ни. който не му харесва да не се занимава.


Върнете се в началото
  Профил    +2 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент, от който най-много пострада една кола
МнениеПубликувано на: Чет Дек 01, 2011 10:31 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 9:49 am
Мнения: 11
Местоположение: София
Тук сърдити няма. За щастие историята е с щастлив край:) Добре правиш, че го отчиташ този фактор. Колкото повече хора го отчитат, толкова по-малко препядствия ще има на захода ;)

_________________
' )( .
Най-хубавото летене е споделеното.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов