Leonardo | ФОТО
Дата и час: Вто Апр 16, 2024 6:03 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Инцидент на Драма
МнениеПубликувано на: Нед Апр 01, 2012 10:01 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 05, 2007 5:21 pm
Мнения: 103
Местоположение: София
Събота, 31.03 много хора се качихме на старта на Петруса за организирания пара/делта фестивал. Вятърът беше почти изцяло гръбен от изтичащия СЗ фронт и въртеше през запад до чело на моменти. Поради това Мицо отмени задачата и каза: на който му се лети да лети. Доста пилоти излетяха, някои се набраха, други се удавиха, трети се качиха на камиона за надолу, а четвърти като мен се помотаваха и чудеха на старта.
Докато се оправя вятърът започна да изправя и да дава по-силни пориви, но нищо сериозно - излитаха пилоти. Вдигнах крилото, което тръгна насам-натам, но след известно танцуване се наместих под него и един порив веднага ме вдигна. Тъкмо успях да вляза в чохъла, когато доста по-силен порив ме удари и крилото скочи назад после рязко напред като за челен тък.
Контрирах гмуркането и последвалите камбани с 2-3 силни изпомпвания (може и да съм пререгирал), след което летейки назад и леко странично с крилото над главата ми се ударих в старта и веднага го сринах, един вид кацнах на заден. Докато лежейки се завъртах към крилото, дойде баш порива, захапа отворените камери на уж сринатото крило и ме повлече няколо метра през острите камъни по старта. Тъй като ръцете ми бяха опънати надолу за да държат спирачките не можах да се предпазя и ударих един камък с лице, претърколих се няколко пъти преди да се законтря и няколкото притекли се на помощ да успеят да погасят крилото. Всичко стана за секунди.

Резултат - порезна рана и драскотини на лицето, натъртвания и охлузвания по тялото, надрани очила, скъсано яке, сбруя на парцали. На каската няма и драскотина.

Изводи за мен:
1. не чакай много на старта: или излиташ или ако много се колебаеш значи има защо и по-добре недей.
2. за втори път бедствам излитайки в затишие между пориви, когато следащия се оказва много по-силен от предходния и се навирам между шамарите точно в момента на излитане.

Благодаря на всички които ми помогнаха и специално на Иван, който ме закара и остана с мен в болницата, пренебрегвайки семейството си. Като ми зарасне физиономията се надявам да летя безаварийно имайки още едно наум...


Върнете се в началото
  Профил    +15 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент на Драма
МнениеПубликувано на: Пон Апр 02, 2012 10:03 am 
Offline

Регистриран на: Чет Юли 15, 2010 9:10 am
Мнения: 721
Местоположение: Дупница
Име: Петьо Кюркчийски
Радвам се че е "малкия дявол" Тео!
Да се оправяш бързо!

П.П.
Онзи ден, докато кайтвах мина нещо доста мощно и направо ме изскуба от земята, добре че успях да си хвана задните колани и да сваля крилото!
Пролетните условия не са за подценяване, всичко е доста динамично а ние сме се улежали след дългата зима.
Пазете се хора!

_________________
"Там, където има авиация има дух, има българщина!" Ген. Румен Радев - Президент на България

http://www.skyhike-bg.com


Върнете се в началото
  Профил    +3 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент на Драма
МнениеПубликувано на: Пон Апр 02, 2012 1:01 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Ное 21, 2006 1:22 pm
Мнения: 456
Местоположение: Sofia
до колкот разбрах от написаното не си успял да излезнеш от чохъла на сбруята?

Иначе на това видео има интересно погасяване на крилото с А колан и управление. в тоя случай тоя имаше много време да се подготви...
http://youtu.be/Ek5khxOFDZw

Бързо оправяне.


Върнете се в началото
  Профил    +1 / -0 
 
 Заглавие: Re: Инцидент на Драма
МнениеПубликувано на: Чет Апр 12, 2012 3:23 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Ное 21, 2010 12:54 am
Мнения: 32
Копеле без такива. Много те моля.


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -1 
 
 Заглавие: Re: Инцидент на Драма
МнениеПубликувано на: Сря Май 23, 2012 9:07 am 
Offline

Регистриран на: Чет Авг 24, 2006 9:09 pm
Мнения: 198
Местоположение: Холандия
И аз в далечната 1992-ра така счупих глезен на Резньовете на Витоша.
Отидохме с един приятел да летим. Ходене около час до старта. Отидохме - гръбен вятър но го въртеше и имаше кратки челни пориви. По едно време моя човек излетя и кацна долу в Драгалевци, аз се подмотавах и се чудех дали да не прибера крилото и да си ходя, но не ми се връщаше пеша и реших да пробвам. И с един кофти старт счипих глезен. както си бях с кански болки събрах крилото и куцук-куцук до Морени на автобусната спирка за София. По-късно в Пирогов се разбра че съм пукнал кости, но нищо разместено. Гипс за 20 дни и така се разминах. Изводите за мене: същите като твоите.

teodor написа:
Събота, 31.03 много хора се качихме на старта на Петруса за организирания пара/делта фестивал. Вятърът беше почти изцяло гръбен от изтичащия СЗ фронт и въртеше през запад до чело на моменти. Поради това Мицо отмени задачата и каза: на който му се лети да лети. Доста пилоти излетяха, някои се набраха, други се удавиха, трети се качиха на камиона за надолу, а четвърти като мен се помотаваха и чудеха на старта.
Докато се оправя вятърът започна да изправя и да дава по-силни пориви, но нищо сериозно - излитаха пилоти. Вдигнах крилото, което тръгна насам-натам, но след известно танцуване се наместих под него и един порив веднага ме вдигна. Тъкмо успях да вляза в чохъла, когато доста по-силен порив ме удари и крилото скочи назад после рязко напред като за челен тък.
Контрирах гмуркането и последвалите камбани с 2-3 силни изпомпвания (може и да съм пререгирал), след което летейки назад и леко странично с крилото над главата ми се ударих в старта и веднага го сринах, един вид кацнах на заден. Докато лежейки се завъртах към крилото, дойде баш порива, захапа отворените камери на уж сринатото крило и ме повлече няколо метра през острите камъни по старта. Тъй като ръцете ми бяха опънати надолу за да държат спирачките не можах да се предпазя и ударих един камък с лице, претърколих се няколко пъти преди да се законтря и няколкото притекли се на помощ да успеят да погасят крилото. Всичко стана за секунди.

Резултат - порезна рана и драскотини на лицето, натъртвания и охлузвания по тялото, надрани очила, скъсано яке, сбруя на парцали. На каската няма и драскотина.

Изводи за мен:
1. не чакай много на старта: или излиташ или ако много се колебаеш значи има защо и по-добре недей.
2. за втори път бедствам излитайки в затишие между пориви, когато следащия се оказва много по-силен от предходния и се навирам между шамарите точно в момента на излитане.

Благодаря на всички които ми помогнаха и специално на Иван, който ме закара и остана с мен в болницата, пренебрегвайки семейството си. Като ми зарасне физиономията се надявам да летя безаварийно имайки още едно наум...


Върнете се в началото
  Профил    +0 / -0 
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа



Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов